Рішення від 17.09.2021 по справі 640/15119/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2021 року м. Київ № 640/15119/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Вєкуа Н.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Консорціума "Дорлідер"

до Антимонопольного комітету України

третя особа Державна казначейська служба України

про визнання протиправним та скасування рішення, стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Консорціум "Дорлідер" (65017, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 5, офіс 203) з позовом до Антимонопольного комітету України (03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 45), третя особа Державна казначейська служба України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 9243-р/пк-пз від 27.04.2021 про припинення розгляду скарги Консорціуму «Дорлідер» від 14.04.2021 № UA-2021-01-13-005896-a.a6.

- стягнути з державного бюджету України шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку Державної казначейської служби України на користь Консорціуму «Дорлідер» (Ідентифікаційний код юридичної особи - 43978883, місцезнаходження: 65017, м. Одеса, вулиця Люстдорфська дорога, 5, офіс 203,) завдану майнову шкоду у розмірі 170 000 (сто сімдесят тисяч) гривень.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач не мав правових підстав для припинення розгляду скарги Позивача, оскільки сам по собі факт прийняття 21.04.2021 року Президентом України Указу №169/2021, яким введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 квітня 2021 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)", жодним чином не позбавляло Скаржника об'єкта захисту при поданні скарги до Органу оскарження в порядку ст. 18 Закону.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.06.2021 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання по справі.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що враховуючи що суб'єкт оскарження - консорціум "ДОРЛІДЕР" є юридичною особою, до якої застосовано санкцію у виді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України "Про санкції", Колегія встановила, що скарга від 14 квітня 2021 № UA2021-01-13-005896-a.a6 не відповідає вимогам пункту 4 частини п'ятої статті 18 Закону, зокрема, відсутні обґрунтування наявності порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи (пов'язаних з її участю у процедурі закупівлі). На підставі наведеного, керуючись положеннями Закону, Колегія прийняла рішення від 27.04.2021 № 9243-р/пк-пз, яким було припинено розгляд скарги Позивача. Також відповідач зазначив, що плата за подання скарги до органу оскарження є обов'язковим (нормативно визначеним) платежем для прийняття до розгляду скарг Постійно діючою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель і не є збитками (шкодою) у розумінні статті 22 Цивільного кодексу України та частини 5 статті 21 Кодексу адміністративного судочинства.

Позивач надав суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що подана позивачем скарга містила обґрунтування порушених прав та охоронюваних законом інтересів, відтак Відповідач не мав законних підстав для припинення розгляду скарги на підставі п.2 ч. 12 ст. 18 та ч. 13 ст. 18 Закону нібито у зв'язку з тим, що скарга не відповідає вимогам частин другої - п'ятої та дев'ятої цієї статті. Також, позивачем зазначено, що подання скарги дійсно є правом та волевиявленням Позивача, водночас, здійснюючи плату у розмірі 170 000 гривень, з урахуванням того, що подана Позивачем скарга цілком відповідала вимогам закону, Позивач обґрунтовано розраховував на розгляд скарги Відповідачем по суті. При цьому, у разі вирішення скарги на користь Позивача сплачені грошові кошти були б повернуті скаржнику, і лише у разі відмови перераховані до державного бюджету України. Водночас, саме в результаті прийняття Відповідачем безпідставного та необґрунтованого рішення про припинення розгляду скарги, плата в розмірі 170 000 гривень була перерахована саме до державного бюджету, тоді як у разі вирішення скарги по суті вказана сума могла бути повернута адміністратором на рахунок Позивача. Отже, на переконання позивача, грошові кошти у розмірі 170 тисяч гривень, які були сплачені Позивачем для того, щоб Відповідач розглянув скаргу у якості плати, є нічим іншим як прямими збитками Позивача, що були заподіяні йому в результаті прийняття Відповідачем неправомірного Оскаржуваного рішення про припинення розгляду скарги.

В судовому засіданні, на підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, суд ухвали здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Консорціума "Дорлідер" (колишня назва - КОНСОРЦІУМ "ЗА МАЙБУТНЄ") прийняв участь у процедурі закупівлі, яка проводилась Департаментом благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради за предметом: Послуги з поточного ремонту автошляхів, адреса на веб-порталі Уповноваженого органу: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2021 - 01-13-005896-а.

