Справа № 708/767/21
Номер провадження № 3/708/497/21
15 вересня 2021 року м. Чигирин
Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Попельнюх А.О., за участю захисника - адвоката Семенова О.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Відділу поліцейської діяльності № 2 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області відносно:
-ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , прож.: АДРЕСА_1 , тимчасово непрацюючого,
за ч. 1 ст. 139 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
На розгляд до Чигиринського районного суду Черкаської області з Відділу поліцейської діяльності № 2 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області надійшли матеріали справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 139 КУпАП.
Під час розгляду справи встановлено, що відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 247512 від 20.07.2021, відповідно до якого ОСОБА_1 11.07.2021 о 18 год. 20 хв. в м. Чигирин по вул. П.Дорошенка пошкодив технічний засіб організації дорожнього руху, що слугує для примусового зниження швидкості руху транспортних засобів та знаходиться на проїздній частині, чим порушив вимоги п. 1.5. Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 139 КУпАП.
За наслідком розгляду вказаної справи суддею 15.09.2021 ухвалена постанова, якою провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 139 КУпАП закрито у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Підставою закриття провадження у справі став доведений факт не погодження Схеми організації дорожнього руху (додаток до рішення виконкому від 10.09.2020 № 148-13) з Управлінням патрульної поліції в Черкаській області, спростування факту виконання таких робіт КП «ЄРЦ».
Зокрема під час розгляду справи судом було встановлено, що рішенням виконавчого комітету Чигиринської міської ради № 148-13 від 10.09.2020 «Про встановлення засобів примусового зниження швидкості та відповідних дорожніх знаків на території міста Чигирин» вирішено встановити штучні бугри згідно Схеми організації дорожнього руху на ділянках дороги вул. Б.Хмельницького, вул. П.Дорошенка та вул. Гетьманській в м. Чигирині, направити її для погодження до Управління патрульної поліції в Черкаській області та доручено КП «ЄРЦ» виконати роботи по їх встановленню після погодження Схеми з компетентними органами. Сама Схема є додатком до вказаного рішення і на ній відображено, що на місцях встановлення штучних бугрів крім іншого повинні бути встановлені дорожні знаки 1.11 «Пагорб».
У відповіді виконавчого комітету Чигиринської міської ради від 16.07.2021 зазначено, що по вул. П.Дорошенка у зв'язку зі швидкісним режимом автомобілів та відповідно до рішення виконавчого комітету Чигиринської міської ради від 10.09.2020 № 148-13 встановлено елемент примусового зниження швидкості «лежачий поліцейський». Елемент примусового зниження швидкості знаходиться на дорогах комунальної власності, отже даний елемент відноситься до комунальної власності.
Суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання регулюються Законом України «Про дорожній рух».
Статтею 6 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції міських рад та їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху в тому числі віднесено організацію дорожнього руху на території міста і району згідно з відповідними генеральними планами, проектами детального планування та забудови населених пунктів, автоматизованих систем керування дорожнім рухом, комплексних транспортних схем і схем організації дорожнього руху та з екологічно безпечними умовами.
Відповідно до ст. 52-3 Закону України «Про дорожній рух» до повноважень Національної поліції у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху віднесено погодження поданих у встановленому порядку пропозицій стосовно обладнання засобами організації дорожнього руху місць виконання дорожніх робіт, проектів та схем організації дорожнього руху, маршрутів руху пасажирського транспорту, маршрутів організованого руху громадян і місць їх збору, порядку проведення спортивних та інших масових заходів, які можуть створити перешкоди дорожньому руху.
На підставі ч. 1 ст. 27 Закону України «Про дорожній рух» організація дорожнього руху на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах здійснюється із застосуванням технічних засобів інформаційно-телекомунікаційних та автоматизованих систем керування та нагляду за дорожнім рухом відповідно до правил і нормативів, а також на основі проектів і схем організації дорожнього руху, погоджених із відповідними підрозділами Національної поліції. До вказаних проектів і схем за приписами відповідних підрозділів Національної поліції можуть бути внесені зміни та доповнення.
Загальні вимоги та правила застосування «лежачих поліцейських» станом на 10.09.2020 були визначені національним стандартом ДСТУ 4123:2006 «Безпека дорожнього руху. Пристрій примусового зниження швидкості дорожньо-транспортної техніки на вулицях і дорогах. Загальні технічні вимоги», який з 1 листопада 2020 року втратив чинність.
Відповідно до п. 3.2 ДСТУ 4123:2006 пристрій примусового зниження швидкості дорожньо-транспортної техніки складається з двох кінцевих елементів та кількох основних елементів, кількість яких залежить від ширини проїзної частини (ширини смуг для руху в одному напрямку).
На підставі п. 3.5.1 ДСТУ 4123:2006 елементи примусового зниження швидкості треба виготовляти з нетоксичного, нерадіоактивного, негорючого, пружного матеріалу із підвищеними фізико-механічними властивостями, що забезпечують цілісність конструкції під час наїзду на них вантажного автомобіля з тиском не менше ніж 60 кг/см2, згідно з нормативними документами, прийнятими у встановленому порядку.
Дозволено елементи примусового зниження швидкості виконувати із інших матеріалів (бруківка, бетон, асфальтобетон тощо) у разі узгодження в установленому порядку в кожному випадку їх конструкції та схеми розміщення.
З аналізу наведених норм чинного стандарту на момент прийняття рішення виконкомом Чигиринської міської ради № 148-13 від 10.09.2020 вбачається, що за загальним правилом елемент примусового зниження швидкості руху складається з основних та кінцевих елементів, має засоби кріплення, а у виключних випадках може бути виготовлений з асфальтобетону лише у разі попереднього узгодження його конструкції та схеми розміщення.
Необхідність попереднього узгодження Схеми організації дорожнього руху на вказаній ділянці дороги також була визначена рішенням виконкому № 148-13 від 10.09.2020, відповідно до якого виконання робіт по встановленню штучних бугрів та дорожніх знаків доручено КП «ЄРЦ» лише після погодження Схеми з компетентними органами.
У свою чергу Управління патрульної поліції в Черкаській області повідомило, що у період часу з вересня 2017 року по дату надання відповіді на погодження до Управління жодної проектної документації на ділянки вулиці Б.Хмельницького, вулиці П.Дорошенка та вулиці Гетьманська в місті Чигирин Черкаської області не надходило.
КП «ЄРЦ» повідомило, що вказаним підприємством роботи по встановленню штучних бугрів по вул. П.Дорошенка в м. Чигирин відповідно до рішення виконкому Чигиринської міської ради № 148-13 від 10.09.2020 не проводилися, на балансі як окремий об'єкт не обліковуються. Додатково повідомило, що роботи по встановленню знаків по вул. П.Дорошенка в м. Чигирин КП «ЄРЦ» проводило у вересні 2020 року. У свою чергу судом під час розгляду справи було встановлено, що дорожні знаки на вказаній ділянці дороги відсутні.
Тобто з наведених обставин суд приходить до висновку, що на проїздній частині по вул. П.Дорошенка в м. Чигирині розміщені «штучні бугри», конструкція та місце розташування яких не узгоджені, їх відповідність державному стандарту не доведена та встановлення яких не погоджено у визначеному законом порядку. Імовірно такі ж самі «штучні бугри» наявні також на вулиці Б.Хмельницького та вулиці Гетьманська в місті Чигирині.
При цьому КП «Єдиний розрахунковий центр» Чигиринської міської ради факт виконання таких робіт спростовує, у свою чергу факт їх виконання підтверджує виконком (зокрема до матеріалів справи долучено відповідний лист від 16.07.2021 за підписом заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради С.Брайченко).
Крім того, КП «ЄРЦ» стверджує про встановлення дорожніх знаків по вул. П.Дорошенка в м. Чигирині на виконання рішення виконкому № 148-13 від 10.09.2020, хоча під час розгляду справи було встановлено, що такі знаки відсутні, крім того, до моменту погодження Схеми організації дорожнього руху не могли бути встановлені.
Зі змісту статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення вбачається, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
З урахуванням наведеного у зв'язку з виявленими порушеннями вимог чинного законодавства суд зобов'язаний відповідний чином реагувати на такі факти.
В той же час, чинний КУпАП не містить правових норм реагування судом, як органом, що здійснює розгляд адміністративних матеріалів згідно своєї компетенції, в разі виявлення порушення законодавства або недоліків у діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб,
За вказаних обставин, суддя вважає необхідним для усунення подібних порушень Закону довести вищевикладені обставини до відома голови Чигиринської ОТГ ОСОБА_2 та Управління патрульної поліції в Черкаській області шляхом винесення окремої постанови, застосувавши загальні принципи верховенства права, невідворотності покарання та аналогію закону відповідно до норм ЦПК та КАС, які містять такий інститут судового реагування, як окремі ухвали.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 245, 283, 284, 287 КУпАП, суддя, -
Обставини, викладені в окремій постанові довести до відома голови Чигиринської ОТГ ОСОБА_2 та Управління патрульної поліції в Черкаській області.
Копію окремої постанови направити голові Чигиринської ОТГ ОСОБА_2 та Управління патрульної поліції в Черкаській області.
Про розгляд окремої постанови повідомити Чигиринський районний суд Черкаської області протягом місяця з дня отримання копії даної постанови та роз'яснити, що залишення посадовою особою без розгляду окремої постанови суду або невжиття заходів до усунення зазначених в ній порушень закону, а так само несвоєчасна відповідь на окрему постанову суду тягне за собою адміністративну відповідальність визначену ст. 185-6 КУпАП.
Окрема постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду через Чигиринський районний суд Черкаської області.
Окрема постанова набирає чинності з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження.
Повне текст постанови проголошено 20.09.2021 року о 10:15.
Суддя А.О.Попельнюх