Справа № 691/822/20
Провадження № 2/691/109/21
08 вересня 2021 року Городищенський районний суд Черкаської області
в складі :
судді Черненка В.О.
за участю секретаря судових засідань Штепи О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Городище цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відділу освіти, культури та спорту виконавчого комітету Мліївської сільської ради, в особі виконавчого комітету Мліївської сільської ради, про визнання незаконним наказу про накладення дисциплінарного стягнення,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до відділу освіти, культури та спорту виконавчого комітету Мліївської сільської ради, в особі виконавчого комітету Мліївської сільської ради, про визнання незаконним наказу про накладення дисциплінарного стягнення.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на те, що він з 14.08.1991 року працює в галузі освіти, наказом № 96 від 04.08.2000 року його призначено директором Старосільської СШ, яка в подальшому перейменована в Старосільську ЗЗСО. 06.05.2020 року був винесений акт службового розслідування № 1 щодо причин нанесення збитків місцевому бюджету через надмірне скопичення і псування окремих продуктів харчування у Старосільському ліцеї Мліївської сільської ради. Відповідно до даного акту службового розслідування була призначена комісія у складі 4-х працівників відділу освіти, культури та спорту виконавчого комітету Мліївської сільської ради. Дана комісія провела за період з 13 квітня 2020 року до 06.05.2020 року службове розслідування, в ході якого зробила висновки: не проведення директором інвентаризації, після виявлення зіпсованих продуктів харчування; не оформлення ним наказу про покриття шкоди працівникам, з вини яких було допущено псування окремих продуктів харчування; через халатне ставлення до виконання своїх обов'язків відповідальної за харчування ОСОБА_2 та кухаря ОСОБА_3 , що призвело до псування продуктів харчування, було нанесено збитки місцевому бюджету у розмірі 788 гривень та факт псування значної кількості продуктів харчування у Старосільському ліцеї, не виконання необхідних дій після встановлення такого факту, про які зазначено в п.1 та п. 2 даного висновку вказує на неналежну організацію харчування учнів закладу, таким чином директором ліцею ОСОБА_1 порушено ст. 38 ЗУ Закону України «Про повну загальну середню освіту» . 23.03.2020 року на його ім'я було написано вказаними особами пояснення та вони зобов'язались надалі не допускати таких порушень. 08.04.2020 року вказані працівники написали заяву, про надання згоди на відшкодування коштів на зіпсовані продукти в шкільній їдальні. 12.05.2020 року листом від 12.05.2020 року № 111/05-20 ВК Мліївської сільської ради його було повідомлено про закінчення службового розслідування причин нанесення збитків місцевому бюджету через надмірне накопичення та псування окремих продуктів харчування у Старосільському ліцеї та повідомлено про можливість ознайомитись та надати письмові пояснення по висновках комісії. У відповідь 14.05.2020 року адміністрацією ліцею було надано пояснення: адміністрація ліцею не могла проводити інвентаризацію, оскільки ліцей не здійснює самостійного бухгалтерського обліку, він здійснюється централізованою бухгалтерією. Інвентаризація проводилась на підставі розпорядження сільського голови Мліївської сільської ради, адміністрація ліцею із розпорядженням ознайомлена не була. Щодо покриття шкоди працівниками, з вини яких були пошкодженні продукти між директором та начальником відділу бухгалтерського обліку була розмова, щодо відшкодування збитків з початком навчального року. Тому наказу по ліцею не було та і директор не вправі його видавати. Працівники, які допустили псування продуктів провину визнали та готові відшкодувати завдані збитки. За складений ат № 1 службового розслідування 15.05.2020 року виконавчим комітетом Мліївської сільської ради відділ освіти, культури та спорту відповідно до наказу № 11-к, йому було оголошено догану, за порушення трудової дисципліни - порушення норм діючого законодавства під час виконання своїх посадових обов'язків. Враховуючи викладене, оскільки ним належно виконувались посадові обов'язки директора школи, не порушувались, він змушений звернутись до суду за захистом своїх прав. Просив визнати протиправним та скасувати наказ № 11-к від 15.05.2020 року про накладення на нього дисциплінарного стягнення у вигляді догани та стягнути на його користь понесені судові витрати.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві та у відповіді на відзив відповідача, зокрема, адміністрація ліцею не могла проводити інвентаризацію з тих причин, що це було під час запровадженого загальнонаціонального карантину та тому, що ліцей не здійснює самостійного бухгалтерського обліку (його веде централізована бухгалтерія). Щодо відшкодування шкоди, спричиненої працівниками закладу, то позивачем, в усному порядку, з начальником відділу бухгалтерського обліку, було досягнуто згоди про те, що винні працівники, після відновлення навчального процесу, за свої кошти зможуть замовити продукти харчування у постачальника на суму завданих збитків. Наказ по ліцею не видавався, оскільки, позивач, як директор не вправі був його видавати та вказувати централізованій бухгалтерії зробити відшкодування із заробітної плати працівників, а це міг зробити уповноважений орган яким є відділ освіти, культури і спорту Мліївської сільської ради. Також посилалися на не обґрунтованість та безпідставність посилань відповідача на неналежну організацію позивачем харчування учнів ліцею.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що відповідачем виявлено та доведено порушення норм діючого законодавства під час виконання своїх посадових обов'язків керівником Старосільського ліцею, а саме: встановлено факт не проведення інвентаризації в закладі після виявлення зіпсованих продуктів харчування; директор ОСОБА_1 не оформив наказ про покриття шкоди працівниками, з вини яких були зіпсовані окремі продукти харчування, таким чином порушено ст. 136 КЗпП України; через халатне ставлення до виконання своїх обов'язків відповідальної за харчування ОСОБА_2 та кухаря ОСОБА_3 , що призвело до псування продуктів харчування, було нанесено збитки місцевому бюджету у розмірі 788 гривень; факт псування значної кількості продуктів харчування у Старосільському ліцеї, не виконання необхідних дій після встановлення такого факту, про які зазначено в п.1 та п. 2 цих висновків, вказує на неналежну організацію харчування учнів закладу, таким чином директором ліцею ОСОБА_1 порушено ст. 38 Закону України «Про повну загальну середню освіту» та Порядок організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затверджений спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України і Міністерства освіти і науки України від 01.06.2005 року № 242/329 та не допущено порушення законодавства під час застосування дисциплінарного стягнення до позивача.
Суд, вислухавши позивача, його представника, представника відповідача дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності вважає наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що позивач ОСОБА_1 , наказом відділу освіти Городищенської районної державної адміністрації № 96 від 04.08.2000 року призначений директором Старосільської СШ.
Рішенням Мліївської сільської ради № 9-9/VII від 15.06.2018 року змінено засновника юридичної особи Старосільська ЗШ з Городищенської РДА на Мліївську сільську раду та перейменовано на Старосільський заклад загальної середньої освіти I-III ступенів Мліївської сільської ради Городищенського району Черкаської області, скорочена назва Старосільський ЗЗСО.
Після зміни засновника Старосільської ЗШ, позивач, призначений в порядку переведення директором Старосільського ЗЗСО I-III ступенів Мліївської сільської ради Городищенського району Черкаської області з 14.08.2018 року.
06.05.2020 року був винесений акт службового розслідування № 1 щодо причин нанесення збитків місцевому бюдженту через надмірне скопичення і псування окремих продуктів харчування у Старосільському ліцеї Мліївської сільської ради. Відповідно до даного акту службового розслідування була призначена комісія у складі 4-х працівників відділу освіти, культури та спорту виконавчого комітету Мліївської сільської ради. Дана комісія провела за період з 13.04.2020 року до 06.05.2020 року службове розслідування, в ході якого зробила висновки:
- не проведення директором інвентаризації, після виявлення зіпсованих продуктів харчування;
- не оформлення директором наказу про покриття шкоди працівникам, з вини яких було допущено псування окремих продуктів харчування, таким чином ним порушено ст. 136 КЗпП;
- через халатне ставлення до виконання своїх обов'язків відповідальної за харчування ОСОБА_2 та кухаря ОСОБА_3 , що призвело до псування продуктів харчування, було нанесено збитки місцевому бюджету у розмірі 788 гривень;
- факт псування значної кількості продуктів харчування у Старосільському ліцеї, не виконання необхідних дій після встановлення такого факту, про які зазначено в п.1 та п. 2 цих висновків, вказує на неналежну організацію харчування учнів закладу, таким чином директором ліцею ОСОБА_1 порушено ст. 38 Закону України «Про повну загальну середню освіту» та Порядок організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затверджений спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України і Міністерства освіти і науки України від 01.06.2005 року № 242/329.
Листом № 103 від 14.05.2020 року директором ліцею було надано пояснення на лист від 12.05.2020 року № 111/05-20 ВК Мліївської сільської ради та акт № 1 службового розслідування від 06.05.2021 року: адміністрація ліцею не могла проводити інвентаризацію, оскільки ліцей не здійснює самостійного бухгалтерського обліку, він здійснюється централізованою бухгалтерією. Інвентаризація проводилась на підставі розпорядження сільського голови Мліївської сільської ради, адміністрація ліцею із розпорядженням ознайомлена не була. Щодо покриття шкоди працівниками, з вини яких були пошкодженні продукти між директором та начальником відділу бухгалтерського обліку була розмова, щодо відшкодування збитків з початком навчального року. Тому наказу по ліцею не було та і директор не вправі його видавати. Працівники, які допустили псування продуктів провину визнали та готові відшкодувати завдані збитки
23.03.2020 року на ім'я директора Старосільського ліцею було написано відповідальною за харчування ОСОБА_2 та кухарем ОСОБА_3 пояснення та останні зобов'язались надалі не допускати таких порушень. 08.04.2020 року вказані працівники написали заяви, про надання згоди на відшкодування коштів на зіпсовані продукти в шкільній їдальні.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 26 Закону України «Про освіту», керівник закладу освіти здійснює безпосереднє управління закладом і несе відповідальність за освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність закладу освіти. Повноваження (права і обов'язки) та відповідальність керівника закладу освіти визначаються законом та установчими документами закладу освіти. Керівник є представником закладу освіти у відносинах з державними органами, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами і діє без довіреності в межах повноважень, передбачених законом та установчими документами закладу освіти. Керівник закладу освіти призначається засновником у порядку, визначеному законами та установчими документами, з числа претендентів, які вільно володіють державною мовою і мають вищу освіту. Додаткові кваліфікаційні вимоги до керівника та порядок його обрання (призначення) визначаються спеціальними законами та установчими документами закладу освіти. Зазначені положення закону, також дублюються в п.п. 1.3., 1.5. - 1.7. посадової інструкції директора закладу загальної середньої освіти Мліївської об'єднаної територіальної громади, затвердженої розпорядженням Сільського голови від 06.08.2018 року № 66/1-р.
Згідно п.п. 4.4, 4.7. посадової інструкції директора закладу загальної середньої освіти Мліївської об'єднаної територіальної громади, що затверджена розпорядженням Сільського голови від 06.08.2018 року № 66/1-р, керівник закладу освіти має право, зокрема, заохочувати та притягати працівників до дисциплінарної відповідальності, а також вирішувати інші питання, пов'язані з трудовими відносинами, відповідно до вимог законодавства та видавати у межах своєї компетенції накази і контролювати їх виконання.
Відповідно до п.7 Розділу 1 Положення про інвентаризацію активів і зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 02.09.2014 року за №879, проведення інвентаризації є обов'язковим, зокрема, у разі встановлення фактів крадіжок або зловживань, псування цінностей (на день встановлення таких фактів) в обсязі, визначеному керівником підприємства;
Згідно п.1 Розділу ІІ вказаного Положення, для проведення інвентаризації на підприємстві розпорядчим документом керівника підприємства створюється інвентаризаційна комісія з представників апарату управління підприємства, бухгалтерської служби (представників аудиторської фірми, централізованої бухгалтерії, суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, яка здійснює ведення бухгалтерського обліку на підприємстві на договірних засадах) та досвідчених працівників підприємства, які знають об'єкт інвентаризації, ціни та первинний облік (інженери, технологи, механіки, виконавці робіт, товарознавці, економісти, бухгалтери). Інвентаризаційну комісію очолює керівник підприємства (його заступник) або керівник структурного підрозділу підприємства, уповноважений керівником підприємства.
Відповідно до ст. 136 КЗпП України, покриття шкоди працівниками в розмірі, що не перевищує середнього місячного заробітку, провадиться за розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, керівниками підприємств, установ, організацій та їх заступниками - за розпорядженням вищестоящого в порядку підлеглості органу шляхом відрахування із заробітної плати працівника. Розпорядження власника або уповноваженого ним органу, або вищестоящого в порядку підлеглості органу має бути зроблено не пізніше двох тижнів з дня виявлення заподіяної працівником шкоди і звернено до виконання не раніше семи днів з дня повідомлення про це працівникові. Якщо працівник не згоден з відрахуванням або його розміром, трудовий спір за його заявою розглядається в порядку, передбаченому законодавством.
Згідно Постанови КМ України від 11.03.2020 року, №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19» спричиненої корона вірусом «SARS-CoV-2» на усій території України, з 12.03.2020 року було встановлено карантин. Відповідно до п.1 вказаної Постанови було заборонено відвідування закладів освіти її здобувачами до 03.04.2020 року. Згідно підпункту 2 п.2 цієї Постанови, допускалося проведення заходів за умови участі в них до десяти осіб.
Вислухавши сторони, дослідивши вищенаведені норми закону, підзаконні акти та установчі документи Старосільського ліцею Мліївської сільської ради, суд прийшов до переконання, що саме позивач, займаючи посаду директора названого навчального закладу, після виявлення псування продуктів харчування, діючи в межах своїх повноважень та у відповідності до вимог закону, мав видати наказ про проведення інвентаризації та після цього - наказ про відшкодування спричинених збитків винними працівниками шляхом відрахувань з їх заробітної плати, чого своєчасно зроблено не було.
Зазначене, також підтверджується копією наказу №73, виданого директором Старосільського ліцею ОСОБА_1 09.06.2020 року про відрахування із заробітних плат ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , тобто, майже через місяць після притягнення його до дисциплінарної відповідальності, що суд розцінює як визнання позивачем своєї помилки.
Згідно п.5.2. посадової інструкції директора закладу загальної середньої освіти Мліївської об'єднаної територіальної громади, що затверджена розпорядженням Сільського голови від 06.08.2018 року № 66/1-р, керівник (директор) закладу освіти за невиконання чи неналежне виконання, зокрема, посадових обов'язків, несе відповідальність згідно та у порядку чинного законодавства.
Відповідно до приписів ст. 147 КЗпП України, за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: 1) догана; 2) звільнення. Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.
Згідно ст. 148 КЗпП України, дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
Беручи до уваги наведене вище, дату виявлення вчиненого директором навчального закладу ОСОБА_1 дисциплінарного проступку (акт службового розслідування від 06.05.2020 року), час видачі наказу про притягнення останнього до дисциплінарної відповідальності (15.05.2020 року) та час вчинення проступку (невидача наказів у період з 18.03.2020 року (у ліцеї виявлені зіпсовані продукти харчування) по 15.05.2020 року (день накладення стягнення), суд вважає, що відповідач діяв в межах наданих повноважень та у відповідності до діючого законодавства.
При цьому, суд зазначає, що компетенція начальника відділу освіти, культури та спорту виконавчого комітету Мліївської сільської ради, в частині накладення дисциплінарного стягнення, позивачем під сумнів не ставилася та при розгляді справи не оскаржувалася.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 про визнання незаконним наказу про накладення дисциплінарного стягнення є необґрунтованим, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Щодо судових витрат, які позивач просив стягнути з відповідача, на підставі ст. 141 ЦПК України, вони до стягнення не підлягають у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 3, 4, 5, 9, 10, 12,13, 17, 18, 76 - 81, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст.136, 147, 148 КЗпП України, суд,
У задоволені позову ОСОБА_1 до відділу освіти, культури та спорту виконавчого комітету Мліївської сільської ради, в особі виконавчого комітету Мліївської сільської ради, про визнання незаконним наказу про накладення дисциплінарного стягнення - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення.
Повний текст рішення виготовлений 17.09.2021 року.
Суддя В. О. Черненко