Рішення від 13.09.2021 по справі 620/1191/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/1191/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

за участі секретаря - Грищенко Н.С.,

представника позивача - Карпенка В.К.,

представника відповідача - Ананка Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ВКП «Прилуки-Агропереробка» до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю ВКП «Прилуки-Агропереробка» (далі - ТОВ ВКП «Прилуки-Агропереробка») 19.02.2021 за допомогою системи «Електронний суд» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (далі - ГУДПС у Чернігівській області), у якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача від 05.02.2021 №00004110700 та №00004120700.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що придбання у ТОВ «Агро-Альянс» м'яса яловичини підтверджується належним чином оформленими первинними документами. При заповненні видаткової накладної контрагент помилково не вірно вказав реквізити автомобіля, однак про наведене повідомив позивача відповідним листом. За наведених обставин, ТОВ ВКП «Прилуки-Агропереробка» вважає, що товариство мало законні підстави для віднесення зазначеної операції до складу податкового кредиту у вересні 2020 року.

Щодо списання свинячих шкір та їх реалізацію на ТОВ «Шкірзавод «Велес» пояснив, що у зв'язку із знеціненням шкіри, наявні запаси було уцінено та змінено у статусі відображення в бухгалтерському обліку цих ТМЦ на ресурсоутримуючі відходи, які використані в господарській діяльності.

Ухвалою судді від 02.03.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду 24.03.2021 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №620/1007/21.

Ухвалою суду від 26.08.2021 провадження у справі поновлено.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, надав відзив на позов та пояснив, що під час перевірки господарської діяльності ТОВ ВКП «Прилуки-Агропереробка» було встановлено не включення позивачем до оподатковуваних операцій з постачання (реалізації) самостійно виготовлених товарів суму уцінки шкур свинячих в сумі 392621,43 грн., а списано на бухгалтерський рахунок 946 «Витрати від знецінення запасів», що не є податковою операцією. У зв'язку з наведеним, товариством не нараховано податкові зобов'язання з ПДВ у сумі 78524,28 грн.

Також перевіркою встановлено, що ТОВ ВКП «Прилуки-Агропереробка» до складу податкового кредиту податкової декларації за вересень 2020 року включило податкову накладну, складену за наслідками господарської операції з придбання у ТОВ «ВК «Агро-Альянс» м'яса яловичини в напівтушках охолодженого 1 кат. Разом з тим, ГУДПС у Чернігівській області зазначає про відсутність у контрагента позивача належної матеріально-технічної бази для реалізації вказаного товару, у зв'язку із чим зазначає про неправомірність формування товариством податкового кредиту по даній операції.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов необхідно задовольнити у повному обсязі, враховуючи такі обставини.

ТОВ ВКП «Прилуки-Агропереробка» зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 31.04.2001 внесено відповідний запис. Позивач зареєстрований як платник податку на додану вартість та перебуває на обліку в ГУДПС у Чернігівській області. Згідно реєстраційних даних, видами діяльності ТОВ ВКП «Прилуки-Агропереробка» є, в тому числі, 10.11 Виробництво м'яса (основний); 46.24 Оптова торгівля шкірсировиною, шкурами та шкірою; 46.32 Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами.

Судом встановлено, що на підставі направлення від 21.12.2020 №653, наказу від 18.12.2020 №1978-а, відповідно до вимог пп. 19-1.1.6 п. 19-1.1 ст. 19-1, пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 та п. 200.111 ст. 200 Податкового кодексу України посадовими особами контролюючого органу проведено документальну позапланову виїзну перевірку товариства щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за жовтень 2020 року у податковій декларації з податку на додану вартість від 19.11.2020 №9305259874 від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету.

За наслідками перевірки ГУДПС у Чернігівській області складено акт від 16.01.2021 №52/07/31429413 (а.с. 25-36), у якому зазначено про порушення позивачем:

- п. 198.6 ст. 198, п. 200.4 ст. 200 Податкового Кодексу України, в результаті чого завищено податок на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню на 1248,00 грн.;

- абзацу 2 пункту 9 розділу ІІІ, пунктів 4 та 5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №159/28289, у зв'язку із чим у підприємства відсутнє право на отримання бюджетного відшкодування з ПДВ за жовтень 2020 року в розмірі 32 258,00 грн.;

- пунктів 4, 5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №159/28289, що призвело до завищення від'ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на суму 179 873,00 грн.

