Рішення від 20.09.2021 по справі 280/1817/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

20 вересня 2021 року Справа № 280/1817/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, буд. 50; код ЄДРПОУ 39820689),

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Веселівська селищна рада (72202, Запорізька область, смт. Веселе, вул. Центральна, буд. 162; код ЄДРПОУ 25677264)

про визнання незаконним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09.03.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (далі - відповідач), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Веселівська селищна рада, відповідно до якого позивач просить суд:

- визнати незаконним та скасувати Наказ відповідача від 18.09.2020 №8-7056/15-20-СГ в частині відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства;

- зобов'язати відповідача надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої на території Веселівської селищної об'єднаної громади Веселівського району Запорізької області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства згідно з клопотанням ЗВ-9300161162020 від 13.08.2020.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що при зверненні до відповідача з метою надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, їй було відмовлено у зв'язку із невідповідністю поданих документів частині шостій статті 118 Земельного кодексу України. Вказану відмову вважає протиправною, у зв'язку із чим просить задовольнити позовні вимоги з підставі викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Ухвалою суду від 15.03.2021 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 12.04.2021.

Ухвалою суду від 06.04.2021 відмовлено у задоволенні заяви позивача про проведення підготовчого судового засідання в режимі відеоконференції.

Відповідач позовні вимоги не визнав, 09.04.2021 надав до суду відзив на адміністративний позов (вх.№20578), в якому зазначає, що відповідно до статей 15-1, 117, 122 Земельного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 №1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» наказу Держгеокадастру від 17.11.2020 №485 «Деякі питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності до комунальної власності», Головним управлінням було прийнято наказ від 11.12.2020 №41-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну» передано Веселівській селищній територіальній громаді у комунальну власність за актом приймання-передачі земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 138,7363 га, які розташовані на території Веселівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області за межами населеного пункту, згідно з додатком. Відповідно до додатку до наказу від 11.12.2020 №41-ОТГ, а саме за №п/п 4 включено земельну ділянку з кадастровим номером 2321255100:01:012:0008. Станом на даний час форма власності земельної ділянки з кадастровим номером 2321255100:01:012:0008, площею 7,1504 га - є комунальна, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Також, 09.04.2021 до суду від третьої особи надійшло клопотання (вх.№20725), відповідно до якого просить прийняти рішення по справі в межах чинного законодавства на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.

Ухвалою суду від 12.04.2021 продовжено строк підготовчого провадження строком на 30 (тридцять) днів. Відкладено підготовче судове засідання на 08.06.2021.

Ухвалою суду від 08.06.2021 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 14.07.2021.

Ухвалою суду від 09.06.2021 виправлено описку в ухвалі суду від 08.06.2021.

Ухвалою суду від 12.07.2021 відмовлено позивачу у задоволенні заяви про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення розгляду справи, до суду не з'явились. Позивач 12.07.2021 надала до суду заяву (вх.№39164) про розгляд справи без її участі. Представники відповідача та третьої особи причини неявки суду не повідомили.

Відповідно до частини першої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Частиною четвертою статті 229 КАС України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За таких обставин, суд вважає за можливе завершити розгляд справи в порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.

13.08.2020 позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області із клопотанням ЗВ-9300161162020, відповідно до якого просила надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для «01.03 Для ведення особистого селянського господарства» орієнтовною площею 2,0 га (кадастровий номер 2321255100:01:012:0008), яка розташована на території села Новоолександрівка Веселівського району Запорізької області.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 18.09.2020 №8-7056/15-20-СГ відмовлено гр. ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованій на території Веселівської селищної об'єднаної територіальної громади Веселівського району Запорізької області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства з підстав невідповідності поданих документів частині шостій статті 118 Земельного кодексу України.

Позивач, не погодившись з правомірністю такого наказу, звернулась до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Статтею 117 Земельного кодексу України визначено передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи земельних ділянок комунальної власності у державну власність.

Відповідно до частині першій статті 117 Земельного кодексу України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.

На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.

Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області прийнято наказ від 11.12.2020 №41-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну», відповідно до якого передано Веселівській селищній територіальній громаді у комунальну власність за актом приймання-передачі земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 138,7363 га, які розташовані на території Веселівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області за межами населеного пункту, згідно з додатком.

На дату звернення позивача до суду та відповідно до додатку до наказу від 11.12.2020 №41-ОТГ, а саме за №п/п 4 земельна ділянка, на яку претендує позивач, за кадастровим номером №2321255100:01:012:0008 передана в комунальну власність Веселівській селищній територіальній громаді Мелітопольського району Запорізької області. Також, на даний час форма власності земельної ділянки з кадастровим номером №2321255100:01:012:0008, площею 7,1504 га - є комунальна, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Таким чином, земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 138,7363 га, серед яких і земельна ділянка з кадастровим номером №2321255100:01:012:0008, із клопотання про надання дозволу на розроблення проекту щодо відведення якої у власність зверталась позивач, розташованих за межами населених пунктів на території Веселівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, відповідно до вказаного наказу передані в комунальну власність Веселівській селищній територіальній громаді Мелітопольського району Запорізької області.

Отже, Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області на даний час, не є розпорядником даної земельної ділянки, у зв'язку з передачею її в комунальну власність Веселівській селищній територіальній громаді Мелітопольського району Запорізької області.

Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, відповідно до покладених на нього завдань, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Запорізької області, а земельна ділянка, на яку претендує позивач, до земель із державною формою власності не належить.

Статтею 122 Земельного кодексу України визначені повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.

Згідно частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Враховуючи вищевикладене, Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області здійснено передачу земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення у комунальну власність Веселівській селищній територіальній громаді Мелітопольського району Запорізької області, а повноваження щодо передачі земельних ділянок у власність органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в подальшому після передачі земельних ділянок державної власності у комунальну, визначені частиною першою статті 122 Земельного кодексу України, зокрема, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, N 303-A, пункт 29).

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Питання розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки у задоволенні позовних вимог було відмовлено.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, буд. 50; код ЄДРПОУ 39820689), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Веселівська селищна рада (72202, Запорізька область, смт. Веселе, вул. Центральна, буд. 162; код ЄДРПОУ 25677264) про визнання незаконним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення в повному обсязі складено та підписано 20.09.2021.

Суддя М.С. Лазаренко