Рішення від 09.09.2021 по справі 902/597/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"09" вересня 2021 р. Cправа № 902/597/21

за позовом: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" (пров. К.Широцького, 24, м. Вінниця, 21012)

до: Фізичної особи-підприємця Богача Сергія Анатолійовича ( АДРЕСА_1 )

про стягнення 775 159,15 грн

Суддя Яремчук Ю.О.

Секретар судового засідання Гнатик Є.Б.

за участю представників:

позивача: Ліфанчук М.О.

відповідача: Давиденко Ю.В.

ВСТАНОВИВ:

08.06.2021р. Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" звернулось до Господарського суду Вінницької області з позовом до Фізичної особи-підприємця Богача Сергія Анатолійовича про стягнення 775 159,15 грн.

Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями матеріали позовної заяви (з присвоєним єдиним унікальним номером судової справи №902/597/21) передано на розгляд судді Яремчуку Ю.О.

Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд вважає їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду.

Ухвалою суду від 10.06.2021 р. відкрито провадження у справі №902/597/21. Підготовче судове засідання призначено на 07.07.2021 р.

У визначену судом дату 07.07.2021 р. розгляд справи не відбувся у зв'язку з перебуванням судді Яремчука Ю.О. у відпустці.

Станом на 08.07.2021 суддя Яремчук Ю.О. приступив до роботи.

Ухвалою суду від 08.07.2021 р. повідомлено учасників справи про призначення підготовчого судового засідання на 09.08.2021 р.

09.08.2021 р. до суду через систему "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву (вх. № канц. 01-34/7095/21 від 09.08.2021 р.), який судом долучено до матеріалів справи.

На визначену дату судом в судове засідання з'явився представник позивача.

Представник відповідача не з'явився, про дату, час та місце судового засідання належним чином повідомлений ухвалою суду від 08.07.2021 р.

За наслідками розгляду справи суд дійшов висновку про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті, про що винесено ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання.

Ухвалою суду від 09.08.2021 р. повідомлено учасників справи про судовий розгляд справи по суті, що відбудеться 09.09.2021 р.

На визначену дату судом в судове засідання з'явився представник позивача та представник відповідача.

Представник позивача позов підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечив.

В судовоу засідання було розглунуто клопотання представника відповідача про призначення у справі судової експертизи, за наслідками чого було відмовлено в його задоволенні, про що винесено ухвалу яку занесено до протоколу судовогозасідання.

Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті.

Розглянувши подані сторонами матеріали, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та їх заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

В якості заявлених позовних вимог позивачем зазначено, наступне: відповідно до заяви-приєднання №09427U64GNCP016 від 01.01.2016 р., Фізична особа - підприємець Богач Сергій Анатолійович приєднався до договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) на умовах типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498.

23.01.2020 р. представниками Позивача, за участю Відповідача була проведена перевірка комерційного вузла обліку природного газу (ВОГ) на об'єкті Відповідача, який розташований по вул. Асмолова, 12 в м. Жмеринка Вінницької області, за результатами якої складено акт про порушення № 26 від 23.01.2020 року, по лічильнику газу METRIX G10 2005 року випуску, заводський номер 003595.

За наслідками перевірки складено акт № 2273 від 28.01.2020 р., яким встановлено порушення, а саме наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (ЗВТ).

В подальшому, відповідно до протоколу від 23.01.2020 року, лічильник газу METRIX G10 було направлено на експертизу.

28.01.2020 р. експертною комісією Позивача, в присутності Відповідача, була проведена експертиза лічильника газу METRIX G10 2005 року випуску, заводський номер 003595 .

За результатами вказаної експертизи по лічильниках газу METRIX G10 було встановлено порушення підпункту 3 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподіл втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу ) з кількості спожитого природного газу та визнано вказаний лічильник газу не придатними до подальшої експлуатації.

Також, лічильник газу METRIX G10 був визнаний непрацездатним Державним підприємства «Вінницький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» згідно довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 30.01.2020 року №240/22.

