Справа №705/4043/21
3/705/2513/21
20 вересня 2021 року м.Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Годік Леся Сергіївна, розглянувши матеріали, які надійшли від Головного Управління Держпраці у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
фзичну особу- підприємця ОСОБА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 41 КУпАП, -
Встановив:
До Уманського міськрайонного суду Черкаської області від Головного Управління Держпраці у Львівській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № ЛВ10909/1362/АВ/П/ПТ, складений в смт. Східниця 03.08.2021 з доданими матеріалами.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 порушив вимоги законодавства про працю та вчинив правопорушення передбачене ч.1 ст.41 КУпАП
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішується, зокрема питання, чи належить до компетенції розгляд даної справи (п.1 ч.1 ст.278 КУпАП).
Відповідно до ч. 1 ст. 257 КУпАП протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
За загальним правилом, визначеним у ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Альтернативна підсудність для розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 41 КУпАП не передбачена.
Згідно даних, які містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, місцем вчинення правопорушення є Львівська область, смт. Східниця вул. Шевченка, 79-Б (готель «Рутенія»), на територію якого не поширюється юрисдикція Уманського міськрайонного суду Черкаської області.
За наведених підстав суддя дійшов висновку, що розгляд даної справи про адміністративне правопорушення до компетенції Уманського міськрайонного суду не належить.
Відповідно ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. При цьому чинні процесуальні норми КУпАП безпосередньо не містять положень щодо підстав і порядку зміни територіальної підсудності справ.
ЄСПЛ неодноразово звертав увагу на недосконалість чинного законодавства України і необхідність дотримання принципу правової визначеності (п. 53 рішення від 06.11.2008 у справі «Єлоєв проти України» (Yeloyev v. Ukraine), заява № 17283/02); п. 19 рішення від 18.12.2008 у справі «Новік проти України» (Novik v. Ukraine), заява № 48068/06), а КСУ у п. 3.4 і 3.6 свого рішення від 11.10.2011 (справа № 10-рп/2011), аналізуючи положення міжнародних актів, наголосив, що «не вбачається різниці між кримінальними та адміністративними протиправними діяннями, оскільки вони охоплюються загальним поняттям «правопорушення», а відмінність адміністративного правопорушення від злочину полягає, насамперед, у тому, що воно є менш суспільно небезпечним». У цьому рішенні КСУ поширив певні гарантії кримінального процесу і на процес притягнення особи до адміністративної відповідальності. ЄСПЛ також за певних умов поширює стандарти Конвенції для кримінального провадження на справи про адміністративні правопорушення (рішення від 30.01.2015 у справі «Швидка проти України» (Shvydka v. Ukraine), заява № 17888/12; рішення від 09.06.2011 у справі «Лучанінова проти України» (Luchaninova v. Ukraine), заява № 16347/02); рішення від 15.05.2008 у справі «Надточій проти України» (Nadtochiy v. Ukraine), заява № 7460/03).
З огляду на викладене, виходячи із системного аналізу процесуальних норм законодавства України, усталеної судової практики ЄСПЛ, на вирішення порушеного питання поширюються гарантії ст. 6 Конвенції, що у свою чергу надає можливість застосувати аналогію закону при визначенні підсудності протоколу про адміністративне правопорушення, тобто застосувати у межах своєї компетенції до КУпАП іншої норми закону, зокрема положень КПК, які регламентують подібні відносини, заповнивши тим самим прогалину у законодавстві України про адміністративні правопорушення, що є невід'ємним правом учасників провадження у справі про адміністративні правопорушення (правом на справедливий суд, гарантованого ст. 6 Конвенції), оскільки мова не йде про норми, які встановлюють виключення або спеціальне правове регулювання.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.34 КПК України кримінальне провадження передається на розгляд іншому суду, якщо до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил територіальної підсудності.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 ставиться за провину порушення вимог законодавства про працю, місцем вчинення є АДРЕСА_1 , вважаю за необхідне направити справу про адміністративне правопорушення до Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області за підсудністю.
Керуючись ст. 276, 278 КУпАП, ст. 34 КПК України,
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 41 КУпАП, відносно ОСОБА_1 направити за підсудністю до Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області(82100, м. Дрогобич, вул. Війтівська Гора, 39).
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Леся Сергіївна Годік