06 вересня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/2736/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Транзпостач»
до відповідача: Головного управління ДПС у Кіровоградській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
за участю:
секретаря судового засідання - Костенко А.В.,
представників:
позивача - Дьяченка А.А.,
відповідача - Данілова С.О.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Транзпостач» звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про:
- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №00000341412 від 21.08.2019 р., яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Транзпостач» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на суму 74 184 874,00 грн, у тому числі 59 347 899,00 грн за податковими зобов'язаннями та 14 836 975,00 грн за штрафними (фінансовими) санкціями;
- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №00000351412 від 21.08.2019 р., яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Транзпостач» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 68 689 698,00 грн, у тому числі 54 951 758,00 грн за податковими зобов'язаннями та 13 737 940,00 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що підставою для проведення перевірки, наслідком якої стало складання акта перевірки та прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, був наказ відповідача №1052 від 19.06.2019 р., який визнано протиправним рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 р. у справі №340/501/20. Позивач вказує, що визнання незаконною документальної позапланової виїзної перевірки позивача, проведеної відповідачем, є безумовною підставою для визнання незаконними і прийнятих за результатами такої перевірки податкових повідомлень-рішень.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву у якому він не погоджується із заявленими позовними вимогами, заперечує проти позову в повному обсязі, вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню (а.с.28-36). Представник відповідача зазначив, що у позовній заяві ТОВ «Транзпостач» взагалі не наводить будь-яких обґрунтувань щодо виявлених в результаті податкової перевірки порушень норм податкового законодавства, а лише зазначає про те, що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 р. у справі №340/501/20, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.01.2021 р. - задоволено адміністративний позов ТОВ «Транзпостач» про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДФС у Кіровоградській області «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Транзпостач» №1052 від 19.06.2019 р. Проте, згідно з вимогами КАС України, позивач звертаючись до адміністративного суду із відповідною позовною заявою повинен навести обґрунтовані вмотивування своєї незгоди із прийнятими рішеннями, вчиненими діями або ж бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. На думку представника відповідача, за своїм змістом позовна заява ТОВ «Транзпостач» є необґрунтованою та не містить жодного аргументу, який би вказував, що податкові повідомлення-рішення від 21.08.2019 р. №00000341412 та №00000351412 є незаконними, а єдине посилання на обставини скасування наказу у даному випадку не є безумовним свідченням протиправності податкових повідомлень-рішень. Водночас, представник відповідача зауважує, що рух активів від ТОВ «Транзпостач» товарної продукції, а саме у ПП «Агроцентр», ТОВ «Агрокомфорт», ТОВ «Агрозерноторг», ТОВ «Агро-Кропивницьк», ТОВ «Профітек Дніпро», ТОВ «Сіті-Буд-інвест» до ТОВ «Транзпостач» в дійсності не відбувся. Первинні документи, які стали підставою для формування податкового кредиту ТОВ «Транзпостач», виписані контрагентами, які не мали можливості фактично здійснювати господарські операції, у зв'язку з відсутністю ідентифікованого товару (сої), майна та інших матеріальних ресурсів, економічно необхідних для здійснення операцій з купівлі-продажу, не можуть вважатися належно оформленими та підписаними повноваженими особами звітними документами, які посвідчують факт придбання товарів, а тому віднесення відображених у них сум ПДВ до податкового кредиту є безпідставним. Враховуючи факт, що господарські операції між ТОВ «Транзпостач» та контрагентами постачальниками ТОВ «Транзпостач» товарної продукції, а саме у ПП «Агроцентр», ТОВ «Агрокомфорт», ТОВ «Агрозерноторг», ТОВ «Агро-Кропивницьк», ТОВ «Профітек Дніпро», ТОВ «Сіті-Буд-інвест» не відбулися у дійсності, ТОВ «Транзпостач» при декларуванні допущено порушення вимог п.198.1, 198.2, 198.3 ст.198 Податкового кодексу України, що призвело до завищення суми податкового кредиту з ПДВ в розмірі 54 951 758 грн та порушення вимог пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено заниження податку на прибуток на суму 59 347 899 грн.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.06.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження (а.с.21).
У підготовчому засіданні 30.06.2021 р. оголошено перерву для надання представником відповідача додаткових доказів (а.с.102).
У підготовчому засіданні 06.07.2021 р. відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про витребування доказів та оголошено перерву за клопотанням представника відповідача (а.с.121).
У підготовчому засіданні 06.08.2021 р. відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про виклик свідків (а.с.127).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.08.2021 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду (а.с.128).
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав зазначених у позові, представник відповідача заперечив проти задоволення позову.
На підставі ч.3 ст.243 КАС України в судовому засіданні 06.09.2021 р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Виготовлення повного рішення відкладено у строк до 16.09.2021 р., про що повідомлено під час проголошення вступної та резолютивної частини.
З огляду участь судді у підготовці (підвищенні кваліфікації) у період з 13 вересня по 17 вересня 2021 року відповідно до наказу голови Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.09.2021 р., повний текст судового рішення виготовлено у перший робочий день - 20.09.2021 р.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, експерта, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
У період з 20.06.2019 р. по 04.07.2019 р. посадовими особами ГУ ДФС у Кіровоградській області відповідно до наказу №1052 від 19.06.2019 р. (а.с.6) проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Транзпостач» з питань дотримання вимог податкового законодавства України при визначенні по взаємовідносинах з ПП «Агроцентр» за червень, серпень, вересень, жовтень листопад 2018 року, ТОВ «Агрокомфорт» за вересень, жовтень, листопад 2018 року, «ТОВ «Агрозерноторг» за вересень 2018 року, ТОВ «Агро-Кропивницьк» за жовтень, листопад 2018 року та за січень 2019 року, ТОВ «Профітек-Дніпро» за жовтень, листопад, грудень 2018 року, «ТОВ «Сіті-Буд-Інвест» за січень 2019 року - показників декларації з податку на додану вартість за 2018 рік та за 2018 рік і за І квартал 2019 року - показників фінансової звітності з їх відображенням у декларації з податку на прибуток підприємств, за результатами якої складено акт №18/11-28-14-12/41695985 від 11.07.2019 р., висновками якого є порушення ТОВ «Транзпостач», на думку відповідача:
- пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено заниження податку на прибутки підприємств на суму 59 347 899 грн, у тому числі за 2018 рік - 49 434 323 грн, за І квартал 2019 року - на суму 9 913 576 грн;
- п.п.198.1, 198.2, 198.3, 198.6 ст.198 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено заниження податку на додану вартість на загальну суму 54 951 758 грн, у тому числі за листопад 2018 року - на суму 26 947 836 грн; за грудень 2018 року - на суму 18 229 426 грн; за січень 2019 року - на суму 9 774 496 грн (а.с.56-88).
На підставі акта перевірки ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкові повідомлення-рішення:
- №00000341412 від 21.08.2019 р., яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Транзпостач» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на суму 74 184 874,00 грн, у тому числі 59 347 899,00 грн за податковими зобов'язаннями та 14 836 975,00 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с.15);
- №00000351412 від 21.08.2019 р., яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Транзпостач» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 68 689 698,00 грн, у тому числі 54 951 758,00 грн за податковими зобов'язаннями та 13 737 940,00 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с.14).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 р. у справі №340/501/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Транзпостач» до Головного управління ДФС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування наказу, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.01.2021 р., позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Транзпостач» до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування наказу задоволено; визнано протиправним та скасовано наказ №1052 від 19.06.2019 Головного управління ДФС у Кіровоградській області «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Транзпостач» (а.с.8-13).
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Пунктом 78.4 статті 78 Податкового кодексу України передбачено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.22 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
З огляду на п.81.1 статті 81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Таким чином, у посадових осіб контролюючого органу виникає право на проведення документальної/планової виїзної перевірки, фактичної перевірки за сукупності двох умов: наявності визначених законом підстав для її проведення (правова підстава) та надіслання/пред'явлення оформлених відповідно до вимог Податкового кодексу України направлення і наказу на проведення перевірки, а також службового посвідчення осіб, які зазначені у направленні на проведення перевірки (формальна підстава).
Проведення перевірки у встановленому законом порядку є передумовою для прийняття податкових повідомлень-рішень у разі встановлення контролюючим органом порушень, а тому у разі недотримання встановлених вимог та, як наслідок, скасування наказу про проведення перевірки, визнання перевірки протиправною, у контролюючого органу відсутні підстави для прийняття рішень за результатами виявлених порушень.
У постанові від 22.09.2020 р. у справі №520/8836/18 (провадження №К/9901/24146/19) Верховний Суд дійшов правового висновку, що оскаржуючи наслідки проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень та інших рішень, платник податків не позбавлений можливості посилатися на порушення контролюючим органом вимог законодавства щодо проведення такої перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких податкових повідомлень-рішень. При цьому, таким підставам позову, за їх наявності, суди повинні надавати правову оцінку у першу чергу, а у разі, якщо вони не визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, - переходити до перевірки підстав позову щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства.
