про встановлення нового строку подання звіту
20 вересня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/496/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про встановлення нового строку подання звіту про виконання судового рішення по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, -
03.09.2021 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшла заява Чернівецької міської ради (заявник) про встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення суду, в якій просив встановити додатковий строк для виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду №600/496/21-а від 22.04.2021 року.
В обґрунтування вказаної заяви, заявник зазначив, що чергове пленарне засідання міської ради, згідно з орієнтовним графіком затвердженого секретарем міської ради, відбудеться 30.09.2021 року. Орієнтовний графік проведення пленарних засідань Ради розміщуються на вебпорталі Ради.
Згідно із пунктом 7 статті 26 вказаного Регламенту до порядку денного пленарного засідання не можуть бути включені питання (проекти рішень), які не були оприлюднені у строки, визначені Законом України «Про доступ до публічної інформації», та які попередньо не були розглянуті відповідною постійною комісією Ради, не пройшли документальної та юридичної експертизи, або які обов'язково повинні виноситись на громадське обговорення, відповідно до вимог чинного законодавства, цього Регламенту, Статуту територіальної громади чи рішень Ради.
Юридичним управлінням міської ради листом №517-юр на адресу профільного виконавчого органу - департаменту урбаністики та архітектури міської ради направлено лист щодо виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.04.2021 року по справі № 600/496/21-а.
Згідно із інформацією наданою департаментом урбаністики та архітектури міської ради повідомляємо, що проект рішення "Про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,10 га, яка розташована навпроти будинковолодіння АДРЕСА_1 ", буде підготовлено та планується до розгляду на сесії міської ради на вересень місяць 2021 року з оприлюдненням на сайті Чернівецької міської ради згідно затвердженого графіку оприлюднення проектів рішень міської ради.
З огляду на зазначене, вважає, що посадовими особами органу місцевого самоврядування здійснюються усі необхідні дії щодо виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.04.2021р. по справі № 600/496/21-a.
В період з 06.09.2021 року по 10.09.20.21 року головуючий судді перебував у відрядженні.
Розглянувши заяву про встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення суду в адміністративній справі №600/496/21-а, перевіривши матеріали справи, суд зазначає наступне.
11.02.2021 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Чернівецької міської ради (відповідач) з такими позовними вимогами:
визнати протиправним та скасувати підпункт 3.1 пункту 3 рішення сесії Чернівецької міської ради №2393 від 30 вересня 2020 року про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,10 га, у власність за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код 02.01) за адресою АДРЕСА_1 ;
зобов'язати Чернівецьку міську раду на черговому засіданні сесії міської ради прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробленню проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,10 га, яка розташована навпроти будинковолодіння АДРЕСА_1 ;
зобов'язати Чернівецьку міську раду упродовж 35 днів з дати набранні рішення суду законної сили, подати до Чернівецького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду №600/496/21-а від 22.04.2021 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.08.2021 року, вищевказаний адміністративний позов задоволено повністю. Крім того, пунктом 4 рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду №600/496/21-а від 22.04.2021 року зобов'язано Чернівецьку міську раду упродовж 35 днів, з дати набрання рішенням суду у даній справі законної сили, подати до Чернівецького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення.
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами, та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений ст. 382 КАС України.
У відповідності до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Частиною 7 ст. 382 КАС України передбачено, що сплата штрафу не звільняє від обов'язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов'язку тягне за собою застосування наслідків, установлених ч. 1 і 2 цієї статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.
Отже, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту, суд може вжити до суб'єкта владних повноважень заходи реагування у формі встановлення нового строку для подачі звіту, або накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.
Суд зазначає, що механізм ефективного судового захисту обумовлює у необхідних випадках застосування процедури примусового виконання рішень суду.
У Рішенні від 30.06.2009 р. №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 п.п. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Як зазначає Європейський суд з прав людини у рішеннях, із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури.
З матеріалів справи видно, що Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду №600/496/21-а від 22.04.2021 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.08.2021 року, зобов'язано Чернівецьку міську раду на черговому засіданні сесії міської ради прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробленню проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,10 га, яка розташована навпроти будинковолодіння АДРЕСА_1 . Також зобов'язано Чернівецьку міську раду упродовж 35 днів з дати набранні рішення суду законної сили, подати до Чернівецького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до листа Департаменту урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради встановлено, що проект рішення "Про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,10 га, яка розташована навпроти будинковолодіння АДРЕСА_1 ", буде підготовлено та планується до розгляду на сесії міської ради на вересень місяць 2021 року з оприлюдненням на сайті Чернівецької міської ради згідно затвердженого графіку оприлюднення проектів рішень міської ради.
Відтак, з огляду на вищенаведені обставини, з метою ефективного поновлення прав позивача та реального виконання рішення суду, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення суду та встановлює новий строк для подання Чернівецькою міською радою безпосередньо до Чернівецького окружного адміністративного суду звіту про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.04.2021 року по справі №600/496/21-а.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241, 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Заяву Чернівецької міської ради про встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення суду - задовольнити.
2. Встановити новий строк для подання Чернівецькою міською радою безпосередньо до Чернівецького окружного адміністративного суду звіту про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.04.2021 року по справі №600/496/21-а - до 15 жовтня 2021 року.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя В.О. Григораш