Участь у закупівлі прийняли наступні учасники:

- Товариство з обмеженою відповідальністю "БУДІВЕЛЬНО-ВИРОБНИЧА ФІРМА "ЕЛІТПРОЕКТ";

- Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕСТАШЛЯХБУД";

- КОНСОРЦІУМ "ЗА МАЙБУТНЄ"

За результатами оцінки тендерних пропозицій учасників Закупівлі, проведених Замовником, лише тендерні пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДІВЕЛЬНО-ВИРОБНИЧА ФІРМА "ЕЛІТПРОЕКТ" та Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТАШЛЯХБУД" були допущені до аукціону. Тендерна пропозиція Позивача була відхилена на підставі рішення тендерного комітету Замовника.

Не погоджуючись з даним рішенням Замовника, Позивач оскаржив його в частині відхилення власної пропозиції, до Антимонопольного комітету України, подавши скаргу на рішення Замовника про відхилення тендерної пропозиції Скаржника.

В поданій скарзі Позивач просив Відповідача зобов'язати Замовника скасувати рішення про відхилення пропозиції Скаржника.

Рішенням № 9243-р/пк-пз від 27.04.2021 Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель встановила невідповідність скарги Позивача пункту 4 частини п'ятої статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі», за наслідком чого постановила розгляд скарги Консорціуму "ДОРЛІДЕР" від 14.04.2021 № UA-2021-01-13-005896-a.a6 припинити.

Позивач, не погоджуючись з вказаним рішенням Відповідача, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України "Про публічні закупівлі" установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Законом України "Про публічні закупівлі" визначено, що тендер (торги) - здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів згідно з процедурами, установленими цим Законом (крім переговорної процедури закупівлі). Тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.

Порядок розгляду та оцінки замовником тендерних пропозицій визначений в ст. 28 Закону. Зокрема, відповідно до ч. 4 цієї статті, після оцінки пропозицій замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації з переліку учасників, починаючи з учасника, пропозиція якого за результатом оцінки визначена найбільш економічно вигідною. Строк розгляду тендерної пропозиції, яка за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п'яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції.

Як встановлено судом, за результатами оцінки тендерних пропозицій учасників Закупівлі, проведених Замовником, лише тендерні пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДІВЕЛЬНО-ВИРОБНИЧА ФІРМА "ЕЛІТПРОЕКТ" та Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТАШЛЯХБУД" були допущені до аукціону. Тендерна пропозиція Позивача була відхилена на підставі рішення тендерного комітету Замовника.

В той же час, Законом України "Про публічні закупівлі" також передбачений механізм та порядок оскарження процедур закупівлі.

Відповідно до цього Закону суб'єктом оскарження в органі оскарження - є фізична чи юридична особа, яка звернулася до органу оскарження з метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи.

Органом оскарження в сфері державних закупівель є Антимонопольний комітет України.

Частиною 3 ст. 7 Законом України "Про публічні закупівлі" визначено, що Антимонопольний комітет України здійснює контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 вказаного Закону Антимонопольний комітет України як орган оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав та законних інтересів осіб, пов'язаних з участю у процедурах закупівлі, утворює постійно діючу адміністративну колегію (колегії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Рішення постійно діючої адміністративної колегії (колегій) приймаються від імені Антимонопольного комітету України.

Порядок діяльності постійно діючої адміністративної колегії (колегій) встановлюється відповідно до Закону України "Про Антимонопольний комітет України", якщо інше не встановлено цим Законом.

Так, ст. 121 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, що постійно діючі адміністративні колегії Антимонопольного комітету України утворюються Антимонопольним комітетом України з числа державних уповноважених Антимонопольного комітету України у складі трьох осіб.

Розпорядження та рішення Антимонопольного комітету України, адміністративної колегії Антимонопольного комітету України, адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України приймаються шляхом голосування більшістю голосів присутніх на їх засіданнях членів.

Рішення адміністративної колегії Антимонопольного комітету України приймається від імені Антимонопольного комітету України.

Разом з тим, порядок оскарження процедур закупівлі визначений Законом України "Про публічні закупівлі", зокрема, ст. 18 вказаного Закону передбачено, що скарга до органу оскарження подається суб'єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель. Після розміщення скарги суб'єктом оскарження в електронній системі закупівель скарга автоматично вноситься до реєстру скарг і формується її реєстраційна картка. Скарга разом з реєстраційною карткою в день розміщення суб'єктом оскарження автоматично оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу.

Після розміщення скарги суб'єктом оскарження в електронній системі закупівель скарга автоматично вноситься до реєстру скарг і формується її реєстраційна картка. Скарга разом з реєстраційною карткою в день розміщення суб'єктом оскарження автоматично оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу.

