712/9947/21
1-кс/712/4893/21
про відсторонення від посади
"13" вересня 2021 р. слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси клопотання слідчого Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих Територіального управління Державного бюро розслідувань Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , подане під час проведення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових 24 червня 2020 року за №12020250290000174, про відсторонення від посади
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Мельники, Чигиринського району, Черкаської області, українця, громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України,
09 вересня 2021 року слідчий Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, ОСОБА_6 , за погодженням з прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих Територіального управління Державного бюро розслідувань Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси з вказаним клопотанням.
В обґрунтування заявлених в клопотанні вимог зазначає, що Третім слідчим відділом (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12020250290000174 від 24 червня 2020 року.
В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено, що наказом директора Державного підприємства «Кам'янське лісове господарство» № 136 від 31 березня 2005 року ОСОБА_4 призначено майстром лісу Креселецького лісництва ДП «Кам'янське лісове господарство».
Відповідно до розділу 2 Посадової інструкції майстра лісу обходу № 2 Креселецького лісництва ДП «Кам'янське лісове господарство», затвердженої директором ДП «Кам'янське лісове господарство» 29 січня 2018 року (надалі по тексту - «Посадова інструкція»), майстер лісу лісництва, як працівник лісової охорони, відповідно до Положення про державну лісову охорону:
- організовує та проводить (за розпорядженням керівника підрозділу) безпосереднє керівництво роботами і заходами, пов'язаними з веденням лісового господарства (рубка лісу, лісові культури, побічні і другорядне користування лісом та інші роботи) на закріпленій за ним ділянці лісового фонду (обході) і ділянках земель;
- для виконання вищевказаних робіт майстер здійснює заходи по виявленню та залученню необхідної для здійснення цих робіт кількості робітників з числа мешканців прилеглих до обходу населених пунктів (проводить роз'яснювальну та агітаційну роботу), доводить до відома робітників, наданих в його розпорядження, та показує в натурі місце, та роботи, які необхідно виконати; вимоги до якості робіт, ефективні та безпечні прийоми виконання; здійснює щоденний контроль та керування роботами; здійснює заходи щодо забезпечення робітників необхідними інструментами, знаряддями праці та витратними матеріалами;
- зобов'язаний забезпечити безпечні умови праці робітників, виконання діючих вимог в галузі охорони праці та виробничої санітарії при проведенні будь-яких робіт, керівництво якими здійснює майстер лісу;
- зобов'язаний контролювати дотримання робітниками трудової дисципліни, правил безпеки праці, здійснювати адміністративно-громадський контроль першого рівня; у встановлені терміни проводити первинні, повторні, позачергові інструктажі; організовувати проведення стажування осіб;
- негайно припинити проведення робіт в разі виявлення порушень вимог з охорони праці.
Згідно розділу 4 Посадової інструкції, майстер лісу ОСОБА_4 несе персональну відповідальність за створення безпечних і здорових умов праці на робочих місцях робітників дільниці, реалізацію комплексних заходів поліпшення умов і безпеки праці.
Відповідно до розділу 5 Посадової інструкції майстра лісу, майстер лісу повинен знати норми і правила охорони праці, правила внутрішнього трудового розпорядку та основи трудового законодавства.
24 червня 2021 року майстер лісу Креселецького лісництва ДП «Кам'янське лісове господарство» ОСОБА_4 на території виділу 7 кварталу 62 обходу 2 Креселецького лісництва ДП «Кам'янське лісове господарство», без оформлення трудових відносин, залучив ОСОБА_7 , 1989 року народження, та інших осіб ( ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 ) до виконання лісосічних робіт, спилювання та навантаження деревини на автомобільний транспорт.
24 червня 2021 року під час виконання вказаних робіт підвищеної небезпеки на вказаній місцевості лісу ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 під керівництвом ОСОБА_4 , допустив порушення вимог Посадової інструкції майстра лісу Креселецького лісництва ДП «Кам'янське лісове господарство» та наступних вимог чинного законодавства України:
- ст. 24 Кодексу законів про працю України в частині не укладення з працівником трудового договору та допуск до роботи працівника без договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу;
- ст. 5 Закону України «Про охорону праці» в частині не укладення з працівником трудового договору та не інформування його про умови праці, а також доручення роботи підвищеної небезпеки особі, у якої відсутній висновок психофізіологічної експертизи;
- ст. 13 Закону України «Про охорону праці» в частині не створення відповідних служб і призначення посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, не затвердження інструкцій про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також не здійснення контролю їх дотриманням; не розроблення та затвердження положень, інструкцій, інших актів з охорони праці, що діють в межах підприємства (надалі по тексту - «акти підприємства»), та не встановлення правил виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці; не здійснення контролю за використанням працівником засобів індивідуального захисту і виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;
- ст. 18 Закону України «Про охорону праці» в частині не проведення під час прийняття на роботу і в процесі роботи інструктажу з питань охорони праці та допуску до роботи працівника, який не пройшов навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці;
- ст. 21 Закону України «Про охорону праці» в частині не одержання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки;
- п. 12.3.2 «Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості» в частині не проведення перед початком робіт з працівником необхідних інструктажів з охорони праці з усіх робіт, які ним будуть виконуватись;
- п. 15.1.30 «Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості» в частині не забезпечення працівника захисною каскою;
- п. 15.1.33 «Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості» в частині допуску до лісосічних робіт особи, яка не пройшла підготовку за фахом відповідно до діючих нормативних актів, не освоїла вимоги з охорони праці і не пройшла медичного огляду для виконання закріплених за нею робіт.
Відповідно до ст. 18 КК України, ОСОБА_4 є службовою особою, яка на державному підприємстві постійно обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, зобов'язана дотримуватись вимог нормативних актів у сфері охорони праці та правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві на закріпленій ділянці, а також являється працівником правоохоронного органу, - допустив порушення вказаних правил, що спричинило загибель людини, за наступних обставин.
Внаслідок допущених підозрюваним ОСОБА_4 порушень вказаних вимог чинного законодавства, зокрема: відсутності системи управління охороною праці; відсутності проведення інструктажу з охорони праці; допуску до роботи без навчання та перевірки знань з охорони праці; відсутності інструкцій з охорони праці; незабезпеченості засобами індивідуального захисту; залучення до роботи працівника не за спеціальністю (професією), 24 червня 2020 року близько 13 години 00 хвилин на території виділу 7 кварталу 62 обходу 2 Креселецького лісництва ДП «Кам'янське лісове господарство» під час проведення лісосічних робіт - робіт підвищеної небезпеки, ОСОБА_7 внаслідок падіння на голову гілки дерева було спричинено травму голови у вигляді: переломів кісток склепіння і основи черепа з крововиливами під оболонки та у речовину головного мозку; ушкодженням оболонок та речовини головного мозку; крововиливів в м'які тканини; ран.
Відповідно до п. 2.1.2. п. 2.1.3. «Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень», отримана ОСОБА_7 травма голови відноситься до тяжких тілесних ушкоджень,небезпечних для життя.
24 червня 2020 року о 13 годині 56 хвилин зафіксовано смерть ОСОБА_7 , яка настала від масивної травми голови з переломами кісток склепіння і основи черепа, крововиливами під оболонки та у речовину головного мозку.
Враховуючи викладене, між отриманням травми голови ОСОБА_7 та настанням смерті останнього існує прямий причинний зв'язок.
За вказаних обставин, допущені майстром лісу Креселецького лісництва ДП «Кам'янське лісове господарство» ОСОБА_4 факти невиконання останнім вимог нормативних актів з охорони праці та правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві спричинили загибель ОСОБА_7
08 вересня 2021 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України, - порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві особою, яка зобов'язана їх дотримувати, що спричинило загибель людини.
Відповідно до ч.2 ст. 272 КК України, порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві або будь-якому підприємстві особою, яка зобов'язана їх дотримувати, якщо це спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки,-
карається обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на строк до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Згідно ч.5 ст. 12 КК України, тяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше двадцяти п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше десяти років.
Відповідно до п.175 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року, слідчий суддя (суд), оцінюючи докази на предмет доведеності обставин, передбачених пунктом 1 частини першої статті 194 КПК України, повинен виходити з того, що підозра визнається обґрунтованою лише у тому випадку, якщо існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.
Причетність ОСОБА_4 до вчинення інкримінованого останньому кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами у їх сукупності, а саме:
- протоколом огляду місця події від 24 червня 2020 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_4 від 18 серпня 2020 року;
- листом ФОП ОСОБА_11 від 21 липня 2020 року;
- журналом реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці ФОП ОСОБА_11 ;
- формою трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю від 22 жовтня 2019 року;
- дозволом № 70.15.71 Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Черкаській області від 22 квітня 2015 року;
- декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_4 2020 рік
- протоколом допиту потерпілої ОСОБА_12 від 17 серпня 2020 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 ;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 28 липня 2020 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 21 серпня 2020 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 09 березня 2021 року;
- протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_9 від 09 березня 2021 року;
- протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_10 від 09 березня 2021 року;
- висновком експерта № 03-01/550 від 24 червня 2020 року за результатами проведення судово-медичної експертизи трупа ОСОБА_7 ;
- висновком експерта № СЕ-19/111-21/31934-БЖ від 26 серпня 2021 року за результатами проведення судової експертизи безпеки життєдіяльності та охорони праці;
- протоколом допиту підозрюваного ОСОБА_4 від 08 вересня 2021 року;
- повідомленням про підозру ОСОБА_4 від 08 вересня 2021 року;
- Посадовою інструкцією майстра лісу Креселецького лісництва ДП « Камянське лісове господарство»
- іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні останнім кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України, що відповідно до ч.5 ст. 12 КК України є тяжким злочином.
В ході досудового розслідування вказаного кримінального правопорушення встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: 1) переховування від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищення, приховування або спотворення будь-якої з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконний вплив на потерпілих, свідків, у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинення іншого кримінального правопорушення чи продовження кримінального правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підозрюваний ОСОБА_4 вину у вчиненні інкримінованого останньому кримінального правопорушення не визнає. Після оголошення підозри у вчиненні останнім кримінального правопорушення, перебаченого ч.2 ст. 272 КК України, від надання показів відмовляється.
Перебуваючи на робочому місці, підозрюваний ОСОБА_4 матиме можливість знищити чи підробити речі і документи, які мають істотне значення для встановлення істини у вказаному кримінальному провадженні: журнали інструктажів, трудові договори тощо.
Враховуючи викладене, існує ризик, передбачений п. 2) ч.1 ст. 177 КПК України, знищення, приховування або спотворення будь-якої з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст. 221 КПК України, підозрюваний та захисник підозрюваного мають право на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, в яких містяться дані про адреси проживання потерпілого та свідків у вказаному кримінальному провадженні.
В ході досудового розслідування допитані не всі встановлені органом досудового розслідування свідки вказаного кримінального правопорушення, зокрема не допитана свідок ОСОБА_11 .
Крім того, підозрюваний ОСОБА_4 проживає з потерпілою та свідками в одному населеному пункті та особисто з ними знайомий.
Враховуючи викладене, існує ризик, передбачений п.3) ч.1 ст. 177 КПК України, незаконного впливу на свідків та потерпілого у вказаному кримінальному провадженні шляхом вмовлянь, погроз чи шантажу з метою зміни останніми раніше наданих показань на його користь чи відмови від надання показань з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Підозрюваний ОСОБА_4 вину у вчиненні інкримінованого останньому кримінального правопорушення не визнає.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_4 18 серпня 2020 року надав органу досудового розслідування завідомо неправдиві відомості.
Після оголошення підозри у вчиненні останнім кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 272 КК України, від надання показів відмовляється.
В ході досудового розслідування не допитаний свідок ОСОБА_11 , яка є суб'єктом підприємницької діяльності, з яким у ДП «Кам'янське лісове господарство» укладений договір про надання послуг, пов'язаних з лісівництвом, від 20 січня 2020 року.
Враховуючи викладене, існує ризик, передбачений п.4) ч.1 ст. 177 КПК України, що перебуваючи на робочому місці, підозрюваний ОСОБА_4 перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
На підставі вищевикладеного, слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся до слідчого судді з клопотанням про відсторонення ОСОБА_4 від посади майстра лісу Креселецького лісництва ДП «Кам'янське лісове господарство».
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 заявлені в клопотанні вимоги підтримала, просила їх задовольнити з викладених у ньому підстав.
Зазначила, що в ході досудового розслідування вказаного кримінального правопорушення встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: 1) переховування від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищення, приховування або спотворення будь-якої з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконний вплив на потерпілих, свідків, у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинення іншого кримінального правопорушення чи продовження кримінального правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підозрюваний ОСОБА_4 вину у вчиненні інкримінованого останньому кримінального правопорушення не визнає. Після оголошення підозри у вчиненні останнім кримінального правопорушення, перебаченого ч.2 ст. 272 КК України, від надання показів відмовляється.
Перебуваючи на робочому місці, підозрюваний ОСОБА_4 матиме можливість знищити чи підробити речі і документи, які мають істотне значення для встановлення істини у вказаному кримінальному провадженні: журнали інструктажів, трудові договори тощо.
Враховуючи викладене, існує ризик, передбачений п. 2) ч.1 ст. 177 КПК України, знищення, приховування або спотворення будь-якої з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст. 221 КПК України, підозрюваний та захисник підозрюваного мають право на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, в яких містяться дані про адреси проживання потерпілого та свідків у вказаному кримінальному провадженні.
В ході досудового розслідування допитані не всі встановлені органом досудового розслідування свідки вказаного кримінального правопорушення, зокрема не допитана свідок ОСОБА_11 .
Крім того, підозрюваний ОСОБА_4 проживає з потерпілою та свідками в одному населеному пункті та особисто з ними знайомий.
Враховуючи викладене, існує ризик, передбачений п.3) ч.1 ст. 177 КПК України, незаконного впливу на свідків та потерпілого у вказаному кримінальному провадженні шляхом вмовлянь, погроз чи шантажу з метою зміни останніми раніше наданих показань на його користь чи відмови від надання показань з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Підозрюваний ОСОБА_4 вину у вчиненні інкримінованого останньому кримінального правопорушення не визнає.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_4 18 серпня 2020 року надав органу досудового розслідування завідомо неправдиві відомості.
Після оголошення підозри у вчиненні останнім кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 272 КК України, від надання показів відмовляється.
В ході досудового розслідування не допитаний свідок ОСОБА_11 , яка є суб'єктом підприємницької діяльності, з яким у ДП «Кам'янське лісове господарство» укладений договір про надання послуг, пов'язаних з лісівництвом, від 20 січня 2020 року.
Враховуючи викладене, існує ризик, передбачений п.4) ч.1 ст. 177 КПК України, що перебуваючи на робочому місці, підозрюваний ОСОБА_4 перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Вважає, що жоден інший запобіжний захід не зможе запобігти вказаним ризикам та забезпечити належної процесуальної поведінки підозрюваного.
Підозрюваний ОСОБА_4 та захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_5 проти задоволення заявлених в клопотанні вимог заперечили в зв'язку з їх необґрунтованістю та безпідставністю.
Підозрюваний ОСОБА_4 в судовому засіданні вину у вчиненні інкримінованого останньому кримінального правопорушення не визнав.
Зазначив, що працює на посаді майстра лісу протягом 19 років; до техніки безпеки на земельній ділянці, на якій загинув ОСОБА_7 , не має жодного відношення, оскільки вказана земельна ділянка передана ФОП ОСОБА_11 на підставі договору № 7 від про надання послуг, пов'язаних з лісівництвом, укладеним між ФОП ОСОБА_11 та ДП «Кам'янське лісове господарство».
Повідомив, що є інвалідом ІІ групи загального захворювання; одружений, проживає разом з дружиною, яка також є інвалідом ІІ групи загального захворювання і не працює; має на утриманні тещу - ОСОБА_15 , з якою проживає разом однією сім'єю.
В судовому засіданні захисник підозрюваного ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 проти задоволення заявлених в клопотанні вимог заперечив.
Зазначив, що підозра є необґрунтованою; у діяннях ОСОБА_4 відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України; слідчим та прокурором не доведено належними достатніми доказами наявність ризиків,передбачених ч.1 ст. 177 КПК України.
Юридичну відповідальність за нещасний випадок несе ФОП ОСОБА_11 , оскільки роботи на вказаній земельній ділянці виконувались працівниками ФОП ОСОБА_11 , якій було передано в користування земельну ділянку.
Заслухавши прокурора, підозрюваного, захисника підозрюваного, дослідивши матеріали клопотання, матеріали матеріали кримінального провадження № 12020250290000174, надані учасниками докази, дослідивши їх всебічно, повно, об'єктивно, безпосередньо в судовому засіданні, слідчий суддя приходить до наступного.
Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення у кримінальному провадженні №12020250290000174 внесені до вказаного реєстру 24 червня 2020 року, за фабулою: «24.06.2020 до Чигиринського ВП Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області надійшло повідомлення від ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про те, що 24.06.2020 відбулося порушення вимог законодавства про охорону праці, що спричинило загибель ОСОБА_7 » - правова кваліфікація - ч.2 ст.272 КК України.
Третім слідчим відділом (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12020250290000174 від 24 червня 2020 року.
В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено, що наказом директора Державного підприємства «Кам'янське лісове господарство» № 136 від 31 березня 2005 року ОСОБА_4 призначено майстром лісу Креселецького лісництва ДП «Кам'янське лісове господарство».
Відповідно до розділу 2 Посадової інструкції майстра лісу обходу № 2 Креселецького лісництва ДП «Кам'янське лісове господарство», затвердженої директором ДП «Кам'янське лісове господарство» 29 січня 2018 року (надалі по тексту - «Посадова інструкція»), майстер лісу лісництва, як працівник лісової охорони, відповідно до Положення про державну лісову охорону:
- організовує та проводить (за розпорядженням керівника підрозділу) безпосереднє керівництво роботами і заходами, пов'язаними з веденням лісового господарства (рубка лісу, лісові культури, побічні і другорядне користування лісом та інші роботи) на закріпленій за ним ділянці лісового фонду (обході) і ділянках земель;
- для виконання вищевказаних робіт майстер здійснює заходи по виявленню та залученню необхідної для здійснення цих робіт кількості робітників з числа мешканців прилеглих до обходу населених пунктів (проводить роз'яснювальну та агітаційну роботу), доводить до відома робітників, наданих в його розпорядження, та показує в натурі місце, та роботи, які необхідно виконати; вимоги до якості робіт, ефективні та безпечні прийоми виконання; здійснює щоденний контроль та керування роботами; здійснює заходи щодо забезпечення робітників необхідними інструментами, знаряддями праці та витратними матеріалами;
- зобов'язаний забезпечити безпечні умови праці робітників, виконання діючих вимог в галузі охорони праці та виробничої санітарії при проведенні будь-яких робіт, керівництво якими здійснює майстер лісу;
- зобов'язаний контролювати дотримання робітниками трудової дисципліни, правил безпеки праці, здійснювати адміністративно-громадський контроль першого рівня; у встановлені терміни проводити первинні, повторні, позачергові інструктажі; організовувати проведення стажування осіб;
- негайно припинити проведення робіт в разі виявлення порушень вимог з охорони праці.
Згідно розділу 4 Посадової інструкції, майстер лісу ОСОБА_4 несе персональну відповідальність за створення безпечних і здорових умов праці на робочих місцях робітників дільниці, реалізацію комплексних заходів поліпшення умов і безпеки праці.
Відповідно до розділу 5 Посадової інструкції майстра лісу, майстер лісу повинен знати норми і правила охорони праці, правила внутрішнього трудового розпорядку та основи трудового законодавства.
Згідно розділу 7 Посадової інструкції, майстер лісу здійснює керівництво працівниками виробничої дільниці. З питань охорони праці майстер виробничої дільниці організовує та контролює виконання приписів та вимог органів державного нагляду за охороною праці, служби охорони праці підприємства за напрямком своєї діяльності.
Відповідно до розділу 8 «Охорона праці» Посадової інструкції:
1. Майстер є безпосереднім керівником і організатором роботи. У роботі керується нормативними документами, правилами охорони праці, наказами по держлісгоспу, розпорядженнями та вказівками начальника цеху, своєю посадовою інструкцією.
2.Керує роботами, згідно попередньо розроблених планів, карт технологічного процесу, проектам виконання робіт та по нарядам;
3.Не допускає виконання робіт на не справленому обладнанні, непідготовлених лісосіках та використання несправних інструментів пристосувань та інших засобів.
4.Забезпечує постійний контроль стану умов праці. Перевіряє стан робочих місць, правильність експлуатації устаткування, механізмів, пристосувань та інструменту.
7.Здійснює постійний контроль за дотриманням робітниками вимог інструкцій з охорони праці та використання ними засобів індивідуального захисту.
9.Проводить з працюючими первинні на робочому місці інструктажі з охорони праці з відповідним оформленням в журналі інструктажів:
10.Перед виконанням робіт підвищеної небезпеки проводить з робітниками цільовий інструктаж і фіксує його в журналі та наряді допуску.
14.Забезпечує:
- правильну організацію та безпечне проведення робіт, експлуатацію устаткування, механізмів інструменту, автоматики і засобів захисту та утримання робочих місць у належному стані;
- дотримання працюючої трудової і виробничої дисципліни, правил та інструкцій по безпечному данню робіт, технологічних режимів і регламентів, що забезпечують безпечні прийоми праці;
- огородження безпечних зон, місць, проходів, проїздів, попереджувальними та забороняючими знаками;
- допуск до роботи лише навчених та проінструктованих з охорони праці робітників, які мають посвідчення на виконання робіт по професії, пройшли медичний огляд;
- ознайомлення працюючих з технологічними картами та порядком організації робіт.
