Ухвала від 16.09.2021 по справі 804/2556/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

16 вересня 2021 року Справа №804/2556/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

при секретарі: представника позивача: представників відповідача: Мартіросян Г.А., Матвєєвої М.О., Панковської Е.П., Авілова Р.Е.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро питання щодо заміни сторони по справі №804/2556/17 за позовом Приватного підприємства "Нафтатранссервіс" до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 21.02.2017 року за №0000132200 та за №0000112200 , -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Нафтатранссервіс" звернулося до суду із адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 21.02.2017 року за №0000132200 та за №0000112200.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.04.2017 року було відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.05.2017 року зупинено провадження у справі з метою надання часу для надання до суду додаткових доказів до 23.06.2017 року.

23.06.2017 року провадження по справі поновлено.

У судовому засіданні представником позивача заявлено клопотання про зупинення провадження у справі №804/2556/17 до вирішення справи №804/120/16, яка перебуває в провадженні Вищого адміністративного суду України.

Ухвалою суду від 23.06.2017 року клопотання представника Приватного підприємства "Нафтатранссервіс" про зупинення провадження у справі №804/2556/17, було задоволено та зупинено провадження в адміністративній справі №804/2556/17 за позовом Приватного підприємства "Нафтатранссервіс" до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про скасування податкових повідомлень-рішень, до вирішення адміністративної справи №804/120/16 у касаційній інстанції.

Судом встановлено, що постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.02.2016 року, яка набрала законної сили, у справі №804/120/16 адміністративний позов Приватного підприємства "Нафтатранссервіс" до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень було задоволено. Скасовано податкові повідомлення-рішення Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції від 07.07.2015 року №0000992201 та від 13.10.2015 року №0001882201.

Постановою Дніпропетровського апеляційного суду від 31.01.2017 року постанову суду першої інстанції від 03.02.2016 року скасовано. Адміністративний позов Приватного підприємства «Нафтатранссервіс» до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень було задоволено частково. Скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000992201 від 07.07.2015 року, в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 518799,00 грн., у тому числі 345866,00 грн. - за основним платежем та 172933,00 грн. - за штрафними санкціями. Скасовано податкове повідомлення-рішення № 0001882201 від 13.10.2015 року в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 1437664,80 грн., у тому числі 958443,20 грн. - за основним платежем та 479221,60 грн. - за штрафними санкціями.

Ухвалою Вищого адміністративного суду від 04.05.2017 року касаційну скаргу Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області повернуто скаржнику.

Ухвалою Вищого адміністративного суду від 31.10.2017 року касаційну скаргу Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області було повернуто скаржнику.

Ухвалою Верховного Суду від 31.01.2018 року касаційну скаргу Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2017 року у справі за позовом Приватного підприємства “Нафтатранссервіс” до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень повернуто особі, яка її подала.

Ухвалою Верховного Суду від 24.09.2018 року повернуто Криворізькій північній об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 44212,54 гривень, сплачений згідно платіжного доручення від 18.12.2017 №611.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.07.2019 року призначено розгляд справи №804/2556/17 за правилами загального позовного провадження, з призначенням підготовчого судового засідання на 30.07.2019 року.

Постановою Верховного Суду від 20.07.2021 року у справі №804/120/16 касаційну скаргу Приватного підприємства “Нафтатранссервіс” залишено без задоволення. Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2017 у справі №804/120/16 залишено без змін.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 року призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження, з призначенням підготовчого судовому засіданні на 16.09.2021 року.

16.09.2021 року поновлено провадження у справі.

16.09.2021 року представником відповідача до суду подано клопотання про заміну сторони у справі.

16.09.2021 року на розгляд ставилося питання щодо заміни відповідача у справі на правонаступника.

Сторони у судовому засіданні не заперечували щодо заміни відповідача у справі на правонаступника.

Розглянувши подане клопотання суд зазначає про таке.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року №1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 5, 6 вказаного Порядку, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

Пунктом 8 Порядку встановлено, що внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов'язки якого переходять його правонаступникам.

Таким чином, процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб'єкта владних повноважень), прав і обов'язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.

Підставами для залучення до участі у справі правонаступника сторони - суб'єкта владних повноважень, можуть бути припинення суб'єкта владних повноважень в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації, повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Судом встановлено, що відповідачем у даній адміністративній справі є Головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, проте, згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 02.08.2019 року ГУ ДФС у Дніпропетровській області перебуває в стані припинення.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», утворено як юридичну особу публічного права Головне управління ДПС у Дніпропетровській області. Головне управління ДФС у Дніпропетровській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

Відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджується, що Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) створено як юридичну особу, про що 01.08.2019 року внесено запис №1 224 102 0000 091388.

Отже, саме Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) стало правонаступником Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, проте, згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що воно з 19.10.2020 року перебуває в стані припинення, про що внесено запис за №1002241100016091388.

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року №893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" (далі - Постанова №893), ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.

Згідно з п.2 Постанови №893, установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій; права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

Відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджується, що Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658) було створено 30.09.2020 року, про що внесено запис за №1000741030008085321.

Згідно з наказом Державної податкової служби України від 24.12.2020 року №755 "Про початок забезпечення територіальними органами ДПС повноважень та функцій", розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 №529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 Постанови №893.

Отже, відбулося публічне правонаступництво (передання адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДФС у Дніпропетровській області код (ЄДРПОУ 39394856) до іншого - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658), останній з яких набув адміністративну компетенцію попереднього, ставши його правонаступником.

Відповідно до ст. 104 Цивільного Кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Згідно з ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Суд зазначає, що заміна сторони у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можлива на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред'явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 29.02.2020 року у справі № 815/1303/17.

З огляду на викладене, суд робить висновок про задоволення клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про заміну відповідача в порядку процесуального правонаступництва з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.

Також, 16.09.2021 року представником позивача до суду було подано клопотання про витребування додаткових доказів по справі.

16.09.2021 року судом на розгляд ставилося питання щодо витребування додаткових доказів по справі.

Сторони в судовому засіданні не заперечували щодо витребування додаткових доказів по справі.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку учасників справи, суд зазначає про таке.

Так, з наданих до суду матеріалів справи, судом встановлено, що існує необхідність витребування у відповідача, належним чином засвідчені копії таких документів:

- інтегровану картку платника податків за платежами податок на додану вартість та податок на прибуток підприємств за період з 07.07.2015 року по сьогоднішній день;

- письмові пояснення з питання підстав нарахування за податковими повідомленнями-рішеннями від 21.02.2017 року, які є предметом судового оскарження, у справі №804/2556/17.

Згідно положень ч.ч. 1, 4 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Статтею 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Приписами ч. 3 ст. 80 КАС України визначено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Згідно з ч. 6 ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Разом з тим, враховуючи вищевикладене та з метою всебічного та повного з'ясування обставин у даній справі, виникла необхідність витребувати належним чином завірених вищевказаних матеріалів.

Керуючись ст.ст. 9, 52, 72, 77, 80, 243, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Замінити відповідача у справі №804/2556/17 з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856) в порядку процесуального правонаступництва на належного відповідача - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015).

Замінити відповідача у справі №804/2556/17 з Головнлшл управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) в порядку процесуального правонаступництва на належного відповідача - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658).

Витребувати у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області належним чином засвідчені копії таких документів:

- інтегровану картку платника податків за платежами податок на додану вартість та податок на прибуток підприємств за період з 07.07.2015 року по сьогоднішній день;

- письмові пояснення з питання підстав нарахування за податковими повідомленнями-рішеннями від 21.02.2017 року, які є предметом судового оскарження, у справі №804/2556/17.

Витребувані судом докази повинні відповідати вимогам статей 94 та 99 КАС України.

Вищезазначені витребувані докази слід надати до 27.09.2021 року.

Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.

Позивач: Приватне підприємство "Нафтатранссервіс" (50069, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Медова, 48а, код ЄДРПОУ 30442560).

Відповідач: Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (49600, м.Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а, код ЄДРПОУ ВП 44118658).

Відповідно до статті 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 294-297 КАС України.

Суддя В.В. Ільков