Справа № 564/2402/21
16 вересня 2021 року
Суддя Костопільського районного суду Рівненської області Цвіркун О. С.
розглянувши матеріали, що надійшли з Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 за ч.1 ст. 184 КУпАП
На адресу Костопільського районного суду Рівненської області було скеровано протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 727781 від 12.08.2021 року відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП, в якому зазначено, що ОСОБА_1 12.08.2021 року о 15 год ухилялася від виконання батьківських обов'язків відносно малолітньої доньки ОСОБА_2 , 2018 року народження, оскільки залишила дитину в колишнього чоловіка ОСОБА_3 та зловживала спиртними напоями, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст.. 184 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з“явилася, про час і місце розгляду справи повідомлялася належним чином, у встановленому законом порядку, про причини неявки не првідомила, клопотань про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило.
Відповідно до статті 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Враховуючи вищевикладене, та те що ОСОБА_1 повідомлена про час і місце розгляду справи, суд приходить до висновку про розгляд справи у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 12.08.2021 року відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.184 КУпАП з наступних підстав.
У відповідності до ст.1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, під поняттям адміністративного правопорушення визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.
Згідно вимог ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 184 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей .
У протоколі серії ВАБ № 727781 від 12.08.2021 року зазначено, що ОСОБА_1 12.08.2021 року о 15 год ухилялася від виконання батьківських обов'язків відносно малолітньої доньки ОСОБА_2 , 2018 року народження, оскільки залишила дитину в колишнього чоловіка ОСОБА_3 та зловживала спиртними напоями, однак, у протоколі вказано, що ОСОБА_1 залишила дитину не без нагляду, а на колишнього чоловіка - ОСОБА_3 .
Крім того, з письмових пояснень ОСОБА_1 , вбачається, що 08.08.2021 року вона завела дочку до бабусі ОСОБА_4 , щоб вона з нею побула деякий час. Дитина любить свою бабусю, тому іноді вона залишає її з нею. Колишній чоловік з дочкою не перебуває, її доглядає бабуся.
Таким чином, суд приходить до висновку, що належних, достовірних та допустимих доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 ухиляється від виконання батьківських обов'язків суду надано не було.
Статтею 62 ч.3 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Аналізуючи докази по справі, суд прийшов до висновку, що вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП не доведено, ухилення останньої від виконання батьківських обов“язків не знайшло свого підтвердження, за таких обставин необхідно закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення, на підставі п.1 ч. 1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись 184, 221, 247, 283, 284, 285, 287-289 КУпАП, суд
Справу відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП закрити за відсутністю в її діях події і складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі скарги через Костопільський районний суд.
СуддяО. С. Цвіркун