про залишення позовної заяви без руху
15 вересня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/5875/21
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А.
розглянула матеріали адміністративного позову
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Фортечний відділ державної виконавчої служби у місті Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (25006, Кіровоградська обл., місто Кропивницький, вул. Дворцова, 32, код ЄДРПОУ 34977781)
про визнання протиправними та скасування постанов, -
ОСОБА_1 , через адвоката Єрьоменка В.В., звернувся до суду з адміністративним позовом до Фортечного відділу державної виконавчої служби у місті Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), в якому просить визнати протиправними та скасувати постанови державних виконавців, винесені у виконавчому провадженні ВП №49729911:
- про стягнення з боржника виконавчого збору від 04.01.2016 року;
- про повернення виконавчого документу стягувачу від 21.04.2021 року, в частині виділення в окреме виконавче провадження постанови про стягнення виконавчого збору.
Пунктом 5 частини 1 статті 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Строк звернення до адміністративного суду передбачений статтею 122 КАС України.
Згідно з частинами 1, 3 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця встановлені статтею 287 КАС України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду: 1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів; 2) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних Касаційного адміністративного суду у постанові від 31.03.2021 року у справі №240/12017/19 вказав, що строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. При вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття "дізнався" та "повинен був дізнатись". Під поняттям "дізнався" необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів. Поняття "повинен був дізнатися" необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені. Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані ті обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Предметом позову є законність постанови про стягнення виконавчого збору від 04.01.2016 року, якою з позивача, як із боржника у виконавчому провадженні ВП №49729911, стягнуто виконавчий збір у розмірі 46965,40 грн., а також постанови про повернення виконавчого документу стягувачу від 21.04.2021 року, яка оскаржується позивачем в частині виділення в окреме виконавче провадження постанови про стягнення виконавчого збору від 04.01.2016 року.
У позовній заяві представник позивача вказав, що позивач не отримував копій спірних постанов, а про існування виконавчого провадження ВП №49729911 дізнався у квітні 2021 року. Ознайомившись з матеріалами цього виконавчого провадження 25.08.2021 року, позивач дізнався, що 04.01.2016 року державний виконавець Кіровського відділу державної виконавчої служби Кіровоградського міського управління юстиції прийняв оскаржувану постанову про стягнення з боржника виконавчого збору, а 05.05.2021 року державний виконавець Фортечного відділу державної виконавчої служби у місті Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) відкрив виконавче провадження ВП №65246069 щодо примусового виконання цієї постанови. Позивач також не отримував постанов державного виконавця, прийнятих у виконавчому провадженні ВП №65246069.
До матеріалів позову не додано жодних доказів на підтвердження того, що позивач ознайомився з матеріалами виконавчого провадження лише 25.08.2021 року.
Водночас представником позивача до позовної заяви додано адресований позивачу лист Фортечного відділу державної виконавчої служби у місті Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) №38440/11-33 від 05.05.2021 року, яким Савченка ВП повідомлено, що на виконанні у відділі перебувають виконавчі провадження з примусового виконання виконавчих листів №404/7307/14-ц від 02.02.2018 року та №404/2624/15-ц від 21.12.2015 року. На депозитний рахунок відділу зараховувались кошти від ОСОБА_1 на загальну суму 7614,01 грн., які у зв'язку із відсутністю призначення платежу були розподілені по АСВП 55711542 та АСВП 49729911. Додатково повідомлено про те, що кошти які надійшли на депозитний рахунок відділу 11.08.2020 року у сумі 1198 грн., 06.11.2020 року у сумі 295 грн., 12.01.2021 року у сумі 388 грн., на загальну суму 1881 грн., були зараховані до АСВП 49729911 та перераховані на виконавчий збір та витрати на проведення виконавчих дій.
Наведене свідчить про те, що позивачу ще у травні 2021 року було відомо про існування виконавчого провадження ВП №49729911 та про те, що у цьому виконавчому провадженні з нього, як з боржника, стягується виконавчий збір.
Позовна заява ОСОБА_1 направлена до суду поштою лише 06.09.2021 року, тобто з пропуском десятиденного строку, установленого частиною 2 статті 287 КАС України.
Частиною 6 статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Всупереч цій нормі позивач не подав до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з цим позовом.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені статтею 123 КАС України, згідно з частинами 1, 2 якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Також частиною 3 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини 2 статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється ставка судового збору - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а немайнового - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" установлено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2021 року становить 2270 грн.
Частиною 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Зміст позову свідчить про те, що у ньому об'єднано вимоги майнового та немайнового характеру.
Так, вимога позивача про визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 04.01.2016 року, якою з позивача, як із боржника у виконавчому провадженні ВП №49729911, стягнуто виконавчий збір у розмірі 46965,40 грн. носить майновий характер, оскільки вона впливає на фінансовий стан боржника. За подання майнової вимоги на суму 46965,40 грн. позивачем має бути сплачено судовий збір у мінімальному розмірі - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 908 грн. (2270 х 0,4).
Вимога про визнання протиправною та скасування постанови про повернення виконавчого документу стягувачу від 21.04.2021 року, яка оскаржується позивачем в частині виділення в окреме виконавче провадження постанови про стягнення виконавчого збору від 04.01.2016 року, є немайновою, а за її подання має бути сплачено судовий збір у розмірі 908 грн. (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Тож загальна сума судового збору за подання до суду цього адміністративного позову складає 1816 грн. (908 грн. + 908 грн.)
До позовної заяви ОСОБА_1 додано квитанцію від 06.09.2021 року про сплату ним судового збору у розмірі 908 грн., що є меншим від розміру, встановленого законом. Тож позивачу слід доплатити судовий збір у розмірі 908 грн.
Частиною 1 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 КАС України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачуспосіб і строк усунення недоліків позовної заяви: протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали подати до суду:
- заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом та докази поважності причин його пропуску;
- документ про доплату судового збору у розмірі 908 грн.
3. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш