Рішення від 14.09.2021 по справі 925/908/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2021 року м. Черкаси справа № 925/908/21

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Буднік А.М., за участі представників сторін:

від позивача: Михно Р. М. - самопредставництво;

від відповідача: не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Державної екологічної інспекції Центрального округу (м. Полтава) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Канів-солод" (м. Черкаси) про стягнення 9 419, 28 грн.

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення з відповідача збитків у розмірі 9 419,28 грн. за період з 21.04.2016 по 19.10.2016 за самовільне використання водних ресурсів без дозвільних документів.

Справа розглядається у спрощеному позовному провадженні, явка в засідання представників сторін визнана не обов'язковою.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача повторно в судове засідання не з'явився, направленою заявою від 09.09.2021 просить суд засідання відкласти через перебування юриста товариства в інших судових засіданнях.

Відзив на позов суду не подано.

Суд ухвалив відхилити заяву відповідача, враховуючи повторну неявку цієї сторони, закінчення строку вирішення спору і те, що коло осіб, які можуть бути представниками сторони у господарському процесі чинним ГПК України не обмежено.

В судовому засіданні 14.09.2021 відповідно до ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

У відповідності до ст. ст. 13, 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в їх сукупності, заслухавши доводи і пояснення представника позивача, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, виходячи з такого:

З матеріалів справи вбачається наступне:

Державна екологічна інспекція Центрального округу здійснює свої повноваження відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію Центрального округу (а.с. 11-20), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.06.2021 № 250 (а.с. 10), ст. 202 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

До повноважень Інспекції віднесено здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства.

22.05.2018 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис (№ 1 588 102 0000 017181) про проведення державної реєстрації юридичної особи - Державної екологічної інспекції Центрального району (код ЄДРПОУ 42149108). Відповідно до відомостей ЄДР дані про розпорядчий акт, на підставі якого створено юридичну особу - це постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 102.

Відповідно до наказу Державної екологічної інспекції України від 23.07.2018 № 138 "Про питання діяльності Державної екологічної інспекції Центрального округу" Державна екологічна інспекція України погодилася з пропозицією Державної екологічної інспекції Центрального округу щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Державну екологічну інспекцію Центрального округу функцій і повноважень, які визначені наказом Державної екологічної інспекції України від 17.05.2018 № 82 "Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію Центрального округу"; встановлено, що Державна екологічна інспекція України здійснює свої повноваження на території Черкаської та Полтавської областей через утворений у відповідному порядку міжрегіональний територіальний орган Держекоінспекції, а саме Державну екологічну інспекцію Центрального органу.

Відповідно до підпункту 8 пункту 4 та пункту 7 Положення "Про державну екологічну інспекцію України", яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань пред'являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами. Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктами 6-8 Положення про Державну екологічну інспекцію Центрального округу", передбачено, що Державна екологічна інспекція Центрального округу розраховує розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах.

Так, з матеріалів справи вбачається, що Інспекцією, на виконання плану Державної екологічної інспекції України із забезпечення реалізації державної політики щодо здійснення державного нагляду (контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на 2017 рік, затвердженого наказом Держекоінспекції України від 15.02.2017 № 428 на підставі направлення Державної екологічної інспекції у Черкаській області від 26.10.2018 № 279/07-04 (а.с. 22), в період з 21.11.2018 по 21.11.2018 проведено планову перевірку щодо додержання структурним підрозділом Заводом "Канів-солод" ТОВ "Канів-солод", відповідача по справі, вул. Дорошенка, 5, м. Канів, Черкаська область, 19702, код ЄДРПОУ 37906727, вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт № 43/03.2/2018/ПЛ від 21.11.2018 (а.с. 23-31).

З виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців га громадських формувань для Товариства з обмеженою відповідальністю "Канів-солод" основним видом діяльності є виробництво солоду (а.с. 44).

Згідно положень ст. 95, 96 ЦК України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.

Юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.

Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.

Описом виявлених порушень вимог законодавства за Актом від 21.11.2018 (а.с. 23) встановлено, зокрема, що :

Водокористування відповідачем здійснюється з двох свердловин, які розташовані на території підприємства: свердловина № 2 (547) та свердловина № 1540-Г (вул. Дорошенка, 5А, м. Канів), які обладнані лічильниками марки ВСКМ-90, лічильники повірені, перший пояс ЗСО в натурі винесений у відповідності до рахунку зон ЗСО.

Інспекцією встановлено, що заводом ТОВ "Канів-солод" представлено дозвіл на спеціальне водокористування № 825-А/Чрк від 20.10.2016, виданий Управлінням екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації з терміном дії до 21.10.2021. В наявності попередній дозвіл на спеціальне водокористування, виданий Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області від 19.04.2013 № Укр 5739-А/Чрк на строк до 20.04.2016.

Отже, в період з 21.04.2016 по 19.10.2016 ТОВ "Канів-солод" здійснювалось самовільне водокористування без наявності дозволу на спеціальне водокористування.

Дана обставина належними і допустимими доказами з боку відповідача не спростована.

Відповідно до довідки (а.с. 32) Завод "Канів-солод" ТОВ "Канів-солод" використав води на потребу заводу за період 21.04.2016 по 19.10.2016 у розмірі 2 995 м.куб.

Внаслідок цього допущено самовільне використання відповідачем водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (спеціальною дозволу на користування надрами (підземними водами)), що є порушенням ст. ст. 16, 19, 21, 23 Кодексу України про надра.

На підставі викладеного, Інспекцією, відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, яка затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 20.07.2009 № 389, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 № 767/16783 (із змінами), розраховано збитки за формулою:

Зсам= 5хWх Тaр , де

W- об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування), м3;

Тaр - розмір, грн/100 м3 , аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання води, встановленої ст. 255 Податкового кодексу України на дату виявлення порушення. Тар на дату виявлення порушення становить 53,85 грн/100 м3;

5 - коефіцієнт;

За правилами п. 255.5.2. Податкового Кодексу України в редакції, що діяла на час виявлення порушення 21.11.2018, за спеціальне використання підземних вод у Черкаській області встановлена ставка рентної плати, за 100 куб. метрів в розмірі 62,9 грн.

Вірний розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів протягом періоду з 21.04.2016 по 19.10.2016 є таким:

Зсам = 5 х 2995 куб. х 0,629 = 9419,28 грн.

Отже, загальна сума збитків за забір відповідачем води зі свердловин за відсутності спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами), а саме в період з 21.04.2016 по 19.10.2016, становить 9 419,28 грн. (дев'ять тисяч чотириста дев'ятнадцять гривень двадцять вісім копійок).

Спеціальне використання надр на праві надрокористування, відповідно до ст.ст. 16, 19, 21 Кодексу України про надра, передбачає отримання спеціального дозволу (ліцензії) на використання надр.

Відповідно до Переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 № 827, прісні підземні води є корисними копалинами загальнодержавного значення.

Спеціальне використання прісних підземних вод включає в себе як використання водних ресурсів так і надр. Спеціальний дозвіл на користування надрами дає право на видобування підземних вод, а дозвіл на спеціальне водокористування - право на їх використання.

Відповідно до ст. 65 Кодексу України про надра відповідальність за порушення законодавства про надра несуть особи, винні у самовільному користуванні надрами.

Відповідно до ст. 67 Кодексу України про надра передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень законодавства про надра, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку так і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення - на час його виявлення.

19.12.2018 Державною екологічною інспекцією Центрального округу направлено на адресу Відповідача претензію № 1532/03.2-15 (а.с. 34) в якій запропоновано відшкодувати збитки, які заподіяні державі в результаті забору води за відсутності дозвільних документів, а саме дозволу на спеціальне водокористування в розмірі 9 419,28 грн., та розрахунок до неї щодо відшкодування збитків, заподіяних державі.

Відповідач збитки не сплатив, з чого і виник спір.

Заперечень проти доводів та розрахунків позивача відповідач суду не надав, доказів проведення повного розрахунку за позовними вимогами у справі немає, строк виконання зобов'язання є таким, що настав, тому до примусового стягнення з відповідача на користь позивача належить 9 419,28 грн. збитків за період з 21.04.2016 по 19.10.2016 за самовільне використання водних ресурсів без дозвільних документів.

У відповідності до ст. 129 ГПК України, при задоволенні позову витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача, з якого слід також стягнути 2 270,00 грн. повністю.

Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Канів-солод" (ідентифікаційний код 37906727, м. Черкаси, бул. Шевченка, 242/1) на користь Державної екологічної інспекції Центрального округу (ідентифікаційний код 42149108, м. Полтава, вул. Коцюбинського, 6) - 9 419,28 грн. збитків за період з 21.04.2016 по 19.10.2016 за самовільне використання водних ресурсів без дозвільних документів із зарахуванням на рахунок № UA 208999980333109331000023717 Канівське ГУК, м. Канів у Черкаській обл., код ЄДРПОУ 37930566 - для зарахування надходжень по коду бюджетної класифікації 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" "00" без деталізації за відомчою ознакою, символ звітності 331 в установі банку - Казначейство України (ел.адм.подат).

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Канів-солод" (ідентифікаційний код 37906727, м. Черкаси, бул. Шевченка, 242/1) на користь Державної екологічної інспекції Центрального округу (ідентифікаційний код 42149108, м. Полтава, вул. Коцюбинського, 6) - 2270,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору із зарахуванням на рахунок № UA 688201720343160003000080293 в ГУ Держказначейства України м. Київ, код ЄДРПОУ 42149108, фонд бюджету ЗФ).

Накази видати.

Рішення надбирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.

Повне судове рішення складено 18 вересня 2021

Суддя Н.М. Спаських