Справа № 761/26630/21
Провадження № 2-о/761/360/2021
28 липня 2021 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді: Пономаренко Н.В.,
з участю секретаря: Бражніченко І.О.
заявника: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Солом'янський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м.Київ), про встановлення факту смерті, -
У липні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду міста Києва з заявою, згідно якої просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , місце смерті - Автономна республіка Крим, м. Євпаторія, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заяву обґрунтовано тим, що заявник є рідною сестрою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в АР Крим Євпаторія, причина смерті Уремія, Нефропатія, Хронічний пислонефріт, Атеросклеротичний кардіосклероз, з метою отримання свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки факт його смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий Відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Ухвалою суду від 26.07.2021 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду в порядку окремого провадження в приміщенні суду на 28.07.2021 року на 08 год. 15 хв.
В судовому засіданні ОСОБА_1 подану заяву підтримала та просила задовольнити та пояснила, що її брат ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Євпаторії та похований в АР Крим.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснив, що померлий ОСОБА_2 є його батьком, а заявник є його тіткою по батьковій лінії. Дізнався про смерть батька по телефону від своєї матері ОСОБА_4 , на похоронах не був присутній у зв'язку із карантинними обмеженнями. Крім того, зазначив, що батько помер в м. Євпаторія, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник заінтересованої особи Солом'янського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Києві) - в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини своєї неявки в судове засідання суд не сповістив.
Однак, враховуючи вимоги ст. 317 ЦПК України, яка передбачає розгляд даної категорії справ невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду, а тому суд вважає за можливе розглянути заяву про встановлення факту смерті за відсутності осіб.
Вислухавши пояснення заявника та свідка, дослідивши письмові докази, що знаходяться в матеріалах справи, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Перевіряючи обставини справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 є сестрою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_2 виданого 16.03.1949 року, актовий запис №90 та свідоцтвом про народження ОСОБА_1 виданого 14.11.1957 року актовий запис №1308 (а.с.5).
Крім того згідно експертного висновку №307/246 від 20.03.2021 року директора Інституту української мови НАН України П.Ю. Гриценка зазначено, що форма прізвища ОСОБА_1 і ОСОБА_2 за походженням і функціонально є ідентичними: ними ідентифіковано осіб - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) і ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та підтверджують родинні зв'язки між вказаними особами (а.с. 6).
Відповідно до копії Свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 від 13.02.2021 року, виданого Євпаторійським міським відділом запису актів громадянського стану Департаменту записів актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в 06 год. 26 хв. в м. Євпаторія (а.с. 2).
Вказані обставини також підтверджуються наявними в матеріалах справи копією довідки про причину смерті № С-00536 від 13.02.2021 року (а.с. 4).
Звертаючись з даною заявою до суду, заявник посилається на те, що вона позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть свого брата, оскільки факт його смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий Відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Зі змісту відмови Солом'янського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) за №714/21.11-73 від 21.07.2021 року на заяву ОСОБА_1 від 21.07.2021 року у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , вбачається, що заявником для підтвердження факту смерті ОСОБА_2 було пред'явлено Свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 13.02.2021 року, виданого РК, яке, в свою чергу, було видано на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Вказаним відділом, з урахуванням ч.1 ст.17 закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», було відмовлено заявнику у проведенні державної реєстрації смерті на підставі пред'явлених документів (а.с.16).
Тобто, форма вказаного свідоцтва не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року №545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за №1150/13024.
В свою чергу, у відповідності до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою.
Згідно п.1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5, підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року №545, або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Разом з тим, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
При цьому, згідно роз'яснень, які містяться в п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року за №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Положення ч. 1 ст. 317 ЦПК України передбачають, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
В свою чергу, відповідно до п. 1 Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 року, визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Донецької та Луганської області» закріплюють, що згідно з цим Законом тимчасово, з дня набрання ним чинності з урахуванням положень Закону України "Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей" на строк до 31 грудня 2021 року включно, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України (далі - окремі райони Донецької та Луганської областей).
Частинами 2 - 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
При цьому, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», Автономну республіку Крим віднесено до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Крім того, відповідно до п.3 наказу Міністерства юстиції України від 17.06.2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», із відповідними змінами, тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
З огляду на те, що встановлення факту смерті має для заявника юридичне значення, оскільки безпосередньо породжує юридичні наслідки, зокрема, надасть можливість здійснити державну реєстрацію смерті його батька та отримати відповідне свідоцтво про смерть, а встановлення вказаного факту в позасудовому порядку за вищенаведених обставин неможливе, суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку, що існують всі правові підстави для встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , - помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Євпаторія Автономної республіки Крим.
У відповідності до вимог ч.4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 95, 229, 258, 259, 263-265, 315, 317 Цивільного процесуального кодексу України, суд , -
Заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Солом'янський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м.Київ) (код ЄДРПОУ: 26087820, місцезнаходження: 03067, м. Київ, вул. Вацлава Гавела, 1/28), про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , - помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Євпаторія Автономної республіки Крим.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м.Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: