Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про повернення позовної заяви
20 вересня 2021 р. Справа №200/10604/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кравченко Т.О., вирішуючи питання про наявність підстав для прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського міського центру зайнятості про скасування рішень,
встановила:
19 серпня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Костянтинівського міського центру зайнятості (далі - відповідач, Центр зайнятості), надісланий на адресу суду 22 червня 2021 року, в якому позивач просила:
1. скасувати як незаконне рішення Центру зайнятості про скорочення ОСОБА_1 виплати допомоги по безробіттю з 14 вересня 2020 року по 28 вересня 2020 року у зв'язку з невідвідуванням нею нібито без поважних причин Центру зайнятості;
2. скасувати рішення Центру зайнятості про припинення реєстрації ОСОБА_1 в якості безробітної особи в Центрі зайнятості.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач протиправно зменшив призначену їй допомогу по безробіттю, а в подальшому припинив її реєстрацію в якості безробітної.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви, крім іншого, з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Щодо судового збору.
Ч. 3 ст. 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч. 5 ст. 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додається клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору.
Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674).
Позовна заява належить до об'єктів справляння судового збору відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 3674, а особа, яка її подала, в силу приписів ч. 1 ст. 2 цього Закону є платником судового збору.
Докази належності позивача до суб'єктів, яким ст. 5 Закону № 3674 встановлені пільги щодо сплати судового збору, суду не надані.
Ч. 1 ст. 4 Закону № 3674 визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674 за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з 1 січня 2021 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2 270 гривень.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону № 3674 за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
В позовній заяві позивач об'єднала дві немайнові вимоги: 1) скасування рішення про скорочення виплати допомоги по безробіттю, 2) скасування рішення про припинення реєстрації в якості безробітної.
Отже, судовий збір за подання цього позову становить:
1. 2 270,00 грн х 0,4 = 908,00 грн - за одну немайнову вимогу;
2. 908,00 грн х 2 = 1 816,00 грн - за дві немайнові вимоги.
Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Ч. 2 ст. 9 Закону № 3674 на суд покладено обов'язок перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевірити зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 3674 судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Судовий збір позивачем не сплачений.
Одночасно з поданням позовної заяви позивач завернулася до суду з клопотанням про відстрочення сплати судового збору.
Клопотання обґрунтовано тим, на теперішній час позивач «не працює, оскільки займається вихованням своїх чотирьох трьох дітей, є внутрішньо переміщеною особою, у зв'язку з чим не може сплати судовий збір за подання цього адміністративного позову».
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону № 3674, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Згідно з ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Докази на підтвердження того, що судовий збір за подання цієї позовної заяви перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік, рівно як і докази належності позивача до осіб, перелічених у п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону № 3674, суду не надані.
Суд зауважує, що жодного доказу на підтвердження твердження про те, що сплата судового збору за подання цього позову становитиме надмірний майновий тягар для позивача, до позовної заяви не було додано, що виключає можливість постановлення обґрунтованої ухвали з питання відстрочення сплати судового збору.
Щодо доказів на підтвердження позовних вимог.
Згідно з ч. 4 ст. 161 КАС позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
В обґрунтування своїх вимоги позивач покликається на те, що: 1) вона є внутрішньо переміщеною особою; 2) проживає в м. Костянтинівка; 3) перебувала на обліку в Центрі зайнятості як безробітна та їй була призначена допомога по безробіттю; 4) лист відповідача про надання позивачу статусу безробітної, який вона отримала 11 вересня 2020 року, 5) відповідь позивача, яку вона надала Центру зайнятість на його лист, отриманий 11 вересня 2020 року, 6) лист Центру зайнятості, отриманий позивачем 15 вересня 2020 року, 7) звернення позивача до Державного центру зайнятості Міністерства соціальної політики України; 8) докази на підтвердження дати отримання листа Державного центру зайнятості без дати і вихідного номера.
Однак всупереч приписам ч. 4 ст. 161 КАС України докази на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, позивач не надала; про причини, що унеможливили їх подання суд не повідомила.
Щодо оскаржуваних рішень.
Відповідно до ч. 7 ст. 161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
При цьому, вимоги до клопотання про витребування доказів визначені ст. 80 КАС України.
Так, згідно з ч. 2 ст. 80 КАС України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено:
1) який доказ витребовується;
2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;
3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;
4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
В порушення вимог ч. 7 ст. 161 КАС України до позовної заяви позивач не додала рішення Центру зайнятості, які просить скасувати.
В позовній заяві позивач не зазначила реквізити цих рішень (дати прийняття, номери тощо).
Одночасно з поданням позовної заяви ОСОБА_1 звернулася до суду з клопотанням про витребування доказів, в якому просить витребувати у Центру зайнятості рішення, які є предметом спору у справі.
Однак клопотання про витребування доказів не відповідає вимогам ч. 2 ст. 80 КАС України, зокрема в ньому не зазначено які заходи особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, що передбачено ч. 1 ст. 169 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам ч. ч. 3-4, 7 ст. 161 КАС України ухвалою від 25 серпня 2021 року вона була залишена без руху з наданням позивачу п'ятиденного строку для усунення недоліків шляхом:
- сплати судового збору в сумі 1 816,00 грн за реквізитами, вказаними у цій ухвалі, та подання суду оригінала документа про сплату судового збору або подання суду доказів на підтвердження майнового стану позивача (довідку про доходи за попередній календарний рік) та/або доказів належності до осіб, зазначених у ч. 1 ст. 8 Закону № 3674 (зокрема, б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена);
- подання суду доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, чи клопотання про їх витребування;
- подання суду рішень Центру зайнятості, які оскаржує позивач, а у разі відсутності таких рішень у позивача - клопотання про їх витребування, оформленого з дотриманням вимог ч. 2 ст. 80 КАС України.
Ухвала вручена позивачу 07 вересня 2021 року, що підтверджено даними онлайн-сервісу АТ «Укрпошта» «Трекінг поштових відправлень».
Таким чином, відповідно до приписів ст. 120 КАС України, десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви розпочався з 08 вересня 2021 року і сплинув 13 вересня 2021 року (останній день строку - 12 вересня 2021 року припадав на неділю, неробочий день).
Суд враховує, дату отримання ОСОБА_1 ухвали про залишення позовної заяви без руху, Нормативи і нормативні строки пересилання поштових відправлень затверджені наказом Міністерства інфраструктури України від 28 листопада 2013 року № 958, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 січня 2014 року за № 173/24950, та констатує, що станом на 20 вересня 2021 року особа, яка подала позовну заяву, не усунула недоліки цієї заяви у спосіб і строк, зазначені судом, з заявою про продовження встановленого судом процесуального строку для усунення недоліків позовної заяви не зверталася.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Згідно з ч. 6 ст. 169 КАС України про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу.
Отже, наявні передбачені п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України для повернення позовної заяви.
Враховуючи викладене та керуючись п. 1 ч. 4, ч. ч. 6-8 ст. 169, ст. ст. 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалила:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Костянтинівського міського центру зайнятості про скасування рішень - повернути позивачеві.
2. Роз'яснити особі, яка подала позовну заяву, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
3. Копію ухвали про повернення позовної заяви разом з позовною заявою та доданими до неї документами не пізніше наступного дня після її постановлення надіслати особі, яка подала позовну заяву.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
5. Повне судове рішення складено 20 вересня 2021 року.
Суддя Т.О. Кравченко