Постанова від 17.09.2021 по справі 560/7590/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/7590/20

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Ковальчук О.К.

Суддя-доповідач - Смілянець Е. С.

17 вересня 2021 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Смілянця Е. С.

суддів: Сапальової Т.В. Капустинського М.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Національної поліції України на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 березня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання відмови, бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

в листопаді 2020 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся в суд з позовною заявою до Національної поліції України (відповідача), в якій просив:

- визнати протиправною бездіяльність Національної поліції України, виражену у не підготовці та неподанні до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві документів, що необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років;

- визнати протиправною відмову Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років у загальній кількості 06 років 04 місяці 26 день, здобутої полковником поліції ОСОБА_1 , заступником начальника Департаменту стратегічних розслідувань - начальнику 2-го управління (кримінальної розвідки) Національної поліції України, під час проходження служби в підрозділах боротьби з організовано злочинністю з 25.06.2002 по 28.07.2015 роки (06 років 04 місяці 22 дні пільгової вислуги) та у підрозділах на оперативній службі з 28.07.2015 по 07.08.2015 (00 роки 00 місяців 4 дні пільгової вислуги) до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;

- зобов'язати Національну поліцію України здійснити перерахунок та зарахувати позивачу відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів но боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року № 3720-ХН до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні за періоди проходження служби в підрозділах боротьби з організовано злочинністю з 25.06.2002 по 28.07.2015 та у підрозділах на оперативній службі з 28.07.2015 по 07.08.2015 у загальній кількості 06 років 04 місяці 26 днів;

- зобов'язати Національну поліцію України здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення позивачу надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахування періоду пільгової вислуги років за періоди проходження ним служби підрозділах боротьби з організовано злочинністю з 25.06.2002 по 28.07.2015 та підрозділах на оперативній службі з 28.07.2015 по 07.08.2015 у загальній кількості 06 років 04 місяці 26 днів та встановити надбавку за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років;

- зобов'язати Національну поліцію України підготувати та подати до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві всі документи, необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років, зазначивши при цьому в поданні пільгову вислугу в загальній кількості 06 років 04 місяці 26 днів.

Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 17.03.2021 адміністративний позов задовольнив у повному обсязі. Судове рішення мотивоване тим, що пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Також вважав, що в процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність дій відмови щодо зарахування пільгової вислуги років у загальній кількості 06 років 04 місяці 26 день на посадах в підрозділах по боротьбі з організовано злочинністю з 25.06.2002 по 28.07.2015 роки (06 років 04 місяці 22 дні пільгової вислуги) та у підрозділах на оперативній службі з 28.07.2015 по 07.08.2015 роки (00 роки 00 місяців 4 дні пільгової вислуги) до календарної вислуги років і до стажу служби в поліції для призначення пенсії за вислугу років та, відповідно, відмови щодо встановлення надбавки за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років і підготовки документів для призначення пенсії за вислугу років.

Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що на момент звільнення позивача стаж його служби в поліції для виплати надбавки за вислугою років та ОГД при звільненні зі служби в поліції - 21 рік 00 місяців 11 днів (календарну вислугу років) та вислуги років у пільговому обчисленні - 06 років 04 місяці 22 дні. Відповідно до пункту "а" статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-1 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.

Вважає, що, для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність календарної вислуги років у мінімально визначеному Законом розмірі. При цьому до цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні Законом не передбачено. Вказане відповідає висновкам у постанові Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17, від 19 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 22 листопада 2018 року по справі №161/4876/17, які є обов'язковими для врахування в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України.

У відзиві на апеляційну скаргу представник позивача зазначає, що позивач належить до категорій осіб, які у відповідності до статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мають право на призначення пенсії за вислугу років.

Вказує, що с норми закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668, який набрав чинності 01.10.2011, яким вносяться зміни до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким: встановлюється, що з кожним роком (до 2020) розмір вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років має поступово зростати на 06 місяців (з 20 до 25 років); встановлюється, що з 01.10.2011 для цілей призначення пенсії за вислугу років обчисленню підлягатиме виключно календарна вислуга, тобто фактично відпрацьований час без врахування пільгового стажу, не застосовуються для призначення йому пенсії за вислугу років, оскільки прийнятий і набрав чинності під час, а не до початку проходження ним служби.

Вважає, що для цілей отримання пенсії за вислугу років, частину пільгової вислуги у загальній кількості 06 років 04 місяці 26 днів, слід розраховувати за правилами діючого на той час законодавства.

Зазначає, що станом на 06.09.2019 - день звільнення зі служби в Національній поліції України для цілей отримання пенсії за вислугу років має 27 років 05 місяців 07 днів вислуги, з яких 21 рік 00 місяців 11 днів вислуги в календарному обчисленні та 06 років 04 місяці 26 днів - вислуги, здобутої на пільгових умовах.

