Рішення від 16.09.2021 по справі 140/6357/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2021 року ЛуцькСправа № 140/6357/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Володимир-Волинське АТП - 10707» до державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Волинської області Козачук Ольги Віталіївни про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Володимир-Волинське АТП - 10707» (далі ПАТ «Володимир-Волинське АТП - 10707», товариство, позивач) звернулося з позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Волинської області Козачук Ольги Віталіївни (далі державний реєстратор Козачук О.В., відповідач) про визнання протиправними та скасування рішень від 13.11.2020 №55129400 та №55128243; зобов'язання Державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Волинської області зареєструвати за товариством право приватної власності на склад оборотних агрегатів, будівлю шиномонтажного, столярного та оббійного цехів, що розташовані за адресою: Волинська область, м. Володимир-Волинський, вулиця Ковельська, 181

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 28.09.2020 позивачем до державного реєстратора Козачук О.В. подано дві заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за реєстраційними номерами № 41671225 та 41671836 для проведення державної реєстрації права власності на склад оборотних агрегатів, будівлю шиномонтажного, столярного та оббійного цехів, що розташовані за адресою: Волинська область, м. Володимир-Волинський, вулиця Ковельська, 181.

Разом із зазначеними заявами подано документи, які підтверджують право набуття у власність приміщення позивачем, а саме: наказ органу Фонду державного майна, виданого ФДМ України регіональним відділенням по Волинській області 23.10.1995 за №495; наказ органу Фонду державного майна, виданого ФДМ України регіональним відділенням по Волинській області 06.02.1998 за №99; наказ органу Фонду державного майна, виданого ФДМ України регіональним відділенням по Волинській області 15.08.2007 за №144; копію переліку майна, переданого до статутного фонду відкритого акціонерного товариства.

13.11.2020 державний реєстратор Козачук О.В. на підставі поданих позивачем заяв та документів, прийняла рішення №55129400 та 55128243 про відмову у державній реєстрації права власності на склад оборотних агрегатів, будівлю шиномонтажного, столярного та оббійного цехів, що розташовані за адресою: Волинська область, м.Володимир-Волинський, вулиця Ковельська, 181.

Підставою для прийняття вказаних рішень стала та обставина, що подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно. Окрім того, подано копію переліку майна переданого до статутного фонду відкритого акціонерного товариства.

Позивач вважає, що у державного реєстратора не було правових підстав для відмови в державній реєстрації прав на нерухоме майно, оскільки позивачем надано повний пакет документів, передбачений пунктом 57 Порядку №1127, для державної реєстрації права власності на склад оборотних агрегатів, будівлю шиномонтажного, столярного та оббійного цехів, що розташовані за адресою: Волинська область, м. Володимир-Волинський, вулиця Ковельська, 181.

З наведених підстав просить позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а.с.24).

У поданому відзиві на позовну заяву від 19.07.2021 (а.с.28-29) відповідач просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що відповідно до вимог ч.1 ст. 24 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” підставами для відмови в державній реєстрації прав (серед іншого) є: подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.

При цьому, у відповідності до вимог п.3 ч. 3 ст.10 Закону №1952 державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію ( довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо) необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в Єдиних та Державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.

Відповідно до вищезазначеної норми державним реєстратором було подано запит до КП «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації» про наявність інформації, що міститься в реєстраційних справах та реєстрових книгах щодо об'єктів нерухомого майна, які знаходяться за адресою: м. Володимир-Волинський, вул. Ковельська, 181, а саме: будівля шиномонтажного, столярного і оббійного цехів та склад оборотних агрегатів.

Згідно відомостей наданих КП «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації» вбачається, що право власності на вищезазначені об'єкти нерухомого майна станом на 31.12.2012 не зареєстровано. А подані позивачем документи до державного реєстратора (наказ ФДМУ від 23.10.1995р №495; наказ ФДМУ від 06.02.1998 №99; наказ ФДМУ від 15.08.2007 № 144; копія переліку майна, переданого до статутного фонду ВАТ) не дають змоги встановити набуття речових прав на об'єкти нерухомого майна, а саме: склад оборотних агрегатів та будівлю шиномонтажного, столярного та оббійного цехів.