Крім того, на підставі заяви Відповідача, лічильник газу METRIX G10 2005 року випуску, заводський номер 003595, було направлено на повторну (незалежну) експертизу в умовах сервісного центру заводу-виробника.

20.02.2020 р. сервісним центром заводу виробника фірми «APATOR METRIX SA» в Україні, в особі ФОП Довбуша П.І. була проведена незалежна експертиза лічильника газу METRIX G10 2005 року випуску, заводський номер 003595 , де визнано вказаний лічильник газу не придатними до подальшої експлуатації.

26.02.2020 р., в присутності Відповідача, постійно діючою комісією з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування об'ємів природного газу AT «Вінницягаз» було розглянуто акт про порушення № 26 від 23.01.2020 р. та з врахуванням результатів експертизи лічильника газу METRIX G10 від 20 02.2020 р., було вирішено акт задовольнити, здійснити розрахунок необлікованого природного газу згідно вимог Кодексу газорозподільних систем.

Таким чином, Відповідачу було донараховано необлікований обсяг природного газу і його вартості за період з 07:00 год. 01.02.2019 р. по 16:30 год. 23.01.2020 р. в кількості 100 064,82 куб. м, вартість якого склала 775 159,15 грн по парогенератору ALBA D04-150, облік природного газу по якому здійснювався лічильником газу METRIX G10.

Відповідач не погоджується із доводами позивача, позиція останнього викладена у відзиві на позовну заяву в якому зокрема зазначено, що в межах даної справи важливо встановити, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковувалась (обліковувалась частково), що призвело до викривлення даних обліку природного газу. В даному випадку саме позивач повинен довести об'єм та/або вартість не облікованого (донарахованого) природного газу, і акт може бути лише одним з доказів, на які може посилатись позивач.

Відповідач зазначає, що застосований позивачем до відповідача в односторонньому порядку такий захід впливу, як донарахування об'ємів природного газу, за своєю правовою природою є оперативно-господарською санкцією. Водночас стверджує, що в основу розрахунку позивачем закладено вартість природного газу з урахуванням ПДВ; розрахунок здійснений за період з 7.00 год. 01.02.2019 по 16.30 год. 23.01.2020.

При цьому відповідач вважає, що період нарахування у даному випадку мав би бути пов'язаний із моментом встановлення ЗВТ або пломби, але не більше 12 місяців.

З врахуванням того 25.11.2019 представники оператора ГРМ здійснювали останню перевірку антимагнітних пломб та встановили дві нові пломби на лічильник. Отже, за умови доведення складу правопорушення, позивач мав би здійснювати донарахування за період з 25.11.2019, а не з 01.02.2019.

З огляду на наведене, заявлені позивачем вимоги про стягнення з відповідача нарахування (донарахування) вартості обсягів спожитого природного газу за номінальною потужністю в розмірі 775 159,15 грн., які за своєю правовою природою є оперативно-господарською санкцією, не доведені належними та допустимими доказами, відтак в задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що спірні правовідносини є за своїм змістом майновими, заснованими на договорі, та стосуються прав та обов'язків щодо надання послуг з розподілу та споживання природного газу.

Частинами 1 та 2 статті 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно зі змістом статей 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно з нормами статті 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

У відповідності до статті 174 ГК України, господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з акту управління господарською діяльністю; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать; внаслідок заподіяння шкоди суб'єкту або суб'єктом господарювання, придбання або збереження майна суб'єкта або суб'єктом господарювання за рахунок іншої особи без достатніх на те підстав; у результаті створення об'єктів інтелектуальної власності та інших дій суб'єктів, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.

Згідно з нормами статті 40 Закону України "Про ринок природного газу", розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.

Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором.

Договір розподілу природного газу є публічним.

Згідно з правилами пункту 1 глави 1 розділу Х Кодексу ГРМ, приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу.

Згідно з положеннями пункту 2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.

Абзацом 37 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ визначено, що несанкціоноване втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Абзацом 68 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ визначено, що приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.

Абзацом 4 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ визначено, що вузол обліку природного газу / вузол обліку / ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством

Абзацом 30 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ визначено, що межа балансової належності - точка розмежування газових мереж між суміжними власниками газових мереж за ознаками права власності чи користування, на якій відбувається приймання-передача природного газу.

Абзацом 31 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ визначено, що межа експлуатаційної відповідальності сторін - точка розмежування газових мереж за ознакою договірних зобов'язань з експлуатації окремих ділянок або елементів, яка встановлюється на межі балансової належності або за згодою сторін в іншій точці газових мереж

Відповідно до пункту 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ, власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Згідно ж з пунктом 4 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ визначено, що за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Главою 5 розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Згідно з правилами пункту 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу).

Згідно з приписами пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Розрахунок не облікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

Згідно з положеннями підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Згідно з нормами пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу не облікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду не облікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу не облікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Відповідно до пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Згідно з положеннями пункту 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Якщо несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення відповідного ЗВТ та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

Судом встановлено, що позивач здійснив обстеження комерційного вузла обліку природного газу (ВОГ) на об'єкті Відповідача, який розташований по вул.

Асмолова, 12 в м. Жмеринка Вінницької області, за результатами якої складено акт про порушення № 26 від 23.01.2020 року, по лічильнику газу METRIX G10 2005 року випуску, заводський номер 003595.

За результатами якого виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем: встановлено порушення підпунктів 4 і 5 пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем - непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору, наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (ЗВТ).

28.01.2020 р. експертною комісією Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз", в присутності Фізичної особи - підприємця Богача Сергія Анатолійовича, була проведена експертиза лічильника газу METRIX G10 2005 року випуску, заводський номер 003595 .

За результатами вказаної експертизи по лічильниках газу METRIX G10 було встановлено порушення підпункту 3 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподіл втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу ) з кількості спожитого природного газу та визнано вказаний лічильник газу не придатними до подальшої експлуатації.

Водночас в матеріалах справи міститься довідка від 30.01.2020 року №240/22 Державного підприємства «Вінницький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації», відповідно до якої лічильники газу METRIX G10 був визнаний непрацездатним.

Крім того, судом встановлено, що відповідно до заяви Фізичної особи - підприємця Богача Сергія Анатолійовича, лічильник газу METRIX G10 2005 р. випуску, заводський номер 003595 , було направлено на повторну (незалежну) експертизу в умовах сервісного центру заводу-виробника.

20.02.2020 р. сервісним центром заводу виробника фірми «APATOR METRIX SA» в Україні, в особі ФОП Довбуша П.І. була проведена незалежна експертиза лічильника газу METRIX G10 2005 року випуску, заводський номер 003595 .

За результатами вказаної експертизи лічильника газу METRIX G10 було виявлено порушення: на задній стінці лічильника, у верхній частині, наявні подряпини фарбового покриття, що свідчить про контактування даної ділянки корпусу з твердим предметом, який був прикладений зовні, після встановлення постійного магніту на задній стінці корпусу лічильника, у верхні частині, лічильний механізм перестав працювати; на повзуні задньої камери вимірювального механізму наявний сторонній предмет у вигляді двох магнітів залитих та прикріплених клейовою речовиною, наявність стороннього предмету - магнітів, закріплених на повзуні не передбачена заводською конструкцією лічильника і свідчать про стороннє втручання у лічильник з метою внесення конструктивних змін, внесені конструктивні зміни лічильника проявляють себе при прикладенні до задньої стінки корпусу постійного магніту, в наслідок чого відбувається блокування рухомої частини задньої камери вимірювального механізму, тобто вплив на роботу лічильника газу.

