Справа № 545/397/20
Провадження № 6/545/107/21
15.09.2021 року Полтавський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Шелудякова Л.В.,
при секретарі Лабовкіній Г.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Полтава заяву представника Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації, заінтересовані особи: Головне управління Державної казначейської служби у Полтавській області, державний виконавець ВПВР ДДВС Міністерства юстиції України Яковенко Владислав Андрійович, учасники справи: Комунальне підприємство «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи Полтавської обласної ради», Полтавське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області, Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи, ОСОБА_1 про надання відстрочки виконання вимог виконавчого листа в частині стягнення з Департаменту охорони здоров'я судового збору 840,80 грн.,-
встановив:
Представник Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації звернувся до суду з вищевказаною заявою, в якій просив надати відстрочку до 01 січня 2022 року виконання вимог виконавчого листа № 545/397/20 від 08 серпня 2020 року, виданого Полтавським районним судом Полтавської області про стягнення з Департаменту охорони здоров'я судового збору в сумі 840 грн. 80 коп.
Посилався на те, що заочним рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 03 серпня 2020 року у справі № 545/397/20 позов ОСОБА_1 до Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації, треті особи: Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи, Комунальне підприємство «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради, Полтавське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про зобов'язання видати направлення на МСЕК - задоволено. Зобов'язано Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації надати ОСОБА_1 , направлення на оформлення «Ф-088» лікувально-профілактичним закладом з послідуючим направленням на МСЕК для встановлення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках) у зв'язку з ушкодженням здоров'я в наслідок нещасного випадку, що стався 05 листопада 2007 року в приміщенні обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 Полтавського обласного центра медико-соціальної експертизи за адресою: АДРЕСА_1 . Стягнуто з Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації на користь держави судовий збір в сумі 840 гривен 80 копійок.
На виконання вказаного рішення Полтавським районним судом 08 серпня 2020 року видано виконавчий лист, який звернутий до виконання до ГУ ДКСУ у Полтавській області.
ГУ ДКСУ у Полтавській області визначило, що безспірне списання судового збору у розмірі 840 грн. 80 коп. буде стягнуто з КПКВК 7861010 «Здійснення виконавчої влади у Полтавській області» по КЕКВ 2800 «Інші видатки».
Помісячний план використання бюджетних коштів Департаменту охорони здоров'я за 2021 рік по КЕКВ 2800 «Інші видатки» не передбачає суми коштів, яка б могла б бути використана для стягнення судового збору у розміру 2840 грн. 80 коп.
Таким чином вважає, що наявні обставини, що істотно ускладнюють виконання постанови державного виконавця ВПВО ДДВС Міністерства юстиції України від 19 травня 2021 року ВП № 65495179 про стягнення судового збору у розміру 2840 грн. 80 коп. та роблять його неможливим.
Сплатити виконавчий збір у вказаному розмір вбачає за можливе з 01 січня 2022 року.
Учасники процесу належним чином повідомлені про час та місце розгляду заяви, однак до суду не з'явилися, про причини неприбуття не повідомили.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що заочним рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 03 серпня 2020 року у справі № 545/397/20 позов ОСОБА_1 до Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації, треті особи: Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи, Комунальне підприємство «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради, Полтавське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про зобов'язання видати направлення на МСЕК - задоволено. Зобов'язано Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації надати ОСОБА_1 , направлення на оформлення «Ф-088» лікувально-профілактичним закладом з послідуючим направленням на МСЕК для встановлення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках) у зв'язку з ушкодженням здоров'я в наслідок нещасного випадку, що стався 05 листопада 2007 року в приміщенні обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 Полтавського обласного центра медико-соціальної експертизи за адресою: АДРЕСА_1 . Стягнуто з Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації на користь держави судовий збір в сумі 840 гривен 80 копійок.
Постановою Полтавського апеляційного суду від 18 січня 2021 року вказане рішення суду змінено та виключено з мотивувальної частини рішення посилання на позбавлення відповідачем ОСОБА_1 прав та гарантій, які визначені частиною першою статті 16 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування». В іншій частині рішення залишено без змін.
Рішення суду від 03 серпня 2020 року набрало законної сили 18 січня 2021 року.
Представник заявника зазначив, що в теперішній час виконання рішення суду для нього ускладнюється тим, що помісячний план використання бюджетних коштів Департаменту охорони здоров'я за 2021 рік по КЕКВ 2800 «Інші видатки» не передбачає суми коштів, яка б могла б бути використана для стягнення судового збору у розмір 840 грн. 80 коп. Вважає, що вказані обставини ускладнюють виконання рішення та роблять його не можливим, у зв'язку з чим просить відстрочити виконання рішення суду по цивільній справі № 545/397/20 строком до 01 січня 2022 року.
Згідно зі ст. 121-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Як роз'яснив Європейський суд з прав людини в пілотному рішенні «Іванов проти України», право на суд, захищене ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, було б ілюзорним, як би національна правова система дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалось невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін (рішення у справі «Горнсбі проти Греції»).
За приписами ст. 435 ЦПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Розстрочка та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Відстрочка виконання рішення суду - це відтермінування у часі належного строку виконання рішення суду в цілому. Надання відстрочки судом полягає у визначенні нової конкретної, більш пізньої ніж первинна, дати, з настанням якої й після завершення строку відстрочки рішення має бути виконано повністю. При розгляді заяв щодо відстрочки виконання рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об'єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому; наявність підстави для відтермінування має бути доведена боржником. Строки такого відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку до повного виконання рішення суду. Надання відстрочки виконання рішення суду не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення.
Таким чином, відстрочка виконання рішення суду може бути надана у виняткових випадках, що обумовлюють об'єктивні ускладнення при виконанні судового рішення або наявність яких робить його виконання неможливим.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України в п. 10 постанови від 26 грудня 2003 року № 14 «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження», задоволення заяви про розстрочку виконання рішення суду можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає, виходячи із особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення суду (хвороба боржника або членів його сім'ї, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо).
З наведених норм вбачається, що суд може відстрочити чи розстрочити виконання рішення лише у виняткових випадках, за наявності обставин, що обумовлюють об'єктивні ускладнення при виконанні судового рішення або наявність яких робить його виконання неможливим. Такі обставини повинні виникнути після ухвалення судового рішення та мають бути об'єктивними, такими що не залежать від волі сторін. Такі висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, що викладена у постанові від 21 лютого 2019 у справі № 2-54/08.
Обставини, на які покликається заявник як на підставу для відстрочення виконання рішення суду, суд не вважає такими, що істотно ускладнюють виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Заявником не доведено наявність жодних виняткових обставин, що виникли в ході виконання рішення суду та мають особливий характер і ускладнюють виконання рішення суду або роблять його неможливим, з наявністю яких ст. 435 ЦПК України, пов'язує можливість здійснити відстрочення виконання судового рішення. На даний час рішення набрало законної сили та підлягає обов'язковому виконанню.
Із врахуванням викладеного суд приходить до висновку, що вимоги заяви є необґрунтованими і такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 18, 261, 353, 354, 435 ЦПК України, суд,-
постановив:
У задоволенні заяви представника Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації, учасники справи: Комунальне підприємство «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи Полтавської обласної ради», Полтавське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області, Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи, ОСОБА_1 про надання відстрочки виконання вимог виконавчого листа в частині стягнення з Департаменту охорони здоров'я судового збору 840,80 грн. відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків, або після перегляду ухвали в апеляційному порядку, якщо її не скасовано.
Суддя: Л. В. Шелудяков