На підставі висновків, викладених у вказаному акті перевірки, ГУДПС у Чернігівській області винесло ТОВ ВКП «Прилуки-Агропереробка» податкові повідомлення-рішення від 05.02.2021 №00004110700 та №00004110700 (а.с. 37-42).

Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення протиправними, ТОВ ВКП «Прилуки-Агропереробка» звернулося до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Відповідно до ч. 1 ст. 208 Господарського кодексу України, якщо господарське зобов'язання визнано недійсним як таке, що вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то за наявності наміру в обох сторін - у разі виконання зобов'язання обома сторонами - в доход держави за рішенням суду стягується все одержане ними за зобов'язанням, а у разі виконання зобов'язання однією стороною з другої сторони стягується в доход держави все одержане нею, а також все належне з неї першій стороні на відшкодування одержаного. У разі наявності наміру лише у однієї із сторін усе одержане нею повинно бути повернено другій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного стягується за рішенням суду в доход держави.

Таким чином, для визнання правочину такого, що укладений з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, необхідно встановити факт наявності у контрагентів або контрагента такої мети.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон) документом, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення є первинний документ.

Приписи ст. 9 Закону визначають, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Крім того, згідно із п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88, первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Судом встановлено, що ТОВ ВКП «Прилуки-Агропереробка» включено до складу податкового кредиту податкової декларації з ПДВ за вересень 2020 року (згідно додатку 5) податкову накладну №24 від 11 серпня 2020 року від ТОВ Виробнича компанія «Агро-Альянс» (код 42913055) на суму 809126,80 грн. (в т.ч. ПДВ 134854,47 грн.) по номенклатурі «М'ясо яловичини в напівтушках охолоджене 1 кат.» в кількості 9867,4 кг. Придбання товару відбувалось відповідно до видаткової накладної від 11.08.2020 №36. Факт перевезення підтверджується товарно-транспортною накладною від 11.08.2020 №Р36 (із листом від 22.12.2020) (а.с. 58-60).

Також ТОВ ВКП «Прилуки-Агропереробка» реалізовано на ТОВ «Шкірзавод «Велес» шкуру свинячу в кількості 411600 дм2 на суму 10290,00 грн. (без ПДВ).

Згідно бухгалтерського рахунку 26 «Готова продукція» по кредиту рахунку списано «Шкуру свинячу» кількістю 411600 дм2, собівартість 399627,55 грн.

Для проведення інвентаризації свинячих шкур, ТОВ ВКП «Прилуки-Агропереробка» видано наказ від 01 червня 2020 року №38 «Про уцінку шкур» ( а.с. 61).

За результатами інвентаризації складено акт від 02 червня 2020 року, в якому вказано: найменування цінностей - шкура свиняча, кількість - 1597651,023 дм2 шкури свинячої, нова ціна 0,01 грн. на суму 16266,55 грн. ( а.с. 65).

Відповідно до бухгалтерського рахунку 94.6 «Витрати від знецінення запасів» списано 392621,43 грн. від уцінки шкури свинячої (а.с. 66).

Відповідно до матеріалів справи, за результатами документальної позапланової виїзної перевірки позивача щодо дотримування податкового законодавства при декларуванні за вересень 2020 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого відшкодування з бюджету (акт від 17.12.2020 №2018/07/31429413) (а.с. 43-57), контролюючим органом зроблено висновок про заниження ТОВ ВКП «Прилуки-Агропереробка» податкових зобов'язань з ПДВ при переоцінці свинячих шкур на суму 78 524,00 грн., та відсутність реального руху активів під час господарської операції із придбання у ТОВ ВК «Агро-Альянс» м'яса яловичини, у зв'язку із чим зазначено про безпідставність формування податкового кредиту на суму 134 855,00 грн.

