Справа № 708/767/21
Номер провадження № 3/708/497/21
15 вересня 2021 року м. Чигирин
Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Попельнюх А.О., за участю захисника - адвоката Семенова О.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Відділу поліцейської діяльності № 2 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області відносно:
-ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , прож.: АДРЕСА_1 , тимчасово непрацюючого,
за ч. 1 ст. 139 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 247512 від 20.07.2021, відповідно до якого ОСОБА_1 11.07.2021 о 18 год. 20 хв. в м. Чигирин по вул. П.Дорошенка пошкодив технічний засіб організації дорожнього руху, що слугує для примусового зниження швидкості руху транспортних засобів, що знаходиться на проїздній частині, чим порушив вимоги п. 1.5. Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 139 КУпАП.
ОСОБА_1 під час судового розгляду свою вину у вчиненні правопорушення не визнав, суду повідомив, що він дійсно проживає за адресою: АДРЕСА_1 . У вересні 2020 року біля його будинку на дорозі були зроблені «лежачі поліцейські» для зменшення швидкості руху автомобілів, які рухаються вказаною вулицею. Натомість після облаштування цих конструкцій під час проїзду великогабаритного транспорту з'являється значний шум, оскільки вони їх проїжджають на швидкості не пригальмовуючи. Крім того, після встановлення «лежачих поліцейських» на будинку, в якому він проживає, почали з'являтися тріщини. З цією проблемою він неодноразово звертався до Чигиринської міської рад з проханням щось зробити та прибрати їх, натомість йому лише давали обіцянки про надання допомоги, проте нічого не робили. Згодом один із працівників міської ради неофіційно порадив йому прибрати їх самостійно, тому він і вирішив їх прибрати, оскільки «лежачі поліцейські» лише створюють незручності місцевим мешканцям та руйнують його будинок.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Семенов О.М. проти притягнення його підзахисного до адміністративної відповідальності заперечував. Суду повідомив, що він намагався з'ясувати чи є пошкоджені ОСОБА_1 «штучні горби» технічними засобами регулювання дорожнього руху. На його адвокатські запити підтверджуючої інформації отримати не зміг. У свою чергу захисник впевнений, що такі «горби» розміщені незаконно. Зокрема відповідно до рішення виконавчого комітету Чигиринської міської ради № 148-13 від 10.09.2020 «Про встановлення засобів примусового зниження швидкості та відповідних дорожніх знаків на території міста Чигирин» вирішено встановити штучні бугри згідно Схеми організації дорожнього руху на ділянках дороги вул. Б.Хмельницького, вул. П.Дорошенка та вул. Гетьманській в м. Чигирині, направити її для погодження до Управління патрульної поліції в Черкаській області та доручено КП «ЄРЦ» виконати роботи по їх встановленню після погодження Схеми з компетентними органами. Сама Схема є додатком до вказаного рішення і на ній відображено, що на місцях встановлення штучних бугрів крім іншого повинні бути встановлені дорожні знаки 1.11 «Пагорб». Крім того, у місцях примусового зниження швидкості дорожнього руху також повинні стояти дорожні знаки, які обмежують швидкість руху на цій ділянці дороги. Натомість знаки біля штучних бугрів по вул. П.Дорошенка в м. Чигирині не встановлені, що дає підстави стверджувати про відсутність необхідних погоджень Схеми організації дорожнього руху. Відповідно такі бугри не можуть бути визнані технічними засобами організації дорожнього руху. Крім того, їх конструкція та зовнішній вигляді не відповідають вимогам ДСТУ 4123:2006, оскільки візуально вони більше схожі на пішохідний перехід, мають нерівності та розміри, які не відповідають вимогам до них. Таке розташування вказаних конструкцій навпаки створює значні перешкоди та небезпеку для руху транспортних засобів, оскільки між такими буграми накопичується вода, у випадку мінусової температури вона замерзає, водії у зв'язку з відсутністю попереджувальних знаків починають зменшувати швидкість безпосередньо перед цими буграми, у зв'язку з чим можуть втратити керування та скоїти ДТП. Саме дорожнє покриття ОСОБА_1 не пошкодив, тому у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, відповідно провадження у справі підлягає закриттю.
Заслухавши учасників, дослідивши наявні у справі докази, судом встановлено наступне.
Адміністративним правопорушенням відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 139 КУпАП є пошкодження автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд, залізничних переїздів, трамвайних колій, технічних засобів регулювання дорожнього руху, самовільне знімання, закриття чи встановлення технічних засобів регулювання дорожнього руху, створення перешкод для дорожнього руху, в тому числі забруднення дорожнього покриття, або невжиття необхідних заходів щодо їх усунення та попередження інших учасників руху про небезпеку, що виникла, або невжиття посадовими особами, відповідальними за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, утримання автомобільних доріг та вулиць, громадянами - суб'єктами господарської діяльності заходів щодо заборони руху підвідомчих технологічних транспортних засобів, сільськогосподарської техніки і машин на гусеничному ходу автомобільними дорогами і вулицями, покриття яких може бути пошкоджене.
Відповідно до п. 1.5. Правил дорожнього руху дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
В обґрунтування наявності у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 139 КУпАП у протоколі від 20.07.2021 зазначено, що він пошкодив технічний засіб організації дорожнього руху.
На підтвердження наведеного до протоколу долучено запит на адресу голови Чигиринської об'єднаної територіальної громади ОСОБА_2 з проханням надати відомості про законність встановлення штучної дорожньої нерівності на вказаному відрізку дороги.
У відповіді виконавчого комітету Чигиринської міської ради від 16.07.2021 зазначено, що по вул. П.Дорошенка знаходиться навчальний заклад, у зв'язку з швидкісним режимом автомобілів, а також для безпеки дітей та відповідно до рішення виконавчого комітету Чигиринської міської ради від 10.09.2020 № 148-13 «Про встановлення засобів примусового зниження швидкості та відповідних дорожніх знаків на території міста Чигирин» встановлено елемент примусового зниження швидкості «лежачий поліцейський». Елемент примусового зниження швидкості знаходиться на дорогах комунальної власності, отже даний елемент відноситься до комунальної власності.
Суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання регулюються Законом України «Про дорожній рух».
Статтею 6 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції міських рад та їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху в тому числі віднесено організацію дорожнього руху на території міста і району згідно з відповідними генеральними планами, проектами детального планування та забудови населених пунктів, автоматизованих систем керування дорожнім рухом, комплексних транспортних схем і схем організації дорожнього руху та з екологічно безпечними умовами.
Відповідно до ст. 52-3 Закону України «Про дорожній рух» до повноважень Національної поліції у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху віднесено погодження поданих у встановленому порядку пропозицій стосовно обладнання засобами організації дорожнього руху місць виконання дорожніх робіт, проектів та схем організації дорожнього руху, маршрутів руху пасажирського транспорту, маршрутів організованого руху громадян і місць їх збору, порядку проведення спортивних та інших масових заходів, які можуть створити перешкоди дорожньому руху.
На підставі ч. 1 ст. 27 Закону України «Про дорожній рух» організація дорожнього руху на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах здійснюється із застосуванням технічних засобів інформаційно-телекомунікаційних та автоматизованих систем керування та нагляду за дорожнім рухом відповідно до правил і нормативів, а також на основі проектів і схем організації дорожнього руху, погоджених із відповідними підрозділами Національної поліції. До вказаних проектів і схем за приписами відповідних підрозділів Національної поліції можуть бути внесені зміни та доповнення.
Загальні вимоги та правила застосування «лежачих поліцейських» станом на 10.09.2020 були визначені національним стандартом ДСТУ 4123:2006 «Безпека дорожнього руху. Пристрій примусового зниження швидкості дорожньо-транспортної техніки на вулицях і дорогах. Загальні технічні вимоги», який з 1 листопада 2020 року втратив чинність.
Відповідно до п. 3.2 ДСТУ 4123:2006 пристрій примусового зниження швидкості дорожньо-транспортної техніки складається з двох кінцевих елементів та кількох основних елементів, кількість яких залежить від ширини проїзної частини (ширини смуг для руху в одному напрямку).
На підставі п. 3.5.1 ДСТУ 4123:2006 елементи примусового зниження швидкості треба виготовляти з нетоксичного, нерадіоактивного, негорючого, пружного матеріалу із підвищеними фізико-механічними властивостями, що забезпечують цілісність конструкції під час наїзду на них вантажного автомобіля з тиском не менше ніж 60 кг/см2, згідно з нормативними документами, прийнятими у встановленому порядку.
Дозволено елементи примусового зниження швидкості виконувати із інших матеріалів (бруківка, бетон, асфальтобетон тощо) у разі узгодження в установленому порядку в кожному випадку їх конструкції та схеми розміщення.
З аналізу наведених норм чинного стандарту на момент прийняття рішення виконкомом Чигиринської міської ради № 148-13 від 10.09.2020 вбачається, що за загальним правилом елемент примусового зниження швидкості руху складається з основних та кінцевих елементів, має засоби кріплення, а у виключних випадках може бути виготовлений з асфальтобетону лише у разі попереднього узгодження його конструкції та схеми розміщення.
Необхідність попереднього узгодження Схеми організації дорожнього руху на вказаній ділянці дороги також була визначена рішенням № 148-13 від 10.09.2020, відповідно до якого виконання робіт по встановленню штучних бугрів та дорожніх знаків доручено КП «ЄРЦ» лише після погодження Схеми з компетентними органами.
На запит суду Управління патрульної поліції в Черкаській області листом від 08.09.2021 повідомило, що у період часу з вересня 2017 року по дату надання відповіді на погодження до Управління жодної проектної документації на ділянки вулиці Б.Хмельницького, вулиці П.Дорошенка та вулиці Гетьманська в місті Чигирин Черкаської області не надходило.
У свою чергу КП «ЄРЦ» на запит суду листом від 13.09.2021 повідомило, що вказаним підприємством роботи по встановленню штучних бугрів по вул. П.Дорошенка в м. Чигирин відповідно до рішення виконкому Чигиринської міської ради № 148-13 від 10.09.2020 не проводилися, на балансі як окремий об'єкт не обліковуються. Інформацією щодо наявності погодженої з Управлінням патрульної поліції в Черкаській області Схеми організації дорожнього руху на ділянках дороги по вул. Б.Хмельницького, вул.. П.Дорошенка та вул.. Гетьманській в м. Чигирині не володіє. Також КП «ЄРЦ» повідомило, що роботи по встановленню знаків по вул. П.Дорошенка в м. Чигирин вказане підприємство проводило у вересні 2020 року.
Твердження про встановлення знаків у вересні 2020 року по вул. П.Дорошенка в м. Чигирин суд оцінює критично, оскільки відсутність будь-яких дорожніх знаків на ділянці дороги, де розміщені штучні бугри, підтверджено долученими до матеріалів справи фотознімками. Крім того суд враховує, що роботи по встановленню штучних бугрів та відповідних дорожніх знаків могли бути проведені лише після погодження Схеми організації дорожнього руху (додаток до рішення виконкому від 10.09.2020 № 148-13). У свою чергу під час судового розгляду справи встановлено, що вказана Схема навіть не направлялась на погодження до УПП в Черкаській області.
За таких обставин суд приходить до висновку, що Схема організації дорожнього руху (додаток до рішення виконкому Чигиринської міської ради від 10.09.2020 № 148-13) погоджена не була, обов'язку у КП «ЄРЦ» виконувати роботи по встановленню штучних бугрів не виникло, крім того, саме підприємство спростувало факт виконання ним таких робіт, що дає підстави стверджувати про відсутність законних підстав для розміщення штучних бугрів по вул. П.Дорошенка в м. Чигирині та відсутність підстав віднесення їх до технічного засобу організації дорожнього руху. За таких обставин у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 139 КУпАП, у свою чергу провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 139, ст.ст. 9, 245, 247, 250-252 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 139 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду через Чигиринський районний суд Черкаської області.
Постанова набирає чинності з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження.
Повний текст постанови проголошено 20.09.2021 року о 10:00.
Суддя А.О.Попельнюх