Рішення від 17.09.2021 по справі 240/12344/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2021 року м. Житомир

справа № 240/12344/21

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській щодо нездійснення перерахунку призначеної з 23.07.2018 пенсії по інвалідності виходячи із розмірів грошового забезпечення згідно з довідки Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 19.04.2021 №ХЗ74189;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 23.07.2018 перерахувати та виплачувати до наступного підвищення пенсії по інвалідності, обчислену із розмірів грошового забезпечення згідно з довідки Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 19.04.2021 №ХЗ74189 та невідкладно здійснити доплату відповідних сум перерахованої пенсії з 23.07.2018 з урахуванням проведених раніше виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 23.07.2018 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На письмове звернення Житомирським обласним військових комісаріатом виготовлено та надіслано відповідачу довідку №ХЗ74189 від 19.04.2021 для перерахунку пенсії. У зв'язку із чим позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до надісланої Житомирським обласним військових комісаріатом довідки №ХЗ74189 від 19.04.2021. Проте, відповідачем було надано відповідь, в якій повідомлено, про відмову у перерахунку пенсії.

Вважаючи дії відповідача протиправними та такими, що призвели до порушення його права на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 23.06.2021 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження, надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. Крім того зазначає, що пенсія позивачу виплачується відповідно до діючого законодавства.

З огляду на викладене, відповідач просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у зв"язку з безпідставністю і необґрунтованістю.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України - не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Складання повного судового рішення відкладалося, у зв"язку з перебуванням головуючого судді у відпустці з 01.09.2021 по 15.09.2021.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.

Судом встановлено, що з 23.07.2018 ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

19.04.2021 Житомирським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки складено довідку за пенсійною справою №ХЗ74189 про розмір грошового забезпечення позивача, з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення станом на 01.03.2018 та надіслано зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії позивачу (а.с.8).

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зазначивши про відсутність підстав для перерахунку пенсії, що сторонами не заперечується.

Не погоджуючись з такими доводами відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

В силу приписів ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.5 ст.17 Основного Закону України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом передбачені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).

Метою Закону №2262-ХІІ є реалізація особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, який спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Крім того, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відтак, приписами ч.4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Приписами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45) встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Крім того, вказаною Постановою №103 визначено, що у тому числі Міністерству оборони України, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку №45.

В свою чергу, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, якою зокрема затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Ця постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.

З огляду на викладене суд дійшов до висновку, що набрання чинності 01.03.2018 постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини 2 статті 51 Закону №2262-XII є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 року.

Проте, судом встановлено, що на Житомирський обласний територіальним центром комплектування та соціальної підтримки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", склав довідку за пенсійною справою №ХЗ74189 від 19.04.2021 про розмір грошового забезпечення, який повинен враховуватись для перерахунку пенсії позивача, за формою згідно з додатком 2 до Порядку №45 та надіслав її до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Крім того, суд зазначає, що в листі №СЗ/2365 від 20.04.2021, яким Житомирський обласний територіальним центром комплектування та соціальної підтримки направив начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку №ХЗ74189 про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, міститься прохання вважати недійсною та повернути на адресу Житомирського обласного військового комісаріату раніше подану довідку від 13.03.2020 (а.с.9).

Проте, відповідач, отримавши довідку за пенсійною справою №ХЗ74189 від 19.04.2021 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, відмовився здійснити перерахунок пенсії, призначеної позивачу на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі вказаної довідки.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки №ХЗ74189 від 19.04.2021.

Також слід зауважити, що визначення грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія належить до повноважень Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, як уповноваженого підрозділу Міністерства оборони України, у відповідності до Порядку №45 та Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністра оборони України № 937 від 31.12.2014.

Саме тому, органи Пенсійного фонду України у разі здійснення перерахунку пенсії особам, у яких виникло на таке право, повинні керуватися довідками виданими уповноваженими органами.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії позивачу у порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України №103 з 23.07.2018 на підставі довідки №ХЗ74189 від 19.04.2021, відповідач діяв не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені чинним законодавством України, тобто з порушенням прав позивача.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про зобов"язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 23.07.2018 на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документа - довідки Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ХЗ74189 від 19.04.2021, з урахуванням проведених виплат.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову.

Щодо вимоги позивача про звернення рішення суду щодо виплати суми негайного, суд зазначає наступне.

Статтею 371 Кодексу адміністративного судочинства України визначено вичерпний перелік судових рішень, які виконуються негайно, проте вищевказана вимога позивача не підпадає під встановлений даною статтею перелік, а тому як наслідок вимога про негайну виплату саме різниці по пенсії не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати з 23.07.2018 пенсії відповідно до довідки Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 19.04.2021 за особовою справою №ХЗ74189 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними станом на 01.03.2018.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 23.07.2018, відповідно до довідки Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 19.04.2021 за особовою справою №ХЗ74189 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними станом на 01.03.2018, з урахуванням проведених виплат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі 17 вересня 2021 року.

Суддя А.В. Горовенко