16. Зобов'язаний:
- не допускати до роботи осіб, що знаходяться у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, робітників, які не мають допуску до роботи (не мають прав, посвідчень, свідоцтв на виконання робіт за професією), не навчених не проінструктованих, не ознайомлених з технологією виробництва;
- відстороняти від роботи осіб, які порушують вимоги охорони праці, не пройшли медичного огляду, порушують трудову і технологічну дисципліну;
- зупиняти роботу виробничих дільниць, транспортних засобів, верстатів, обладнання, електроустановок та іншого основного та допоміжного обладнання при порушеннях що загрожують життю, або здоров'ю працюючих.
Згідно ст. 5 Закону України «Про охорону праці» (надалі по тексту - «Закон»), під час укладання трудових договорів (крім трудового договору про дистанційну роботу, про надомну роботу) роботодавець повинен проінформувати працівника під розписку про умови праці та про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуті, можливі наслідки їх впливу на здоров'я та про права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору.
Працівнику не може бути запропоновано роботу, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров'я. До виконання робіт підвищеної небезпеки та тих, що потребують професійного добору, допускаються особи за наявності висновку психофізіологічної експертизи.
Згідно ст. 13 Закону, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:
- створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань з охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх дотримання;
- розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;
- забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;
- впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;
- забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;
- забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;
- організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;
- розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;
- здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;
- організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;
- вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Згідно ст. 14 Закону, працівник зобов'язаний: дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди. Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно ст. 18 Закону, працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії. Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою, або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці. Перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці. Посадові особи, діяльність яких пов'язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок. Порядок проведення навчання та перевірки знань посадових осіб з питань охорони праці визначається типовим положенням, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці. Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці. У разі виявлення у працівників, у тому числі посадових осіб, незадовільних знань з питань охорони праці, вони повинні у місячний строк пройти повторне навчання і перевірку знань. Вивчення основ охорони праці, а також підготовка та підвищення кваліфікації спеціалістів з охорони праці з урахуванням особливостей виробництва відповідних об'єктів економіки забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти і науки, в усіх навчальних закладах за програмами, погодженими із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно ст. 21 Закону, роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (надалі по тексту - «дозвіл»).
Відповідно до ст. 24 Кодексу законів про працю України, трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов'язковим Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 6 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107, дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А «Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2021 року № 77.
Відповідно до п. 15 групи А додатку 2, до робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу, відносяться: лісосічні роботи, трелювання, транспортування та сплав лісу, в тому числі: лісогосподарські, лісозаготівельні та лісотранспортні роботи на забруднених радіонуклідами територіях.
Відповідно до п. 1.2 «Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості», затверджених наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 13 липня 2005 року № 119 (надалі по тексту - «Правила»), лісосічні роботи - роботи з заготівлі, трелювання та первинного оброблення деревини на лісосіці, додатковій робочій території лісозаготівельних бригад та в зовнішніх зонах безпеки.
Небезпечна зона звалювання дерев - територія навкруги дерева під час його приземлення. Її радіус приймається за подвійною висотою найбільш високих з них, але повинен бути при прорідженнях, прохідних, санітарних та рубках головного користування не меншим за 50 м на рівнині і 60 м на схилах. Якщо крутість схилу перевищує 15 град., небезпечна зона звалювання дерев розповсюджується до підніжжя схилу з відстанню 60 м в обидва боки від вертикалі, на якій приземляється дерево.
Небезпечні дерева - дерева з гнилизною, вигорілою чи механічно ушкодженою більше як на 0,4 діаметра частиною стовбура; сухостійні (поступово відмерлі); завислі; з видимими давніми тріщинами в стовбурі; переламані та розчахнені, злами та відчахнуті стовбури, конкуренти від яких не відокремлені від дерева-носія; вивернені з корінням, що не лежать стійко на землі; нахилені під кутом понад 30 град. у результаті ушкодження кореневої системи, повного чи часткового відриву її від ґрунту або перенасичення ґрунту вологою; дерева, підтримуючі злами (відчахнення) сусідніх дерев; злами, що відокремились від дерева-носія, але верхівкою чи стовбуровою частиною вгрузли в землю в положенні, близькому до вертикального, іноді спираючись на підтримуючі дерева. Такі дерева або їх частини частіше, ніж інші, падають на землю від притиснення, поштовху, удару, розгойдування, потрясіння повітря чи ґрунту під час руху технічних засобів та звалюванні інших дерев, а також від дії вітру, смерчу, граду, навантаження крони снігом чи ожеледдю, а тому мають приземлюватись за відносно безпечних погодних умов з дотриманням вимог підпунктів 15.1.18 та 15.1.19 цих Правил.
Небезпечні території (території з наявністю небезпечних дерев) - території, що створюються в місцях можливого самопадіння небезпечних дерев та звалених ними при падінні інших, а також збитих при падіннях цих дерев завислих на деревах верховітть та гілок, інших небезпечних предметів. Границі небезпечних територій встановлюються на відстані від не приземлених небезпечних дерев, рівній їх подвійній висоті, але не меншій за 50 м у пристигаючих, стиглих та перестиглих деревостанах, 40 м - у середньовікових, 30 м - у молодняках та на не вкритих лісом землях. На схилах крутістю понад 15 градусів границі небезпечних територій поперек схилу та в бік його підніжжя встановлюються на 10 м далі.
Відповідно до п. 15.1.1 Правил, ці вимоги є обов'язковими для виконання під час проведення рубок головного користування та рубок, пов'язаних з веденням лісового господарства: проріджень, прохідних, лісовідновних, санітарних рубок (включаючи суцільні) та інших лісогосподарських рубок, у тому числі в насадженнях, ушкоджених стихійними явищами природи (вітровалами, буреломами, сніговалами, сніголамами, льодоламами, пожежами, шкідниками та хворобами), за винятком рубок у молодняках та вирубування підліска.
Відповідно до п. 15.1.2 Правил, під час проведення рубок, на які розповсюджуються вимоги цих Правил, необхідно забезпечувати безпеку всього комплексу лісосічних робіт, включаючи відведення лісосік, та інших підготовчих робіт як на лісосіках, так і на додатковій робочій території бригад, у зовнішніх зонах безпеки. Дерева, що заважають звалюванню та/або трелюванню інших, намічених до рубання, необхідно включати під час відводів лісосік у число тих, які підлягають спилюванню, і вчасно приземлювати.
Згідно п. 15.1.4 Правил, під час відведення лісосік до рубання слід виконувати вимоги підпунктів 12.3.2-12.3.13 цих Правил.
Відповідно до п. 12.3.2 Правил, перед початком робіт треба оглянути інструмент і впевнитися у його справності, а з працівниками провести необхідні інструктажі з охорони праці з усіх робіт, які ними будуть виконуватись.
Згідно п. 15.1.5 Правил, карта технологічного процесу (додаток 3) повинна складатись для лісосіки. За необхідності дозволяється розробляти її для окремої ділянки лісосіки, якщо в одній карті технологічного процесу неможливо в повному обсязі показати необхідні рішення щодо безпечного розроблення кожної з ділянок або лісосіки розробляються двома бригадами.
Відповідно до п. 15.1.20 Правил, роботи на небезпечних територіях необхідно виконувати під безпосереднім керівництвом майстра або іншої посадової особи, яка пройшла перевірку знань з охорони праці на лісозаготівлі і отримала від роботодавця необхідні повноваження.
Згідно п. 15.1.30 Правил, усі працівники, які зайняті на лісосічних роботах або на переміщеннях круглих лісоматеріалів, повинні працювати в захисних касках, а лісоруби на звалюванні дерев та керівник - у сигнальних жилетках.
Відповідно до п. 15.1.33 Правил, до лісосічних робіт допускаються особи чоловічої статі, які досягли 18 років, пройшли підготовку за фахом відповідно до діючих нормативних актів, освоїли вимоги з охорони праці і не мають медичних протипоказань для виконання закріплених за ними робіт.
Окрім цього, згідно з ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» та п. 1 «Положення про державну лісову охорону», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2009 року № 976, органи державної лісової охорони є правоохоронними органами України. Згідно додатку до вказаного Положення, до посадових осіб державної лісової охорони належить, зокрема, майстер лісу державного лісогосподарського (лісомисливського) підприємства.
Підозрюваний ОСОБА_4 , який відповідно до ст. 18 КК України, є службовою особою, яка на державному підприємстві постійно обіймєає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, зобов'язана дотримувати нормативних актів у сфері охорони праці та правила безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві на закріпленій ділянці, а також являвся працівником правоохоронного органу, - допустив порушення вказаних правил, що спричинило загибель людини.
24 червня 2021 року майстер лісу Креселецького лісництва ДП «Кам'янське лісове господарство» ОСОБА_4 на території виділу 7 кварталу 62 обходу 2 Креселецького лісництва ДП «Кам'янське лісове господарство», без оформлення трудових відносин, залучив ОСОБА_7 , 1989 року народження, та інших осіб ( ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 ) до виконання лісосічних робіт, спилювання та навантаження деревини на автомобільний транспорт.
24 червня 2021 року під час виконання вказаних робіт підвищеної небезпеки на вказаній місцевості лісу ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 під керівництвом ОСОБА_4 , допустив порушення вимог Посадової інструкції майстра лісу Креселецького лісництва ДП «Кам'янське лісове господарство» та наступних вимог чинного законодавства України:
- ст. 24 Кодексу законів про працю України в частині не укладення з працівником трудового договору та допуск до роботи працівника без договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу;
- ст. 5 Закону України «Про охорону праці» в частині не укладення з працівником трудового договору та не інформування його про умови праці, а також доручення роботи підвищеної небезпеки особі, у якої відсутній висновок психофізіологічної експертизи;
- ст. 13 Закону України «Про охорону праці» в частині не створення відповідних служб і призначення посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, не затвердження інструкцій про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також не здійснення контролю їх дотриманням; не розроблення та затвердження положень, інструкцій, інших актів з охорони праці, що діють в межах підприємства (надалі по тексту - «акти підприємства»), та не встановлення правил виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці; не здійснення контролю за використанням працівником засобів індивідуального захисту і виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;
- ст. 18 Закону України «Про охорону праці» в частині не проведення під час прийняття на роботу і в процесі роботи інструктажу з питань охорони праці та допуску до роботи працівника, який не пройшов навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці;
- ст. 21 Закону України «Про охорону праці» в частині не одержання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки;
- п. 12.3.2 «Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості» в частині не проведення перед початком робіт з працівником необхідних інструктажів з охорони праці з усіх робіт, які ним будуть виконуватись;
- п. 15.1.30 «Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості» в частині не забезпечення працівника захисною каскою;
- п. 15.1.33 «Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості» в частині допуску до лісосічних робіт особи, яка не пройшла підготовку за фахом відповідно до діючих нормативних актів, не освоїла вимоги з охорони праці і не пройшла медичного огляду для виконання закріплених за нею робіт.
Відповідно до ст. 18 КК України, ОСОБА_4 є службовою особою, яка на державному підприємстві постійно обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, зобов'язана дотримуватись вимог нормативних актів у сфері охорони праці та правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві на закріпленій ділянці, а також являється працівником правоохоронного органу, - допустив порушення вказаних правил, що спричинило загибель людини, за наступних обставин.
