Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення адміністративного позову без руху після відкриття провадження у справі
06 вересня 2021 р. Справа №200/9608/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Волгіної Н.П., дослідивши в письмовому порядку матеріали адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради
про визнання протиправною бездіяльності та стягнення коштів,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради щодо невиплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за 2021 рік;
- стягнути з Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради на користь позивача разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі 6 800,00 грн.
Ухвалою суду від 4 серпня 2021 року відкрито провадження у справі за даним позовом; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); зобов'язано відповідача відзив на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, та всі письмові і електронні документи, що підтверджують заперечення проти позову; доказ направлення відзиву та доданих до нього документів позивачу (а.с. 10-11).
У період з 20 серпня по 3 вересня 2021 року суддя Волгіна Н.П. перебувала у відпустці.
Під час дослідження матеріалів справи судом встановлено, що адміністративний позов поданий позивачем із пропуском процесуального строку звернення для такого звернення.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст.ст. 22, 64 Конституції України право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Застосовуючи строки у зазначеній сфері потрібно розрізняти право особи на соціальний захист та право особи на судовий захист.
Право на соціальний захист особи реалізується відповідним суб'єктом владних повноважень, як правило, органом пенсійного фонду за зверненням такої особи з проханням надати певний статус та здійснити відповідні виплати.
У випадку якщо особа вважає, що існує спір у публічно-правовій сфері стосовно реалізації її права на соціальний захист, зумовлений протиправними рішеннями, діями або бездіяльність суб'єкта владних повноважень, така особа може звернутися до адміністративного суду із позовом, що буде вже способом реалізації права на судовий захист.
Згідно з Конституцією України право особи на соціальний захист гарантується, в першу чергу, статтею 46, а право на судовий захист - статтями 55 та 124.
Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб'єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб'єкта протиправними та задоволення позову особи.
У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом.
У триваючих правовідносинах суб'єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов'язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи.
Суд відхиляє посилання позивача на те, що про порушення своїх прав він дізнався 7 травня 2021 року після отримання відповіді Департаменту на його запит, а тому не порушив строк звернення до суду, враховуючи наступне.
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, позивач разову грошову допомогу до 5 травня згідно Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ (далі Закон № 3551-ХІІ) за 2020 рік отримав у квітні 2020 року.
Згідно положень ст. 17-1 Закону № 3551-ХІІ особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Отже, строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги у належному розмірі (доплата до виплаченої раніше у меншому розмірі допомоги) у 2020 році і до якого позивач міг очікувати на отримання належної (за його думкою) суми допомоги у зазначеному році, - це 30 вересня 2020 року.
Як наслідок, перебіг строку звернення позивача до суду з позовними вимогами щодо грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік розпочався з 30 вересня 2020 року та сплинув 1 квітня 2021 року.
Аналогічна позиція щодо строку звернення до суду з адміністративними позовом у справах цієї категорії висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 6 лютого 2018 року у справі № 607/7919/17 (К/9901/1172/17), від 7 березня 2018 року у справі № 664/51/17 (К/9901/30405/18), від 10 травня 2018 року у справі № 389/1042/17 (2-а/389/47/17).
Як вбачається з відмітки на конверті, в якому позов надійшов до суду, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до Донецького окружного адміністративного суду 27 липня 2021 року, тобто із пропуском встановленого ст. 122 КАС України строку.
Заява про поновлення строку звернення до суду із даним позовом в доданих до позову матеріалах відсутня.
Таким чином, судом після відкриття провадження у справі встановлені не виконання позивачем вимог ст. 161 КАС України.
Згідно ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. […] Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
За змістом приписів ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Оскільки після відкриття провадження у справі судом встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у КАС України, то відповідно до ч. 13 ст. 171 вказаного Кодексу вона підлягає залишенню без руху і позивачу надається строк для надання заяви про визнання причин пропуску строку для звернення до суду поважними та поновлення цього строку.
Суд зауважує, що поважними причинами є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для особи на вчинення цих дій.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 122, 123, 160, 161, 171, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та стягнення коштів - залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 (п'ять) днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду із даним позовом із зазначенням причин цього пропуску та наданням доказів на підтвердження поважності цих причин.
3. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде залишена судом без розгляду.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.П. Волгіна