20 вересня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/5326/21
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Бездрабко О.І., отримавши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Херсонській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, інспектора молодшого лейтенанта УПП в Херсонській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України 1-й батальйон, 4-та рота Вдовиченка Андрія Івановича про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Управління патрульної поліції в Херсонській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, інспектора молодшого лейтенанта УПП в Херсонській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України 1-й батальйон, 4-та рота Вдовиченка Андрія Івановича, в якій просить:
- скасувати постанову відповідача-2 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП;
- закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, суддя вважає за необхідне вказати наступне.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі Zand v. Austria від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення встановлений законом поширюється не лише на правову основу самого існування суду, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття суд, встановлений законом у частині першій статті 6 Конвенції передбачає усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…). З огляду на це не вважається судом, встановленим законом орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Згідно ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Зі змісту позовної заяви суддею встановлено, що позивачем оскаржується постанова про накладення адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст.122 КУпАП.
Статтею 122 КУпАП встановлена відповідальність за порушення водієм правил перевищення встановлених обмежень швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху та порушення інших правил дорожнього руху.
З аналізу ст.ст.245, 252, 280, 283 КУпАП України вбачається, що при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, підлягають для з'ясування питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа в його вчинені, рішення приймається на підставі доказів долучених у суді і оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Отримання і аналіз отриманої інформації суб'єктом владних повноважень щодо певної особи з метою встановлення наявності чи відсутності в діях особи ознак правопорушення є діями в єдиній процедурі, наслідками закінчення якої є відповідні висновки на підставі яких можуть бути застосовані передбачені приписами КУпАП санкції.
Згідно ч.3 ст.288 КУпАП постанову по справі про адміністративне правопорушення прийняту іншим органом (посадовою особою) про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржено - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Положеннями п.1 ч.1 ст.20 КАС України визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Таким чином, оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень у справі щодо притягнення до адміністративної відповідальності підсудне місцевим загальним судам як адміністративним судам.
За приписами ч.1 ст.25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на вищевикладене суддя приходить до висновку про те, що відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.20 КАС України зазначена справа не підсудна Херсонському окружному адміністративному суду, а підсудна місцевому загальному суду за місцем проживання позивача, як адміністративному суду, так як адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Отже, оскільки підсудність справ з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності віднесена до підсудності місцевих загальних судів як адміністративних судів, зазначена справа підлягає передачі до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області (37500, Полтавська область, м.Лубни, вул.Монастирська ,17).
Керуючись ст.ст. 5, 20, 25, 29, 248, 256, 295 КАС України, суд -
ухвалив:
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Херсонській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, інспектора молодшого лейтенанта УПП в Херсонській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України 1-й батальйон, 4-та рота Вдовиченка Андрія Івановича про скасування постанови про адміністративне правопорушення - передати на розгляд до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області (37500, Полтавська область, м.Лубни, вул.Монастирська ,17).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання її суддею.
Суддя О.І. Бездрабко