Окрім того, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються, зокрема: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Виходячи з приписів ст.ст. 311, 263 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 проходив службу в органах Міністерства внутрішніх справ України. 06.09.2019 звільнився з посади заступника начальника Департаменту стратегічних розслідувань начальником 2-го управління (кримінальної розвідки) Національної поліції України відповідно до пункту 7 (за власним бажанням) частини 1 статті 77 закону України «Про національну поліцію» згідно з наказом Національної поліції України від 05.09.2019 № 973 о/с, у якому зазначено, що на день звільнення стаж служби позивача в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільнення зі служби в поліції складає 21 рік 00 місяців 11 днів, а вислуга років у пільговому обчисленні - 06 років 04 місяці 22 дні.

01.10.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за вислугу років, в якій просив підготувати та подати до Головного управління пенсійного фонду України у м. Києві документи, необхідні для призначення пенсії.

У відповідь на зазначену заяву позивач отримав лист № М-444/48-2020 від 30.10.2020 з відмовою щодо підготовки відповідних документів з посиланням на статтю 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», відповідно до якої умовою призначення пенсій за вислугу років особам, офіцерського складу, прапорщикам і .мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним, у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2018 року по З0 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше. Відмова мотивована відсутністю у позивача необхідної для призначення пенсії календарної вислуги років (відповідно до наказу Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 05.09.2019 № 973 о/с вислуга років у календарному обчисленні на день звільнення становить - 21 рік 00 місяців 11 днів).

Також встановлено, що в період проходження служби в органах внутрішніх справ з 25.06.2002 по 07.08.2015 позивач з 25.06.2002-28.07.2015 займав посади оперуповноваженого відділу по боротьбі з організованими злочинними угрупованнями в пріоритетних напрямках економіки управління по боротьбі з організованою злочинністю, оперуповноваженого (за рахунок посади оперуповноваженого в особливо важливих справах) відділу по боротьбі відмиванням коштів управління по боротьбі з організованою злочинністю, оперуповноваженого (за рахунок посади оперуповноваженого в особливо важливих справах) відділу по боротьбі відмиванням коштів управління по боротьбі з організованою злочинністю, оперуповноваженого відділу по боротьбі відмиванням коштів управління по боротьбі з організованою злочинністю, оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу по боротьбі відмиванням коштів управління по боротьбі з організованою злочинністю, заступника начальника відділу по боротьбі з організованими злочинними угрупованнями в пріоритетних напрямках економіки управління по боротьбі з організованою злочинністю, заступника начальника відділу боротьби з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, та організованими групами і злочинними організаціями у економіки управління по боротьбі з організованою злочинністю Управління МВС, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу стратегічної і тактичної розвідки розвідувального центру управління по боротьбі з організованою злочинністю, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу аналітичної та тактичної розвідки розвідувально - аналітичного центру управління по боротьбі з організованою злочинністю Управління МВС України в Хмельницькій області, заступник начальника управління - начальника центру кримінальної розвідки управління по боротьбі з організованою злочинністю в Хмельницькій області Управління, виконуючого обов'язки начальника сектору аналітичної розвідки управління по боротьбі з організованою злочинністю Управління МВС України в Хмельницькій області, начальника сектору аналітичної розвідки управління по боротьбі з організованою злочинністю та начальника управління по боротьбі з організованою злочинністю Управління МВС України в Хмельницькій області, а в період з 28.07.2015 по 07.08.2015 - посади оперуповноваженого 5-го відділу управління оперативної служби Управління МВС України у Вінницькій області та начальника відділу кримінальної розвідки Управління МВС України в Хмельницькій області.

Зазначене підтверджується витягом з послужного списку архівної особової справи полковника поліції ОСОБА_1 від 17.09.2019 та довідкою про проходження служби в органах внутрішніх справ та органах та підрозділах Національної поліції від 22.09.2020.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Критерії, за якими адміністративний суд перевіряє рішення суб'єктів владних повноважень, визначені у ч. 2 ст. 2 КАС України.

Згідно частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Крім того, ст. 2 та ч. 4 ст. 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, відповідно до пункту а статті 12 Закону № 2262-ХІІ в редакції, чинній до 01.11.2011 (під час проходження позивачем служби на посадах, строк служби, на яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби), пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1 2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.

Водночас, згідно з пунктом а статті 12 Закону № 2262-ХІІ в редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби, на пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.

За змістом пункту б статті 17 Закону № 2262-ХІІ до вислуги років для призначення пенсії зараховується, зокрема, служба в органах внутрішніх справ складу з дня призначення на відповідну посаду.

Статтею 17-1 Закону N 2262-XII передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Отже, статтею 17 Закону N 2262-XII визначені види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону N 2262-XII передбачене встановлення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. Повноваження щодо встановлення порядку обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій за цим Законом надані Кабінету Міністрів України, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Порядок призначення пенсій за вислугу років та визначення вислуги років, в тому числі у пільговому обчисленні, зокрема, поліцейським визначає Порядок №393.

Приписами підпункту в пункту 3 Порядку № 393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця, зокрема, у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.

Перелік посад у спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ України, стаж роботи на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах, затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14 листопада 2007 року N 431.

Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон N2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

В період проходження позивачем служби правовідносини щодо визначення стажу роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю регулювало Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженим Постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 р N 3720-ХІІ (далі - Положення N 3720-ХІІ).

Приписами підпункту 1.1 пункту 1 розділу 1 Положення N 3720-ХІІ до спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ віднесені Головне управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, управління, відділи і відділення по боротьбі з організованою злочинністю в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, інших містах, а також відповідні відділи і відділення на транспорті.

Відповідно до підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення N 3720-ХІІ стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.

Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14 листопада 2007 року N 431, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 грудня 2007 року за №1350/14617 (далі - Перелік N 431).

При цьому, Постанова Верховної Ради України від 16 грудня 1993 р N 3720-ХІІ, якою затверджене Положення N 3720-ХІІ, втратила чинність 10.04.2015 у зв'язку з набранням чинності законом України від 12 лютого 2015 року N 193-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування органів внутрішніх справ».

07.11.2007 на виконання статті 19 Закону України "Про міліцію" прийнята постанова Кабінету Міністрів України N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", якою передбачена виплата надбавки за вислугу років.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.04.2013 №418, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 травня 2013 р. за N 835/23367, затверджений Порядок обчислення вислуги років для виплати надбавки за вислугу років та для визначення тривалості чергової відпустки особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, пунктом 1 якого передбачене зарахування особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ до вислуги років для виплати надбавки за вислугу років та для визначення тривалості чергової відпустки періоди служби (роботи, навчання) відповідно до статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пунктів 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".

Пунктом 2 цього Наказу обов'язки щодо обчислення вислуги років для виплати надбавки за вислугу років за матеріалами особової справи прокладені на підрозділи кадрового забезпечення.

Відповідно до частин 2 і 4 статті 78 закону України «Про національну поліцію», чинного на час проходження позивачем служби та звільнення, до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки, зараховується, зокрема, служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду, служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Порядок № 393) в редакції, чинній на час прийняття наказу Міністерства внутрішніх справ України від 30.04.2013 №418, до вислуги років при призначення пенсії зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Підпунктом в пункту 3 Порядку № 393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця, зокрема, у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.

Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 14 листопада 2007 року N 431, яким передбачене пільгове обчислення стажу роботи на посадах спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю, які займав позивач, з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби чинний до тепер.

Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Як встановлено судом першої інстанції, посади в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, які в період з 25.06.2002 по 07.08.2015 займав позивач, включені до Переліку N 431.

Також, у відповідності до зазначених вище положень Закону, після переходу з 07.11.2015 на службу в Національну поліцію право на пільгове обчислення стажу для виплати надбавки за вислугу років за період з 25.06.2002 по 07.08.2015 з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби позивач не втратив.

Зазначене не заперечується відповідачем, який у Витягу із послужного списку архівної особової справи позивача та довідці про проходження служби в органах внутрішніх справ та підрозділах Національної поліції полковника ОСОБА_1 зазначив вислугу років у календарному (21 рік 00 місяців 11 днів) та пільговому (06 років 04 місяці і 11 днів) обчисленні.

Отже, позивач має право на пільгове обчислення стажу на посадах у спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в період з 25.06.2002 по 07.08.2015 для виплати надбавки за вислугу років з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби.

Разом з тим, відмова відповідача щодо обчислення для виплати надбавки за вислугу років стажу роботи на посадах у спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в період з 25.06.2002 по 07.08.2015 з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби є неправомірною.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що позивач, як особа начальницького складу органів внутрішніх справ України звільнена зі служби 06.09.2019, має право на пенсію за вислугу років при умові, що його вислуга років є достатньою для призначення такого виду пенсії.

Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №725/1959/17, від 27.03.2018 у справі №295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону N 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон N2262-XII.

Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18. У вищезазначеній постанові Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду сформувала наступні правові висновки: «В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393».

За змістом ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до Витягу із послужного списку архівної особової справи позивача його календарна вислуга років складає 21 рік 00 місяців 11 днів, а вислуга років у пільговому обчисленні - 06 років 04 місяці і 26 днів.

Як вірно зазначено судом першої інстанції, з урахуванням пільгової вислуги років загальна вислуга років позивача, визначена з дотриманням Закону N 2262-XII, Порядку № 393 і Наказу N 431, складає 27 років 05 місяців і 07 днів та є достатньою для призначення пенсії за вислугу років.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що відповідач зобов'язаний підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві документи, необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років.

Також, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що в процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність дій відмови щодо зарахування пільгової вислуги років у загальній кількості 06 років 04 місяці 26 день на посадах в підрозділах по боротьбі з організовано злочинністю з 25.06.2002 по 28.07.2015 роки (06 років 04 місяці 22 дні пільгової вислуги) та у підрозділах на оперативній службі з 28.07.2015 по 07.08.2015 роки (00 роки 00 місяців 4 дні пільгової вислуги) до календарної вислуги років і до стажу служби в поліції для призначення пенсії за вислугу років та, відповідно, відмови щодо встановлення надбавки за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років і підготовки документів для призначення пенсії за вислугу років.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Національної поліції України залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 березня 2021 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Смілянець Е. С.

Судді Сапальова Т.В. Капустинський М.М.