Рішення від 14.09.2021 по справі 380/9941/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/9941/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2021 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , враховуючи заробітну плату в ТОВ «Геофізсервіс», AT «Пурпетрубопровідсбуд», оформлене листом від 21.12.2020 № 8796-8982/П-52/8-1300/20;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , враховуючи заробітну плату в ТОВ «Геофізсервіс», AT «Пурпетрубопровідсбуд», починаючи з моменту звернення - 27 листопада 2020 року, з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, надавши довідки про заробітну плату, що враховується для призначення пенсії. Проте пенсійний орган не включив суми заробітку з 01.01.2004 до розрахунку пенсії, оскільки в таких відсутня інформація про сплату внесків у відповідні фонди, та повернув позивачу довідки. Позивач вважає, що відповідач фактично відмовив йому у перерахунку пенсії, проте незаконно, оскільки позивач, як громадянин України наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.

Ухвалою судді від 23.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.

Відповідач позов не визнав, 19.07.2021 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що зарахування до страхового стажу періодів роботи та врахування заробітної плати з 01.01.2004 року здійснюється за умови підтвердження сплати страхових внесків, зокрема, до відповідних фондів Російської Федерації. Отже, періоди роботи на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, починаючи з 01.01.2004 року можливо зарахувати до страхового стажу на підставі довідок про заробітну плату, в яких наявна інформація про сплату страхових внесків до відповідних фондів держав-учасниць СНД. З долучених до позовної заяви довідок періодів роботи у Російській Федерації в ТОВ "Геофізсервіс" та AT "Пурпетрубопровідсбуд" для врахування до страхового стажу позивачу підстав немає, оскільки у даних довідках відсутня інформація про сплату страхових внесків по цих підприємствах. Розмір пенсії позивача обчислено відповідно до норм чинного законодавства і нормативно - правових актів України. З огляду на викладене, просить відмовити в задоволенні позову.

Суд, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 28.10.2015 відповідно до статті Тимчасової угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі у галузі пенсійного забезпечення.

Загальний стаж роботи позивача становить 38 років 05 місяців 2 дні (стаж враховано по 30.10.2015 включно, з них робота в районах Крайньої Півночі з 28.04.1985 по 30.10.2015).

27.11.2020 ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії, на яку відповідач листом від 21.12.2020 №8796-8982/П-52/8-1300/20 повідомив про те, що в поданих довідках про дохід відсутня інформація про сплату внесків у відповідні фонди, тому суми заробітку з 01.01.2004 до розрахунку пенсії не включені.

Листом від 20.04.2021р. № 4448-3444/П-52/8-1300/21 відповідач надіслав позивачу копії довідок про заробітну плату, які не були враховані при перерахунку пенсії, а саме:

- довідку від 09.02.2016р. № 39 про заробітну плату в ТОВ «Геофізсервіс»;

- довідку від 09.02.2016р. № 40 про заробітну плату в ТОВ «Геофізсервіс»;

- довідку від 09.02.2016р. № 41 про заробітну плату в ТОВ «Геофізсервіс»;

- довідку від 09.02.2016р. № 42 про заробітну плату в ТОВ «Геофізсервіс»;

- довідку від 09.02.2016р. № 43 про заробітну плату в ТОВ «Геофізсервіс»;

- довідку від 09.02.2016р. № 44 про заробітну плату в ТОВ «Геофізсервіс»; -довідку від 10.02.2016р. № 14 про заробітну плату в AT «Пурпетрубопровідсбуд»;

Вважаючи таку відмову пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача протиправною, останній звернувся в суд з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Згідно з ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом; це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права встановлено, що держави, які беруть участь у цьому Пакті, визнають право кожної людини на соціальне забезпечення, включаючи соціальне страхування.

Зокрема, згідно зі ст.12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення тощо.

Згідно приписів ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок та умови призначення пенсії за віком визначено Законом України № 1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно зі ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною 1 статті 44 Закону №1058 передбачено, що заява про призначення, поновлення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до п.4.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (із змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (в редакції чинній на час звернення) (далі - Порядок № 22-1), орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного видку пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (Додаток 3).

Згідно з п.5 ст.45 Закону №1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 призначено пенсію 28.10.2015 відповідно до статті 1 Тимчасової угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі у галузі пенсійного забезпечення.

Загальний стаж роботи позивача становить 38 років 05 місяців 2 дні (стаж враховано по 30.10.2015 включно, з них робота в районах Крайньої Півночі з 28.04.1985 по 30.10.2015.

Відповідно до ч.1 ст.40 вказаного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Статтею 41 зазначеного Закону визначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Системний аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті страхувальниками. Обчислення розміру пенсії та її перерахунок провадиться з урахуванням страхового стажу особи, а саме, періоду, протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. При цьому, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Також із змісту наведеного Закону слідує, що розмір пенсії за віком особи залежить від її страхового стажу та заробітної плати, а також показника середньої заробітної плати по країні, який відповідно до цього Закону, враховується для обчислення пенсії.

Норми Угоди від 14.01.1993 між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють поза межами кордонів своїх країн, передбачають, що питання пенсійного забезпечення регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 та двосторонніми угодами у цій галузі.

Відповідно до ч.3 ст.6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 розрахунок пенсії проводиться із заробітку (доходу) за період роботи, який зарахований до трудового стажу.

Матеріалами справи підтверджується, що страховий стаж позивача становить 38 років 05 місяців 2 дні (стаж враховано по 30.10.2015 року включно, з них робота в районах Крайньої Півночі з 28.04.1985 по 30.10.2015).

