20 вересня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/4214/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., отримавши заяву ОСОБА_1 в порядку ст.383 КАС України по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
23.12.2020 р. ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якій просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від суми грошового забезпечення на підставі довідки ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про розмір грошового забезпечення від 21.10.2020 № 153/21-97/08-39, в якій посадовий оклад становить - 7190 грн., оклад за військовим званням - 1410 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4300 грн., надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень 15% - 1078,50 грн., починаючи з 01.04.2019 року та здійснити виплату недоотриманих 01.04.2019 року сум.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 р. позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про розмір грошового забезпечення від 21.10.2020 № 153/21-97/08-39 з урахуванням посадового окладу - 7190 грн., окладу за військовим званням - 1410 грн., надбавки за вислугу років 50% - 4300 грн., надбавки особам, які працюють в умовах режимних обмежень 15% - 1078,50 грн., починаючи з 01.04.2019 року.
Судове рішення набрало законної сили 30.04.2021 р., у зв'язку з чим Херсонським окружним адміністративним судом 16.06.2021 р. видано виконавчі листи № 1574 2021р., № 1209 2021р.
16.09.2021 р. від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій просить: визнати протиправними дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі про розмір грошового забезпечення від 21.10.2020 р. № 153/21-97/08-39 у розмірі 70 % суми грошового забезпечення; зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області вжити заходи щодо усунення порушень ст.129-1 Конституції України шляхом перерахунку та виплати пенсії на підставі оновленої довідки ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі про розмір грошового забезпечення від 21.10.2020 р. № 153/21-97/08-39, виходячи із розміру 90 % суми грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019 р., з урахуванням виплачених сум.
Дослідивши заяву та додані до неї документи, суд приходить до наступного.
Положеннями ч.1 ст.383 КАС України встановлено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
У такій заяві зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 4) ім'я (найменування) третіх осіб, які брали участь у розгляді справи, поштова адреса, номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 5) номер адміністративної справи; 6) відомості про набрання рішенням законної сили та про наявність відкритого касаційного провадження; 7) інформація про день пред'явлення виконавчого листа до виконання; 8) інформація про хід виконавчого провадження; 9) документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати за подання відповідної заяви; 10) перелік документів та інших матеріалів, що додаються (ч.2 ст.383 КАС України).
Таким чином, вказана процесуальна норма спрямована на захист прав особи-позивача щодо належного виконання рішення суду, яке набрало законної сили. Тобто, якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання судового рішення порушуються його права, свободи чи інтереси, то він має право звернутись до суду в порядку ст. 383 КАС України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 р. № 3674-VI (далі - Закон № 3674).
Згідно ст.1 Закону № 3674 судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону № 3674 передбачено, що судовий збір справляється: за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
При цьому, подана у даній справі в порядку ст.383 КАС України заява до передбаченого ч.2 ст.3 Закону № 3674 вичерпного переліку заяв, за подання яких судовий збір не справляється, не відноситься.
З системного аналізу викладених положень, вбачається, що на позивача покладено обов'язок сплати судового збору за подання відповідної заяви до суду як процесуальним законодавством, так і Законом України "Про судовий збір".
Належних та допустимих доказів на підтвердження наявності у позивача закріплених у ст.5 Закону "Про судовий збір" пільг останній не надав.
Позивачем в порушення вимог п.9 ч.2 ст.383 КАС України документа про сплату судового збору не надано, підстав для звільнення його від сплати судового збору не зазначено.
Відповідно до ч.5 ст.383 КАС України у разі невідповідності заяви вказаним вище вимогам вона ухвалою суду, прийнятою в порядку письмового провадження, повертається заявнику. Така ухвала суду може бути оскаржена.
Таким чином, оскільки подана позивачем в порядку ст.383 КАС України заява не відповідає вимогам, визначеним п.9 ч.2 ст.383 КАС України, то вона підлягає поверненню ОСОБА_1 .
Аналогічні висновки щодо необхідності сплати судового збору за подання заяви в порядку ст.383 КАС України відображені також у постанові Верховного Суду від 27.06.2019 р. у справі № 807/220/18 (провадження № К/9901/6667/19), від 25.06.2020 р. у справі № 0240/2226/18-а (провадження № К/9901/32201/19).
Керуючись ст.ст.241, 248, 383 КАС України, суд -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 в порядку ст.383 КАС України повернути заявнику.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного тексту, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.І. Бездрабко