15 вересня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/7845/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Удовіченка С.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справу за позовом ОСОБА_1 до Градизької селищної ради Кременчуцького району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
14.07.2021 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Градизької селищної ради Кременчуцького району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Градизької селищної ради Кременчуцького району Полтавської області стосовно нерозгляду у передбачений законодавством спосіб заяви від 10.02.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, площею 3,96 га гр. ОСОБА_1 члену селянського (фермерського) господарства "Горизонт" для ведення фермерського господарства на території Градизької селищної ради Кременчуцького району Полтавської області;
- зобов'язати Градизьку селищну раду Кременчуцького району Полтавської області у передбачений Земельним кодексом України строк розглянути заяву від 10.02.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, площею 3,96 га гр. ОСОБА_1 члену селянського (фермерського) господарства "Горизонт" для ведення фермерського господарства на території Градизької селищної ради Кременчуцького району Полтавської області та прийняти за наслідками її розгляду рішення по суті порушеного у клопотанні питання у відповідності з вимогами статті 118 Земельного кодексу України.
Позов обґрунтований тим, що Градизькою селищною радою Кременчуцького району Полтавської області протиправно не розглянуто заяву позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою у строки передбачені законодавством.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/7845/21, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву зазначив, що заява позивача розглянута 16.03.2021 на 5 сесії 8 скликання та прийнято рішення № 65 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в розмірі земельної частки (паю) гр. ОСОБА_1 члену селянського (фермерського) господарства "Горизонт" для ведення фермерського господарства на території Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області". Дію зазначеного рішення було зупинено розпорядженням селищного голови та призначено позачергову сесію Градизької селищної ради на 01.04.2021. Однак, позачергова сесія 01.04.2021 не відбулася у зв'язку з тим, що не набралась необхідна кількість голосів депутатів для відкриття даної сесії /а.с. 71-73/.
Позивач у відповіді на відзив, наданій до суду, проти доводів відповідача, викладених у відзиві, заперечував, зазначивши, що статтею 37 Регламенту Градизької селищної ради передбачено, що рішення селищної ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зeпинено селищним головою і внесено на повторний розгляд ради із обгрунтуванням зауваження. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Разом з тим, відповідачем порушено строки розгляду заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою /а.с. 63-65/.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини справи та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (паю) розміром 3,96 (умовно кадастрових гектарів) на території Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області для ведення фермерського господарства з метою передачі її у власність як членів СФГ "Горизонт" /а.с. 62/.
19.03.2021 розпорядженням Градизького селищного голови "Про зупинення дії рішень сесії 8 скликання Градизької селищної ради" яким зупинено дії рішень, які були прийняті 16.03.2021 на 5 сесії 8 скликання Градизької селищної ради, зокрема, рішення № 65 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в розмірі земельної частки (паю) гр. ОСОБА_1 члену селянського (фермерського) господарства "Горизонт" для ведення фермерського господарства на території Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області" /а.с. 52-54/.
Листом від 26.03.2021 № 04-22/579 Градизька селищна рада повідомила позивача, що рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою винесено на повторний розгляд позачергової сесії Градизької селищної ради, яку призначено на 01.04.2021 /а.с. 21/.
Позивач звернувся до Градизької селищної ради з листом від 25.05.2021 щодо надання інформації про повторний розгляд рішення /а.с. 22/, однак, відповідь не отримав.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України №2768-ІІІ від 25.10.2001 /далі - ЗК України/.
Відповідно до статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно зі статтею 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
За змістом пункту "а" частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району.
Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною сьомою цієї статті встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що будь-який громадянин України має право звернутися до уповноваженого органу із клопотанням та визначеними законодавством документами про надання йому дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Тобто Земельним кодексом України встановлено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а саме: надати дозвіл або мотивовану відмову в наданні дозволу.
Дозвіл або відмова у його наданні є змістом відповідного індивідуального правового акту.
У відповідності до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Згідно з частинами першою та другою статті 59 цього Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Таким чином, розпорядчий індивідуальний правовий акт про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність оформляється рішенням ради, прийнятим на пленарному засіданні.
Відсутність належним чином оформленого рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність після спливу встановленого законом місячного строку розгляду клопотання особи свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.
Судовим розглядом встановлено, що позивач звернувся до відповідача 10.02.2021 із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (паю) розміром 3,96 (умовно кадастрових гектарів) на території Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області для ведення фермерського господарства з метою передачі її у власність як членів СФГ "Горизонт", однак дію рішення № 65 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в розмірі земельної частки (паю) гр. ОСОБА_1 члену селянського (фермерського) господарства "Горизонт" для ведення фермерського господарства на території Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області" зупинено розпорядженням Градизького селищного голови, а повторне рішення за результатами розгляду заяви позивача не прийнято, що визнається відповідачем.
Суд враховує, що відповідачем до суду не надано жодних документів на підтвердження розгляду заяви позивача та прийняття рішення у встановленому законодавством порядку за результатами такого розгляду.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що має місце протиправна бездіяльність відповідача, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (паю) розміром 3,96 (умовно кадастрових гектарів) на території Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області для ведення фермерського господарства з метою передачі її у власність як членів СФГ "Горизонт".
Оскільки спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, суд вважає за можливе зобов'язати відповідача розглянути на першій черговій/позачерговій сесії заяву ОСОБА_1 від 10.02.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (паю) розміром 3,96 (умовно кадастрових гектарів) на території Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області для ведення фермерського господарства з метою передачі її у власність як членів СФГ "Горизонт".
Обраний судом захист порушеного права узгоджується з правовим висновком Верховного Суду у постанові від 30.04.2020 у справі №812/1313/18.
Верховний Суд зробив такий висновок: Тобто, застосування такого способу захисту прав та інтересів позивача як зобов'язання уповноваженого органу прийняти конкретне рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, є правильним, коли уповноважений орган розглянув клопотання заявника та прийняв рішення, яким відмовив в його задоволенні.
Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Таким чином, при задоволенні позову суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Градизької селищної ради Кременчуцького району Полтавської області (вул. Київська, 51, смт. Градизьк, Полтавська область, 39071, код ЄДРПОУ 21063176), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Градизької селищної ради Кременчуцького району Полтавської області, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (паю) розміром 3,96 (умовно кадастрових гектарів) на території Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області для ведення фермерського господарства з метою передачі її у власність як членів СФГ "Горизонт".
Зобов'язати Градизьку селищну раду Кременчуцького району Полтавської області розглянути на першій черговій/позачерговій сесії заяву ОСОБА_1 від 10.02.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (паю) розміром 3,96 (умовно кадастрових гектарів) на території Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області для ведення фермерського господарства з метою передачі її у власність як членів СФГ "Горизонт".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Градизької селищної ради Кременчуцького району Полтавської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Удовіченко