1Справа № 335/9755/21 1-кс/335/4945/2021
15 вересня 2021 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , заявника ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність заступника начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області ОСОБА_4 , яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
09.09.2021 року до суду надійшла скарга ОСОБА_3 , в якій заявник просить: 1) зобов'язати заступника начальника управління ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_4 невідкладно внести до ЄРДР відомості про кримінальне правопорушення на підставі її повідомлення від 07.09.2021 року, зареєстрованого за № Б-5520 від 07.09.2021 року; 2) зобов'язати уповноважених осіб слідчого управління ГУНП в Запорізькій області розпочати досудове розслідування у формі досудового слідства за вчинення дій, які мають ознаки вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 400-1 КК України, відносно представника ОСББ «НЕЗАЛЕЖНА Україна 39Б» (ідентифікаційний код 41528409) ОСОБА_5 ; 3) зобов'язати уповноважених осіб слідчого управління ГУНП в Запорізькій області через 24 години з моменту внесення відомостей до ЄРДР надіслати заявнику витяг з ЄРДР.
В обґрунтування скарги заявник посилається на те, що 07.09.2021 року, вона звернулася до керівника Головного управління Національної поліції в Запорізькій області генерала поліції 3-го рангу ОСОБА_6 із повідомлення про ознаки вчинення злочину, в порядку ст. 214 КПК України, яке було зареєстровано в ВДЗ ГУНП в Запорізькій області за № Б-5520, відносно ОСОБА_5 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та яка є співвласником Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «НЕЗАЛЕЖНА Україна 39Б», та представляє інтереси ОСББ «НЕЗАЛЕЖНА Україна 39Б» на судових засіданнях в Орджонікідзевському районному суді м. Запоріжжя по справі № 335/10866/20 - 31.05.2021 року, 14.06.2021 року, 03.08.2021 року, 27.08.2021 року, всупереч ч. 2 ст. 131-2 Конституції України та чинного законодавства України, Статуту ОСББ, ігноруючи судову реформу, висновки та правові позиції Верховного Суду, викладені в судовому рішенні від 26.03.2020 року за справою № 520/9703/19 адміністративне провадження № К/9901/7965/20 Верховного Суду та у Постанові Іменем України від 25.05.2021 року по справі № 752/4995/17 цивільне провадження № 14-41цс21, на підставі довіреності № б/н від 05.05.2021 року, підписаної Головою правління ОСББ «НЕЗАЛЕЖНА УКРАЇНИ 39Б» ОСОБА_7 .
Такі дії ОСОБА_5 , на думку заявниці, мають ознаки вчинення злочину, передбаченого ст.400-1 КК України.
У вищезазначеному повідомленні ОСОБА_3 зазначала про те, що чотири рази, тобто свідомо та систематично, ОСОБА_5 приймала участь у судових засіданнях, як представник від ОСББ «НЕЗАЛЕЖНА УКРАЇНИ 39Б», як представник за довіреністю, у статусі представника (без повноважень) від позивача ОСОБА_7 , який видав довіреність, співвласниками ОСББ не надано повноважень видавати довіреність згідно Статуту ОСББ.
Вимоги положень ст. 92 Конституції України та чинного законодавства щодо представництва у суді юридичної особи, представник за довіреністю ОСОБА_5 також свідомо не бере до уваги.
Таким чином, представник за довіреністю ОСОБА_8 , на підставі довіреності № б/н від 05.05.2021 року, завідомо неправдиво повідомила суд про те, що у неї є повноваження представляти інтереси юридичної особи ОСББ «НЕЗАЛЕЖНА Україна 39Б» у суді, чим ввела суд в оману та представляє юридичну особу без повноважень у суді.
Відсутність у ОСОБА_5 повноважень щодо підписання процесуальних документів та заяв, тощо у суді, як особою, яка не має права їх підписувати кореспондується з позицією Верховного Суду щодо представництва в суді.
Позивач до суду не надав суду документів, передбачених ст. 62 ЦПК України, які б засвідчували, що представник ОСОБА_5 , яка підписує наявне в матеріалах справи № 335/10866/20, має повноваження на представництво як адвокат або як законний представник.
В Єдиному реєстрі адвокатів України теж відсутні відомості про ОСОБА_5 , як про адвоката. Такі протиправні суспільно небезпечні діяння представника ОСОБА_5 , як представника за довіреністю № б/н від 05.05.2021 року, вводять Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя та інші суди в оман.
Отже, на думку заявника, розуміючи положення ст. 131-2 Конституції України, а також керуючись положеннями Особливої частини Кримінального кодексу України, такі суспільно небезпечні діяння представника за довіреністю ОСОБА_5 , як свідомо неправдиве повідомлення суду про повноваження представляти іншу особу у суді, що суперечить Основному Закону України та чинному законодавству, мають ознаки вчиненого злочину, передбаченого ч. 2 ст. 400-1 КК України.
