20 вересня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/3585/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Ростокос»
до відповідача: Державної фіскальної служби України
про зобов'язання вчинити певні дії.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ростокос» звернулося з позовом до Державної фіскальної служби України про зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Ростокос» №64 від 11.09.2019 р. у Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 11.09.2019 р. ним складено податкову накладну №64 на суму 88 603,57 грн, з урахуванням ПДВ - 14767,26 грн, яку подав для реєстрації. Згідно з квитанцією №1 реєстрацію податкової накладної №64 від 11.09.2019 р. зупинено 27.09.2019 р. відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач вказує, що 10.12.2019 р. ТОВ «Ростокос» на адресу відповідача направлено повідомлення №1 про надання пояснень та надано первинні документи щодо господарської операції, однак 10.12.2019 р. отримано квитанцію №2 у якій зазначено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних відсутній факт зупинення реєстрації податкової накладної/рахунку коригування від 11.09.2019 р. №64. Позивач зауважує, що виходячи з офіційної відповіді з квитанції №2 від 10..12.2019 р., податкова накладна №64 від 11.09.2019 р. не заблокована, але реєстрація не відбулася, з незрозумілих причин. Позивач вважає, що відсутні підстави для відмови у реєстрації податкової накладної від 11.09.2019 р. №64. Також позивач вказує на порушення контролюючим органом норм пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки ним не зазначено у Квитанціях конкретного чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву у якому заперечено щодо задоволення позову в повному обсязі (а.с.70-71). Представник відповідача вказав, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної від 11.09.2019 р. №64 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, про що 26.09.2019 р. автоматизованою системою платнику направлено квитанцію №1, за змістом якої йому запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно з Журналом розгляду повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК по ТОВ «Ростокос» зареєстровано 25 повідомлень, що подавалися ним протягом 2019 - 2020 років до зупинених ПН. Проте відсутнє повідомлення до зупиненої ПН від 11.09.2019 р. №64. Представник відповідача вважає, що у Державної податкової служби України відсутні правові підстави здійснювати реєстрацію ПН в ЄРПН.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.09.2020 р. позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Ростокос» до Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії - залишено без руху (а.с.47-48).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.61-62).
23.12.2020 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.68).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 р. допущено заміну відповідача Державної фіскальної служби України на правонаступника - Державну податкову службу України (а.с.81).
Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
29.01.2018 р. між ТОВ «Ростокос» (Виконавець) та ТДВ «М'ясокомбінат «Ятрань» (Замовник) укладено договір №217 ремонту і обслуговування автомобілів (а.с.19-21).
За вказаним договором ТОВ «Ростокос» виписано на отримувача ТДВ «М'ясокомбінат «Ятрань» податкову накладну №64 від 11.09.2019 р. на суму 88 603,57 грн, у тому числі ПДВ - 14 767,26 грн (а.с.22), яку 26 вересня 2019 року подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.23).
Відповідно до квитанції від 27.09.2019 р. №9221516216 податкову накладну №64 від 11.09.2019 р. прийнято ДПС, реєстрацію зупинено, оскільки податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.23, 73).
З огляду на повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 10.12.2019 р. №1 встановлено, що ТОВ «Ростокос» подано до контролюючого органу пояснення та додатки (а.с.24).
Відповідно до квитанції №2 від 10.12.2019 р. документ не прийнято, повідомлення від 10.12.2019 р. №1 щодо надання пояснення та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних не прийнято до розгляду, оскільки в ЄРПН відсутній факт зупинення податкової накладної/розрахунку коригування від 11.09.2019 р. №64, зазначеній у Повідомленні (а.с.25).
Згідно з пп.«а» п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України (далі за текстом - ПК України) об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з п.187.1 ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
Відповідно до п.188.1 ст.188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Згідно з п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
З огляду на п.201.7 ст.201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до абз.1, 2, 5, 10, 12, 13, 14 п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Згідно з п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №117, чинним на час виникнення спірних правовідносин, (далі за текстом - Порядок зупинення реєстрації).
