Постанова від 15.09.2021 по справі 640/8913/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/8913/20 Головуючий у І інстанції - Погрібніченко І.М.

Суддя-доповідач - Губська Л.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2021 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Губської Л.В.,

суддів: Епель О.В., Карпушової О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Адміністрації Державної прикордонної служби України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просив:

- визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України, які полягають у невключенні у довідку від 26.06.2020 року № 11/44 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, надбавки за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя (ОУС) у розмірі 15 % посадового окладу та надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 80 % посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років, що були враховані при призначенні пенсії, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704;

- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, для перерахунку його пенсії у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, з обов'язковим зазначенням в довідці основних та додаткових щомісячних видів грошового забезпечення, у тому числі за назвою та у розмірах:

посадовий оклад (ПО) - 6 910, 00 грн.;

оклад за військовим званням (ОВЗ) полковник - 1 480, 00 грн.;

надбавка за вислугу років (НВР), 50 % (ПО+ОВЗ) - 4 195, 00 грн.;

надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя (ОУС) у розмірі 15 % (ПО) - 1 036, 50 грн.;

надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 80 % (ПО+ОВЗ+НВР) - 10 068, 00 грн.;

надбавка за кваліфікацію клас майстра у розмірі 7 % (ПО) - 483,70 грн.;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень, у розмірі 15 % (ПО) - 1 036, 50 грн;

надбавка за особливості проходження служби у розмірі 20 % (ПО+ОВЗ+НВР) - 2 517, 00 грн.;

премія у розмірі 30 % (ПО) - 2 073, 00 грн.

В обґрунтування позову зазначає, що невключення відповідачем в довідку про розмір його грошового забезпечення від 26.06.2020 року № 11/44 станом на 05.03.2019 року надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 80 % посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років та надбавки за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя (ОУС) у розмірі 15 % посадового окладу, що були враховані при призначенні йому пенсії є на його думку незаконним, протиправним і таким, що порушує його конституційні права і законні інтереси, а також звужує їх зміст.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2021 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі.

Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що відповідачем було добровільно виконано рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 та направлено до пенсійного органу нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019. Відповідач наголошує, що невключення у нову довідку таких додаткових видів грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя є правомірним, оскільки дані надбавки не передбачені Постановою КМУ №704.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін та зазначає про безпідставність доводів, викладених в апеляційній скарзі.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, судом установлено і підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ у Київській області та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII.

Згідно з розрахунком пенсії по інвалідності, пенсія позивачу обчислена виходячи з таких видів грошового забезпечення, як: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років - 40%, надбавка за роботу для осіб, які працюють в умовах режимних обмежень - 15%, надбавка за кваліфікацію, в/сл, клас майстер - 5, 5%, ОУС- 15%15%, надбавка за особливо важливі завдання - 80% та премія 20%.

У квітні 2018 року ГУ ПФУ у Київській області позивачу здійснило перерахунок пенсії з 01.01.2018, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення на підставі Постанови КМУ №704, Постанови КМУ №103 виходячи з основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення та таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, процентна надбавка за вислугу років та премія.

12 грудня 2018 року рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

10.02.2020 Адміністрацією Держприкордонслужби листом за № 11/Б-490 на звернення позивача відмовлено у видачі оновленої довідки для перерахунку і виплати пенсії згідно розміру грошового забезпечення відповідної посади діючого військовослужбовця із зазначенням усіх додаткових видів грошового забезпечення, премії та інших складових станом на 1 березня 2018 року.

В подальшому, Адміністрацією Держприкордонслужби, у зв'язку з набранням законної сили рішенням Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії була оформлена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідка від 26.06.2020 № 11/44 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням видів і розмірів основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ( надбавок, доплат, підвищень) і премії, зокрема:

Посадовий оклад (ПО) - 6 910, 00 грн.;

Оклад за військовим званням (ОВЗ) полковник - 1 480, 00 грн.;

Надбавка за вислугу років (НВР), 50% (ПО+ОВЗ) - 4 195, 00 грн.;

Надбавка за кваліфікацію клас майстра у розмірі 7% (ПО) - 483, 70 грн.;

Надбавка за службу в умовах режимних обмежень, у розмірі 15 % (ПО) - 1 036, 50 грн.;

Надбавка за особливості проходження служби у розмірі 20% (ПО+ОВЗ+НВР) - 2 517, 00 грн.;

Премія у розмірі 30% (ПО) - 2 073, 00 грн.

Проте, позивач, вважаючи протиправним невключення в дану довідку надбавок, що були враховані при призначені йому пенсії, звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів суду, що діяв правомірно, з чим погоджується і колегія суддів з огляду на наступне.

Так, статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 06.12.2016 року №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка набрала чинності з 01.01.2017 року, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З такого законодавчого регулювання слідує, що Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії звільненим із служби військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 ст.ст. 116 Конституції України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Таким чином, розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як убачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

При цьому, питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.07.2003 № 1058-IV, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, положення пунктів 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.

Згідно з постановою Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №160/8324/19 з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (п. 38).

Колегія суддів звертає увагу, що алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем на виконання рішення Верховного Суду у справі №160/8324/19 була оформлена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області оновлена довідка від 26.06.2020 № 11/44 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням видів і розмірів основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії, зокрема:

Посадовий оклад (ПО) - 6 910, 00 грн.;

Оклад за військовим званням (ОВЗ) полковник - 1 480, 00 грн.;

Надбавка за вислугу років (НВР), 50% (ПО+ОВЗ) - 4 195, 00 грн.;

Надбавка за кваліфікацію клас майстра у розмірі 7% (ПО) - 483, 70 грн.;

Надбавка за службу в умовах режимних обмежень, у розмірі 15 % (ПО) - 1 036, 50 грн.;

Надбавка за особливості проходження служби у розмірі 20% (ПО+ОВЗ+НВР) - 2 517, 00 грн.;

Премія у розмірі 30% (ПО) - 2 073, 00 грн.

Проте, остання не містить додаткових видів грошового забезпечення, таких як: надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 80 % посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років та надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя (ОУС) у розмірі 15 % посадового окладу, що передбачені постановою № 704.

Під час призначення пенсії позивачу були враховані зазначені вище додаткові види грошового забезпечення, проте відповідачем, під час розгляду даної справи не надано належних та допустимих доказів скасування чи ненарахування/невиплати таких додаткових видів грошового забезпечення, як щомісячна надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 80% грошового забезпечення, щомісячна надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя (УОС) у розмірі 15% посадового окладу, тому такі дії відповідача є протиправними.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, наявні підстави для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийняте рішення відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і не підлягає скасуванню.

Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Адміністрації Державної прикордонної служби України - залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2021 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду.

Головуючий-суддя: Л.В. Губська

Судді: О.В. Епель

О.В. Карпушова