Справа № 234/17230/20
Провадження № 2-о/234/55/21
07 липня 2021 року
Суддя Краматорського міського суду Донецької області Нейло І.М., під час підготовки до судового розгляду заяви ОСОБА_1 , зацікавлена особа Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську, про встановлення факту, що має юридичне значення,-
23.11.2020, на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 , яка була уточнена останній раз 13.04.2021, згідно якої заявник просив встановити - факт належності ОСОБА_1 та визнати такими, що мають юридичне значення для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1, згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України ”Про загально - обов'язкове державне пенсійне страхування“ документів а саме: - трудову книжку НОМЕР_1 від 03.08.1984; - довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №2711/02, №2711/03, №2711/04, №2711/05 від 27.11.2019, які надані ДП «Артемвугілля»; - архівну довідку № 2711/07 від 27.11.2019; - довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відсутності записів у ній 2711/01 від 2019; - копію наказу «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці» № 200 від 25.12.1995 р.; - архівну довідку №16.07-09/127-П-530/01 від 24.12.2020 про стаж ОСОБА_1 ; - архівну довідку №16.07-09/127-П-530/02 від 24.12.2020 про заробіток 1984-1996 роки, ОСОБА_1 . Крім того просив Краматоському ПФУ повторно прийняти всі вище зазначені документи для нарахування пенсії ОСОБА_1 з дня першого подання їх в УПФУ у м. Краматорську.
В мотивування заяви ОСОБА_1 зазначив, що для призначення пенсії за віком на пільгових умовах подав до УПФУ м. Краматорську необхідний перелік документів, в тому числі архівні довідки, що підтверджують трудовий стаж та заробіток. Рішенням УПФУ м. Краматорська від 05.11.2020 р. № 340 йому було відмовлено у призначені пенсії за віком на пільгових умовах з підстав неможливості перевірити пільговий стаж, оскільки архів ДП «Артемвугілля» знаходиться на непідконтрольній Українській владі території. Вважає, що бездіяльність Пенсійного фонду щодо неприйняття довідок порушує його право на отримання пенсії.
Згідно рішення УПФУ м. Краматорська Донецької області від 05.11.2020, яке додано до матеріалів заяви, ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії згідно нормам п.1 ч.2 ст. 114 Закону України ”Про загально - обов'язкове державне пенсійне страхування“ у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Підставою для відмови у призначенні пенсії Пенсійним фондом зазначено - неможливість перевірити довідки про стаж та заробітну плату для розрахунку пенсії, які були видані заявнику на непідконтрольній Українській владі території.
Згідно частини 1 статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з частиною першою статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до частини другої статті 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Отже, згідно із статтею 293, частиною другою статті 315 ЦПК України для встановлення факту необхідна наявність певних умов, зокрема, встановлюваний факт повинен бути юридичним, тобто від його встановлення у особи виникають, змінюються або припиняються особисті чи майнові права; чинним законодавством не передбачено іншого порядку його встановлення.
У пунктах 1, 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" судам роз'яснено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Тобто, критерієм наявності спору про право у справах окремого провадження є сама можливість виникнення, зміни або припинення прав та обов'язків у третіх осіб внаслідок встановлення певного факту навіть за відсутності заперечень таких осіб.
З точки зору закону, під спором про право у справах окремого провадження розуміється конфлікт інтересів заявника та хоча б однієї із заінтересованих осіб внаслідок заперечення такої особи проти задоволення заяви про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів або неоспорюваних прав, а також можливість виникнення, зміни або припинення прав та обов'язків у третіх осіб внаслідок задоволення відповідної заяви. (Зазначений правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 09.12.2020 по справі № 265/4631/19).
Відповідно до частини шостої статті 294 ЦПК України, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.
Пунктами 4.1 та 4.3 розділу ІV Порядку визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший на підставі звернення особи з відповідною заявою.
Листом Пенсійного фонду України від 29 грудня 2011 року № 30021/02-20 "Щодо підтвердження заробітної плати для обчислення пенсії первинними документами" роз'яснено, що підтвердження даних про довідки про заробітну плату встановлюється за результатами перевірки підстав її видачі, проведеній спеціалістами органів Пенсійного фонду України на підприємствах, в установах, організаціях.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України".
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р затверджено Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, до якого включено у тому числі м. Горлівка Донецької області.
Відповідно до Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями" від 17 березня 2015 року № 254-VIII територію Автономної Республіки Крим та окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської області, визнано тимчасово окупованими територіям.
Звернувшись із заявою в порядку окремого провадження заявник просив суд визнати такими, що мають юридичне значення та встановити - факт належності документів, які були надані йому на території, де органи влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, що відповідно до поданої заяви надає йому право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Відтак, у цій справі наявний спір щодо права на призначення пенсії, оскільки у разі встановлення судом розміру заробітної плати та трудового стажу за спірний період ОСОБА_1 отримає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Основними завданнями управління ПФУ є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених.
Отже, відповідно до покладених завдань і функцій ПФУ є суб'єктом владних повноважень у тому числі у сфері призначення пенсії, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
З огляду на вказане можна зробити висновок, що спір, який виник між сторонами у справі, є публічно-правовим спором, пов'язаний зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій з приводу призначення пенсії заявнику.
Оскільки спір стосовно призначення пенсії є публічно-правовим, який виник з публічно-правових відносин за участю органу державної влади як суб'єкта владних повноважень, тому спір який стосується невиконання суб'єктом владних повноважень своїх функцій повинен розглядатися у порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
У зв'язку з викладеним, провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , зацікавлена особа Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську, про встановлення факту, що має юридичне значення підлягає закриттю в порядку, передбаченому п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України.
На підставі вищевикладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд
Закрити провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , зацікавлена особа Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську, про встановлення факту, що має юридичне значення.
Роз'яснити заявнику, що відповідно до вимог частини 1 статті 256 ЦПК України, розгляд даної справи віднесено юрисдикції Донецького окружного адміністративного суду.
Роз'яснити заявнику, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 15 - денний строк з дня проголошення ухвали. Особи, які брали участь, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Суддя Краматорського
міського суду І.М. Нейло