Для обчислення розміру пенсії враховано заробітну плату за період з 01.03.1986 по 31.12.1990 згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 27.10.2015 №360, виданої ПАТ «Укрнафта» «Прикарпатське управління бурових робіт», та з 01.07.2000 по 31.12.2003 згідно довідок:

- Архівна довідка №14-4-01/38-2016/С від 10.02.2016 (за період роботи в муніципальному унітарному підприємстві «Пурнефтегеофизика» з 01.07.2000 по 31.12.2000);

- Архівна довідка №14-4-01/39-2016/С від 10.02.2016 (за період роботи в муніципальному унітарному підприємстві «Пурнефтегеофизика» з 01.01.2001 по 31.12.2001);

- Довідка №37 від 09.02.2016, видана ООО «Геофизсервис» з 01.01.2001 о 31.12.2002;

- Довідка №38 від 09.02.2016, видана ООО «Геофизсервис» з 01.01.2003 по 31.12.2003.

Судом також встановлено, що відповідно до поданої позивачем заяви від 29.10.2020 та на підставі поданих довідок позивачу була перерахована пенсія відповідно до Закону №1058.

За заявою позивача про перерахунок пенсії від 27.11.2020, пенсійний орган повідомив, що суми заробітку з 01.01.2004 в розрахунок пенсії не включені.

З повернутих позивачу довідок про заробітну плату суд вбачає, що такі видані ООО «Геофизсервис» за періоди роботи з 2004 по 2009 рік, та довідка АО «Пурпетрубопроводстрой» від 10.02.2016 №14 за період роботи з лютого 2009 року по липень 2013 року.

Підставою для неврахування вказаних довідок пенсійний орган зазначив відсутність у них інформації по сплату внесків у відповідні фонди, тому суми заробітку з 01.01.2004 до розрахунку пенсії не включені.

Однак дослідивши копії долучених до матеріалів справи довідок, суд вважає необґрунтованими покликання відповідача з огляду на наступне.

Вказані вище довідки містять всю необхідну інформацію про заробітну плату позивача із зазначенням, що видані на основі платіжних відомостей, мають відбитки печаток товариств, підписані директорами, чинні та не визнані недійсними.

При цьому, довідка АО «Пурпетрубопроводстрой» від 10.02.2016 №14 містить інформацію про те, що обов'язкові відрахування з нарахованої заробітної плати, передбачені законодавством, діючим на момент нарахування заробітної плати, проведені в повному обсязі, що підтверджується записами в платіжних відомостях.

У довідках ООО «Геофизсервис» зазначено про те, що такі видані ОСОБА_1 про розмір заробітної плати, що враховується при нарахуванні пенсії. Відсутність записів про сплату страхових внесків не підтверджує безумовно, що такі не сплачувалися.

Крім того, суд наголошує, що будь-яких спростувань наведеної в них інформації суду не подано.

Окремі дефекти в діяльності роботодавців ООО «Геофизсервис» не можуть позбавляти позивача соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Також учасниками справи не спростована наявність у позивача самого трудового стажу, тобто, його трудової діяльності впродовж спірного періоду на вищезазначених підприємствах.

Водночас, діючим законодавством надано право пенсійному органу, що призначає пенсії, перевіряти обґрунтованість видачі документів, які подаються для призначення (перерахунку) пенсій.

Також органи ПФ України мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Позивач не може бути позбавлений свого права на врахування страхового стажу та збільшення розміру пенсії згідно зідовідками, які пенсійний орган ставить під сумнів, проте не вчинив жодних дій для перевірки їх достовірності.

Окрім того, у позивача відсутня будь-яка можливість в інший спосіб отримати відомості, зазначені у цих довідках. Зі свого боку, позивач вчинив всі необхідні для перерахунку розміру пенсії дії, а відтак, не може нести тягар відповідальності за формування роботодавцями (ООО «Геофизсервис» та АО «Пурпетрубопроводстрой») належним чином довідок про його заробітну плату.

Окрім цього, суд підкреслює, що така позиція пенсійного органу, яка фактично не стосується допущених зловживань зі сторони позивача, а торкається дій його роботодавців, призвела до неспівмірних наслідків у формі зменшення розміру пенсії позивача.

Оскільки пенсійний орган не здійснив перерахунок пенсії за зверненням позивача відповідно до поданих довідок про заробітну плату, при цьому не прийнявши відповідного рішення про відмову, суд дійшов висновку, що охоронювані законом права, свободи та інтереси позивача порушені протиправною бездіяльністю відповідача, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії позивача з врахуванням заробітної плати в ООО «Геофизсервис» та АО «Пурпетрубопроводстрой» за період з лютого 2004 року по липень 2013 року на підставі поданих довідок про заробітну плату.

При цьому, відновлення порушених прав, свобод та охоронюваних законом інтересів позивача належить здійснити шляхом зобов'язання відповідача провести з 27.11.2020 (дата звернення) перерахунок пенсії з врахуванням відповідних документів.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

вирішив:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням заробітної плати в ООО «Геофизсервис» та АО «Пурпетрубопроводстрой» за період з лютого 2004 року по липень 2013 року на підставі поданих довідок про заробітну плату.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 27.11.2020 за довідками про заробітну плату ООО «Геофизсервис» №№39, 40, 41, 42, 43, 44 від 09.02.2016 та довідки про заробітну плату АО «Пурпетрубопроводстрой» від 10.02.201 №14.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (82450, Львівська область, Стрийський район, с. Зарічне; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів; ЄДРПОУ 13814885) судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Грень Н.М.