16 серпня 2021 року Справа 160/13670/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Кадникова Г.В., розглянувши позовну заяву з доданими документами Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради (49000, м.Дніпро, вул.Воскресенська, б.16) до Державної аудиторської служби України (04070, м.Київ, вул.Петра Сагайдачного, 4), третя особа без самостійних вимог: Товариство з обмеженою відповідальністю "Інстрад Буд" (49000, м.Дніпро, вуд.Надії Алексєєнко, б.21, кім.621), про визнання протиправним та скасування висновку,
Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування висновку Державної аудиторської служби України (далі - відповідач) від 30.07.2021 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-05-11-003501- а.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає вона вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст.160 КАС України, а саме: в порушення п.2 ч.5 цієї статті, у позовній заяві не зазначено офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти третьої особи, оскільки це обов'язковий реквізит позовної заяви.
Через недостатність фінансування судової гілки влади відправка поштової кореспонденції в суді припинена, про що зазначено на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки https://adm.dp.court.gov.ua/sud0470/pres-centr/general/1007680/. До учасників судового процесу звернуто прохання зазначати у своїх зверненнях та заявах про надання інформації свої електронні адреси для вчасного отримання відповіді електронною поштою: https://adm.dp.court.gov.ua/sud0470/pres-centr/general/1021153/.
Таким чином, необхідність зазначення офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти сторін обов'язкова.
Крім того, всупереч приписам ст.49 КАС України в позовній заяві не визначено статусу третьої особи (на чиїй вона стороні).
В порушення п.6 ч.5 ст.160 КАС України позивачем не зазначено відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі здійснювалися.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Згідно з ч.3 ст.43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Однак, доказів адміністративної процесуальної дієздатності (реєстраційних, статутних документів тощо) позивачем до позовної заяви не додано.
Слід зазначити, що відповідно до п.8 ч.1 ст.4 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, або адміністратор за випуском облігацій, який подає позов до адміністративного суду на захист прав, свобод та інтересів власників облігацій відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради звернувся до суду з даною позовною заявою як особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов. При цьому, позовні вимоги зверненні до суб'єкта владних повноважень - Державної аудиторської служби України.
Відтак, відповідно до ч.1 ст.161 КАС України при зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачу необхідно додавати до позовної заяви її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.
Всупереч вказаній нормі, позивачем не надано копій позовної заяви та доданих до неї документів для сторін.
За викладених обставин, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху зі встановленням строку для усунення виявлених недоліків позовної заяви з урахуванням ст.ст.160, 161, 169, 171 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160, 161, 169, 171, 241, 243 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовну заяву Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради до Державної аудиторської служби України, третя особа без самостійних вимог: Товариство з обмеженою відповідальністю "Інстрад Буд", про визнання протиправним та скасування висновку - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк для усунення визначених в описовій частині даної ухвали недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі усунення визначених вище недоліків позовної заяви, позивач зобов'язаний, відповідно до ст.129 Кодексу адміністративного судочинства України, надати письмову заяву про отримання кореспонденції суду на зазначену ним у позові електронну адресу, або визначити іншу електронну адресу для листування.
Копію ухвали надіслати:
- позивачу за адресою: 49000, м.Дніпро, вул.Воскресенська, б.16.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Г. В.Кадникова