Рішення від 08.09.2021 по справі 360/2909/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

08 вересня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2909/21

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Захарової О.В.,

за участю

секретаря судового засідання Олійник О.А.,

та

представників сторін:

від позивача - не прибув,

від відповідача - не прибув,

розглянувши у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

07 червня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (далі - позивач) до Державного підприємства «Первомайськвугілля» (далі - відповідач, ДП «Первомайськвугілля»), в якому позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відокремленого підрозділу «Шахта Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля», а саме - зобов'язати відповідача зупинити виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: експлуатацію пристроїв зарядних для заряджання тягових акумуляторних батарей типу ЗУ 120/77-128 № 3, № 4, № 7 та підйомного пристрою (крану) КЕД-7 (зав. № 46, інв. № 24113) у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей до усунення зазначених порушень.

В обґрунтування позову зазначено, що на підставі заяви ДП «Первомайськвугілля» від 11 травня 2021року № 01/1-362 щодо направлення представників інспекторського складу Управління гірничого нагляду Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці для проведення позапланової перевірки, згідно із статтями 4, 6 і 7 Закону України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», і у відповідності з наказом Міжрегіонального управління від 12 травня 2021 року № 753 та направленням на перевірку від 12 травня 2021 року № 204/6.6 27 травня 2021 року посадовою особою Міжрегіонального управління проведено позапланову перевірку суб'єкта господарювання: відокремленого підрозділу «Шахта Гірська» державне підприємство «Первомайськвугілля», код ЄДРПОУ 26402894, розташованого за адресою: 93292, Луганська область, Попаснянський район, м. Гірське, вул. Івана Данькова, буд. 21, на предмет перевірки дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами перевірки складений акт від 27 травня 2021 року № 6.6/0121/3 та припис від 27 травня 2021 року № 6.6/0121/3, у яких зафіксовано 15 порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62.

За твердженням позивача, виявлені у пунктах 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 акту перевірки порушення несуть загрозу життю та/або здоров'ю людей, тому є всі підстави для повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки.

З посиланням на положення статей 27, 43 Конституції України, статті 4, 39 Закону України «Про охорону праці», статей 4, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», позивач просить позовні вимоги задовольнити та застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинення виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: зупинити експлуатацію пристроїв зарядних для заряджання тягових акумуляторних батарей типу ЗУ 120/77-128 № 3, № 4, № 7 та підйомного пристрою (крану) КЕД-7(зав.№ 46, інв. № 24113) у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей до усунення встановлених порушень.

Ухвалою суду від 14.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження (арк. спр. 31-32).

Ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (арк. спр. 55).

16.07.2021 за вх. № 24091/2021 відповідачем надано відзив на позовну заяву (арк. спр. 27), в якому позовні вимоги не визнав, зазначивши, що відображені в акті від 27 травня 2021 року № 6.6/0121/3 та приписі від 27 травня 2021 року № 6.6/0121/3 порушення усунуті.

На усунення порушень, вказаних у пункті 15 акту, необхідні значні фінансові кошти та додатковий час. На даний час подана заявка на тендерний розгляд для виконання експертизи ДП «Донецьким ЕТЦ» стану охорони праці та безпеки промислового виробництва під час експлуатації заявлених машин, механізмів, устаткування та їх відповідності вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки для отримання дозволу Держпраці на експлуатацію машин, механізмів, устаткування» підвищеної небезпеки.

Враховуючи, що відповідачем ведеться робота з підготовки документів на проведення експертизи та отримання дозволу Держпраці на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, відповідач вважає недоцільним застосування заходів реагування.

На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, 08.09.2021 за вх.№ 30023/2021 до суду надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача (арк. спр. 59)

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (арк. спр. 58).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877), Законом України від 14 жовтня 1992 року № 2694-ХІІ «Про охорону праці» (далі - Закон № 2694), Гірничим законом України від 6 жовтня 1999 року № 1127-XIV (далі - Закон № 1127), Правилами безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року № 62 (далі - НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»).

Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 877 державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877 виключно законами встановлюються:

органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;

види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);

повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;

вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;

спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);

санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Шахта «Гірська» (код ЄДРПОУ 26402894) є відокремленим підрозділом державного підприємства «Первомайськвугілля» (код ЄДРПОУ 32320594, місцезнаходження: 93292, Луганська область, Попаснянський район, м. Гірське, вул. Івана Данькова, буд. 21) та здійснює діяльність з добування кам'яного вугілля, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 08.09.2021 (арк. спр. 60-79).

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (абзац перший пункту 7 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96).

Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці є органом державної влади та з 26.05.2015 зареєстровано в якості юридичної особи, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 04.03.2021 (арк. спр. 28-29).

Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується (абзац перший пункту 1 Положення про Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці) , затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 29.10.2020 №140 (далі - Положення) (арк. спр. 6-9).

Повноваження Межрегіонального управління поширюються на територію Донецької та Луганської областей (абзац другий пункту 1 Положення).

Згідно з пунктом 4 Положення відповідно до покладених на нього завдань Межрегіональне управління, зокрема:

1) здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю;

- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань (підпункт 16 пункту 4);

2) здійснює державний гірничий нагляд з питань, зокрема, правильності та своєчасності проведення заходів, що гарантують безпеку людей, майна і навколишнього природного середовища, гірничих виробок і свердловин від шкідливого впливу робіт, пов'язаних із користуванням надрами (підпункт 17 пункту 4);

3) здійснює державний нагляд (контроль) у сфері гірничих відносин на підприємствах вугільної, гірничорудної та нерудної промисловості, під час проведення гірничих робіт, будівництва та експлуатації, ліквідації або консервації гірничих підприємств (підпункт 18 пункту 4).

Згідно з абзацами першим, другим частини першої статті 6 Закону № 877 подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням є однією з підстав для здійснення позапланових заходів.

Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (частина перша статті 7 Закону № 877).

На підставі заяви ДП «Первомайськвугілля» від 11.05.2021 № 01/1-362 про проведення позапланової перевірки та щорічного огляду локомативів і обладнання зарядних камер у ВП Шахта «Гірська» (арк. спр. 10) Міжрегіональним управлінням видано наказ від 12.05.2021 № 753 «Про проведення позапланової перевірки Відокремленого підрозділу Шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» (арк. спр. 11), на підставі якого оформлено направлення від 12.05.2021 № 204/66 на проведення перевірки з 25.05.2021 по 27.05.2021 додержання вимог законодавчих та інших нормативних актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини у ВП Шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» (арк. спр. 12).

Відповідно до наказу від 12.05.2021 № 753, на підставі направлення від 12.05.2021 № 204/66 на проведення перевірки, Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці 27.05.2021 проведено перевірку ВП Шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля», за результатами якої складено акт проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 27.05.2021 № 6.6/0121/3 (арк. спр. 13-19).

Акт перевірки підписано в.о. директора ВП Шахта «Гірська» без зауважень та заперечень щодо виявлених порушень, один примірник акта 06.02.2020 вручений в.о. генерального директора ДП «Первомайськвугілля» (арк. спр. 19).

27 травня 2021 року відповідачем винесено припис про усунення виявлених порушень законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду № 6.6/0121/3, яким зобов'язано ДП «Первомайськвугілля» усунути порушення виявлені за результатами здійснення позапланового заходу, оформленого актом перевірки від 27.05.2021 № 6.6/0121/3 (арк. спр. 20).

Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стало виявлення за результатами перевірки порушень статей 13, 14 Закону № 2694 та статті 20 Закону № 1127, викладених у пунктах 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 таблиці розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» акта перевірки від 27.05.2021 № 6.6/0121/3, які становлять загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно з положеннями статті 13 Закону № 2694 роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;

розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Обов'язки працівника щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці визначені статтею 14 Закону № 2694, а саме - працівник зобов'язаний:

дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;

знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;

проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Закон № 1127 визначає правові та організаційні засади проведення гірничих робіт, забезпечення протиаварійного захисту гірничих підприємств, установ та організацій.

Відповідно до статті 20 Закону № 1127 гірничошахтне устаткування та матеріали допускаються органами гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду до застосування на гірничих підприємствах лише за наявності відповідного сертифіката. Гірничошахтне устаткування та матеріали застосовуються згідно з нормативно-технічною документацією.

Відповідно до частини першої статті 39 Закону № 2694 посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право:

безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції;

одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профілактичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення;

видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки;

забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих;

притягати до адміністративної відповідальності працівників, винних у порушенні законодавства про охорону праці;

надсилати роботодавцям подання про невідповідність окремих посадових осіб займаній посаді, передавати матеріали відповідним органам для притягнення цих осіб до відповідальності згідно із законом.

Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Під загрозою життю та здоров'ю працівників слід вважати виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Щодо порушень виявлених за наслідками проведеного позапланового заходу (контролю).

Судом установлено, що відповідно до пункту 6 таблиці розділу акта «Опис виявлених порушень законодавства» перевіркою встановлено - електровоз 2ЕРА900 (П8) (зав. № 004.С.О., інв. № 23303) має несправні пісочниці, що є порушенням п.7 гл.4 р.VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

Пункт 7 глави 4 розділу VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначає, що допускається експлуатація локомотивів за умови, зокрема: ґ) справних пісочниць і наявності піску в них.

Відповідно до пункту 7 таблиці розділу акта «Опис виявлених порушень законодавства» перевіркою встановлено - на електровозі 2ЕРА900 (П8) (зав.№ 004.С.О., інв.№ 23303) кабельне міжсекційне з'єднання електровозів змонтоване на «сухих» зчалках , що є порушенням пункту 1 глави 1 розділу VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

Пунктом 1 глави 1 розділу VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» встановлено, що електрообладнання, у тому числі кабелі та системи електропостачання, в процесі експлуатації мають гарантувати електробезпеку працівників шахти, а також вибухо- і пожежобезпеку.

Відповідно до пункту 8 таблиці розділу акта «Опис виявлених порушень законодавства» перевіркою встановлено - в електровозі 2ЕРА900 (П8) (зав. № 007.С.О., інв.№ 23287) і гараж-зарядці камера гор.900м. відсутні домкрати, призначені для постановлення вагонеток на рейки, а також гальмові башмаки і пристрої для зчіплювання і розчіплювання вагонеток, несправні пісочниці, що є порушенням п.23 гл.1 р.VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

Пунктом 23 глави 1 розділу VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» передбачено, що поставлення вагонеток або локомотивів на рейки, що зійшли з них, повинно виконуватись відповідно до вимог чинного законодавства. На кожному локомотиві, а також у приствольному дворі та на приймально-відправних майданчиках похилих виробок мають бути домкрати, самостави або інші засоби, призначені для поставлення вагонеток на рейки, а також гальмові башмаки і пристрої для зчіплювання і розчіплювання вагонеток.

Відповідно до пункту 9 таблиці розділу акта «Опис виявлених порушень законодавства» перевіркою встановлено - акумуляторні батареї батарейних ящиків № 5А, 6А і 5В забруднені, що є порушенням п.3 гл.2 р.ІV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

Пункт 3 глави 2 розділу ІV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначає, що гірничошахтне обладнання допускається до експлуатації за умови відповідності його вимогам цих Правил, технічним, гігієнічним та екологічним вимогам, викладеним у нормативних документах.

Відповідно до пункту 10 таблиці розділу акта «Опис виявлених порушень законодавства» перевіркою встановлено - апарати захисту від витікання струму на апаратурі ЗУК-120/77-128 № 4 і № 7 для заряду акумуляторних батарей шахтних електровозів несправні, що є порушенням п.6 гл.13 р.VІІІ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

Пункт 6 глави 13 розділу VІІІ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначає, що апарат захисту від витікання струму повинен перевірятися на спрацьовування перед початком кожної зміни особами, призначеними наказом по шахті. Апарат захисту із самоконтролем справності перевіряється один раз на добу в ремонтну зміну.