Відповідно до частини першої ст. 18 зазначеного Закону скарга повинна містити таку інформацію: найменування замовника рішення, дії або бездіяльність якого оскаржуються; ім'я (найменування), місце проживання (місцезнаходження) суб'єкта оскарження; підстави подання скарги, посилання на порушення процедури закупівлі або прийняті рішення, дії або бездіяльність замовника, фактичні обставини, що це можуть підтверджувати; обґрунтування наявності порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи; вимоги суб'єкта оскарження та їх обґрунтування.

Аналіз наведених норм законодавства свідчить, що до суб'єкта оскарження може звернутись особа з метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності, що суперечать законодавству у сфері державних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи. У своєму рішенні № 18-рп/2004 від 01.12.2004 Конституційний Суд України визначив, що охоронюваний законом інтерес - це прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загально правовим засадам.

До скарги додаються документи та матеріали в електронній формі (у тому числі у вигляді pdf формату файла), що підтверджують порушення процедури закупівлі або неправомірність рішень, дій або бездіяльності замовника, та документ про здійснення оплати за подання скарги до органу оскарження.

Згідно з ч. 9 ст. 18 Закону України "Про публічні закупівлі" за результатами розгляду скарги орган оскарження має право: прийняти рішення про встановлення або відсутність порушень процедури закупівлі (у тому числі порушення порядку оприлюднення або не оприлюднення інформації про закупівлі, передбаченої цим Законом) та про заходи, що повинні вживатися для їх усунення, зокрема, зобов'язати замовника повністю або частково скасувати свої рішення, надати необхідні документи, роз'яснення, усунути будь-які дискримінаційні умови (у тому числі ті, що зазначені в технічній специфікації, яка є складовою частиною тендерної документації), привести тендерну документацію у відповідність із вимогами законодавства, або за неможливості виправити допущені порушення відмінити процедуру закупівлі.

При цьому, ч. 10 ст. 18 вказаного Закону визначено, що орган оскарження розглядає скаргу та приймає рішення на її підставі в межах одержаної за скаргою інформації та інформації, розміщеної в електронній системі закупівель. Рішення за результатами розгляду скарг приймаються органом оскарження виключно на його засіданнях.

Відповідно до ч. 13 ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі», орган оскарження приймає рішення про припинення розгляду скарги в разі, якщо обставини, зазначені в пунктах 1-4 частини дванадцятої цієї статті, установлені органом оскарження після прийняття скарги до розгляду.

Судом встановлено, що не погоджуючись з рішенням Замовника про відхилення пропозиції Консорціума "Дорлідер", останній оскаржив таке рішення, в частині, що стосується позивача до Антимонопольного комітету України.

Рішенням № 9243-р/пк-пз від 27.04.2021 Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель встановила невідповідність скарги Позивача пункту 4 частини п'ятої статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі», за наслідком чого постановила розгляд скарги Консорціуму "ДОРЛІДЕР" від 14.04.2021 № UA-2021-01-13-005896-a.a6 припинити.

Аналізуючи посилання позивача про те, що рішення відповідача є необґрунтованим та підлягає скасуванню, суд встановив, що підставою для прийняття відповідачем оскаржуваного рішення стали наступні обставини.

Відповідно до Указу Президента України від 21 квітня 2021 року №169/2021 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 квітня 2021 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)", відповідно до якого застосувано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) до: 1) фізичних осіб згідно з додатком 1; 2) юридичних осіб згідно з додатком 2.

Додаток 2 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 квітня 2021 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" містить перелік юридичних осіб, до яких застосовуються обмежувальні заходи (санкції), зокрема, "Консорціум "Дорлідер", ідентифікаційний код юридичної особи - 43978883, місцезнаходження юридичної особи: Україна, 65026, Одеська обл., м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, буд. 5, офіс 203, директор - Назаренко Роман Олегович".

Відповідно до листа Служби безпеки України від 22.04.2021 № 8/3/5-3534 щодо обмежувальних заходів (санкцій) зазначено, що відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15.04.2021 "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)", введеного у дію Указом Президента України №169/2021 від 21.04.2021 № 169/2021, до низки юридичних осіб, зокрема, Консорціум "Дорлідер", ідентифікаційний код юридичної особи - 43978883, колишня назва Консорціум "За Майбутнє", застосовані персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) за переліком терміном на три роки.

Враховуючи викладене, відповідач дійшов висновку, що скарга консорціуму "ДОРЛІДЕР" від 14 квітня 2021 № UA- 2021-01-13-005896-а.а6 не відповідає вимогам пункту 4 частини п'ятої статті 18 Закону, а саме: скарга не містить обґрунтування наявності у суб'єкта оскарження порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи.

Разом з тим, суд не може погодитись з такими висновками відповідача, оцінюючи їх саме в якості підстав для припинення розгляду скарги відповідно до ч. 13 ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі».

Так, дослідивши зміст скарги Консорціума "Дорлідер" від 14.04.2021 судом встановлено, що остання, мотивована тим, що рішенням про відхилення тендерної пропозиції Консорціуму Замовником порушені права та охоронювані законом інтереси Скаржника, оскільки прийняте Замовником нелегітимне рішення позбавило Скаржника права на подальшу участь у Закупівлі. Наявність порушених прав обґрунтовується тим фактом, що Скаржник є учасником Закупівлі та реально претендує, у разі відміни Оскаржуваного рішення, на перемогу в аукціоні та укладення договору із Замовником у майбутньому. Неправомірна дискваліфікація Скаржника привела до порушення його права вільної участі в публічних закупівлях згідно Закону.

В скарзі також наголошено, що права Скаржника вже двічі порушувалися Замовником, оскільки тендерна пропозиція Скаржника вже двічі відхилялася Замовником з підстав, що визнані Постійно діючою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України неправомірними.

Тобто, зі змісту скарги слідує, що остання містить обґрунтування наявності у Консорціума "Дорлідер" порушених прав та охоронюваних законом інтересів, оскільки він є учасником процедури Закупівлі, проте оскаржуване до Відповідача рішення Замовника, позбавило Скаржника права на подальшу участь у Закупівлі.

Суд зазначає, що відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі» скарга має містити обґрунтування наявності у суб'єкта оскарження порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи.

Поряд з цим, суд наголошує, що вказаний пункт частини 5 ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі» не вимагає встановлення наперед дійсності порушення прав Скаржника, а містить вимоги лише про зазначення таких обставин у скарзі, що позивачем і було зроблено.

Тобто, для того, щоб скарга була прийнята до розгляду належним виконанням вимог п.4 ч.5 ст. 18 Закону є формальна наявність в скарзі відповідного обґрунтування наявності у суб'єкта оскарження порушених прав та охоронюваних законом інтересів, натомість, фактичне з'ясування наявності порушених прав та охоронюваних інтересів Скаржника здійснюється Органом оскарження під час розгляду скарги по суті та відповідна оцінка доводам скаржника надається саме в рішенні про задоволення чи про відмову у задоволенні скарги.

Відповідно до ч.12 ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі» Орган оскарження залишає скаргу без розгляду в разі якщо:

1) суб'єкт оскарження подає скаргу щодо того самого порушення, у тій самій процедурі закупівлі та з тих самих підстав, що вже були предметом розгляду органу оскарження і щодо яких органом оскарження було прийнято відповідне рішення;

2) скарга не відповідає вимогам частин другої - п'ятої та дев'ятої цієї статті;

3) замовником відповідно до цього Закону усунено порушення, зазначені в скарзі;

4) до дня подання скарги замовником прийнято рішення про відміну тендеру чи визнання його таким, що не відбувся, відміну переговорної процедури закупівлі, крім випадку оскарження будь-якого з цих рішень».

З цих самих підстав Орган оскарження приймає рішення про припинення розгляду скарги в разі, якщо обставини, зазначені в пунктах 1-3 частини дванадцятої цієї статті, установлені органом оскарження після прийняття скарги до розгляду (ч. 13 ст. 18 Закону).

Водночас, як встановлено судом вище, подана Позивачем Скарга містила відповідні обґрунтування порушення його прав та інтересів з приводу рішення замовника про відхилення тендерної пропозицію Консорціума, чого відповідачем під час розгляду справи в судовому засіданні не спростовано.

Таким чином, суд приходить до висновку, що у відповідача не було підстав для припинення розгляду скарги позивача на підставі частин 12 та 13 статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі».

Додатково, суд звертає увагу, що станом на момент подання позивачем Скарги до Антимонопольного комітету України - 14.04.2021, Указ Президента від 21 квітня 2021 року №169/2021 ще взагалі не існував.

На переконання суду, оскільки Позивач взяв участь в процедурі Закупівлі до моменту прийняття Указу Президента від 21 квітня 2021 року №169/2021, то він мав право на захист своїх прав та інтересів шляхом подання Скарги до Антимонопольного комітету України в порядку ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі», натомість, питання щодо подальшої участі Позивача в процедурі Закупівлі, враховуючи застосування до нього відповідних санкцій, мало б вирішуватись відповідно до статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» саме Замовником, що в свою чергу, не є предметом даного позову, а тому суд не надає оцінку таким обставинам.

Згідно із частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, відповідач у спірних правовідносинах діяв поза межами повноважень та у спосіб, що визначених Конституцією та законами України, необґрунтовано, упереджено, недобросовісно, не розсудливо, без дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, у зв'язку з чим рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 9243-р/пк-пз від 27.04.2021 про припинення розгляду скарги Консорціуму «Дорлідер» від 14.04.2021 № UA-2021-01-13-005896-a.a6 є протиправним та підлягає скасуванню.

Що стосується вимог позивача про стягнення з Державного бюджету України на його користь майнову шкоду в розмірі 170 000, 00 грн., суд зазначає, що вказана вимога є передчасною, враховуючи наступне.

Відповідно до пункту 5 Порядку здійснення плати за подання скарги до органу оскарження через електронну систему закупівель та її повернення суб'єкту оскарження затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 292 (надалі - Порядок) плата за скаргу здійснюється суб'єктом оскарження через електронну систему закупівель одним із таких способів: 1) із застосуванням електронного платіжного засобу; 2) шляхом безготівкового переказу коштів з банківського рахунка суб'єкта оскарження.

Відповідно до пункту 6 Порядку суб'єкт оскарження обов'язково зазначає реквізити рахунка, на який буде повернута плата за скаргу у випадках, визначених Законом та цим Порядком.

Відповідно до пункту 12 Порядку адміністратор перераховує плату за подання скарги до державного бюджету протягом двох робочих днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель рішення органу оскарження щодо:

1) відмови в задоволенні скарги;

2) залишення скарги без розгляду в разі, коли:

- суб'єкт оскарження подав скаргу щодо того самого порушення, у тій самій процедурі закупівлі та з тих самих підстав, що вже були предметом розгляду органу оскарження і щодо яких органом оскарження було прийнято відповідне рішення;

- скарга не відповідає вимогам частин другої - п'ятої та дев'ятої статті 18 Закону;

- до дня подання скарги замовником прийнято рішення про відміну тендеру чи визнання його таким, що не відбувся, відміну переговорної процедури закупівлі, крім випадку оскарження будь-якого з таких рішень;

3) припинення розгляду скарги у разі, коли суб'єкт оскарження подав скаргу щодо того самого порушення, у тій самій процедурі закупівлі та з тих самих підстав, що вже були предметом розгляду органу оскарження і щодо яких органом оскарження було прийнято відповідне рішення або скарга не відповідає вимогам частин другої - п'ятої та дев'ятої статті 18 Закону та зазначені обставини були встановлені органом оскарження після прийняття скарги до розгляду.

Згідно із пунктом 13 Порядку адміністратор перераховує плату за подання скарги суб'єкту оскарження протягом двох робочих днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель рішення органу оскарження щодо:

1) задоволення або часткового задоволення скарги;

2) залишення скарги без розгляду в разі, коли замовником відповідно до Закону усунуто порушення, зазначені в скарзі;

3) припинення розгляду скарги у разі, коли замовником відповідно до Закону усунуто порушення, зазначені в скарзі.

Отже, обставиною для перерахування плати за подання скарги чи то на користь державного бюджету України чи то на користь суб'єкта оскарження є результати розгляду такої скарги, враховуючи, що суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 9243-р/пк-пз від 27.04.2021, проте скарга по суті станом на час прийняття даного рішення є нерозглянутою, підстави для стягнення на користь позивача коштів в сумі 170 000 (сто сімдесят тисяч) гривень наразі відсутні.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 77-78, 139, 143, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Консорціума "Дорлідер" (65017, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 5, офіс 203) - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 9243-р/пк-пз від 27.04.2021 про припинення розгляду скарги Консорціуму «Дорлідер» від 14.04.2021 № UA-2021-01-13-005896-a.a6.

3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

4. Стягнути на користь Консорціума "Дорлідер" (65017, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 5, офіс 203) понесені ним витрати по сплаті судового збору пропорційно задоволеним позовним вимогам в розмірі 2 270, 00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Антимонопольного комітету України (03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 45).

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Н.Г. Вєкуа