Суд враховує, що підстави за наявності яких здійснюється документальна позапланова перевірка, встановлені пунктом 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 р. у справі №340/501/20 встановлено, що на момент прийняття оскаржуваного наказу №1052 від 19.06.2019 р. про проведення документальної позапланової виїзної перевірки у відповідача не було обставин, які б давали підстави проводити позапланову документальну перевірку (а.с.8-13).
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд враховує, що перевірка є способом реалізації владних управлінських функцій контролюючим органом як суб'єктом владних повноважень, який зобов'язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та законами України. Невиконання ГУ ДФС у Кіровоградській області вимог закону щодо підстави для проведення документальної позапланової перевірки, що встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили, а також скасування наказу про призначення такої перевірки, свідчить про незаконність перевірки та не породження нею правових наслідків. Отже, акт перевірки, виходячи з положень щодо допустимості доказів, закріплених частиною другою статті 74 КАС України, не може визнаватися допустимим доказом у справі, оскільки одержаний з порушенням порядку, встановленого законом.
Таким чином, податкові повідомлення-рішення №00000341412 від 21.08.2019 р., №00000351412 від 21.08.2019 р., прийняті за наслідками перевірки, проведеної відповідно до наказу №1052 від 19.06.2019 р., та на підставі акта перевірки №18/11-28-14-12/41695985 від 11.07.2019 р., який є недопустимим доказом, не можуть вважатися правомірними та підлягають скасуванню.
З урахуванням того, що при оскарженні податкових повідомлень-рішень платник податків не позбавлений можливості посилатися на порушення контролюючим органом законодавства щодо проведення перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких рішень, і при цьому, таким підставам позову суд повинен надавати правову оцінку у першу чергу, суд дійшов висновку, що встановлені обставини щодо протиправності призначення та проведення відповідачем перевірки ТОВ «Транзпостач», за наслідками якої прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення, є достатніми для висновку про протиправність таких податкових повідомлень рішень, а тому відсутня необхідність перевірки порушення позивачем вимог Податкового кодексу України, як підстави для донарахування суми грошового зобов'язання, на чому наполягав представник відповідача. Окрім того, позивач не обґрунтовує підстави позову протиправними висновками контролюючого органу, зробленими за наслідками перевірки.
У судовому засіданні представник відповідача посилався на висновки Верховного Суду, наведені у постанові від 21.02.2020 р. у справі №826/17123/18 (провадження №К/9901/25669/19), відповідно до яких, у разі якщо контролюючим органом була проведена перевірка на підставі наказу про її проведення і за наслідками такої перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення чи інші рішення, то цей наказ як акт індивідуальної дії реалізовано його застосуванням, а тому його оскарження після допуску платником податків посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки не є належним способом захисту права платника податків, оскільки наступне скасування наказу не може призвести до відновлення порушеного права. Належним способом захисту порушеного права платника податків у такому випадку є саме оскарження рішення, прийнятого за результатами перевірки.
Суд зазначає, що у даній справі наказ про проведення перевірки, за наслідками якої прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення не є предметом оскарження. Оцінку правомірності винесення такого наказу надано судом в іншій справі, при цьому рішення суду набрало законної сили, а тому встановлені ним обставини відповідно до ч.4 ст.78 КАС України не підлягають доказуванню у даній справі та підлягають врахуванню судом.
Більш того, у даній справі позивачем оскаржуються саме податкові повідомлення-рішення з мотивів відсутності підстав для проведення перевірки, за наслідками якої їх прийнято. Отже, ТОВ «Транзпостач» обрано належний спосіб захисту порушеного права.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень №00000341412 від 21.08.2019 р., №00000351412 від 21.08.2019 р. - підлягають задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 22 700,00 грн (а.с.20), а тому суд стягує на користь ТОВ «Транзпостач» документально підтверджені судові витрати (судовий збір) в розмірі 22 700,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00000341412 від 21 серпня 2019 року, винесене Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Транзпостач» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на суму 74 184 874,00 грн, у тому числі 59 347 899,00 грн за податковими зобов'язаннями та 14 836 975,00 грн за штрафними (фінансовими) санкціями.
3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00000351412 від 21 серпня 2019 року, винесене Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Транзпостач» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 68 689 698,00 грн, у тому числі 54 951 758,00 грн за податковими зобов'язаннями та 13 737 940,00 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Транзпостач» (код ЄДРПОУ 41695985, м. Світловодськ, смт Власівка, Кіровоградська область, вул. Молодіжна, 63 в) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 22 700,00 грн (двадцять дві тисячі сімсот грн 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ ВП 43995486, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду - 20 вересня 2021 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт