Сарненський районний суд
Рівненської області
Справа № 572/3429/20
29 січня 2021 року
Суддя Сарненського районного суду Рівненської області ВЕДЯНІНА Т.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Сарненського ВП ГУ НП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та жительки АДРЕСА_1 , голова правління Тинненського СТ, протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ст.44-3 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 07 листопада 2020 року - ОСОБА_1 , цього ж числа, о 23 год. 06 хв. будучи суб'єктом господарювання з надання послуг громадського харчування (кафе) продовжувала роботу свого закладу та здійснювався прийом відвідувачів після 22 години, чим порушила вимоги п.п,3 п.11 Постанови КМУ №641 від 22 липня 2020 року «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та ст.29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб, чим вчинила правопорушення передбачене ст.44-3 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася.
Відповідно до ст.44-3 КУпАП, яка діяла на момент вчинення вказаного вище правопорушення - передбачено відповідальність громадян і посадових осіб за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Однак, до даного протоколу на доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, уповноваженою особою не було долучено письмових доказів, з яких вбачається, що ОСОБА_1 , яка здійснювала діяльність, зазначену у протоколі, є посадовою особою; не надано пояснень свідків, які були відвідувачами кафе, які могли підтвердити факт роботи закладу (кафе) після 22 години.
Отже, під час судового провадження в даній справі суд прийшов до висновку, що в матеріалах адміністративної справи відсутні будь-які фактичні дані, які б доводили вину ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.284 КУпАП - по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить, в тому числі, одну з таких постанов : про закриття справи. Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Пунктом 1 ч.1 ст.247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Оскільки судом встановлено, що ОСОБА_1 не суб'єктом правопорушення - в її діях відсутній склад правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, а тому провадження у цій справі слід закрити.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП,-
У накладенні адміністративного стягнення у справі про притягнення ОСОБА_1 (паспорт громадянина України НОМЕР_1 ) до адміністративної відповідальності за ст.44-3 КУпАП - відмовити, за відсутністю складу адміністративного правопорушення, провадження у справі закрити.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя