Справа № 420/11337/21
14 вересня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Адміністрації Державної прикордонної служби (вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601), Комісії Адміністрації Державної прикордонної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками дій, учасниками війни ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Адміністрації Державної прикордонної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками дій, учасниками війни від 15.04.2021 р. №3/6/1 про відмову ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій у відповідності до пункту 11 частини 1 статті 6 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; зобов'язати Комісію Адміністрації Державної прикордонної служби України , з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками дій, учасниками війни, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.03.2021 р. та прийняти рішення про надання йому статусу учасника бойових дій у відповідності до пункту 11 частини 1 статті 6 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 , з 21.12.2012 по 06.09.2019 р. проходив військову службу в дивізіоні кораблів та катерів морської охорони (з місцем дислокації н.п.Ізмаїл) Одеського загону морської охорони на посаді старший моторист-рульовий МКаМО BG-709 старший матрос. У зв'язку з тим, що чинним законодавством передбачено позасудову процедуру підтвердження особою її участі в бойових діях з метою отримання статусу учасника бойових дій та визначено орган, який уповноважений приймати таке рішення, позивач 24.11.2020 р. звернувся з заявою про надання статусу учасника бойових дій до Комісії Адміністрації Державної прикордонної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни. Проте Листом № 126/К-15445 від 05.01.2021 Адміністрації Держприкордонслужб повідомлено, що рішенням Комiсiп вiд 30.12.2020 p. № 13/1/1 позивачу відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій на підставі підпункту 1 пункту 4 розділу I «Положення про комісію Адміністрації Державної прикордонної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни». затвердженого наказом МВС України № 281 від 15.04.2019р. Позивач вважає зазначену відмову протиправною та звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 07.07.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду, та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у справі №420/11337/21 за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби, Комісії Адміністрації Державної прикордонної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками дій, учасниками війни про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідач Адміністрація Державної прикордонної служби вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (вхід. №42036/21 від 03.08.2021р.), наголошуючи, зокрема, що підпунктом 2 пункту 4 розділу II Положення про Комісію Адміністрації Державної прикордонної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.04.2019 №281, комiсiя відмовляє в наданні статусу учасника бойових дій, учасника війни в разi вiдсутності документів, що містять достатні підтвердні докази які є підставою для надання статусу учасника бойових дій. Проте позивачем не були надані достатні підтвердні докази, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій, а тому ОСОБА_1 відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій.
Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (вхід. №45021/21 від 17.08.2021р.), у якій останній наполягав на задоволенні позовних вимог.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного податкового законодавства, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , з 21.12.2012 по 06.09.2019 р. проходив військову службу в дивізіоні кораблів та катерів морської охорони (з місцем дислокації н.п.Ізмаїл) Одеського загону морської охорони на посаді старший моторист-рульовий МКаМО BG-709 старший матрос.
У період з 04 по 13 квітня 2018 року на річці Дунай було виявлено та знищено три плавучі міни «Sautter-Harle» 1920 року для підводних човнів часів Першої світової війни.
Позивач 24.11.2020 р. звернувся з заявою про надання статусу учасника бойових дій до Комiсi Адміністрації Державної прикордонної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни.
Листом №126/К-15445 від 05.01.2021 Адмiнiстрацiї Держприкордонслужб повідомлено, що рішенням Комiсiї вiд 30.12.2020 р. № 13/1/1 Позивачу відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій на підставі підпункту 1 пункту 4 розділу I «Положення про комісію Адміністрації Державної прикордонної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни», затвердженого наказом МВС України № 281 від 15.04.2019.
Позивач вважає зазначену відмову протиправною та звернувся до суду з даним позовом.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII(далі Закон № 3551-XII) ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Згідно із статтею 5 цього Закону учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Пунктом 2 статті 6 Закону № 3551 визначено, що учасниками бойових дій визнаються, зокрема учасники бойових дій на території інших країн- військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Перелік держав, зазначених у цьому пункті, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положенням про комісію Адміністрації Державної прикордонної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.04.2019р. № 281 визначено, що основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішення щодо визнання учасниками бойових дій військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба), членів екіпажів кораблів, катерів, суден забезпечення, літаків та вертольотів, осіб, які, перебуваючи на борту кораблів, катерів, суден забезпечення, літаків (вертольотів) Держприкордонслужби, виконували бойове (службове) завдання із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями, позбавлення такого статусу, а також розгляд питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни працівникам Держприкордонслужби, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (п.1 р ІІ Положення).
З метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія має право:
1) вивчати довідки, документи та інші докази, надіслані керівниками органів Держприкордонслужби чи подані особисто колишніми військовослужбовцями і працівниками Держприкордонслужби;
2) заслуховувати за потреби пояснення осіб, стосовно яких подані документи, свідків, представників органів державної влади, громадських організацій, рад ветеранів;
3) подавати на розгляд міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка утворюється Міністерством у справах ветеранів України (далі - міжвідомча комісія), документи зі спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання;
4) приймати рішення про надання статусу учасника бойових дій, учасника війни;
5) повертати документи керівникам органів і підрозділів Держприкордонслужби, особам, які самостійно подали документи, для подальшого доопрацювання;
6) приймати рішення про відмову в наданні статусу учасника бойових дій, учасника війни;
7) приймати рішення про позбавлення статусу учасника бойових дій, учасника війни;
8) повторно розглядати за рішенням Голови Держприкордонслужби (особи, яка виконує його обов'язки) питання про надання статусу учасника бойових дій, учасника війни особам, яким було відмовлено в наданні такого статусу раніше. (п. 2 р. ІІ Положення).
Комісія вивчає документи, у разі потреби заслуховує пояснення осіб, стосовно яких вони подані, та в місячний строк із дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, учасника війни, або відмови в наданні такого статусу (п. 2 р. ІІ Положення).
Так 02.04.2021р. позивачем надано до Комісії Адміністрації Державної прикордонної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками дій, учасниками війни лист від 04.05.2020 p. № 210 начальника Ізмаїльського МРВ ГУ ДСНС України підполковника служби цивільного захисту на ім'я командира Ізмаїльського загону морської охорони Олега Шикши, в якому зазначено, що при ліквідації міни Sautter-Harle» 1920 року для підводних човнів на річці Дунай, ОСОБА_1 залучався для забезпечення виконання робіт особового складу піротехнічної групи АРЗ СП ГУ ДСНС України в Одеській області, оточення доступу небезпечної зони та буксирування міни з місця знаходження до безпечної відстані від населених пунктів для її подальшої ліквідації.
Розмінування місцевості у зв'язку з виявленням на річці Дунай трьох плавучих мiн Sautter-Harle 1920 року для підводних човнів часів Першої світової війни підтверджується наступними актами виконаних робіт з розмінування місцевості (зі схемами), а саме:
Акт № 38 виконаних робіт з розмінування місцевостi вiд 04 квітня 2018 р. з 06 год. 00 хв. до 20 год 30 хв. за адресою: Одеська обл.,за межами м.Ізмаїл, в р.Дунай;
Акт № 39 виконаних робіт з розмінування місцевості від 05 квітня 2018 р. з 0 год.00 хв. до 22 год 30 хв. за адресою: Одеська обл., за межами м.Кілія, в р.Дунай;
Акт № 49 виконаних робіт з розмінування місцевостi вiд 13 квітня 2018 р. з 07 год. 00 хв. до 21 год. 00 хв за адресою: Одеська обл., за межами м.Ізмаїл на 107 км. р.Дунай.
В пункті 10 зазначених актів виконаних робіт надано перелік осіб, які залучались до забезпечення робіт з розмінування місцевості, який складається з особового складу піротехнічного підрозділу та представників.
В якості представника ОСОБА_1 приймав безпосередню участь в розмінуванні місцевості 04.04.2018 р., 05.04.2018 р. та 13.04.2018 р., про що свідчить його підпис під кожним актом виконаних робіт.
Листом від 04.05.2020 р. № 210 підтверджено, що при ліквідації міни «Sautter-Harle» 1920 року для підводних човнів на річці Дунай, ОСОБА_2 «залучався для забезпечення виконання робіт особового складу піротехнічної групи AP3 СП ГУ ДСНС України в Одеській області, оточення доступу небезпечної зони та буксирування міни з місця знаходження до безпечної відстані від населених пунктів для її подальшої ліквідації».
Крім того, кожен факт буксирування та розмінування вибухонебезпечних предметів було зафіксовано вищевказаними Актами виконаних робіт, які підписували особи, залучені до забезпечення робіт з розмінування місцевості. На цих Актах мається підпис ОСОБА_1 .
Безпосередня участь Позивача у розмінуванні місцевості, а саме оточення доступу небезпечної зони та буксирування міни з місця знаходження до безпечної відстані від населених пунктів, як було вже зазначено, також підтверджується заявами свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , оскільки вони самі були безпосередніми учасниками тих подій.
Відповідно до довідки № 118 від 05.03.2020, виданої Ізмаїльським міськрайонним відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, якою підтверджено, що « ОСОБА_1 безпосередньо залучався до перевезення особового складу піротехнічної групи аварійно-рятувального загону ГУ ДСНС України в Одеські області, оточення доступу небезпечної зони та буксирування міни з місця знаходження до безпечної відстані від населених пунктів для її подальшої ліквідації.»
Відповідно до п.1 р ІІІ Положення Комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій на підставі документів, визначених Порядком.
Комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника війни на підставі документів, перелік яких визначено постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 739 «Питання надання статусу учасника війни деяким особам» (п.2 р ІІІ Положення).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 739 Установити, що підставами для надання статусу учасника війни працівникам підприємств, установ та організацій є:
документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до забезпечення проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією, його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угрупувань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення), а також інші документи, видані державними органами, підприємствами, установами, організаціями, що містять відомості про безпосередню участь працівника в забезпеченні виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів і розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень) - для працівників, які на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування, залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення;
витяги з наказів Генерального штабу Збройних Сил про залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, витяги з наказів Командувача об'єднаних сил, командирів оперативно-тактичних угрупувань про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення таких заходів, документи про направлення у відрядження до районів здійснення таких заходів - для працівників, які на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування, залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів (п.2 Постанови від 23 вересня 2015 року № 739).
З огляду на викладене та документальне підтвердження прийняття участі позивача у розмінуванні місцевості. Посилання відповідачана п.п. 1 п. 4 розділу ІІ Положення про комісію Адміністрації Державної прикордонної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни є неправомірними, а тому наявні підстави для визнання протиправною та скасування рішення Комісії Адміністрації Державної прикордонної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками дій, учасниками війни від 15.04.2021 р. №3/6/1 про відмову ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій у відповідності до пункту 11 частини 1 статті 6 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зобов'язання Комісії Адміністрації Державної прикордонної служби України , з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками дій, учасниками війни, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.03.2021 р. та прийняти рішення про надання йому статусу учасника бойових дій у відповідності до пункту 11 частини 1 статті 6 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст.75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, на підставі ст. 8 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.72-76, 139, ст.ст.241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Адміністрації Державної прикордонної служби (вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601), Комісії Адміністрації Державної прикордонної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками дій, учасниками війни ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Адміністрації Державної прикордонної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками дій, учасниками війни від 15.04.2021 р. №3/6/1 про відмову ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій у відповідності до пункту 11 частини 1 статті 6 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
3. Зобов'язати Комісію Адміністрації Державної прикордонної служби України , з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками дій, учасниками війни, (вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 00034039) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.03.2021 р. та прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій у відповідності до пункту 11 частини 1 статті 6 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Адміністрації Державної прикордонної служби (вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 00034039) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 908(дев'ятсот вісім)грн.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Рішення складено 14.09.2021року, з урахуванням знаходження судді Харченко Ю.В. у черговій щорічній, та додатковій відпустках, у період часу з 09.08.2021р. по 31.08.2021р.; 02.09.20021р. - 03.09.2021р., а також на лікарняному - з 06.09.2021р. по 08.09.2021р., включно.
Суддя Харченко Ю.В.