Україна
Донецький окружний адміністративний суд
10 вересня 2021 р. Справа№200/2585/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мозгової Н.А.
при секретарі Зурабашвілі А.О.
за участю:
представника позивача Цукренко О.О.
представника відповідача Золяєв С.А.
представника третьої особи 1 Лауніконіс В.П.
представника третьої особи 2 не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Державного агентства водних ресурсів України до Костянтинівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу», за участю третіх осіб: Державна екологічна інспекція у Донецькій області, КП «Вода Донбасу» про анулювання дозволу на спеціальне водокористування,-
11.03.2021 року позивач, Державне агентство водних ресурсів України (код ЄДРПОУ: 37472104, місцезнаходження: м. Київ, вул.Велика Васильківська, 8), звернувся до суду з позовом до Костянтинівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ:35887472, місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул.П.Ангеліної, 15), за участю третьої особи: Державна екологічна інспекція у Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Театральна, 18а), КП «Вода Донбасу» (вул. К.Лібкнехта, 177а, м. Маріуполь, 87547, код ЄДРПОУ: 00191678) про анулювання дозволу на спеціальне водокористування від 29.08.2014 року №Укр-Дон-5876.
Свою позицію обґрунтував тим, що Департаментом екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації 29.08.2014 року Костянтинівському виробничому управлінню водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» видано дозвіл на спеціальне водокористування №Укр-Дон-5876 терміном дії до 01.12.2016 року. Відповідно до п.15 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» підприємству продовжено термін дії виданого дозволу на спеціальне водокористування за №Укр-Дон-5876 від 29.08.2014 року на період проведення антитерористичної операції. Інспекцією у період з 15.08.2019 року по 29.08.2019 року проведено перевірку дотримання підприємством вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатом проведення якої складений Акт від 29.08.2019 року № 03-54. За результатами перевірки встановлено порушення положень пунктів З, 6 статті 44 Водного кодексу України, а саме: здійснюється скидання забруднюючих речовин у водний об'єкт - балку Сергієвська р. Кривий Торець з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, що є порушенням п.6 дозволу на спеціальне водокористування підприємства, виданого Департаментом екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації від 29.08.2014 року № Укр-Дон-5876. За результатами перевірки Інспекцією винесено підприємству припис від 04.09.2019 року № 03/54, яким зобов'язано усунути виявлені порушення. Припис підприємством у встановлені терміни не виконано, порушення не припинено. Інспекцією у період з 16.10.2019 року по 12.11.2020 року проведено 5 перевірок підприємства щодо виконання припису та усунення виявлених порушень , за результатами яких встановлено, що підприємством приписи, складені за результатами перевірок (від 04.09.2019 року № 03/59, від 21.10.2019 року № 03/66, від 28.02.2020 року № 03/18, від 24.06.2020 року № 03/5, від 15.09.2020 року № 02-393/20), не виконуються, порушення п. 6 дозволу на спеціальне водокористування від 29.08.2014 року № Укр-Дон-5876 не припиняються. Вказав, що підприємство продовжує здійснювати свою водогосподарчу діяльність згідно із виданим Департаментом екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації дозволом на спеціальне водокористування від 29.08.2014 року № Укр-Дон-5876, строк дії якого відповідно до пункту 15 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» продовжено на період проведення антитерористичної операції. Дозволом на спеціальне водокористування від 29.08.2014 року № Укр-Дон-587 встановлені гранично допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, які тривалий час порушуються підприємством. Інспекцією виявлено скидання підприємством господарсько-побутових і виробничих стічних вод у балку Сергієвська р. Кривий Торець з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Вважає, що підприємством здійснюється тривале порушення умов пункту 6 дозволу на спеціальне водокористування від 29.08.2014 року № Укр-Дон-5876, відносно якого Інспекцією у період з 04.09.2019 по теперішній час видано 6 приписів. У результаті порушення підприємством вимог природоохоронного законодавства державі заподіяні збитки в сумі 93 254,08 грн., 21 198,03 грн. та 103 768,20 грн., які були пред'явлені Інспекцією підприємству претензіями від 04.09.2017 року № 03-1283, від 12.11.2019 року № 12-3183 та від 21.09.2020 року № 12-8-20. Збитки в сумі 103 768,20 грн. підприємством не сплачені. Зазначає, що підприємством порушується положення статті 50 Конституції України, статей 44, 49, 70, 71, 95, 98 Водного кодексу України та умов дозволу на спеціальне водокористування від 29.08.2014 року № Укр-Дон-5876. Вказане і стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 16.03.2021 року адміністративний позов залишений без руху та позивачу надано строк на усунення недоліків.