Крім того, у довіреності зазначені повноваження на представництво в суді, але установчими документами, а саме в Статуті не встановлено особу, до повноваження якої віднесено підписання довіреностей. Також, довіреність № б/н від 05.05.2021 року, як документ містить інші недоліки, які виключать можливість представництва. Отже, навмисне використання довіреності № б/н від 05.05.2021 року, тягне кримінальну відповідальність.
Заявник вказує, що невизнання деякими посадовими особами ОСББ «НЕЗАЛЕЖНА Україна 39Б» та представником за довіреністю ОСОБА_8 положень ст. 92 Конституції України, як закону прямої дії, призвело до невиправданого довготривалого дискримінаційного порушення та обмеження гарантованих конституційних прав і свобод людини ОСОБА_3 , як жительки територіальної громади міста Запоріжжя, якій належить комунальна власність житлового фонду багатоквартирних будинків міста Запоріжжя, якій належить комунальна власність житлового фонду багатоквартирних будинків міста Запоріжжя, як об'єкта життєзабезпечення. ОСОБА_5 мала усвідомлювати суспільно-небезпечний характер свого діяння відносно обов'язкового виконання Перехідних положень Конституції України на території України. ЇЇ бажання діяти саме так систематично, доказує, що це умисні дії.
Окрім того, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, містить відомості, що керівником ОСББ «НЕЗАЛЕЖНА Україна 39Б» є ОСОБА_9 код ЄДРПОУ 41528409.
Відомості про особу ОСОБА_5 , що підписує виклики до суду та приймає участь у судових засіданнях від юридичної особи ОСББ «НЕЗАЛЕЖНА УКРАЇНИ 39Б», в реєстрі відсутні. Отже, бажання ОСОБА_5 діяти саме так систематично, доказує на думку заявника, що це умисні злочинні діяння ОСОБА_8 .
Щодо поданої заяви, ОСОБА_3 доручала керівнику ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_6 згідно тексту повідомлення про ознаки вчинення злочину (в порядку ст. 214 КПК України): 1. Внести ознаки вчинення злочину у Єдиний реєстр досудових розслідувань у термін 24 години. 2. Розпочати досудове розслідування у формі досудового слідства за вчинення дій, які мають ознаки вчинення злочину за ч. 2 ст. 400-1 КК України, відносно представника ОСББ «НЕЗАЛЕЖНА Україна 39Б» ОСОБА_5 .
Проте, керівник Головного управління Національної поліції в Запорізькій області генерал поліції 3-го рангу ОСОБА_6 звернення ОСОБА_3 не розглядав та не отримував. Повідомлення про ознаки вчинення злочину (в порядку ст. 214 КПК України) за вих. № 07092021/01 від 07.09.2021 року було отримано заступником слідчого управління ОСОБА_4 .
Заступник слідчого управління ОСОБА_4 розглянув звернення та прийняв рішення порушити ст. 19 Конституції України щодо реалізації ст. 214 КПК України та саботувати діяльність слідчого управління та втілення судової реформи в Україні шляхом протизаконного перекладання своїх службових обов'язків та перенаправлення.
Отже, жодних дій, спрямованих на внесення наданих ОСОБА_3 відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та здійснення досудового розслідування даним органом досудового слідства не вчинялося. Про це свідчить відсутність отримання витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань. станом на 09.09.2021 року.
Таким чином, заступником начальника слідчого управління ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_4 , всупереч ст. 214 КПК України, було допущено бездіяльність щодо невнесення відомостей по поданому повідомленню про ознаки вчинення злочину до ЄРДР.
Ухвалою судді від 09.09.2021 року відкрито провадження по даній скарзі.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_3 скаргу підтримала, дала пояснення, аналогічні змісту скарги та доповнень до скарги.
Представник Головного управління Національної поліції в Запорізькій області в судове засідання не прибув, був належно повідомлений про час та місце розгляду скарги. Слідчий суддя вважає за можливе розглянути скаргу без його участі.
Вислухавши думку заявника, оглянувши та перевіривши надані матеріали скарги та доповнення до скарги від 10.09.2021 року, слідчий суддя дійшов висновку, що подана скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 24 КПК України, кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні заявником може бути оскаржена бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Кримінальний процесуальний кодекс зобов'язує слідчого, дізнавача, прокурора під час кримінального провадження неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана ВР України, вимог інших актів законодавства.
Прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень (ч.2 ст. 9 КПК).
Предметом розгляду за скаргою заявника ОСОБА_3 є оскарження бездіяльності заступника начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області ОСОБА_4 та зобов'язання внести відомості про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР за повідомлення від 07.09.2021 року, зареєстрованого за № Б-5520 від 07.09.2021 року.
Як вбачається з наданих матеріалів, 07.09.2021 року БДЗ ГУНП в Запорізькій області прийнято повідомлення ОСОБА_3 про ознаки вчинення злочину (в порядку ст. 214 КПК України), в якій був короткий виклад обставин, що можуть свідчити, на думку заявника, про вчинення кримінального правопорушення.
Проте встановлено, що уповноваженою особою Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, уповноваженою вносити відомості до ЄРДР, не внесено до ЄРДР відомостей про кримінальне правопорушення за вищевказаним повідомленням ОСОБА_3 , зареєстрованим 07.09.2021 року за вх. № Б-5520.
Положення ч. 1 ст. 214 КПК України зобов'язують слідчого, дізнавача, прокурора невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
Окрім КПК України, нормативні засади, пов'язані із вчиненням зазначеної процесуальної дії, регламентовані Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженим наказом Генерального прокурора від 30.06.2020 року № 298, прийнятим на виконання вимог КПК України. Зокрема, відповідно до пункту 1 глави 3 Розділу 1: унесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення здійснюється у термін, визначений частиною першою статті 214 КПК України.
Слідчий суддя вважає, що встановлений ст. 214 КПК України обов'язок слідчого, дізнавача або прокурора не вимагає оцінки цими суб'єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу кримінального правопорушення для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Наведене підтверджується імперативними положеннями ч. 4 ст. 214 КПК України, згідно з якою відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Як зазначає у своєму узагальненні Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних та кримінальних справ від 12.01.2017 року «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування», якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК.
Слідчий суддя вважає, що оцінка заяв та повідомлень на предмет наявності ознак складу кримінального правопорушення повинна здійснюватися після виконання вимог, передбачених ст. 214 КПК України, тобто після внесення до ЄРДР відомостей про кримінальне правопорушення.
Оскільки згідно із законом встановлено обов'язок внести заяви і повідомлення про кримінальні правопорушення до ЄРДР, повідомлення ОСОБА_3 містило короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, та перевірка такої заяви повинна проводитись вже в рамках відкритого кримінального провадження, внесеного до ЄРДР, відтак підстав не вносити такі відомості до ЄРДР в органу досудового розслідування не було, слідчий суддя вважає, що начальником слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області ОСОБА_4 було допущено бездіяльність та є підстави для задоволення скарги ОСОБА_3 щодо зобов'язання уповноваженої особи слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області у відповідності до вимог ст. 214 КПК України внести до Єдиного реєстру досудового розслідування відомості про кримінальне правопорушення за повідомленням ОСОБА_3 за вих. № 07092021/01 від 07.09.2021 року, та розпочати досудове розслідування.
Такі висновки слідчого судді відповідають Рішенню Конституційного Суду України № 4-р (ІІ)/2020 від 17.06.2020 року, згідно з п. 5 мотивувальної частини якого: «Звертаючись до уповноважених державних органів із заявою, повідомленням про вчинення кримінального правопорушення, особа очікувано перебуває в межах належної правової процедури, забезпечення якої є одним із завдань кримінального провадження (стаття 2 Кодексу)».
Крім того, в силу ч. 1 та ч. 2 ст. 218 КПК України, досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення.
Якщо слідчому із заяви, повідомлення або інших джерел стало відомо про обставини, які можуть свідчити про кримінальне правопорушення, розслідування якого не віднесене до його компетенції, він проводить розслідування доти, доки прокурор не визначить іншу підслідність.
Відповідно до п. 1 р. ІІ Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затв. наказом МВД України 08.02.2019 року № 100, прийняття заяв (повідомлень) незалежно від місця і часу їх учинення, повноти отриманих даних, особи заявника здійснює цілодобово, безперервно та невідкладно орган (підрозділ) поліції, до якого надійшла така інформація.
Відповідно до п.п. 1, 2 р. ІІІ вищезазначеного Порядку, заяви (повідомлення), що надійшли до чергових служб центрального органу управління поліцією, головних управлінь Національної поліції телефоном чи під час особистого звернення громадян, уповноважені службові особи реєструють в ІТС ІПНП (журналі ЄО) та невідкладно передають до органів (підрозділів) поліції нижчого рівня, на території обслуговування яких сталася подія, із зазначенням в ІТС ІПНП (журналі ЄО) номера реєстрації в ЄО відповідного органу (підрозділу) поліції.
Про зареєстровані в ІТС ІПНП (журналі ЄО) центрального органу управління поліцією, головних управлінь Національної поліції заяви (повідомлення) уповноважена службова особа невідкладно з моменту реєстрації інформує керівництво відповідного органу поліції.
