справа№380/7270/21
14 вересня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язання вчинити дії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Відокремлений підрозділ «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля».
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в зарахуванні до загального та пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком №1 ОСОБА_1 періоду роботи у відокремленому підрозділі шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» по 31.12.2020 року та відмови у перерахунку розміру пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 16.02.2021 року (дата звернення про перерахунок);
- зобов'язати Головне управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до загального та пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком №1 ОСОБА_1 період роботи у відокремленому підрозділі шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» по 31.12.2020 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з врахуванням раніше виплаченої пенсії з 16.02.2021 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пільгову пенсію. Вказує, що звернувся до Головного управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», однак отримав відмову у вигляді листа у зв'язку з тим, що відсутні підстави для перерахунку, оскільки стаж на підземних роботах становить 12 років 03 місяці 06 днів(зарахований по 31.03.2018). Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та просить задовольнити позов.
Ухвалою суду від 11.05.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач подав до суду відзив на позов в якому заперечує, щодо позовних вимог. По суті позовних вимог вказує, що ОСОБА_1 19.02.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою довільної форми щодо перерахунку пенсії. За результатами розгляду звернення позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області надано відповідь інформативного характеру № 2969-2079/О-52/8-1300/21 відповідно до Закону України «Про звернення громадян», у якій, зокрема, роз'яснено порядок зарахування періодів роботи до страхового стажу та порядок перерахунку пенсії. Таким чином, оскільки позивачем не подавалася до територіального органу Пенсійного фонду України заява встановленого зразка про перерахунок пенсії та інші необхідні документи, відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії з 16.02.2021. Вказує, що рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку. Оскільки, згідно документів пенсійної справи стаж ОСОБА_1 на підземних роботах становить 12 років 03 місяці 06 днів (зарахований по 31.03.2018), тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Період роботи ОСОБА_1 з 01.07.2019 по 31.12.2020 у відокремленому підрозділі "Шахта "Великомостівська" Державного підприємства "Львіввугілля" не зараховано до загального страхового стажу та до стажу роботи із повним робочим днем на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, оскільки за вказаний період відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП "Шахта "Великомостівська" ДП "Львіввугілля". Зазначає, що підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 16.02.2021 немає, оскільки позивачем не подавалася до територіального органу Пенсійного фонду України заява встановленого зразка про перерахунок пенсії та інші необхідні документи. Просить суд відмовити в позовних вимогах повністю.
Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля», надійшли пояснення, де вказано, що ОСОБА_1 працює на ВП «Шахта» «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» з 26.12.2005 та заборгованість по заробітній платі, нарахуванню ЄСВ по квітень 2021 року немає.
Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та
встановив:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пільгову пенсію.
Згідно даних Трудової книжки НОМЕР_1 позивач працює на ВП «Шахта» «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» з 26.12.2005 по 05.04.2021, згідно відмітки відділу кадрів (а.с. 12-16)
ОСОБА_1 19.02.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с.7).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 2969-2079/О-52/8-1300/21 від 22.03.2021 позивачу повідомлено, що згідно документів пенсійної справи стаж ОСОБА_1 на підземних роботах становить 12 років 03 місяці 06 днів (зарахований по 31.03.2018), тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Також зазначено, що право на перерахунок пенсії відповідно статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" набуде після сплати підприємством страхових внесків за грудень 2020 (а.с.5-6).
Позивач звернувся до ВП «Шахта» «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» із заявою від 09.04.2021, де просить надати довідку про сплату ЄСВ на його заробітню плату (а.с.9).
ВП «Шахта» «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» надало довідку по місцю вимоги від 13.04.2021 №110/564, в якій повідомлено позивача, що станом на 31.12.2020 заборгованості по заробітній платі та нарахуванню ЄСВ немає (а.с.8).
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону №1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
При цьому виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.
При вирішенні спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 (справа № 208/6680/16-а), від 20.03.2019 (справа № 688/947/17), від 30.09.2019 (справа № 316/1392/16-а), від 27.05.2021 (справа 343/659/17) відповідно до яких, за загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі. Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи на такому підприємстві.
Як встановлено судом, період роботи з 01.07.2019 по 31.12.2020 у Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» не зараховано до страхового та пільгового стажу позивача у зв'язку з тим, що в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація про сплату страхових внесків.
Разом з тим, судом встановлено, що позивач з 26.12.2005 працює у Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля», зокрема, з 01.07.2019 по 05.04.2021 на посаді електрослюсаря підземного 4-го розряду з повним робочим днем в шахті, що підтверджується записами у трудовій книжці позивача (а.с.16)
Водночас судом враховано, що позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах. При цьому рішення про неврахування періоду роботи з 01.07.2019 по 31.12.2020 з підстав відсутності даних про сплату страхових внесків, пенсійний орган прийняв при розгляді заяви позивача про перерахунок пенсії відповідно до вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Наведені вище норми Закону №1058-IV та Порядку №22-1, які регламентують порядок звернення за пенсією та її перерахунок, не передбачають подання окремої заяви про врахування всіх періодів роботи особи, що звертається за перерахунком пенсії, поряд з документами, що підтверджують набутий особою стаж.
Оскільки з наявних у справі письмових доказів встановлено, що з 01.07.2019 по 31.12.2020 позивач працював у Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля», з довідки Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з'ясовано, що нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхувальником страхові внески, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до страхового та пільгового стажу позивача вказаний період його роботи.
Разом з тим, позивач просить здійснити перерахунок та виплату пенсії з 16.02.2021, а звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії 19.02.2021, тому суд дійшов висновку про необхідність здійснення перерахунку та виплати пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з моменту звернення до органів пенсійного фонду за таким перерахунком, тобто з 19.02.2021.
З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, визнання протиправними дій щодо відмови в зарахуванні до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоду роботи по 31.12.2020 на посаді електрослюсаря підземного та відмову у перерахунку пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зобов'язання зарахувати до загального та пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком №1 ОСОБА_1 період роботи у відокремленому підрозділі шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» по 31.12.2020 та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з врахуванням раніше виплаченої пенсії з 19.02.2021.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно із частиною першою та третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 908,00 грн. сплаченого за подання позову немайнового характеру квитанцією №50 від 27.04.2021. Суд звертає увагу, що сума судового збору підлягає стягненню з відповідача в повному обсязі, оскільки, часткове задоволення позову стосується лише способу захисту порушеного права обраного судом.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в зарахуванні до загального та пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком №1 ОСОБА_1 періоду роботи у відокремленому підрозділі шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» по 31.12.2020 та відмови у перерахунку розміру пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 19.02.2021.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) зарахувати до загального та пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком №1 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП : НОМЕР_2 ) період роботи у відокремленому підрозділі шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» по 31.12.2020 та здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з врахуванням раніше виплаченої пенсії з 19.02.2021.
4. В інших позовних вимогах відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП : НОМЕР_2 ) з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 14.09.2021.
Суддя Коморний О.І.