24.03.2021 року позивач через відділ діловодства та документообігу суду надав документи на виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою суду від 29.03.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою суду від 09.04.2021 року адміністративний позов залишений без руху та позивачу надано строк на усунення недоліків.
Ухвалою суду від 29.04.2021 року продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 27.05.2021 року продовжено розгляд справи.
Ухвалою суду від 15.07.2021 року розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Комунальне підприємство «Вода Донбасу» (вул. К.Лібкнехта, 177а, м. Маріуполь, 87547, код ЄДРПОУ: 00191678) Призначено підготовче засідання у відкритому судовому засіданні на 29.07.2021 року о 10 год. 30 хв. Продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі №200/2659/21-а на 30 днів.
Ухвалою суду від 23.07.2021 року клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено.
29.07.2021 року у підготовчому засіданні оголошено перерву до 06.09.2021 року до 09 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 06.09.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 10.09.2021 року о 10 год. 30 хв.
Ухвалою суду від 07.09.2021 року клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено.
27.04.2021 року представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Свою позицію обґрунтував тим, що за результатами перевірок Державної екологічної інспекції у Донецькій області виявились факти перевищення нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин з очисних споруд. Вважає, що вказані перевищення виникли не з вини відповідача. Так, з травня 2016 року у Костянтинівських каналізаційних очисних спорудах проводилась реконструкція. Проект щодо реконструкції очисних споруд з КП «Вода Донбасу» та Костянтинівським ВУВКГ не узгоджувався. Технічний нагляд за ходом робіт щодо реконструкції очисних споруд здійснювало КП «Костянтинівської міської ради». Будь-які документи про проведені роботи, у тому числі про реконструкції очисних споруд, підприємству не надавались. Вважає, що через проведення реконструкції, очисні споруди не працювали у належному режимі та у зв'язку з чим проводився скид зворотних вод із перевищенням встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Зазначив, що 23.03.2021 року Державною екологічною інспекцією у Донецькій області була проведена перевірка щодо дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Згідно акту перевірки №30-05 за контрольний період по середнім фактичним показникам складу та властивостей вод відсутні перевищення гранично допустимої концентрації і відповідно відсутні перевищення гранично допустимого складу у балку Сергієвську.
30.04.2021 року представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав додаток до відзиву, у якому зазначив про те, що в природоохоронному законодавстві Україні немає нормативно - правового акту щодо можливості визначення вод по категоріям водокористування.
Представник позивача у судовому засідання просив адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Представник третьої особи 1 у судовому засіданні підтримав вимоги позивача.
Представник третьої особи 2 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Заслухавши учасників справи, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
29.08.2014 року Департаментом екології та природних ресурсів видано дозвіл на спеціальне водокористування на строк з 16.12.2014 року до 01.12.2016 року №УКР-ДОН -5867 (а.с.26-34, том 1).
Відповідно до наданого дозволу метою водокористування (водопостачання і його вид, скидання стічних вод, зрошення, гідроенергетика та ін.) є: забір води з підземних джерел; отримання питної води з мереж Часовоярського РВУ КП «Вода Донбасу», Слов'янського РВУ КП «Вода Донбасу»; використання питної води на власні потреби; водопостачання населення, промислових підприємств, установ та організацій м. Костянтинівка, сіл Комуни Ілліча, Олександро - Шутільне, Деліївка та інших прилеглих пунктів; збір і очищення господарсько - побутових стічних вод населення і виробничих стічних вод підприємств м. Костянтинівката прилеглих населених пунктів; скид очищених зворотних вод з Костянтинівських КОС у р.Кривий Торець та Козений Торець.
Сторонами не заперечується той факт, що відповідачу відповідно до положень п.15 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» продовжено термін дії виданого дозволу на спеціальне водокористування за №Укр-Дон-5876 від 29.08.2014 року на період дії карантину.
Державною екологічною інспекцією у Донецькій області проведено позапланову перевірку державного нагляду (контролю) щодо додержання Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якої складено акт №03-54.Зі змісту зазначеного акту слідує, що відповідачем допущені наступні порушення:1) п.3 ст.44 Водного кодексу України (порушені умови дозволу на спеціальне водокористування, а саме: здійснюється скидання забруднюючих речовин в водний об'єкт - балка Сергієвська р. Кривий Торець з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин); 2)п.6 ст.44 Водного кодексу України (при перевірці каналізаційних очисних споруд м. Костянтинівка встановлено, що очисні споруди після проведеної реконструкції працюють неефективно, що свідчить про неякісно проведену реконструкцію); 3) п.7 ст.44 Водного кодексу України (при перевірці підприємства виявлено порушення правил ведення первинного обліку зворотніх вод, що скидаються в природний водний об'єкт - балка Сергієвська р. Кривий Торець, а саме: пристрій обліку статичних вод не справний, облік ведеться розрахунковим методом, відсутні журнали первинного обліку); 4) п.7 ст.44 Водного кодексу України (при перевірці підприємства виявлено порушення правил ведення первинного обліку визначення якості вод, що скидаються в природний водний об'єкт - балка Сергієвська р. Кривий Торець, а саме: журнал несвоєчасно заповнюється); 5) п.6,13 ст. 44 Водного кодексу України (при натурному огляді території біля КНС - 1а встановлено порушення правил експлуатації водогосподарських споруд і пристроїв, а саме: в результаті технічної поломки на КНС здійснювався аварійний скид неочищених стічних вод по виритій траншеї у природний струмок, який впадає у р. Кривий Торець); 6) п.6 ст.44 Водного кодексу України (при натурному огляді КНС - 2 (станція сирого осаду КОС) виявлено порушення правил експлуатації водогосподарських споруд і пристроїв); 7) п.3 ст.44 Водного кодексу України (за результатами вимірювань показників складу та властивостей вод встановлено перевищення гранично допустимих концентрацій по наступним інгредієнтам: вище аварійного колодязя КНС 1а:азот амонійний - 1,1/0,5-1,0, нітрити - 0,434/0,08, фосфати - 0,69/0,17; залізо загальне - 0,122/01; сухий залишок - 1163/1000; - нижче аварійного колодязя КНС - 1а: азот амонійний - 23,48/05-1,0, нітрити - 0,638/0,08; нітрати - 42,9/40,0; фосфати - 5,18/0,17, залізо загальне - 0,337/0,1; сухий залишок - 1634/1000, сульфати - 599/500, БСК5-21,3/6,0; ХСК - 65,0/30,0 (акт відбору №15 від 22.08.2019 року, протокол вимірювання №15 від 28.08.2019 року); 8) п.6 ст.44 Водного кодексу України (не обладнані місця відбору проб води в контрольному створі скиду очищених зворотних вод з очисних споруд підприємства в балку Сергієвську) (а.с.146-151, том 1).
За результатами перевірки Інспекцією винесено підприємству припис від 04.09.2019 року № 03/54, яким зобов'язано усунути виявлені порушення (а.с.37-39, том 1).
Державною екологічною інспекцією у Донецькій області проведено позапланову перевірку державного нагляду (контролю) щодо додержання Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якої складено акт №03-66.Зі змісту зазначеного акту слідує, що відповідачем допущені порушення ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (не виконані п.2,3,6,7 припису №03-54 від 04.09.2019 року щодо усунення порушень природоохоронного законодавства) (а.с.157-163, том 1).
За результатами перевірки Інспекцією винесено підприємству припис від 21.10.2019 року №03/66, яким зобов'язано усунути виявлені порушення (а.с.35-36, том 1).
28.02.2020 року Державною екологічною інспекцією у Донецькій області проведено планову (позапланову) перевірку державного нагляду (контролю) щодо додержання Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якої складено акт №03/18.Зі змісту зазначеного акту слідує, що відповідачем допущено порушення, а саме припис 03/66 від 21.10.2019 року не виконаний, а саме №2,3,4,5 (а.с.131-145, том 1).
За результатами перевірки Інспекцією винесено підприємству припис від 28.02.2020 року №03/18, яким зобов'язано усунути виявлені порушення (а.с.40-41, том 1).
24.06.2020 року Державною екологічною інспекцією у Донецькій області проведено планову (позапланову) перевірку державного нагляду (контролю) щодо додержання Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якої складено акт №03/5.Зі змісту зазначеного акту слідує, що відповідачем допущено порушення, а саме припис №03/18 від 28.02.2020 року не виконаний (не виконуються умови, які встановлені дозволом на спеціальне водокористування, скидання зворотних вод в р. Кривий Торець з очисних споруд з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, не забезпечено дотримання правил ведення обліку обсягу зворотних вод, що скидаються в природний водний об'єкт - балка Сергієвська, далі в р.Кривий Торець, не забезпечено дотримання правил експлуатації водогосподарських споруд і пристроїв) (а.с.116-130, том 1).
За результатами перевірки Інспекцією винесено підприємству припис від 24.06.2020 року №03/5, яким зобов'язано усунути виявлені порушення (а.с.45, том 1).
10.09.2020 року Державною екологічною інспекцією у Донецькій області проведено планову (позапланову) перевірку державного нагляду (контролю) щодо додержання Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якої складено акт №02-393/20.Зі змісту зазначеного акту слідує, що відповідачем допущено порушення, а саме припису №03/5 від 24.06.2020 року (допускається скидання зворотних вод в р. Кривий Торець з очисних споруд з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин) (а.с.97-115, том 1).
За результатами перевірки Інспекцією винесено підприємству припис від 15.09.2020 року №02-393/20, яким зобов'язано усунути виявлені порушення (а.с.43-44, том 1).
12.11.2020 року Державною екологічною інспекцією у Донецькій області проведено планову (позапланову) перевірку державного нагляду (контролю) щодо додержання Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якої складено акт №02-514/20.Зі змісту зазначеного акту слідує, що відповідачем допущено порушення, а саме п.2 припису №03/5 від 24.06.2020 року (не допускати скидання зворотних вод в р. Кривий Торець з очисних споруд з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин) (а.с.78-96, том 1)
За результатами перевірки Інспекцією винесено підприємству припис від 16.11.2020 року №02-514/20, яким зобов'язано усунути виявлені порушення (а.с.42, том 1).
За порушення вимог природоохоронного законодавства відносно посадових осіб Костянтинівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» винесені постанови про накладення адміністративного стягнення від 28.08.2019 року №03/218,від 04.09.2019 року №03/219, від 29.08.2019 року №03/217, від 29.08.2019 року №03/211, від 29.08.2019 року №03/207, від 23.10.2019 року №03/266, від 23.10.2019 року №03/267, від 20.02.2020 року №03/44, від 20.02.2020 року №03/45, від 20.02.2020 року №43, від 19.06.2020 року №03/13, від 19.06.2020 року №03/15, від 19.06.2020 року №03/12, від 19.06.2020 року №03/14, від 10.09.2020 року №02/110 (а.с.46-61, том 1)
Крім того, матеріали справи містять протоколи вимірювань показників складу та властивостей вод Костянтинівського ВУВГК КП «Компанія «Вода Донбасу» №14 від 22.08.2019 року, №30 від 09.11.2020 року, №17 від 23.06.2020 року, №4 від 25.01.2020 року, №5 від 26.01.2020 року, №23 від 07.09.2020 року (а.с.164-176, том 1).
Також, позивачем надані акти відбору проб вод Костянтинівського ВУВГК КП «Компанія «Вода Донбасу» №14 від 16.08.2019 року, №22 від 01.09.2020 року, №5 від 20.02.2020 року, №4 від 19.02.2020 року, №29 від 02.11.2020 року (а.с.177-186, том 1).
Неодноразово Державна екологічна інспекція у Донецькій області надсилала до КП «Компанія «Вода Донбасу» претензії про відшкодування збитків за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища та за порушення вимог природоохоронного законодавства (а.с.187,188, том 1).
З метою анулювання дозволу на спеціальне водокористування від 29.08.2014 року №Укр-Дон-5876, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносин, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 1 Закону України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі Закон №877) державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до статті 15 Водного кодексу України до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, в галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів належить: забезпечення формування державної політики у сфері охорони та відтворення вод (поверхневих, підземних, морських), раціонального використання водних ресурсів; розроблення державних цільових, міждержавних програм використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів; розробка і затвердження нормативів і правил щодо регулювання використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів в межах своєї компетенції; здійснення міжнародного співробітництва з питань використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів; затвердження меж районів річкових басейнів, суббасейнів та водогосподарських ділянок; затвердження порядку розроблення водогосподарських балансів; виділення суббасейнів та водогосподарських ділянок у межах районів річкових басейнів; затвердження типового положення про басейнові ради; затвердження методики віднесення масиву поверхневих вод до одного з класів екологічного та хімічного станів масиву поверхневих вод, а також віднесення штучного або істотно зміненого масиву поверхневих вод до одного з класів екологічного потенціалу штучного або істотно зміненого масиву поверхневих вод; затвердження методики віднесення масиву підземних вод до одного з класів кількісного та хімічного станів масиву підземних вод; затвердження переліку забруднюючих речовин для визначення хімічного стану масивів поверхневих і підземних вод та екологічного потенціалу штучного або істотно зміненого масиву поверхневих вод; затвердження методики визначення масивів поверхневих та підземних вод; вирішення інших питань у галузі використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державне агентство водних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №393, Державне агентство водних ресурсів України (Держводагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.
Держводагентство у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства (пункт 2 Положення).
Відповідно до положень п.9 ч.1 ст.16 Водного кодексу України до відання центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, в галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів належить видача дозволів на спеціальне водокористування.
Статтею 48 Водного кодексу України визначено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Статтею 44 Водного кодексу України встановлені обов'язки водокористувачів. Так, водокористувачі зобов'язані:
1) економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод;
2) використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання;
3) дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території;
4) використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї;
5) не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища;
6) утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої;
7) здійснювати засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, облік забору та використання вод, контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами;
8) здійснювати погоджені у встановленому порядку технологічні, лісомеліоративні, агротехнічні, гідротехнічні, санітарні та інші заходи щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених стічних вод;
9) здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу;
10) безперешкодно допускати на свої об'єкти державних інспекторів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а також громадських інспекторів з охорони довкілля, які здійснюють перевірку додержання вимог водного законодавства, і надавати їм безоплатно необхідну інформацію;
11) своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства;
12) своєчасно інформувати центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування про виникнення аварійних забруднень;
13) здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством;
14) виконувати інші обов'язки щодо використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів згідно з законодавством.
Відповідно до статті 55 Водного Кодексу України припинення права спеціального водокористування здійснюється шляхом анулювання дозволу на спеціальне водокористування. Орган, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу, зокрема, з підстави:порушення умов спеціального водокористування та охорони вод, стосовно яких центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони і раціонального використання вод та відтворення водних ресурсів, раніше було видано припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Звертаючись до суду з даним адміністративним позовом, Державним агентством водних ресурсів України зазначено про те, що відповідачем здійснюється тривале порушення умов п.6 дозволу на спеціальне водокористування від 29.08.2014 року №Укр-Дон-5876. Вимоги виданих приписів підприємство не виконує і продовжує скидати забруднюючі речовини у водний об'єкт - балку Сергієвська р. Кривий Торець з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, що призводить до забруднення природного водного об'єкта.
Водночас, до суду наданий акт Державної екологічної інспекції у Донецькій області від 23.03.2021 року №30-05, який складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання Костянтинівським виробничим управлінням водопровідно - каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Строк проведення заходу державного нагляду (контролю) становив з 16.03.2021 року по 23.03.2021 року. В акті вказано про те, що за контрольний період по середнім фактичним показникам складу та властивостей вод відсутні перевищення гранично допустимої концентрації і відповідно відсутні перевищення гранично допустимого скиду у балку Сергіївську.
Враховуючи, що станом на час розгляду справи відповідачем не порушуються умови дозволу на спеціальне водокористування № Укр-Дон-5876 від 29.08.2014 року, відсутні перевищення гранично допустимого скиду у балку Сергіївську, тому відсутні підстави для анулювання дозволу на спеціальне водокористування №Укр-Дон-5876 від 29.08.2014 року на момент розгляду справи та прийняття судом рішення по даній справі.
Крім того, щодо несплати відповідачем збитків, заподіяних в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства, представником третьої особи - Державної екологічної інспекції у Донецькій області підтверджено факт сплати відповідачем збитків у сумі 93254,08 грн., 21198,03 грн. Щодо збитків у сумі 103768,20 грн. готується позов до господарського суду.
Згідно з нормами частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд доходить висновку, що позовні вимоги Державного агентства водних ресурсів України є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Підстав для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат відповідно до вимог КАС України не має.
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Державного агентства водних ресурсів України (код ЄДРПОУ: 37472104, місцезнаходження: м. Київ, вул.Велика Васильківська, 8) до Костянтинівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ:35887472, місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул.П.Ангеліної, 15), за участю третьої особи: Державна екологічна інспекція у Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Театральна, 18а), КП «Вода Донбасу» (вул. К.Лібкнехта, 177а, м. Маріуполь, 87547, код ЄДРПОУ: 00191678) про анулювання дозволу на спеціальне водокористування від 29.08.2014 року №Укр-Дон-5876 - відмовити.
У судовому засіданні 10.09.2021 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст судового рішення виготовлений та підписаний 17.09.2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційної скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Н.А. Мозговая