Внаслідок допущених підозрюваним ОСОБА_4 порушень вказаних вимог чинного законодавства, зокрема: відсутності системи управління охороною праці; відсутності проведення інструктажу з охорони праці; допуску до роботи без навчання та перевірки знань з охорони праці; відсутності інструкцій з охорони праці; незабезпеченості засобами індивідуального захисту; залучення до роботи працівника не за спеціальністю (професією), 24 червня 2020 року близько 13 години 00 хвилин на території виділу 7 кварталу 62 обходу 2 Креселецького лісництва ДП «Кам'янське лісове господарство» під час проведення лісосічних робіт - робіт підвищеної небезпеки, ОСОБА_7 внаслідок падіння на голову гілки дерева було спричинено травму голови у вигляді: переломів кісток склепіння і основи черепа з крововиливами під оболонки та у речовину головного мозку; ушкодженням оболонок та речовини головного мозку; крововиливів в м'які тканини; ран.
Відповідно до п. 2.1.2. п. 2.1.3. «Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень», отримана ОСОБА_7 травма голови відноситься до тяжких тілесних ушкоджень, небезпечних для життя.
24 червня 2020 року о 13 годині 56 хвилин зафіксовано смерть ОСОБА_7 , яка настала від масивної травми голови з переломами кісток склепіння і основи черепа, крововиливами під оболонки та у речовину головного мозку.
Враховуючи викладене, між отриманням травми голови ОСОБА_7 та настанням смерті останнього існує прямий причинний зв'язок.
За вказаних обставин, допущені майстром лісу Креселецького лісництва ДП «Кам'янське лісове господарство» ОСОБА_4 факти невиконання останнім вимог нормативних актів з охорони праці та правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві спричинили загибель ОСОБА_7
08 вересня 2021 року у кримінальному провадженні №12020250290000174 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.272 КК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 272 КК України, порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві або будь-якому підприємстві особою, яка зобов'язана їх дотримувати, якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, -
карається обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на строк до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років..
Згідно ч. 5 ст. 12 КК України, тяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше двадцяти п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше десяти років.
Відповідно до п.175 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року, слідчий суддя (суд), оцінюючи докази на предмет доведеності обставин, передбачених пунктом 1 частини першої статті 194 КПК України, повинен виходити з того, що підозра визнається обґрунтованою лише у тому випадку, якщо існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.
Відомості, викладені у:
- витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні № 12020250290000174;
- повідомленні про підозру у вчиненні кримінального правопорушення від 08 вересня 2021 року;
- протоколі огляду місця події від 24 червня 2020 року;
- протоколі допиту свідка ОСОБА_4 від 18 серпня 2020 року;
- листі ФОП ОСОБА_11 від 21 липня 2020 року;
- журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці ФОП ОСОБА_11 ;
- формі трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю від 22 жовтня 2019 року;
- дозволі № 70.15.71 Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Черкаській області від 22 квітня 2015 року;
- декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_4 2020 рік
- протоколі допиту потерпілої ОСОБА_12 від 17 серпня 2020 року;
- протоколі допиту свідка ОСОБА_8 ;
- протоколі допиту свідка ОСОБА_13 від 28 липня 2020 року;
- протоколі допиту свідка ОСОБА_14 від 21 серпня 2020 року;
- протоколі додаткового допиту свідка ОСОБА_9 від 09 березня 2021 року;
- протоколі додаткового допиту свідка ОСОБА_10 від 09 березня 2021 року;
- висновку експерта № 03-01/550 від 24 червня 2020 року за результатами проведення судово-медичної експертизи трупа ОСОБА_7 ;
- висновку експерта № СЕ-19/111-21/31934-БЖ від 26 серпня 2021 року за результатами проведення судової експертизи безпеки життєдіяльності та охорони праці;
- протоколі допиту підозрюваного ОСОБА_4 від 08 вересня 2021 року;
свідчать про обґрунтованість підозри, повідомленої ОСОБА_4 у вчиненні останнім кримінального правопорушення.
Враховуючи викладене, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється органом досудового розслідування у вчиненні останнім кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 272 КК України, що відповідно до ч.5 ст. 12 КК України, класифікується як тяжкий злочин.
В ході досудового розслідування вказаного кримінального правопорушення встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: 1) переховування від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищення, приховування або спотворення будь-якої з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконний вплив на потерпілих, свідків, у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинення іншого кримінального правопорушення чи продовження кримінального правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підозрюваний ОСОБА_4 вину у вчиненні інкримінованого останньому кримінального правопорушення не визнає. Після оголошення підозри у вчиненні останнім кримінального правопорушення, перебаченого ч.2 ст. 272 КК України, від надання показів відмовляється.
Перебуваючи на робочому місці, підозрюваний ОСОБА_4 матиме можливість знищити чи підробити речі і документи, які мають істотне значення для встановлення істини у вказаному кримінальному провадженні: журнали інструктажів, трудові договори тощо.
Враховуючи викладене, існує ризик, передбачений п. 2) ч.1 ст. 177 КПК України, знищення, приховування або спотворення будь-якої з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст. 221 КПК України, підозрюваний та захисник підозрюваного мають право на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, в яких містяться дані про адреси проживання потерпілого та свідків у вказаному кримінальному провадженні.
В ході досудового розслідування допитані не всі встановлені органом досудового розслідування свідки вказаного кримінального правопорушення, зокрема не допитана свідок ОСОБА_11 .
Крім того, підозрюваний ОСОБА_4 проживає з потерпілою та свідками в одному населеному пункті та особисто з ними знайомий.
