Ухвала від 14.09.2021 по справі 922/3531/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

"14" вересня 2021 р.Справа № 922/3531/18

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Присяжнюка О.О.

При секретарі Лепенець К.В.

за участю представників:

стягувача - Конопліцький І.В.(адвокат)

боржника - Танчак Н.В.(дов №38-2072/470 від 10.05.2012року)

представника ДВС - не з'явився

розглянувши скаргу Публічного АТ "НАК "Нафтогаз України" на дії органу державної виконавчої служби (вх.№21009 від 08.09.2021року) :

за позовом : Публічного АТ "НАК "Нафтогаз України"(01001, м.Київ, вул.Б.Хмельницького, 6)

до Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (61037, Харківська область, м.Харків, вул. Мефодіївська, буд.11)

стягнення коштів

ВСТАНОВИВ:

Позивач, публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача, комунального підприємства "Харківські теплові мережі", в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача основну заборгованість у розмірі 94 618570,86грн. у тому числі : основний борг у сумі 78 748 284,90грн., пеня в сумі 11 889 715,59грн., 3% річних в сумі 1088 403,29грн., інфляційні витрати в сумі 2 892 167,08грн.

В обґрунтування позову вказує на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором постачання природного газу від 27.09.2017 №2009/1718-ЕЕ від 27.09.2017 року, в частині повного та своєчасного розрахунку за фактично переданий природний газ. В якості правових підстав позову вказує на норми статей 20, 173-175, 193, 216-218, 230, 231, 264-265 ГК України, статті 11-16, 258, 509, 525, 526, 530, 549, 610-612, 625, 629, 655, 692, 712 ЦК України.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 22.12.2019 відкрито провадження у справі № 922/3531/18, призначено справу до розгляду у порядку загального позовного провадження, розпочато підготовче провадження і призначено підготовче засідання на 21.01.2019 об 12:00.

Рішенням господарського суду від 10.04.2019 , позовні вимоги задоволено частково.

Стягнуто з Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (61037, Харківська область, м. Харків, вул. Мефодіївська, буд.11, код 31557119) на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01001, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6, код 20077720) - основний борг у сумі 75 188 306,95грн., пеню в сумі 11 889 715,59грн., 3% річних в сумі 1 088 403,29грн., інфляційні витрати в сумі 2 892 167,08грн., витрати по сплаті судового збору в сумі 616 700,0грн.

Відмовити в задоволенні позовних вимог в частині стягнення основного боргу в сумі 3 559 977,95грн.

03.05.2019 року господарським судом Харківської області видано відповідний наказ.

08.09.2021 року від Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", через канцелярію суду (вх.№21009) надійшла скарга на дії органу державної виконавчої служби, в якій скаржник просить суд:

Прийняти скаргу акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» на дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП №59819549.

Скаргу задовольнити в повному обсязі, визнати неправомірними дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП №59819549.

Зобов'язати начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, усунути порушення (поновити порушене право Стягувача) - скасувати своєю постановою постанову про зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП №59819549.

Обґрунтовуючи дану скаргу, стягувач посилається на те, що постанова про зупинення вчинення виконавчих дій винесена державним виконавцем в межах виконавчого провадження ВП №59819549 з порушенням вимог Закону України «Про виконавче провадження» №1404 (далі - Закон №1404) та Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» №1730.

Ухвалою господарського суду від 09.09.2021 року, прийнято скаргу Публічного АТ "НАК "Нафтогаз України" на дії органу державної виконавчої служби (вх.№21009 від 08.09.2021року) до розгляду. Розгляд скарги призначено на "14" вересня 2021 р. о(об) 12:00.

14.09.2021 року від Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вх.№59320 надійшло клопотання про відкладення розгляду скарги.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 342 ГПК України скарга розглядається у десятиденний строк у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються. Неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду. Враховуючи те, що скарга розглядається у десятиденний строк у судовому засіданні, неявка позивача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду, тому клопотання державного виконавця про відкладення розгляду скарги є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

14.09.2021 року від комунального підприємства "Харківські теплові мережі"(боржника) за вх.№21488 надійшли заперечення на дії органу державної виконавчої служби , в якій боржник, зокрема, посилається на положення В пункту 10 частини 1, частини 4 статті 34 Закону України “Про виконавче провадження” постанова про зупинення вчинення виконавчих дій від 20.07.2021 ВП № 59819549 відповідає нормам Закону України “Про виконавче провадження”, просить суд у задоволенні скарги АТ “НАК “Нафтогаз України” на дії органу виконавчої служби залишити без задоволення.

Представник боржника щодо задоволення поданої скарги заперечив.

Представник стягувача надав пояснення по суті поданої скарги.

Державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України у судове засідання не з'явився.

Згідно приписів ст. 343 Господарського процесуального кодексу України за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу.

У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).

Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.

Розглянувши скаргу Публічного АТ "НАК "Нафтогаз України" на дії органу державної виконавчої служби (вх.№21009 від 08.09.2021року) на дії державного виконавця, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст. 1291 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Питання, пов'язані з примусовим виконанням судових рішень і рішень інших органів, врегульовано Законом України «Про виконавче провадження».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частина 1 ст. 5 Закону регламентує, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до частини 2 ст. 18 Закону - виконавець зобов'язаний:

1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом;

2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження;

3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання;

4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом;

5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки (ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження»).

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», її дочірня компанія «Газ України», Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз», постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).

З вище викладеного вбачається, що вказані норми права застосуються лише у випадку коли стягувачами є Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», її дочірня компанія «Газ України», Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз», постачальники електричної енергії, а боржниками підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) із за умови включення боржника до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії». Також умовою зупинення виконавчого провадження є стягнення заборгованості за газ, що був спожитий до 01.07.2016.