На підставі акту перевірки ГУДПС у Чернігівській області винесено ТОВ ВКП «Прилуки-Агропереробка» податкові повідомлення-рішення від 22.01.2021 №00002610700 та №00002600700 (а.с. 67-71).

У зв'язку з наведеним, враховуючи висновки акту перевірки від 17.12.2020 №2018/07/31429413, під час перевірки достовірності і правильності визначення ТОВ ВКП «Прилуки-Агропереробка» суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (р. 16.1 Декларації за жовтень 2020 року) (а.с. 14-24), контролюючий орган зазначив про її завищення на 213 379,00 грн. внаслідок завищення показника рядка 21 Декларації, про що вказано в актів перевірки ід 16.01.2021 №52/07/31429413.

Разом з тим, суд звертає увагу, що ТОВ ВКП «Прилуки-Агропереробка» оскаржено податкові повідомлення-рішення ГУДПС у Чернігівській області в судовому порядку.

Шостим апеляційним адміністративним судом за насідками перегляду апеляційної скарги у справі №620/1007/21, винесено постанову від 04.08.2021, у якій досліджено спірні господарські відносини, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення відповідача від 22.01.2021 №00002610700 та №00002600700 (а.с. 120-129).

Постановляючи вказане рішення суд апеляційної інстанції зазначив, що перевіривши фізичні, технічні та технологічні можливості постачальника позивача щодо можливості виконання обумовлених договором поставок, як-от - наявність кваліфікованого персоналу, основних фондів, платежів, супутніх звичайній господарській діяльності будь-якого господарюючого суб'єкта (комунальні платежі, оренда приміщень, послуги зв'язку, управлінські витрати тощо), або ж залучення контрагентами з цією метою третіх осіб та, відповідно, понесення витрат, пов'язаних із таким залученням, колегія суду прийшла до висновку, що на момент виписування податкових накладних ТОВ «Агро-Альянс» було зареєстровано у встановленому законом порядку як суб'єкт підприємницької діяльності, а факт реальності господарських операції підтверджується належним чином оформленими первинними документами, тому колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про наявність правових підстав для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно із ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, оскільки спірні податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем на підставі висновків акту перевірки від 16.01.2021, який, в свою чергу, сформований з урахуванням висновків перевірки, викладених у акті від 17.12.2020, визнаних Шостим апеляційним адміністративним судом у постанові від 04.08.2021 (справа №620/1007/21) необґрунтованими, суд вважає, що позов ТОВ ВКП «Прилуки-Агропереробка» необхідно задовольнити у повному обсязі.

Крім того, під час дослідження матеріалів справи судом враховано, що відповідно до частини третьої статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

За приписами статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова №893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком (у тому числі, Головне управління ДПС у Чернігівській області).

Територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.

Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (пункт 2 Постанови №893).

Згідно із наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворені як відокремлені підрозділи Державної податкової служби України територіальні органи згідно з переліком (додаток до цього наказу), серед яких Головне управління ДПС у Чернігівській області.

Згідно із Положенням про Головне управління ДПС у Чернігівській області, затвердженим наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643, Головне управління ДПС у Чернігівській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44094124), забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Чернігівської області та є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Чернігівській області (ЄДРПОУ 43143966).

Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2020 №755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 Постанови №893.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про можливість здійснити заміну неналежного відповідача Головне управління ДПС у Чернігівській області на належного Головне управління ДПС у Чернігівській області відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44094124).

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю ВКП «Прилуки-Агропереробка» до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 05.02.2021 №00004110700 та №00004120700.

Стягнути з Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ВКП «Прилуки-Агропереробка» судові витрати в сумі 3326 (три тисячі триста двадцять шість) грн. 34 коп.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 20 вересня 2021 року.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю ВКП «Прилуки-Агропереробка» (код ЄДРПОУ 31429413, вул. Дружби Народів, 34-А, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500).

Відповідач: Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (код ЄДРПОУ ВП 44094124, вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000).

Суддя С.В. Бородавкіна