Відповідно до пунктів 5, 6, 7 Порядку зупинення реєстрації, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Зважаючи на п.10 Порядку зупинення реєстрації, критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.
Згідно з п.12 Порядку зупинення реєстрації, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Пунктом 13 Порядку зупинення реєстрації, встановлено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 1 листа ДФС України від 07.08.2019 р. №1962/99-99-29-01-01 визначено критерії ризиковості платника податку. Зокрема, відповідно до пп.1.6 п.1 комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:
- керівник платника податку та/або головний бухгалтер, та/або особа, що має право підпису, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстровані (перереєстровані) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»;
- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;
- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України;
- в органах ДФС наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній / розрахунку коригування. Також суд зазначає, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, контролюючий орган має зажадати від платника документи на спростування наявних у органу ДФС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши яким критеріям ризиковості визначеним у пп.1.6 п.1 відповідає платника податку.
Пунктами 15, 16, 18 Порядку зупинення реєстрації, передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Згідно з п.п.19, 20 Порядку зупинення реєстрації, комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Суд враховує, що у квитанції від 27.09.2019 р. №9221516216, якою зупинено реєстрацію податкової накладної №64 від 11.09.2019 р. не конкретизовано у чому саме полягає відповідність податкової накладної Критеріям ризиковості платника податку.
Таким чином, відповідачем не доведено наявності підстав для зупинення реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №64 від 11.09.2019 р., складеної ТОВ «Ростокос».
Як встановлено судом, подані позивачем пояснення та документи не прийняті, у зв'язку з чим не розглянуті відповідно до вимог п.15 Порядку зупинення реєстрації. При цьому підстави, які зумовили не прийняття таких пояснень і документів не знайшли підтвердження під час розгляду справи, оскільки відповідачем підтверджено факт зупинення реєстрації податкової накладної №64 від 11.09.2019 р. (а.с.73).
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем за відсутності правових підстав зупинено реєстрацію податкової накладної №64 від 11.09.2019 р., а в подальшому безпідставно не прийнято до розгляду повідомлення щодо подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 10.12.2019 р. №1.
Зважаючи на приписи ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Державної податкової служби України щодо зупинення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №64 від 11 вересня 2019 року на суму 88 603,57 грн, у тому числі ПДВ 14 767,26 грн, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Ростокос»; визнати протиправними дії Державної податкової служби України стосовно не прийняття від Товариства з обмеженою відповідальністю «Ростокос» повідомлення щодо подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 10 грудня 2019 року №1; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №64 від 11 вересня 2019 року на суму 88 603,57 грн, у тому числі ПДВ 14 767,26 грн, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Ростокос», в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її подання - 26 вересня 2019 року.
Принагідно суд зазначає, що у даній справі не надає оцінку реальності здійснення господарської операції між позивачем та його контрагентом, за результатом якої складено спірну податкову накладну, оскільки зазначене питання підлягає дослідженню при здійсненні податкового контролю, який, відповідно до положень п.61.1 ст.61 ПК України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2 102,00 грн (а.с.44, 80), а тому суд стягує на користь ТОВ «Ростокос» документально підтверджені судові витрати (судовий збір) в розмірі 2 102,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України, яким прийнято протиправне рішення, що зумовило звернення позивача до суду з відповідним позовом.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової служби України щодо зупинення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №64 від 11 вересня 2019 року на суму 88 603,57 грн, у тому числі ПДВ 14 767,26 грн, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Ростокос».
3. Визнати протиправними дії Державної податкової служби України стосовно не прийняття від Товариства з обмеженою відповідальністю «Ростокос» повідомлення щодо подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 10 грудня 2019 року №1.
4. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №64 від 11 вересня 2019 року на суму 88 603,57 грн, у тому числі ПДВ 14 767,26 грн, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Ростокос», в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її подання - 26 вересня 2019 року.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ростокос» (код ЄДРПОУ 40497574, м. Кропивницький, вул. Виставочна. 2-В, кім.10) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 2 102,00 грн. (дві тисячі сто дві грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, м. Київ, Львівська площа, 8).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду - 20 вересня 2021 рок у.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт