14 вересня 2021 року м. ТернопільСправа № 921/318/21
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
розглянув заяву №748-ВИХ-21 від 16.08.2021р. (вх. №6770 від 17.08.2021р.) Тернопільської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про вступ у справу №921/318/21 в інтересах держави на стороні відповідача у справі №921/318/21
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРГОКОМ СЕРВІС”, 01001, м. Київ, вул. Михайлівська, буд. 24-А
до відповідача: Квартирно-експлуатаційного відділу м. Тернопіль, 46002, м. Тернопіль, вул. Галицька,1
про визнання укладеним Договору №33 від 01.04.2019р. (з додатками) між ТОВ "ЕНЕРГОКОМ СЕРВІС" та Квартирно-експлуатаційним відділом м. Тернопіль та стягнення 120 295,64 грн, з яких 99 293,17 грн. борг, 10 127,90 грн. пеня, 8429,99грн. - інфляційні втрати, 2 444,58 грн - три проценти річних.
За участі представників від:
позивача:Оплачко Віталія Олексійовича, ордер серія АІ №1114442 від 17.05.2021р.
відповідача: юрисконсульта Надвиничної Галини Ярославівни, довіреність №14/1747 від 07.09.2021; юрисконсульта Гаврішко Христини Ярославівни, довіреність №14/356 від 16.02.2021р.
Тернопільської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону: прокурора Трояна Романа Богдановича, посвідчення №062656 від 07.04.2021р.
Ухвалою суду від 18.06.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 16.07.2021р. Сторони належним чином повідомлені про дату та час судового засідання - ухвалою суду, яка отримана позивачем 30.06.2021р., а відповідачем 23.06.2021р.
У судовому засіданні 16.07.2021р., враховуючи клопотання сторін про відкладення розгляду справи, постановлено ухвалу про оголошення перерви до 14.09.2021р. та продовження строку підготовчого провадження на 30 днів за власної ініціативи суду, яку занесено у протокол судового засідання.
Заступник керівника Тернопільської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону Шафранюк В. звернувся до Господарського суду Тернопільської області із заявою про вступ у справу №921/318/21 в інтересах держави на стороні відповідача №748-ВИХ-21 від 16.08.2021р. (вх. №6770 від 17.08.2021р.) із доказами направлення сторонам, яку підтримав у судовому засіданні 14.09.2021р.
В обгрунтування поданої заяви прокурор, зокрема, вказує на те, що КЕВ м.Тернопіль є бюджетною установою та його фінансування здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. В розумінні Закону України "Про публічні закупівлі" КЕВ м.Тернопіль виступає замовником, який здійснює закупівлі відповідно до цього Закону. Таким чином, стягнення бюджетних коштів на виконання договорів, які не укладені відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" (без проведення певної процедури закупівлі) порушує інтереси держави. У КЕВ м.Тернопіль відсутні бюджетні призначення на 2021 рік для оплати послуг (робіт) з очищення зовнішніх мереж водовідведення, каналізації та вигрібної ями, що створює загрозу нецільового використання бюджетних коштів. Прокуратура просить суд врахувати, що відповідно до ч.ч.3, 4 ст.48 Бюджетного кодексу України розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, за якими розпорядником бюджетних коштів взято зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), є недійсними. Зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються. Таким чином, вказує на те, що допущені сторонами справи порушення бюджетного законодавства, Закону України "Про публічні закупівлі", Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228, а також загроза незаконного вибуття та нецільового використання бюджетних коштів зачіпають інтереси держави, необхідність захисту яких законом покладено на органи прокуратури.
Протокольною ухвалою від 14.09.2021р. закрито підготовче провадження і призначено розгляд справи по суті на 12.10.2021р. Сторони про дату і час наступного судового засідання повідомлені під розписку і звукозапис.
Представник позивача проти вступу прокурора у справу заперечив, вважає, що необхідність захисту інтересів держави зі сторони прокуратури у даній справі належним чином не обгрунтовано.
Представники відповідача щодо поданої заяви про вступ прокурора у справу не заперечили.
Розглянувши заяву про вступ прокурора Тернопільської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону у справу №921/318/21, суд задовольняє її. При цьому суд виходив із наступного.
Виключні підстави для представництва прокурором інтересів держави в суді, які мають бути обґрунтовані прокурором, передбачені Законом України "Про прокуратуру", зокрема, згідно ч. 3 ст. 23 Закону прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена суб'єктом владних повноважень (ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру").
Згідно частини 6 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави в суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження вступати у справу, порушену за позовом (заявою, поданням) іншої особи, на будь-якому етапі судового провадження.
У визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами (ч. 3 ст. 53 ГПК України).
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (ч. 4 ст. 53 ГПК України).
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Тернопіль є державною установою, яка здійснює свою діяльність в сфері оборони, на яку покладено завдання з квартирно-експлуатаційного забезпечення військових частин і підрозділів Збройних Сил України, зокрема реалізації комплексу заходів, спрямованих на безпечну експлуатацію, утримання житлового фонду, об'єктів соціально - культурного призначення, комунальних споруд та інженерних мереж військових містечок, забезпечення військових частин квартирним майном. Фінансування КЕВ м. Тернопіль здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідач є розпорядником бюджетних коштів і відповідає за зобов'язаннями бюджетними коштами, тому її діяльність повинна відповідати принципам бюджетного законодавства, у тому числі принципу цільового використання бюджетних коштів.
Отже, вступ прокурора у справу спрямований на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання недопустимості безпідставного стягнення коштів з Державного бюджету України, а тому заява підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 53, 232, 234, 235 ГПК України, Господарський суд,
1. Заяву заступника керівника Тернопільської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про вступ у справу №921/318/21 на стороні відповідача - задовольнити.
2. Допустити прокурора Тернопільської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону до участі у розгляді справи №921/318/21.
3. Зобов'язати позивача та відповідача надіслати Тернопільській спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері Західного регіону позов, відзив на позов, відповідь на відзив, та додаткові пояснення (докази надіслання надати суду).
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію у справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою - https://te.court.gov.ua/sud5022.
Копію ухвали надіслати учасникам судового процесу рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення: Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОКОМ СЕРВІС", вул. Михайлівська, 24А, м. Київ; Квартирно-експлуатаційному відділу м. Тернопіль, вул. Галицька, 1, м. Тернопіль; Тернопільській спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері Західного регіону, проспект Злуки, 47в, м. Тернопіль .
Суддя М.С. Стадник