Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про закриття провадження у справі
20 вересня 2021 р. Справа №200/8007/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Краматорського міського голови Гончаренка Олександра Васильовича, треті особи: Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування розпорядження, -
29 червня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Краматорського міського голови Гончаренка Олександра Васильовича, треті особи: Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування розпорядження міського голови Гончаренка Олександра Васильовича №420-о/с від 3 грудня 2020 року про призначення ОСОБА_2 на посаду директора Комунального автотранспортного підприємства 052810.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що комунальне автотранспортне підприємство, директором якого є Роганов О.П., звернулося до господарського суду щодо стягнення з ФОП ОСОБА_1 заборгованості за договором оренди. Оскільки позивач вважає, що розпорядження міського голови про призначення ОСОБА_2 на посаду директора комунального автотранспортного підприємства на підставі укладеного контракту, прийнято з порушенням норм законодавства України, звертається до суду з вимогою про скасування розпорядження з дати підписання. Позивач вказав, що спірне розпорядження датоване пізнішою датою ніж дата призначення на посаду, що свідчить про неподання до початку роботи працівника повідомлення до Державної податкової служби про прийняття працівника на роботу. Крім того ОСОБА_2 є особою, яку включено до єдиного державного реєстру осіб, що вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, що є порушенням законодавства України про протидію корупції та позбавляє комунальне підприємство брати участь у публічних закупівлях.
Ухвалою від 5 липня 2021 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 19 липня 2021 року вирішено відкрити провадження в адміністративній справі, призначити до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та витребувати у відповідача докази у справі.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Від третьої особи, ОСОБА_2 , надійшли письмові пояснення на позовну заяву у яких викладено незгоду з позовними вимогами та зазначено, що спір про призначення на посаду директора комунального підприємства не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки керівництво комунальним підприємством не є публічною службою, крім того позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 є похідними від вимог у приватноправовому спорі, який розглядається Господарським судом Донецької області. Просив закрити провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
На підставі пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до пункту 10 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім випадків, передбачених частиною другою статті 21 Закону України "Про культуру".
Розпорядженням Краматорського міського голови Гончаренка О.В. від 3 грудня 2020 року №420-о/с вирішено призначити ОСОБА_2 на посаду директора Комунального автотранспортного підприємства 052810 Краматорської міської ради з 2 грудня 2020 року на підставі контракту від 1 грудня 2020 року.
Згідно зі статутом Комунальне автотранспортне підприємство 052810 є комунальним підприємством, управління яким здійснює Краматорська міська рада (п. 1.3, 7.3 Статуту).
Суд зазначає, що спір у даній справі спрямований на оскарження розпорядження відповідача, яким ОСОБА_2 призначено на посаду директора комунального автотранспортного підприємства 052810, яке є комунальним підприємством, і управління яким здійснює Краматорська міська рада, на підставі пункту 10 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на підставі контракту.
Слід зазначити, що на підставі рішень суб'єкта владних повноважень виникають не лише адміністративній правовідносини, а й цивільні, господарські, житлові, трудові та ін., а тому, при визначення юрисдикції спору необхідно виходить з предмету спору, а не лише з суб'єктів правовідносин.
Суд зазначає, що не є публічною службою у розумінні КАС України діяльність керівників та інших працівників державних чи комунальних підприємств, установ, навіть якщо вони наділені певними владними управлінськими повноваженнями, а тому вона не відноситься до публічної служби.
Так, посада директора комунального підприємства не є посадою державної служби, не є державною політичної посадою, не є посадою у державному колегіальному органі, посадою іншої державної служби, патронатної служби в державних органах, служби в органах місцевого самоврядування, а тому вона не відноситься до публічної служби.
При цьому, Краматорська міська рада у цьому випадку виступає не як суб'єкт владних повноважень, а як орган, уповноважений відповідно Кодексу законів про працю України приймати рішення по укладенню трудового договору.
Аналогічна позиція викладена у рішенні Верховного Суду №400/2792/18 (К/9901/5452/19), №802/3530/14-а (К/9901/1489/18).
Таким чином, суд приходить висновку, що не є публічною службою у розумінні КАС України діяльність керівників та інших працівників державних чи комунальних підприємств, установ, навіть якщо вони наділені певними владними управлінськими повноваженнями.
Відповідно до частини 1 статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Спори, що виникають з трудових правовідносин (за виключенням з питань публічної служби) підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, зокрема, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Ураховуючи суб'єктний склад сторін, зміст заявлених позивачем вимог та предмет, з огляду на той факт, що даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, суд дійшов висновку, що провадження у справі слід закрити.
При цьому, на виконання положень частини 1 статті 239 Кодексу адміністративного судочинства України, суд роз'яснює позивачу, що даний спір відноситься до юрисдикції місцевого суду в порядку цивільного судочинства.
Також суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу про право звернутися до суду з клопотанням про повернення сплаченої суми судового збору на підставі пункту 5 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" з урахуванням вимог частини шостої статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 143, 238, 239, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Закрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Краматорського міського голови Гончаренка Олександра Васильовича, треті особи: Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування розпорядження.
Повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, щодо якого постановлено ухвалу про закриття провадження у справі, не допускається.
Роз'яснити позивачу, що розгляд справи віднесено до юрисдикції місцевого суду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Текст ухвали суду розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв