Справа № 758/8179/21
19 серпня 2021 року м. Київ
Суддя Подільського районного суду м. Києва Ковбасюк О.О., розглянувши справу, яка надійшла з Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , офіційно не працюючого
за ч.1 ст. 130 КУпАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 22 квітня 2021 року серії ААБ №120534, складеним інспектором роти №4 батальйону №4 полку №1 УПП у м. Кьєві ДПП лейтенантом поліції Кураксою І.В., 22 квітня 2021 року о 06 год. 40 хв. ОСОБА_1 керував по проспекту Правди, 2 у м. Києві автомобілем «Renault Logan», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме мав бліде обличчя, звужені зіниці очей, які не реагують на світло, поведінку, що не відповідає обстановці, проте від проходження медичного огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння у визначеному законом порядку відмовився, чим порушив пункт 2.5 Правил дорожнього руху України та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник Вакуленко В.В. просили закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, вказуючи на відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, а також на порушення поліцейськими вимог закону під час оформлення адміністративних матеріалів.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, її захисника, дослідивши в сукупності наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновків експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи записів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Так, згідно пункту 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за порушення зазначеної вимоги ПДР України передбачена ст. 130 КУпАП.
Відповідальність за ст. 130 КУпАП настає як за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Положеннями статті 266 КУпАП передбачено, що особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №120534 від 22 квітня 2021 року, ОСОБА_1 інкримінується те, що він керував 22 квітня 2021 року о 06 год. 40 хв. по проспекту Правди, 2 у м. Києві автомобілем «Renault Logan», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме мав бліде обличчя, звужені зіниці очей, які не реагують на світло, поведінку, що не відповідає обстановці, проте від проходження медичного огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння у визначеному законом порядку відмовився.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив, що відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, проте така його відмова була пов'язана із тим, що працівниками поліції йому було роз'яснено його право самостійно пройти огляд у медичному закладі, що він і мав намір зробити. Водночас, у подальшому він не зміг пройти такий огляд, оскільки поліцейські йому не видали відповідного направлення.
Згідно із ч.3, ч.4 ст. 266 КУпАП у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Згідно із ч.6 ст. 266 КУпАП направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.8 Розділу ІІ Інструкції №1452/735 форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
Отже, зазначені нормативні акти чітко передбачають, що у випадку відмови водія від огляду на місці зупинки чи незгоди водія із результатами огляду на місці зупинки, працівник поліції зобов'язаний запропонувати водієві пройти огляд в медичному закладі.
При цьому, проходження огляду в медичному закладі пропонується не лише усно, а й шляхом вручення водієві письмового направлення на медичний огляд до закладу охорони здоров'я. У цьому письмовому направленні має бути вказано конкретний заклад охорони здоров'я, який входить до затвердженого переліку, дані про особу водія, якого направляють, точний час видачі направлення тощо.
При перегляді відеозапису та в матеріалах справи відсутня інформація про те, що працівником поліції Кураксою І.В., який складав протокол відносно ОСОБА_1 , надавалася останньому письмове направлення для проведення медичного огляду.
Разом із цим, в матеріалах справи міститься направлення на огляд водія у заклад охорони здоров'я та в самому направленні зазначено, що особу на огляд у заклад охорони здоров'я доставив інспектор УПП у м. Києві старший лейтенант Ковальчук С.А.
Водночас, як з'ясовано із пояснень ОСОБА_1 у судовому засіданні, у заклад охорони здоров'я його ніхто не доставляв. Він мав намір самостійно на протязі двох годин приїхати у заклад охорони здоров'я для обстеження, проте особисто йому працівники поліції не надали направлення.
Судом приймаються до уваги такі пояснення ОСОБА_1 , оскільки вони підтверджуються письмовим повідомленням КНП «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія» №805 від 10 серпня 2021 року, із якого вбачається, що згідно із записами у Журналі реєстрації медичних оглядів осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, 22 квітня 2021 року вказаним закладом огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 не проводився, оскільки останній туди працівниками поліції не доставлявся, а також самостійно із заявою про проведення огляду на стан сп'яніння не звертався.
Будь-яких належних та допустимих доказів на спростування вищезазначених обставин судом не здобуто.
Так, судом направлялася повістка про виклик до суду на ім'я інспектора УПП у м. Києві Куракси І.В., з метою отримання від нього особистих пояснень щодо обставин, наведених у протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , однак він у судове засідання не з'явився та будь-яких пояснень не надав.
Не з'явився на виклик до суду й інспектор УПП у м. Києві старший лейтенант Ковальчук С.А., якого зазначено у наявному в матеріалах справи направленні на огляд водія транспортного засобу.
Таким чином, матеріали справи не містять достатніх та переконливих доказів на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення.
Крім того, наведене свідчить про недотримання поліцейськими вимог ст.266 КУпАП, оскільки, фактично, дій з метою направлення водія до закладу охорони здоров'я для проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння ними здійснено не було.
Навпаки, судом встановлено, що відмова пройти огляд на стан сп'яніння була спровокована поліцейським, який, видавши відмову за законне право, створив у водія хибне враження щодо правомірності такої поведінки, в той час як йому достовірно були відомі наслідки, передбачені санкцією ч.1 ст.130 КУпАП.
Вказані дії є неприпустимими для представника влади, оскільки поліцейський відповідно до покладених на нього завдань згідно п.1 ч.1 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію» першочергово здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень.
Крім того, із пояснень ОСОБА_1 у судовому засіданні встановлено, що під час оформлення адміністративних матеріалів йому не було видано тимчасовий талон на керування транспортним засобом, а також не було вручено копію протоколу про адміністративне правопорушення, що вказує на невідповідність дій працівників поліції вимогам чинного законодавства.
Із урахуванням вищевстановлених обставин, суд констатує, що працівниками поліції порушено вимоги ст. 266 КУпАП щодо процедури проведення огляду на стан сп'яніння водія ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
У відповідності до вимог ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Аналізуючи вищенаведене, суд приходить до переконання про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 130, 247, 280, 283, 284, 294 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Суддя О. О. Ковбасюк