20 вересня 2021 року м. Чернігівсправа № 927/984/21
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Моцьора В.В., розглянувши матеріали позовної заяви від 15.09.2021
За позовом: Виробничого кооперативу «Лутава»,
юридична адреса: вул. Червоноармійська, 15, с. Стара Басань, Бобровицький район, Чернігівська область, 17423;
місце знаходження: вул. Б. Хмельницького, 84-А, с. Ярославка, Бобровицький район, Чернігівська область, 17422;
До відповідача: Державного реєстратора Державного підприємства «Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» Углик Наталії Миколаївни
вул. П'ятницька, 11-А, м. Чернігів, 14007;
Про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав
Виробничий кооператив «Лутава» звернувся до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Державного реєстратора Державного підприємства «Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» Углик Наталії Миколаївни про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав індексний номер: 41282478 від 25.05.2018 09:48:40, яким була здійснена реєстраційна дія щодо реєстрації угоди про дострокове розірвання договору оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 26.08.2015, наказ серія та номер: 25-1163/20-15-сг, виданий 08.07.2015, видавник: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
З огляду на положення ч. 3 с. 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якими місцеві господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх підсудності, та на вимоги статей 1, 4-1, 12 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає приписам статті 1 ГПК України, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер.
Відповідно до п. 6, 13 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці та вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами.
З наведеної норми вбачається, що вимоги про скасування реєстраційних дії підвідомчі господарським судам у випадках, якщо предметом спору є майно або право на майно, або якщо вимоги про скасування реєстраційного запису є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав і передані на розгляд разом з такими вимогами.
Предметом заявлених позовних вимог є визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав індексний номер: 41282478 від 25.05.2018 09:48:40, яким була здійснена реєстраційна дія щодо реєстрації угоди про дострокове розірвання договору оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 26.08.2015, наказ серія та номер: 25-1163/20-15-сг, виданий 08.07.2015, видавник: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
В обґрунтування підстав звернення із даним позовом до суду позивач посилається на те, що розпорядження Бобровицької районної державної адміністрації № 146 від 07.04.2009 Виробничому кооперативу "Лутава" було надано із земель державної власності Старобасанської сільської ради три земельні ділянки: 44,5172 га кадастровий номер 7420687600:07:002:0001, 74,6400 га кадастровий номер 7420687600:07:002:0002 та 48,2564 га кадастровий номер 7420687600:07:002:0003, загальною площею 159,6012 га, в тому числі ріллі 159,6012 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном на 47 років.
На виконання вищевказаного розпорядження 30.09.2009 між Виробничим кооперативом "Лутава" та Бобровицькою районною державною адміністрацією було укладено додаткові угоди до раніше укладених договорів оренди землі № 040785500631, № 040785500632, 040785500633 від 16.07.2007.
Після отримання 30.12.2020 Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна позивачу стало відомо про те, що між ВК "Лутава" та ГУ Держгеокадастр в Чернігівській області 26.08.2015 було укладено угоду про розірвання договору оренди земельної ділянки, укладеного 16.07.2007 за реєстровим записом № 040785500632, відносно земельної ділянки розміром 48,2564 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0003.
Позивач посилається на те, що йому невідомі обставини виникнення угоди про дострокове розірвання договору оренди землі від 26.08.2015
В якості правових підстав для скасування рішення про державну реєстрацію прав позивач посилається на недотримання державним реєстратором вимог ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", оскільки державний реєстратор прийняв документи від невідомої неуповноваженої особи.
Як зазначає позивач у позовній заяві, у межах спірних правовідносин спір про право відсутній і досліджується виключно правомірність рішення державного реєстратора, як суб'єкта владних повноважень.
Як вбачається із викладених позивачем у позові обставин та їх правовим обґрунтуванням, останній не пов'язує виникнення спірних правовідносин із порушенням відповідачем положень цивільного чи господарського законодавства та заснованих на них договірних правовідносин. Натомість, позовні вимоги обґрунтовані саме недотриманням державним реєстратором процедури, визначеної Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень".
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що даний спір виник у зв'язку із здійсненням суб'єктом владних повноважень управлінських функцій, а не із господарських відносин. Оскільки заявлені позовні вимоги не ґрунтуються на порушенні відповідачем прав та охоронюваних законом інтересів позивача у розрізі господарських правовідносин, то даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах.
Водночас, розгляд таких спорів передбачено п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з яким юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України).
Крім того, сам позивач зазначає, що даний позов підлягає розгляду Чернігівським окружним адміністративним судом та посилається на висновок Великої Палати Верховного Суду від 28.11.2018 у справі № 490/5986/17 (провадження № 14-331 цс 18), згідно з яким Велика Палата ВС вважає, що публічно-правові відносини виникають у випадку, якщо державний реєстратор діє як суб'єкт владних повноважень, вчиняє дії щодо позивача, які останній вважає неправомірними та такими, що порушують його права. Тобто під час визначення юрисдикційності спору з державним реєстратором чи щодо оскарження дій державного реєстратора критерієм такого розмежування є предмет оскарження. Якщо особа оскаржує дії державного реєстратора з приводу розгляду його заяви у контексті ст. 24 Закону № 1952-ІУ і спір не стосується речових прав чи обмежень на нерухоме майно третіх осіб, то він є публічно-правовим і має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 175 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Проаналізувавши суб'єктний склад та характер спірних правовідносин, суд дійшов висновку про те, що в прийнятті вказаної позовної заяви слід відмовити.
Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи (ч. 6 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи викладене, суд роз'яснює позивачу, що даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст. 20, п.1 ч.1 175, 234, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. У відкритті провадження у справі за позовом Виробничого кооперативу «Лутава» до Державного реєстратора Державного підприємства «Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» Углик Наталії Миколаївни про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, відмовити.
2. Позовні матеріали повернути заявникові.
Додаток на 28 арк.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвалу може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України з урахуванням приписів п.п.17.5 п.17 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/.
Суддя В.В. Моцьор