Допускається дистанційна перевірка апаратури захисту від витоків струму за умови, що вимикальний апарат має пристрій попереднього контролю ізоляції та здатен відтворити автоматичне повторне включення лінії, яку захищає після перевірки.

Результати перевірки мають заноситися на спеціальні дошки, що знаходяться в місцях встановлення апарата захисту, а у випадку несправності - повідомлятися гірничому диспетчеру для запису в журналі та вживання заходів.

Загальний час відключення мережі напругою 380 В, 660 В і 1140 В у разі спрацьовування апарата захисту від витікання струму має перевірятися не рідше одного разу на 6 місяців. Результати перевірки апарата захисту повинні заноситися до Книги реєстрації стану електрообладнання та заземлення згідно з додатком 14 до цих Правил.

Відповідно до пункту 11 таблиці розділу акта «Опис виявлених порушень законодавства» перевіркою встановлено - не ущільнено кабельний ввід у пускачі ПВІ-125 (інв.№ 18242), що є порушенням п.3 гл.4 р.VІІІ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

Згідно з пунктом 3 глави 4 розділу VІІІ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» кабельні вводи електрообладнання мають бути надійно ущільнені. Невикористані кабельні вводи повинні мати заглушки, що відповідають рівню вибухозахисту електрообладнання.

Відповідно до пункту 12 таблиці розділу акта «Опис виявлених порушень законодавства» перевіркою встановлено - на крані КЕД-7 (зав. № 46, інв. № 24113 відсутній захисний кожух на з'єднувальній муфті електродвигун-редуктор приводу положення «ліворуч-праворуч», що є порушенням п.3 гл.2 р.ІV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

Пункт 3 глави 2 розділу ІV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначає, що експлуатація та обслуговування машин і гірничошахтного обладнання, приладів і апаратури, а також їх монтаж, демонтаж і збереження здійснюються відповідно до вимог цих Правил та інструкцій (керівництв) з їх експлуатації та відповідно до вимог чинного законодавства. Зміна конструкції машин, обладнання, схем управління та захисту дозволяється у порядку, визначеному чинним законодавством.

Відповідно до пункту 13 таблиці розділу акта «Опис виявлених порушень законодавства» перевіркою встановлено - порушена вибухонебезпека контролерів електровозів 2ЕРА900(П8) (зав.007.С.О. інв. № 23287), 2ЕРА900 (П8) (зав.№ 004.С.О., інв. № 23303), що є порушенням п.7 гл.4 р.VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

Пунктом 7 глави 4 розділу VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» передбачено, що допускається експлуатація локомотивів за умови: а) відсутності порушень вибухбезпеки обладнання на локомотивах.

Відповідно до пункту 14 таблиці розділу акта «Опис виявлених порушень законодавства» перевіркою встановлено - в гараж-зарядній камері гор.900м, згідно з «Технологічним паспортом з безпечних методів експлуатації гараж-зарядної гор.900м дільниці ШТ-900», в неробочому стані засувка діаметром 100мм № 25 і протипожежний трубопровід діаметром 100 мм на протязі 60 метрів, що є порушенням п.7 гл.3 р.ІХ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

Згідно з пунктом 7 глави 3 розділу ІХ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» у діючих гірничих виробках відповідно до нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки має бути прокладений пожежно-зрошувальний (протипожежний) трубопровід, що забезпечує необхідні витрату і тиск води для гасіння пожежі в будь-якому місці гірничих виробок шахти.

Трубопровідна арматура і трубопровід мають відповідати вимогам чинного законодавства. Діаметр трубопроводу визначається розрахунком, але повинен бути не менше 100 мм.

Трубопровід повинен бути постійно заповнений водою під тиском, що забезпечує її витрату, достатню для гасіння пожежі.

Не допускається використовування протипожежного трубопроводу не за призначенням (подача повітря, відкачування води), крім як для знепилювання.

Обслуговування та ремонт трубопроводів, а також інших первинних засобів пожежогасіння повинні проводитися спеціальним підрозділом (службою) під керівництвом посадової особи або фахівця, призначеного наказом директора шахти (уповноваженої особи).

Відповідно до пункту 15 таблиці розділу акта «Опис виявлених порушень законодавства» перевіркою встановлено - у додатку до Дозволу № 0105.15.09 від 09.09.2015 на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відсутні: підйомний пристрій (кран) КЕД-7 (зав.№ 46, інв. № 24113), пристрої зарядні для зарядження тягових акумуляторних батарей типу ЗУ 120/77-128 № 3, № 4, № 7, які експлуатуються у гараж-зарядній камері гор.900 м., що є порушенням п.1 гл.2 р.ІV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

Пунктом 1 глави 2 розділу ІV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» визначені вимоги до обладнання, матеріалів, технологій і програмних засобів.

Так, машини, механізми та устаткування підвищеної небезпеки допускаються до експлуатації на вугільних шахтах за наявності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, одержаного відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 (1107-2011-п) (із змінами).

Усі види гірничошахтного обладнання, технічні пристрої, засоби захисту та матеріали, які експлуатуються в шахті, мають бути укомплектовані експлуатаційними документами згідно з вимогами чинного законодавства.

Дослідженням Дозволу від 09.09.2015 № 0105.15.09 строком дії з урахуванням продовження до 16.11.2022, встановлено, що ДП «Первомайськвугілля» дозволяється експлуатація машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: гірничошахтного устаткування; технологічного електрообладнання напругою понад 1000 В, до 6 кВ згідно з додатком. Однак, у додатку по ВП Шахта «Гірська» у переліку гірничошахтного устаткування не міститься визначення як такого, що використовується - підйомний пристрій (кран) КЕД-7, пристрої зарядні для зарядження тягових акумуляторних батарей (арк. спр. 23-27).

З огляду на наведене, в ході судового розгляду справи установлено, що порушення, наведені в пунктах 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 таблиці розділу акта перевірки «Опис виявлених порушень законодавства», створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 4 Закону № 877 виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень (абзац другий частини п'ятої статті 4 Закону № 877).

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову та застосування до ВП Шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: зупинити експлуатацію пристроїв зарядних для заряджання тягових акумуляторних батарей типу ЗУ 120/77-128 № 3, № 4, № 7 та підйомного пристрою (крану) КЕД-7 (зав.№ 46, інв. № 24113 у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей до усунення встановлених порушень.

Щодо доводів відповідача про відсутність підстав для застосування заходів реагування, заявлених у позові, внаслідок того, що відповідачем виконано роботи з усунення порушень, визначених у пунктах 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 акту перевірки, суд зазначає, що на підтвердження усунення порушень відповідачем не надано жодного доказу. Крім того, перевірити усунення виявлених порушень може компетентний орган (позивач) шляхом проведення перевірки за заявою відповідача, внаслідок чого буде встановлено, чи усунено обставини, які зумовили вжиття заходів реагування.

Твердження відповідача стосовно недоцільності застосування заходів реагування з підстав того, що відповідачем ведеться робота з підготовки документів на проведення експертизи та отримання дозволу Держпраці на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки судом відхиляються, з огляду на те, що обставиною, яка обумовлює незастосування заходів реагування, може бути тільки повне усунення виявлених органом контролю порушень, які тягнуть за собою застосування таких заходів. Використання устаткування на вугільній шахті за відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки є достатньою та самостійною підставою для вжиття заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації такого обладнання.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (місцезнаходження: 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокоф'єва, буд. 82, код ЄДРПОУ 43866127) до Державного підприємства «Первомайськвугілля» (місцезнаходження: 93292, Луганська область, Попаснянський район, м. Гірське, вул. Івана Данькова, буд. 21, код ЄДРПОУ 32320594) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задовольнити повністю.

Застосувати до Відокремленого підрозділу шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення експлуатації пристроїв зарядних для заряджання тягових акумуляторних батарей типу ЗУ 120/77-128 № 3, № 4, № 7 та підйомного пристрою (крану) КЕД-7 (зав.№ 46, інв. № 24113) у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей до усунення зазначених в акті від 27 травня 2021 року № 6.6/0121/3 порушень.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складено 16 вересня 2021 року.

Суддя О.В. Захарова