10.04.2019 Господарським судом Харківської області у справі №922/3531/18 ухвалено рішення, яке набрало законної сили 03.05.2019, про стягнення з Комунального підприємства «Харківські теплові мережі» (далі - КП «Харківські теплові мережі», Відповідач, Боржник) на користь Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (нині - Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», далі - Компанія, Позивач, Стягувач) основного боргу у сумі 75 188 306,95 грн, пені в сумі 11 889 715,59 грн, 3% річних в сумі 1 088 403,29 грн, інфляційних втрат в сумі2 892 167,08 грн, витрат по сплаті судового збору в сумі 616 700,00 гри.

На підставі рішення суду 03.05.2019 виданий наказ №922/3531/18, який стягувачем 11.07.2019 скерований на примусове виконання до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України. Стягувач у заяві про відкриття виконавчого провадження від 11.07.2019 зазначав, що предметом спору, за наслідками якого видано вищевказаний наказ, стало несвоєчасне виконання боржником своїх зобов'язань за договором №2009/1718-ЕЕ від 27.09.2017.

16.08.2019 державним виконавцем відкрито виконавче провадження №59819549.

Згідно інформації з АСВП державним виконавцем 20.07.2021 винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій (ВП №59819549) на підставі п.10 частини першої статті 34, статті 35 Закону України “Про виконавче провадження”.

30.11.2016 набрав чинності Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», дія якого поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії (стаття 2 зазначеного Закону).

Відповідно до визначення термінів, що містяться у статті 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», заборгованість, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону - це, зокрема кредиторська заборгованість перед постачальником електричної енергії підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за електричну енергію, спожиту для виробництва та надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, з постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) (абзац 6 частини 1 статті 1 Закону).

Згідно з абзацами 8 та 10 частини першої статті 1 цього Закону процедура врегулювання заборгованості - заходи, спрямовані на зменшення, списання та/або реструктуризацію заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості; спожиті енергоносії - спожиті природний газ, електрична енергія.

Отже Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» врегульовує питання щодо заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії, а саме: спожиті природний газ та електричну енергію.

Відповідно до пункту 10 частини першої статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).

Частиною четвертою статті 34 вказаного вище Закону передбачено, що виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду.

Відповідно до положень ст.41 Закону України "Про виконавче провадження" у разі якщо постанова виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу визнана судом незаконною чи скасована в установленому законом порядку, виконавче провадження підлягає відновленню за постановою виконавця не пізніше наступного робочого дня з дня одержання виконавцем відповідного рішення.

У разі відновлення виконавчого провадження стягувач, суд або орган (посадова особа), яким повернуто виконавчий документ, зобов'язані у місячний строк з дня надходження постанови про відновлення виконавчого провадження пред'явити його до виконання".

Предметом спору, за наслідками якого видано наказ Господарського суду Харківської області від 03.05.2019 №922/3531/18 (ВП №59819549) про стягнення з боржника на користь Компанії основного боргу у сумі 75 188 306,95 грн., пені в сумі 11 889 715,59 грн., 3% річних в сумі 1 088 403,29 грн., інфляційних втрат в сумі 2 892 167,08 грн. та витрат по сплаті судового збору в сумі 616 700,00 грн., стало несвоєчасне виконання боржником своїх зобов'язань за договором №2009/1718-ЕЕ від 27.09.2017.

Таким чином, оскільки постачання газу за вказаним договором відбувалось у 2017 році, заборгованість за вказаним виконавчим документом не підпадає під дію Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» від 03.11.16 №1730-VIII.

Так відповідно до положень ст.74 Закону № 1404 "Оскарження рішень, дій або бездіяльності виконавців та посадових осіб органів державної виконавчої служби:

1. Рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

2. Рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

3. Рішення, дії або бездіяльність державного виконавця також можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. Рішення, дії та бездіяльність начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, можуть бути оскаржені до керівника органу державної виконавчої служби вищого рівня.

Начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, при здійсненні контролю за рішеннями, діями державного виконавця під час виконання рішень має право у разі, якщо вони суперечать вимогам закону, своєю постановою скасувати постанову або інший процесуальний документ (або їх частину), винесені у виконавчому провадженні державним виконавцем, зобов'язати державного виконавця провести виконавчі дії в порядку, встановленому цим Законом.

Начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, або виконавець з власної ініціативи чи за заявою сторони виконавчого провадження може виправити допущені у процесуальних документах, винесених у виконавчому провадженні, граматичні чи арифметичні помилки, про що виноситься відповідна постанова.

Керівник вищого органу державної виконавчої служби у разі виявлення порушень вимог закону визначає їх своєю постановою та надає доручення начальнику відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, щодо проведення дій, передбачених абзацами другим і третім цієї частини.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про задоволення скарги АТ "НАК Нафтогаз України" на рішення та дії державного виконавця, а також іншої посадової особи органу державної виконавчої служби по справі № 922/3531/18.

Керуючись ст.ст.233-235, 339-343, 345 Господарського процесуального кодексу України, Законом України "Про виконавче провадження", суд

УХВАЛИВ:

Скаргу Публічного АТ "НАК "Нафтогаз України" на дії органу державної виконавчої служби (вх.№21009 від 08.09.2021року) задовольнити у повному обсязі.

Визнати неправомірними дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП №59819549.

Зобов'язати начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, усунути порушення (поновити порушене право Стягувача) - скасувати своєю постановою постанову про зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП №59819549.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення 14.09.2021 року та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги в порядку і строк, встановлені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено 15 вересня 2021року.

Суддя Присяжнюк О.О.