Враховуючи викладене, існує ризик, передбачений п.3) ч.1 ст. 177 КПК України, незаконного впливу на свідків та потерпілого у вказаному кримінальному провадженні шляхом вмовлянь, погроз чи шантажу з метою зміни останніми раніше наданих показань на його користь чи відмови від надання показань з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Підозрюваний ОСОБА_4 вину у вчиненні інкримінованого останньому кримінального правопорушення не визнає.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_4 18 серпня 2020 року надав органу досудового розслідування завідомо неправдиві відомості.
Після оголошення підозри у вчиненні останнім кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 272 КК України, від надання показів відмовляється.
В ході досудового розслідування не допитаний свідок ОСОБА_11 , яка є суб'єктом підприємницької діяльності, з яким у ДП «Кам'янське лісове господарство» укладений договір про надання послуг, пов'язаних з лісівництвом, від 20 січня 2020 року.
Враховуючи викладене, існує ризик, передбачений п.4) ч.1 ст. 177 КПК України, що перебуваючи на робочому місці, підозрюваний ОСОБА_4 перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 повідомив, що роботи на земельній ділянці виконувались ФОП ОСОБА_11 , якій вказану земельну ділянку було передано в користування.
Зазначив, що 24 червня 2020 року ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_7 лише підвозив; останні не перебували в трудових відносинах з ДП «Кам'янське лісове господарство».
Підтвердив, що допуском ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_7 до виконання робот на вказаній земельній ділянці займався він особисто; технічний інструктаж перед початком виконання робіт з вказаними особами - не проводив.
В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 підстави допуску ним 24 червня 2021 року ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_7 , які не перебували в трудових відносинах з ДП «Кам'янське лісове господарство», до виконання робот на земельній ділянці, яка зі слів, останнього, передана в користування іншому суб'єкту господарювання - ФОП ОСОБА_11 , - пояснити не зміг.
Підозрюваний ОСОБА_4 в судовому засіданні надав слідчому судді покази щодо вказаних обставин, які відрізняються від наданих останнім показів в якості свідка 18 серпня 2020 року.
Надані підозрюваним ОСОБА_4 покази суперечать показам свідків, які містяться в матеріалах кримінального провадження, які були досліджені слідчим суддею безпосередньо в судовому засіданні.
Згідно показів свідків ОСОБА_12 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , підозрюваний ОСОБА_4 на підставі усних домовленостей з ними залучав останніх до проведення робіт; особисто організував їх доставку до місця виконання робіт в тому числі і 24 червня 2020 року; здійснював розрахунки за виконані роботи; визначав обсяги і місце виконання робіт. Останні не перебували в трудових відносинах з ФОП ОСОБА_11 .
Відповідно до висновку експерта № СЕ-19/111-21/31934-БЖ від 26 серпня 2021 року за результатами проведення судової експертизи безпеки життєдіяльності та охорони праці, причинами нещасного випадку, що стався з громадянином ОСОБА_7 , 1989 року народження, 24 червня 2020 року на території виділу 7, кварталу 62 Креселецького лісництва ДП «Кам'янське лісове господарство» є: відсутність системи управління охороною праці; відсутність проведення інструктажу з охорони праці; допуск до роботи без навчання те перевірки знань з охорони праці; відсутність інструкцій з охорони праці; незабезпеченість засобами індивідуального захисту; залучення до роботи працівника не за спеціальністю (професією). Встановлені невідповідності, невиконання вимог нормативних активів з охорони праці, які перебувають у причинному зв'язку з настанням нещасного випадку, допущені майстром лісу Креселецького лісництва ДП «Кам'янське лісове господарство» ОСОБА_4 .
В судовому засіданні прокурор відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_16 повідомила, що термін дії дозволу № 70.15.71 Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Черкаській області від 22 квітня 2015 року, виданого ФОП ОСОБА_11 на виконання лісосічних робіт, трелювання та транспортування лісу, закінчився 21 квітня 2020 року.
Прокурор зазначила, що Підозрюваний ОСОБА_4 в судовому засіданні надав слідчому судді та органу досудового розслідування відомості про склад сім'ї останнього, які відрізняються від наданих останнім відомостей в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_4 2020 рік.
Підозрюваний ОСОБА_4 та дружина останнього є інвалідами ІІ групи і отримують пенсію, а тому доводи підозрюваного та захисника підозрюваного, що заробітна плата підозрюваного ОСОБА_4 є єдиним джерелом доходів сім'ї останнього, є необґрунтованими і безпідставними.
Згідно п.4 ч.2 ст.131 КПК України, відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Згідно ч. 2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 272 КК України, порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві або будь-якому підприємстві особою, яка зобов'язана їх дотримувати, якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, -
карається обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на строк до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Згідно ч. 5 ст. 12 КК України, тяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше двадцяти п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше десяти років.
Враховуючи викладене, щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , може бути може бути здійснено відсторонення від посади.
Підозрюваний ОСОБА_4 та дружина останнього є інвалідами ІІ групи і отримують пенсію, тобто мають постійне джерело доходу.
Відповідно до ч. 2 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 40, 131, 132, 154-157, 372, 376 КПК України,
Клопотання слідчого Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих Територіального управління Державного бюро розслідувань Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 про відсторонення від посади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади майстра лісу Креселецького лісництва Державного підприємства «Кам'янське лісове господарство» строком на два місяці, до 13 листопада 2021 року включно в межах строку досудового розслідування кримінального провадження № 12020250290000174 від 24 червня 2020 року.
На час відсторонення від посади вилучити у ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , службове посвідчення майстра лісу Креселецького лісництва Державного підприємства «Кам'янське лісове господарство».
Копію ухвали направити для виконання до Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали виготовлений 15 вересня 2021 року.
Слідчий суддя - ОСОБА_1