Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відмову у забезпеченні позову
17 вересня 2021 р. Справа №200/12045/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кочанова П.В., розглянувши заяву позивача про забезпечення адміністративного позову у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Нікольської селищної ради Донецької області, Нікольського селищного голови Мітько Василя Михайловича про визнання протиправним та скасування рішення, про визнання протиправним та скасування розпорядження селищного голови та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Нікольської селищної ради Донецької області, Нікольського селищного голови Мітько Василя Михайловича, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення селищної ради від 19 серпня 2021 №8/14-683 «Про внесення змін та доповнень до рішення селищної ради від 11 березня 2021 №8/6-149 «Про затвердження Положення про порядок проведення конкурсу на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Нікольської селищної ради Донецької області»,
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Нікольського селищного голови від 27.07.2021 №200р «Про проведення конкурсу на посаду директора КЗ «Нікольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Якименка А.Д., Нікольської селищної ради Донецької області»,
- зобов'язати Нікольську селищну раду Донецької області прийняти рішення, яким привести у відповідність до чинного законодавства України Положення про порядок проведення конкурсу на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Нікольської селищної ради Донецької області, затвердженого рішенням селищної ради від 11 березня 2021 №8/6-149.
Одночасно з позовною заявою, 16 вересня 2021 року позивачем була подана заява про забезпечення адміністративного позову, відповідно до якої просить суд:
- задовольнити заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії розпорядження Нікольського селищного голови від 27 липня 2021 №200р «Про проведення конкурсу на посаду директора КЗ «Нікольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Якименка А.Д., Нікольської селищної ради Донецької області», опорна школа» заборонивши комісії з конкурсного відбору кандидатур на посаду директора Нікольської ЗОШ№1 ім. Якименка А.Д. вчиняти будь які дії по підготовці до проведення конкурсу, у проведені конкурсу, оприлюдненні результатів конкурсу - до набрання законної сили судовим рішенням.
В обґрунтування вказаної заяви позивач зазначає, що розпорядженням Нікольського селищного голови від 27 липня 2021 №200р оголошено конкурс на посаду директора КЗ «Нікольська загальноосвітня школа І-III ступенів ім. Якименка А.Д., Нікольської селищної ради Донецької області», опорна школа. Конкурс має відбутися 22 жовтня 2021 року о 13:00 годині відповідно до рішення комісії з конкурсного відбору кандидатур на посаду директора Нікольської ЗОШ №1 ім. Якименка А.Д. від 30 серпня 2021. При цьому зазначає, що Нікольський селищний голова ОСОБА_2 одноособово прийняв розпорядження від 27 липня 2021 №200р «Про проведення конкурсу на посаду директора КЗ «Нікольська загальноосвітня школа І-III ступенів ім. Якименка А.Д., Нікольської селищної ради Донецької області», опорна школа», утворив комісію з конкурсного відбору кандидатур на посаду директора Нікольської ЗОШ №1 ім. Якименка А.Д та затвердив її персональний склад.
Позивач вважає, що в даному конкретному випадку наявні ознаки протиправності розпорядження Нікольського селищного голови від 27 липня 2021 №200р, оскільки голова селищної ради, перевищив свої повноваження, оголосивши конкурс та утворивши конкурсну комісію своїм розпорядженням, при цьому це є виключним правом засновника яким є Нікольська селищна рада, що діє сесійно.
Позивач вважає, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких вона звернулась.
Вирішуючи по суті клопотання про забезпечення позову, суд виходить з наступного.
Заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи. (ч.1 ст.154 КАС України)
Відповідно до ч.1 ст.150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
За приписами частини 1 статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (ч.2 ст.151 КАС України).
Згідно із ч.2 ст.150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Таким чином, законодавством встановлено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
З позовної заяви встановлено, що предметом судового оскарження в цій справі є рішення селищної ради від 19 серпня 2021 №8/14-683 «Про внесення змін та доповнень до рішення селищної ради від 11 березня 2021 №8/6-149 «Про затвердження Положення про порядок проведення конкурсу на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Нікольської селищної ради Донецької області» та розпорядження Нікольського селищного голови від 27.07.2021 №200р «Про проведення конкурсу на посаду директора КЗ «Нікольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Якименка А.Д., Нікольської селищної ради Донецької області».
При цьому, в заяві про забезпечення позову позивач просить зупинити дію розпорядження Нікольського селищного голови від 27 липня 2021 №200р «Про проведення конкурсу на посаду директора КЗ «Нікольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Якименка А.Д., Нікольської селищної ради Донецької області», опорна школа» заборонивши комісії з конкурсного відбору кандидатур на посаду директора Нікольської ЗОШ №1 ім. Якименка А.Д. вчиняти будь які дії по підготовці до проведення конкурсу, у проведені конкурсу, оприлюдненні результатів конкурсу - до набрання законної сили судовим рішенням.
Разом з тим, відповідно до ч.6 ст.151 КАС України не допускається вжиття заходів забезпечення позову, які полягають в (або мають наслідком) припиненні, відкладенні, зупиненні чи іншому втручанні у проведення конкурсу, аукціону, торгів, тендера чи інших публічних конкурсних процедур, що проводяться від імені держави (державного органу), територіальної громади (органу місцевого самоврядування) або за участю призначеного державним органом суб'єкта у складі комісії, що проводить конкурс, аукціон, торги, тендер чи іншу публічну конкурсну процедуру.
Вжиття заходів забезпечення позову, що вказані у заяві позивача, призведе до зупинення публічного конкурсу на заміщення вакантної посади директора КЗ «Нікольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім.Якименка А.Д., Нікольської селищної ради Донецької області», опорна школа.
Більше того, наслідком таких заходів забезпечення позову є втручання у проведення такого конкурсу та його фактичне припинення, оскільки останній не зможе відбутись у визначені строки та етапи.
Зазначена позиція суду грунтується на висновках, викладених в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 15.07.2021 у справі № 9901/226/21.
Крім цього, протиправність оскаржених позивачем дій та рішень відповідача може бути встановлена лише в результаті розгляду справи.
Забезпечення позову не може підміняти собою розгляд справи та рішення суду за його результатами. В результаті вжиття заходів забезпечення позову конкурс фактично не відбудеться, що суперечить предмету позовних вимог, - встановлення правомірності його проведення.
Дійсно, у випадку задоволення позовних вимог, виконання рішення суду може бути дещо ускладненим без вжиття заходів забезпечення позову, але такі складнощі нівелюються порівняно зі шкодою яка може бути завдана самим забезпеченням позову.
Зважаючи на викладене, у суду відсутні належні правові підстави для задоволення заяви позивача про забезпечення її позову до Нікольської селищної ради Донецької області, Нікольського селищного голови Мітько Василя Михайловича про визнання протиправним та скасування рішення, про визнання протиправним та скасування розпорядження селищного голови та зобов'язання вчинити певні дії.
Частинами 5 та 8 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу, яку може бути оскаржено.
Керуючись ст. 150-154, п. 9 ч. 5 ст. 243, ст. 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Нікольської селищної ради Донецької області, Нікольського селищного голови Мітько Василя Михайловича про визнання протиправним та скасування рішення, про визнання протиправним та скасування розпорядження селищного голови та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Копію ухвали надіслати (видати) сторонам по справі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Повний текст ухвали складено та підписано 17 вересня 2021 року.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя П.В. Кочанова