Справа № 560/7710/20
20 вересня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області , Державної казначейської служби України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, Державної казначейської служби України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.02.2021 по справі 560/7710/20, яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31.05.2021, адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області щодо виконання постанови Хмельницького апеляційного суду від 28 квітня 2020 року у справі № 674/1527/19 про відшкодування ОСОБА_1 моральної шкоди в сумі 500,00 грн. Зобов'язано Державну казначейську службу України, Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області виконати постанову Хмельницького апеляційного суду від 28 квітня 2020 року у справі № 674/1527/19 та виплатити ОСОБА_1 моральну шкоду в сумі 500 грн. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області щодо ненаправлення відповіді на письмову заяву ОСОБА_1 від 17 липня 2020 року. Зобов'язано Державну казначейську службу України, Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області виплатити ОСОБА_1 компенсацію за несвоєчасне перерахування коштів за рішенням суду про стягнення коштів у розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми 500 грн. за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду за період з 01 вересня 2020 року по момент виконання судового рішення.
Державна казначейська служба України звернулась до суду з заявою в якій просила роз'яснити рішення по справі №560/7710/20 в частині виплати компенсації за несвоєчасне перерахування коштів за рішенням суду про стягнення коштів у розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми 500 грн. за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду за період з 01 вересня 2020 року по момент виконання судового рішення, а саме яка сума коштів підлягає нарахування та виплаті на користь ОСОБА_1 як компенсація.
В обґрунтування поданої заяви позивач зазначає, що зобов'язальна частина рішення не надають розуміння щодо виконання судового рішення, зокрема що стосується суми компенсації.
Із врахуванням наведеного вище, керуючись ст.254 КАС України, позивач просить суд роз'яснити рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.02.2021 №560/7710/20.
Згідно ч.3 ст.254 КАС України, суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Дослідивши подану заяву, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.02.2021 по справі 560/7710/20, яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31.05.2021, адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області щодо виконання постанови Хмельницького апеляційного суду від 28 квітня 2020 року у справі № 674/1527/19 про відшкодування ОСОБА_1 моральної шкоди в сумі 500,00 грн. Зобов'язано Державну казначейську службу України, Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області виконати постанову Хмельницького апеляційного суду від 28 квітня 2020 року у справі № 674/1527/19 та виплатити ОСОБА_1 моральну шкоду в сумі 500 грн. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області щодо ненаправлення відповіді на письмову заяву ОСОБА_1 від 17 липня 2020 року. Зобов'язано Державну казначейську службу України, Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області виплатити ОСОБА_1 компенсацію за несвоєчасне перерахування коштів за рішенням суду про стягнення коштів у розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми 500 грн. за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду за період з 01 вересня 2020 року по момент виконання судового рішення.
Державна казначейська служба України звернулась до суду з заявою в якій просила роз'яснити рішення по справі №560/7710/20 в частині виплати компенсації за несвоєчасне перерахування коштів за рішенням суду про стягнення коштів у розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми 500 грн. за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду за період з 01 вересня 2020 року по момент виконання судового рішення, а саме яка сума коштів підлягає нарахування та виплаті на користь ОСОБА_1 як компенсація.
Відповідно до ч.1 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Однак, конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, при цьому зміст норми вказує, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
Підставою для роз'яснення судового рішення, як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання (ч. 2 ст. 254 КАС України).
Отже, необхідність роз'яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Також, роз'яснено може бути рішення у разі, якщо без такого роз'яснення його тяжко виконати внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Водночас, суд, роз'яснюючи рішення не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Відтак, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Роз'яснення судового рішення є, за своєю суттю, одним із способів усунення таких недоліків, як неясність і незрозумілість, що створює перешкоди або унеможливлює його виконання, але без зміни змісту судового рішення.
Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому, суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в постановлене рішення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 30 квітня 2020 року у справі №22а-11177/08.
Суд звертає увагу, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.02.2021 по справі №560/7710/20 зокрема, зобов'язано Державну казначейську службу України виплатити ОСОБА_1 компенсацію за несвоєчасне перерахування коштів за рішенням суду про стягнення коштів у розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми 500 грн. за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду за період з 01 вересня 2020 року по момент виконання судового рішення.
При цьому, відповідач вважає незрозумілим рішення в цій частині.
Крім того, суд звертає увагу, що порядок компенсації за несвоєчасне перерахування коштів за рішенням суду про стягнення коштів у розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми, визначається законами чи нормативно-правовими актами України, в тому числі й Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" №4901-VI від 05.06.2012, а не судом.
З огляду на наведене, суд вважає, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.02.2021 по справі №560/7710/20 містить чіткий та обґрунтований висновок по суті позовних вимог, відтак підстав для його роз'яснення у суду відсутні, тому у задоволенні заяви Державної казначейської служби України необхідно відмовити.
Крім того, суд звертає увагу, що частиною 1 ст. 45 КАС України визначено, що учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.
Таким чином, суд приходить до висновку, що заявник не добросовісно користується своїми процесуальними правами, і зловживає ними, адже безпідставно подає заяви для вирішення питання, яке вже вирішено судом, за відсутності інших підстав або нових обставин у справі. Тобто, не може вважатися правомірною поведінкою подання аналогічних заяв щодо роз'яснення судового рішення адже у рішенні по справі №560/7710/20 чітко визначено порядок виконання судового рішення, та при цьому вказано суму компенсації, а саме 3 % від 500 грн.
Керуючись статтями 248, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні заяви Державної казначейської служби України про роз'яснення рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.02.2021 у справі №560/7710/20 - відмовити.
Визнати зловживанням процесуальними правами поданням Державної казначейської служби України заяви від 10.09.2021 року, про роз'яснення рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.02.2021 у справі №560/7710/20.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя О.П. Шевчук