ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"20" вересня 2021 р. Справа № 300/214/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву представника Державної архітектурно-будівельної інспекції України про виправлення помилки у виконавчому документі в адміністративній справі за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_1 про приведення до попереднього стану самочинно реконструйованої квартири,-
У провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_1 про приведення до попереднього стану самочинно реконструйованої квартири АДРЕСА_1 .
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.10.2019 апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України залишено без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 - без змін.
Постановою Верховного Суду від 16.06.2021 касаційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України задоволено. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 та Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.10.2019 скасовано та ухвалено нове рішення, яким позов задоволено: зобов'язано ОСОБА_1 привести до попереднього стану самочинно реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 .
02.04.2021 на виконання постанови Верховного Суду від 16.06.2021 позивачу видано виконавчий лист.
09.09.2021 від представника позивача надійшла заява про виправлення помилки у виконавчому листі в адміністративній справі №300/214/19. Заява обґрунтована тим, що у виконавчому листі відсутні відомості про дату народження боржника (відповідача), що унеможливлює виконання рішення суду.
Дана справа перебувала в провадженні судді Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главача І.А.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.09.2021 року, справу призначено головуючому судді Микитюку Р.В.
Ухвалою суду призначено розгляд заяви про виправлення помилки у виконавчому листі на 20 вересня 2021 року.
Представник позивача, а також відповідач в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду заяви. Заяв та клопотань про розгляд заяви без їх відсутності до суду не подавали.
Суд вважає за можливе розглянути заяву у порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву про внесення виправлень до виконавчого листа, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 374 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України) суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року № 1404-VII (далі - Закон № 1404-VII) відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі, зокрема, таких виконавчих документів: ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом.
Отже, у відповідності до змісту наведених норм постанова чи ухвала в адміністративній справі є виконавчим документом лише у випадках, передбачених законом, а саме КАС України.
Випадки, коли судове рішення є виконавчим документом, чи повинне відповідати вимогам, встановленим для виконавчого документа, передбачені окремими нормами КАС України, зокрема, такі вимоги встановлені для ухвали про тимчасове вилучення доказів для дослідження судом (ст. 147), ухвали про стягнення штрафу як заходу процесуального припису (ст. 149), ухвали про забезпечення позову (ст. 156), ухвали про затвердження умов примирення (ст. 191).
Судом встановлено, що 02 серпня 2021 року Державна архітектурно-будівельна інспекція України направила до Снятинського районного відділу державної виконавчої служби Південно-західного міжрегіонального управління юстиції (м. Івано-Франківськ) виконавчий лист, виданий Івано-Франківським окружним адміністративним судом 15 липня 2021 року про зобов'язання ОСОБА_1 привести до попереднього стану самочинно реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 .
27 серпня 2021 року головний державний виконавець Снятинського районного відділу державної виконавчої служби Південно-західного міжрегіонального управління юстиції (м. Івано-Франківськ) Гаїна Б.В. виніс повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання на підставі пункту 6 частини четвертої статті 4 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки у виконавчому документі відсутня дата народження боржника.
За змістом частини п'ятої статті 26 цього Закону України виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
У відповідності до ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
У частині першій статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" зазначено, що у виконавчому документі зазначаються: назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); строк пред'явлення рішення до виконання.
Виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону (пункт 6 частини четвертої статті 4 Закону України "Про виконавчий збір").
Разом з тим, за змістом частин першої та другої статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пунктом 3 частини третьої статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Таким чином відсутність у виконавчому листі відомостей про дату народження боржника не є підставою для повернення державним виконавцем виконавчих документів без прийняття до виконання.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 22.08.2018 р. у справі № 471/283/17-ц (пр. № 61-331св18) та від 27.12.2018 р. у справі № 469/1357/16-ц (пр. № 61-32698св18).
Враховуючи викладене, у задоволенні заяви Державної архітектурно-будівельної інспекції України про виправлення помилки у виконавчому документі, слід відмовити.
Відповідно до ч. 4 ст. 374 КАС України про виправлення помилки у виконавчому документі та визнання його таким, що не підлягає виконанню, суд постановляє ухвалу.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 374 Кодексу адміністративного судочинства України,-
У задоволенні заяви Державної архітектурно-будівельної інспекції України про виправлення помилки у виконавчому документі, - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею та може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Микитюк Р.В.