26.02.2020 р., в присутності Фізичної особи - підприємця Богача Сергія Анатолійовича, постійно діючою комісією у складі голови комісії директора технічного Білаш В.М., членів комісії директора комерційного Антошко В.А., головного метролога Орехова Д.В., провідного інженера відділу інжинірингу Дороніна О.В., начальника відділу економічної безпеки Мельничук А.Б., начальника управлінння у Вінницькій області Адвокатського об'єднання Бабійчука О.А. за присутності ФОП Богача Сергія Анатолійовича та Богач Людмили Павлівни з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування об'ємів природного газу AT «Вінницягаз» було розглянуто акт про порушення № 26 від 23.01.2020 р., про що винесено Протокол № 1 та з врахуванням результатів експертизи лічильника газу METRIX G10 від 20 02.2020 р., було вирішено: Акт про порушення від 23.01.2020 р. № 26 складений в м. Жмеринка за адресою вул. Асмолова,12 на об'єкті ФОП Богача С.А. задовольнити повністю. Здійснити на підставі акта про порушення від 23.01.2020 № 26 розрахунок об"єму необлікованого природного газу згідно вимог кодексу газорозподільних систем. надіслати ФОП Богачу С.А. копію даного протоколу, акт розрахунок та рахунок про сплату вартості об"єму необлікованого природного газу.

У відповідності до Акту-розрахунку від 26.022020 р. оператором ГРМ перераховано об'єм спожитого газу за номінальною потужністю газового обладнання за 12 місяців, що передували дню виявлення порушення з 01.02.2019 по 23.01.2020. Перерахований до сплати об'єм природного газу становить 100 064,82 м. куб., а його вартість 775 159,15 грн.

Згідно пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

За твердженням позивача вартість донарахованого об'єму природного газу пред'явлена до сплати Відповідачу окремим платіжним рахунком шляхом надіслання його рекомендованим поштовим відправленням разом із Вимогою.

Водночас, матеріали справи містять докази стосовно отримання відповідачем такої вимоги.

Згідно з частиною другою статті 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час; боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушення зобов'язання - це його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.

Пунктом 4 ст. 611 цього Кодексу визначено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

У відповідності до розділу ХІ Кодексу КГРС, судом здійснено перевірку розрахунку позивача вартості необлікованого газу та встановлено, що сума вказана позивачем є вірною та нарахована відповідно до дійсних вихідних даних, а також формули, передбаченої цим розділом.

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо нарахування відповідачу 775 159,15 грн вартості необлікованого об'єму та обсягу природного газу за період з 01.02.2019 до 23.01.2020, як такі, що підтверджуються належними та допустимими доказами.

При цьому, суд констатує, що предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача коштів на підставі рішення комісії з розгляду актів про порушення.

Дане рішення було оскаржене, а саме 28.04.2020 фізична особа - підприємць Богач Сергій Анатолійович звернувся з позовом до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» про визнання незаконним та скасування рішення засідання постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення AT «Вінницягаз» від 26.02.2020 та донарахування об'єму природного газу.

Згідно рішення Господарського суду Вінницької області від 06.10.2020 р. у справі № 2902/417/20 в задоволені позовних вимог відмовлено.

Дане рішення було предметом перегляду в апеляційному та касаційному порядку, за наслідками чого 18.05.2021 р. постановою Верховного Суду залишено без змін постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 18.01.2021 р. та рішення Господарського суду Вінницької області від 06.10.2020 р. по справі №902/417/20.

Тобто станом на час розгляду даної справи є чинним і обов'язковим для виконання.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 76-79 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За приписами ч.1 ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Стаття 74 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42 45, 46, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 86, 91, 113, 118, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Богача Сергія Анатолійовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" (пров. К.Широцького, 24, м. Вінниця, 21012, ідентифікаційний код 033338649) 775 159,15 грн вартості донарахованого необлікованого обсягу природного газу та 11 627,39 грн витрат зі сплати судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Згідно з приписами ч.1 ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5. Згідно з положеннями ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

6. Примірник повного судового рішення надіслати учасникам справи рекомендованим листом з повідомленням та на електронні адреси: позивача - office@vngas.com.ua, відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1.

Повне рішення складено 20 вересня 2021 р.

Суддя Яремчук Ю.О.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - позивачу (пров. К.Широцького, 24, м. Вінниця, 21012)

3 - відповідачу (АДРЕСА_1)