Відповідно, державним реєстратором, виходячи із вищевикладеного, згідно з п.4 ч.1 ст.24 Закону №1952 були прийняті законні та обгрунтовані рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.

З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними та такими, шо не підлягають до задоволення, з наступних мотивів та підстав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини другої статті 2 КАС України, якою визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що 28.09.2020 позивачем до державного реєстратора Козачук О.В. подано дві заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за реєстраційними номерами № 41671225 та 41671836 для проведення державної реєстрації права власності на склад оборотних агрегатів, будівлю шиномонтажного, столярного та оббійного цехів, що розташовані за адресою: Волинська область, м. Володимир-Волинський, вулиця Ковельська, 181.

Разом із зазначеними заявами подано наступні документи: наказ органу Фонду державного майна, виданого ФДМ України регіональним відділенням по Волинській області 23.10.1995 за №495; наказ органу Фонду державного майна, виданого ФДМ України регіональним відділенням по Волинській області 06.02.1998 за №99; наказ органу Фонду державного майна, виданого ФДМ України регіональним відділенням по Волинській області 15.08.2007 за №144; копію переліку майна, переданого до статутного фонду відкритого акціонерного товариства.

13.11.2020 державний реєстратор Козачук О.В. на підставі поданих позивачем заяв та документів, прийняла рішення №55129400 та 55128243 про відмову у державній реєстрації права власності на склад оборотних агрегатів, будівлю шиномонтажного, столярного та оббійного цехів, що розташовані за адресою: Волинська область, м.Володимир-Волинський, вулиця Ковельська, 181 з тієї підстави, що подані позивачем документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.

Надаючи правову оцінку вищезазначеним рішенням державного реєстратора, суд зазначає наступне.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації регулюються Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” від 01.07.2004 №1952-IV (далі - Закон №1952-IV), Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (далі - Порядок №1127) та Порядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1141 (далі - Порядок № 1141).

Відповідно до пункту 1 та 2 частини першої статті 2 Закону №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.

Згідно з пунктами 1 та 2 частини 1 статті 3 вищевказаного Закону загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження та обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.

Відповідно до частини 3 статті 10 Закону №1952-IV державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації.

Перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах,-доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав, похідних від права власності, здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії.

Під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи; відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження; присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом; виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав); формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав; формує реєстраційні справи у паперовій формі; надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України “Про виконавче провадження”, інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Частиною першою статті 18 Закону №1952-IV визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; перевірка документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; формування витягу з-Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

Згідно з ч.2 ст. 18 Закону №1952-IV перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до пунктів 6 та 7 Порядку №1127 державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, іншими законами України та цим Порядком. У разі коли оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав, відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування, що їх видають, заявник подає копії документів, оформлені такими органами відповідно до законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що до заяви про державну реєстрації прав та їх обтяжень (щодо права власності) заявником було додано наказ органу Фонду державного майна, виданого ФДМ України регіональним відділенням по Волинській області 23.10.1995 за №495; наказ органу Фонду державного майна, виданого ФДМ України регіональним відділенням по Волинській області 06.02.1998 за №99; наказ органу Фонду державного майна, виданого ФДМ України регіональним відділенням по Волинській області 15.08.2007 за №144; копію переліку майна, переданого до статутного фонду відкритого акціонерного товариства (а.с. 15-19).

При цьому, позивач вважає, що надав усі необхідні документи відповідно до п.57 Порядку №1127.

З такими аргументами позивача, суд не згідний, оскільки відповідно до п.57 Порядку №1127 для державної реєстрації прав, що набуваються, змінюються або припиняються у зв'язку з виконанням умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість набуття, зміни чи припинення таких прав, також подається документ, що підтверджує наявність факту виконання відповідних умов правочину.

Однак, документи подані позивачем жодним чином не стосуються виконання умов правочину.

Суд погоджується з доводами відповідача, що документи, надані позивачем державному реєстратору, копії яких містяться в матеріалах адміністративної справи - наказ органу Фонду державного майна, виданий ФДМ України регіональним відділенням по Волинській області 23.10.1995 за №495; наказ органу Фонду державного майна, виданий ФДМ України регіональним відділенням по Волинській області 06.02.1998 за №99; наказ органу Фонду державного майна, виданого ФДМ України регіональним відділенням по Волинській області 15.08.2007 за №144; копія переліку майна, переданого до статутного фонду відкритого акціонерного товариства (а.с.15-19) не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.

Окрім того, суд звертає увагу на ту обставину, що у відповідності до вимог п.3 ч. 3 ст.10 Закону №1952 державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо) необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в Єдиних та Державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.

Відповідно до вищезазначеної норми державним реєстратором було зроблено запит до КП «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації» про наявність інформації, що міститься в реєстраційних справах та реєстрових книгах щодо об'єктів нерухомого майна, які знаходяться за адресою: м. Володимир-Волинський, вул. Ковельська, 181, а саме: будівля шиномонтажного, столярного і оббійного цехів та склад оборотних агрегатів (а.с.31).

Згідно відомостей наданих КП «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації» вбачається, що право власності на вищезазначені об'єкти нерухомого майна станом на 31.12.2012 не зареєстровано (а.с. 30).

Згідно п.4 ч.1 ст. 24 Закону №1952-IV підставою для відмови в державній реєстрації прав є те, що подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.

Таким чином, суд вважає, що подані заявником документи не дали змоги державному реєстратору Козачук О.В. встановити можливість проведення заявлених реєстраційних дій щодо складу оборотних агрегатів, будівлі шиномонтажного, столярного та оббійного цехів, що розташовані за адресою: Волинська область, м. Володимир-Волинський, вулиця Ковельська, 181.

Відповідно до частини 2 статті 24 Закону №1952-IV за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.

Крім того в оскаржуваних рішеннях відповідач посилається на те, що для проведення реєстраційних дій заявником подаються лише оригінали документів, необхідних для проведення таких дій, крім випадків, коли оригінали документів залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування, що їх видають, в такому випадку заявник подає копії документів, оформлених такими органами відповідно до законодавства. Вказане зауваження державного реєстратора свідчить про ту обставину, що позивач не надав усіх оригіналів документів, як того вимагає закон, долучивши копії таких документів.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінивши рішення про відмову у проведенні державної реєстрації від 13.11.2020 №55129400 та №55128243 на предмет відповідності частині 2 статті 2 КАС України, суд дійшов висновку, що вони винесені на підставі та у спосіб, що передбачені Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127.

За таких обставин суд вважає, що рішення державного реєстратора Козачук О.В. від 13.11.2020 №55129400 та №55128243 про відмову у державній реєстрації права власності, форма власності: приватна на склад оборотних агрегатів, будівлю шиномонтажного, столярного та оббійного цехів, що розташовані за адресою: Волинська область, м. Володимир-Волинський за суб'єктом ПАТ «Володимир-Волинське АТП-10707», прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачених Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, а отже є законними та такими, що не підлягають скасуванню.

Враховуючи ту обставину, що судом не встановлено протиправності рішень відповідача, то суд вважає, що позовна вимога про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, а саме: зареєструвати за позивачем право приватної власності на склад оборотних агрегатів, будівлю шиномонтажного, столярного та оббійного цехів, що розташовані за адресою: Волинська область, м. Володимир-Волинський, вулиця Ковельська, 181 не підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 72-74, 77, 90, 241-246, 250, 255, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову приватного акціонерного товариства «Володимир-Волинське АТП - 10707» до державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Волинської області Козачук Ольги Віталіївни про визнання протиправним та скасування рішень від 13.11.2020 №55129400 та №55128243 та зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Головуючий суддя Т.М. Димарчук