За дорученням керівництва центрального органу управління поліцією, головних управлінь Національної поліції уповноважена службова особа такі заяви і повідомлення та рапорти невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту реєстрації надсилає до органів (підрозділів) поліції нижчого рівня за місцем учинення кримінального правопорушення та іншої події.
Письмові заяви (повідомлення), що надійшли до центрального органу управління поліцією, головного управління Національної поліції, у яких є відомості, що вказують на вчинення кримінального правопорушення, після їх реєстрації службою діловодства працівники підрозділів діловодства невідкладно доповідають керівникові відповідного органу, після чого за його резолюцією невідкладно, але не пізніше 24 годин із часу реєстрації заяви чи повідомлення надсилають до органів (підрозділів) поліції нижчого рівня, а копії цих матеріалів - до відповідного структурного підрозділу органу поліції за напрямом діяльності.
Структурний підрозділ органу поліції, якому передано копії матеріалів для опрацювання, зобов'язаний поінформувати заявника про надсилання його заяви чи повідомлення до органу (підрозділу) поліції нижчого рівня, а також забезпечити контроль за їх реєстрацією в ІТС ІПНП (журналі ЄО) відповідного органу (підрозділу) поліції.
Чергові служби центрального органу управління поліцією або головних управлінь Національної поліції також реєструють в ІТС ІПНП (журналі ЄО) заяви та повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення, за якими прийнято рішення щодо внесення їх до ЄРДР та здійснення досудового розслідування слідчими підрозділами цих органів.
Відповідно до п. 9 Порядку, інформацію, яка надійшла до органу (підрозділу) поліції, про кримінальне правопорушення та іншу подію, вчинені на території обслуговування іншого органу (підрозділу) поліції, уповноважена службова особа невідкладно реєструє в ІТС ІПНП (журналі ЄО) та невідкладно інформує про це той орган (підрозділ) поліції, на території обслуговування якого сталася така подія.
Орган (підрозділ) поліції, на території обслуговування якого сталася така подія, реєструє невідкладно указане повідомлення до ІТС ІПНП (журналі ЄО).
Реєстраційний номер ІТС ІПНП (журналу ЄО) поінформованого органу (підрозділу) поліції уповноважена службова особа також уносить в ІТС ІПНП (журнал ЄО).
Передавати з одного територіального (відокремленого) підрозділу (управління, відділу, відділення) поліції до іншого територіального (відокремленого) підрозділу (управління, відділу, відділення) поліції матеріали з відомостями, що вказують на кримінальне правопорушення, незалежно від місця його вчинення, без їх реєстрації в ІТС ІПНП (журналі ЄО) та внесення цих відомостей до ЄРДР заборонено.
Таким чином, передача матеріалів за підслідністю (як вбачається зі змісту скарги) повинна відбуватися після внесення відповідних відомостей до ЄРДР.
ОСОБА_3 звернулася із повідомленням про ознаки вчинення злочину (в порядку ст. 214 КПК України) до керівника Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, яке було отримана 07.09.2021 року та зареєстровано під вх. № Б-5520..
Зі слів заявника, її повідомлення про ознаки вчинення злочину (в порядку ст. 214 КПК України) було направлено до Відділу поліції № 1. Будь-яких доказів цьому не надано.
Відповідно до ст. 3 КПК України, слідчий суддя здійснює повноваження щодо судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Таким чином, проаналізувавши надані заявником докази в сукупності з вищезазначеними нормами КПК України та Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, вважаю, що перенаправлення повідомлення ОСОБА_3 до внесення відомостей, зазначених в ноьму, до ЄРДР від Головного управління Національної поліції ГУНП в Запорізькій області до Відділу поліції № 1 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області відбулося з порушення норм чинного законодавства. Тому підстави констатувати бездіяльність начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області ОСОБА_4 щодо невнесення відомостей до ЄРДР протиправною наявні.
Подальше перенаправлення такої заяви від Головного управління Національної поліції ГУНП в Запорізькій області до Відділу поліції № 1 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області відбувалося у відповідності до норм вищезазначеного Порядку, однак з порушенням визначених ним строків та обов'язку інформувати про це заявника.
Керуючись ст.ст. 19, 55 Конституції України, ст.ст. 214, 303-307, 309, 372, 380 КПК України, слідчий суддя,
Скаргу ОСОБА_3 - задовольнити.
Зобов'язати уповноважену особу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області у відповідності до вимог ст. 214 КПК України внести до Єдиного реєстру досудового розслідування відомості про кримінальне правопорушення по заяві ОСОБА_3 за вих. № 07092021/01 від 07.09.2021 року, про що повідомити заявника, шляхом надання витягу з ЄРДР.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені в нарадчій кімнаті та оголошені у судовому засіданні 15.09.2021 року.
Повний текст ухвали складений 17.09.2021 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1