справа№380/13137/21
15 вересня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить:
визнати протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії, з урахуванням періоду з 01.01.1992 року по 31.12.1997 року, що підтверджується довідкою про заробіток (дохід) для обчислення пенсії від 18.02.2009 року №14, виданою Відкритим акціонерним товариством “Галлак”;
зобов'язати провести перерахунок пенсії, з урахуванням періоду з 01.01.1992 року по 31.12.1997 року, що підтверджується довідкою про заробіток (дохід) для обчислення пенсії від 18.02.2009 року №14, виданою Відкритим акціонерним товариством “Галлак”.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що неодноразово звертався до відповідача із проханням перерахувати пенсію з урахуванням періоду роботи на відкритому акціонерному товаристві «Галлак», однак отримував відмови. Вказує, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій у заявника відсутній обов'язок подання відповідачу копій первинних документі, на підставі яких було видано довідку про заробітну плату. При цьому, чинним законодавством не передбачено обов'язку позивача щодо архівування та збереження первинних документів на підтвердження довідки про заробітну плату. Окрім того, відповідачем не було зазначено які саме відомості зазначені у згаданій довідці, є такими, що потребують підтвердження.
Відповідач у своїх запереченнях вказує, що рішення органу Пенсійного фонду про призначення пенсії позивачу ним не оскаржувалось. Крім права пенсіонера за його бажанням для розрахунку пенсії надати довідку про заробітну плату за інші періоди роботи законом визначена обов'язкова умова підтвердження такої довідки первинними документами. Зазначає, що ним було вжито заходів для проведення перевірки позивача щодо достовірності видачі довідок, однак за юридичною адресою підприємства ворота закриті, керівні органи відсутні, підприємство фінансово-господарської діяльності не веде. При цьому, позивач порушив процедуру звернення до органу Пенсійного фонду.
10.08.2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
Дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд встановив наступні обставини справи.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком, яка призначена на підставі Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідач листом №1911-1509/Л-52/8-1300/21 від 24.02.2021 року надав відповідь на звернення дружини позивача на Урядову «гарячу лінію», що довідку про заробітну плату №14 від 18.02.2009 року видану ВАТ «Галлак» за період роботи з 01.01.1990 року по 31.05.1998 року не враховано при розрахунку пенсії позивача, оскілки відсутні первинні документи або акт перевірки правильності видачі довідки.
Окрім того, листом №3795-3005/Л-52/8-1300/21 від 07.04.2021 року відповідач повторно надав відповідь на звернення позивача щодо перерахунку його пенсії, що роз'яснення з порушеного питання надавалось листом від 24.02.2021 року. Крім того, ним 02.02.2021 року здійснено вихід за юридичною адресою ВАТ «Галлак» та встановлено, що територія підприємства загороджена, прохідна закрита, вивіска з назвою підприємства відсутня.
Не погодившись із таким рішенням позивач звернувся з адміністративним позовом до суду про здійснення перерахунку пенсії.
Змістом спірних правовідносин є відмова відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням періоду роботи на ВАТ «Галлак» з 01.01.1992 року по 31.12.1997 року згідно довідки про заробіток (дохід) для обчислення пенсії від 18.02.2009 року №14.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №1058-IV).
Згідно ч.1 ст.9 Закону №1058-IV за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.16 Закону №1058-IV позивач як застрахована особа, має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.
Згідно ч.1 ст.40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У відповідності до ч.1 ст.44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону №1058-IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФ України від 25.11.2005 року №22-1, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок №22-1).
Пунктом 2.1 Порядку №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року.
При цьому, у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у адміністративній справі за № 160/8324/19 від 17.12.2019 року зазначено, що до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому, у згаданому рішенні передбачено, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.
Наведені норми та висновки Верховного Суду вказують на те, що перерахунок пенсії може бути здійснено або на підставі заяви пенсіонера, або рішення, прийнятого Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з листа-відповідача №1911-1509/Л-52/8-1300/21 від 24.02.2021 року дружина позивача звернулася на Урядову «гарячу лінію» щодо перерахунку пенсії позивача.
Окрім того, відповідно до листа №3795-3005/Л-52/8-1300/21 від 07.04.2021 року позивач повторно звернувся до відповідача із запитом щодо перерахунку пенсії.
Враховуючи викладене, суд вважає, що чинним законодавством не передбачено здійснення перерахунку пенсії на підставі звернення на Урядову «гарячу лінію» та на підставі звернення.
В даному випадку позивачу необхідно було звернутись до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії з урахуванням періоду роботи на ВАТ «Галлак» на підставі довідки про заробіток для обчислення пенсії від 18.02.2009 року №14.
Відтак, суд дійшов висновку, що правових підстав для задоволення позовних вимог немає.
При цьому, судом не беруться до уваги інші аргументи сторін, з огляду на встановлені обставини.
За таких обставин, судом не встановлено порушень діями відповідача прав позивача у сфері пенсійного забезпечення, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Щодо судових витрат, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.Я.Мартинюк