06 вересня 2021 року м. ТернопільСправа № 921/390/21
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Хоми С.О.
за участю секретаря судового засідання: Юрковська В.О.
Розглянувши у відкритому позовному провадженні
за позовом: Державної екологічної інспекції у Тернопільській області 46008, вул.Шашкевича,3,м.Тернопіль;
до відповідача: Збаразької міської ради, 47302, вул.Б.Хмельницького, 4,м.Збараж.
про: стягнення 11 578,69 грн. шкоди, завданої в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства та судовий збір в розмірі 2270.00 грн.
Представники сторін не з'явилися.
Суть справи.
Державна екологічна інспекція у Тернопільській області звернулась до Господарського суду Тернопільської області з позовною заявою №1-1-21-2324 від 09.06.2021 (вх.№442 від 11.06.2021) до Збаразької міської ради про стягнення 11 578,69 грн. шкоди, завданої в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства на користь спеціального фонду Збаразької територіальної громади на р/р UA 308999980333169331000019761, код класифікації доходів бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача - 37977599 в Казначейство України(ЕАП); судовий збір в розмірі 2270,00 грн. - на користь Державної екологічної інспекції у Тернопільській області на реквізити р/р UA 738201720343140003000080912, ідентифікаційний код одержувача - 37977693 в ДКСУ м.Київ.
Позиція позивача.
Позивач зазначає підставою звернення до суду планову перевірку виконання делегованих повноважень органів місцевого самоврядування у сфері охорони навколишнього середовища на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Тернопільській області від 18.06.2021 №282, у відповідності до вимог ст. 19 Конституції України, Положення «Про державну екологічну Інспекцію у Тернопільській області».
По результатах перевірки складено акт планової перевірки дотримання природоохороного законодавства від 20.06.2018. Сума шкоди завданої внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства (внаслідок незаконної рубки, пошкодження деревини, самовільного заняття земель під складування рослинних залишків) в загальному складає 11 578,69 грн., з яких:
- 10 699,00 грн. шкода заподіяна порушенням законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок незаконної рубки 6 (шість) дерев на території ботанічної пам'ятки природи місцевого значення «Оприлівські папороті», що знаходиться під охороною Новиківської сільської ради Збаразького району. Розрахунок шкоди проведено керуючись додатком 1 до Постанови КМУ від 24.07.2013 №541 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд».
- 878,69 грн. шкода заподіяна порушенням законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок самовільного використання земель території ботанічної пам'ятки природи місцевого значення «Оприлівські папороті», яка знаходиться від охороною Новиківської сільської ради Збаразького району шляхом незаконного складування деревних рослинних рештків утворених внаслідок зрізання та викорчовування їх механічною (тракторною) технікою.
Позивач в своїй заяві посилається на ст. 9-1, ст. 7, ст.64 Закону України «Про природно- заповідний фонд України», п.п. 1, 4 п. ч.1 ст.33, до ч.1 ст.76 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» , ст. 41, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Заперечення відповідача.
Відповідачем не було надано до матеріалів справи відзиву на позов.
Відповідь на відзив позивача.
Позивачем не було надано до матеріалів справи відповіді на відзив.
Заперечення на відповідь на відзив.
Відповідачами не було надано до матеріалів справи заперечення на відзив, оскільки відповідь на відзив позивачем не надавалась.
Рух справи.
Ухвалою від 16.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №921/390/21 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін; судове засідання у справі № 921/693/20 призначено на 14.07.2021 на 11 год 00 хв.
Ухвалою від 14.07.2021 відкладено розгляд справи по суті на 06.09.2021 на 10 год. 00 хв.
Явка сторін.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча позивач повідомлений про дату,час і місце судового засідання ухвалою суду від 14.07.2021 про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, яке знаходиться в матеріалах справи.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча відповідач повідомлений про дату,час і місце судового засідання ухвалою суду від 14.07.2021 про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, яке знаходиться в матеріалах справи.
Розгляд заяв та клопотань.
03.09.2021 через канцелярію суду до матеріалів справи надійшло Клопотання №1-1-11-3417 від 31.08.2021(вх.№7215) від Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, в якому просить відкласти розгляд справи №921/390/21.
Відповідно до ст.248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Оскільки, строк розгляду справи завершився, а тому суд відмовляє в задоволенні Клопотання №1-1-11-3417 від 31.08.2021(вх.№7215) позивача.
Господарський процес.
Судом не оголошувалась вступна та резолютивна частини рішення за відсутності представників сторін.
Суд розглянувши наявні матеріали справи, встановив наступні фактичні обставини.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань наданого на запит Господарського суду Тернопільської області (суддя Хома С.О.) від 06.09.2021 за кодом 138769322424 станом на 06.09.2021 в Реєстрі щодо юридичної особи Новиківська сільська рада , ідентифікаційний код 04392089, Україна, 47341, Тернопільська обл., Збаразький р-н, село Новики, зазначено актуальний стан на фактичну дату та час формування: припинено.
Дані про юридичних осіб-правонаступників: Збаразька міська рада, код ЄДРПОУ: 04058404.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань наданого на запит Господарського суду Тернопільської області (суддя Хома С.О.) від 06.09.2021 за кодом 271757407547 станом на 06.09.2021 знаходиться в Реєстрі як юридична особа Збаразька міська рада, ідентифікаційний код 04058404, Україна, 47302, Тернопільська обл., Збаразький р-н, м. Збараж, вул. Б.Хмельнцького, будинок 4.
Предметом спору в даній справі є стягнення з Збаразької міської ради, 11578,69 грн. шкоди, завданої в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства на користь спеціального фонду Збаразької територіальної громади.
Відповідно до Акту від 20.06.2018 планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на підставі ст.ст.16,19 Конституції України, ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області, затвердженого наказом Держекоінспекції України від 28.09.2017 №652, наказу Державної екологічної інспекції у Тернопільській області від 18.06.2018 №160, направлення на проведення планового заходу від 18.06.2018 №282 старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Онищука Михайла Володимировича, за участю Новиківського сільського голови Мниха Ігоря Андрійовича, проведено планову перевірку виконання делегованих повноважень органів місцевого самоврядування у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Перевіркою встановлено:
У територіальному підпорядкуванні Новиківської сільської ради Збаразького району знаходиться с. Новики, Опрілівці та с. Чумалі Збаразького району.
Охорона та утримання зелених насаджень у населених пунктах:
Впродовж 2017 та станом на час перевірки в межах населених пунктів Новиківської сільської ради видалення зелених насаджень не проводилось.
Інвентаризація та паспортизація зелених насаджень не проведена, що є порушенням пункту 1.6 розділу 1 та пункту 3.1 розділу 3 Інструкції, затвердженої наказом Держкомбудархполітики №226.
Реєстр зелених насаджень не ведеться, що є порушенням пункту 14.2 розділу 14 Інструкції, затвердженої наказом Держкомбудархполітики №105.
Незаконного видалення зелених насаджень на час перевірки не встановлено.
Охорона, захист, використання та відтворення лісів:
Згідно земельно-облікової звітності, на землях запасу Новиківської сільської ради за межами населеного пункту обліковано 66,29 га лісових насаджень, не переданих у власність чи користування.
Перевіркою в натурі встановлено:
В лісовому урочищі «Липник» розташованому за межами населеного пункту, виявлено пні незаконно зрізаних дерев:
- порода граб діаметрами пнів біля шийка кореня 42 см, 38 см,14 см,28 см, 12 см, 16 см, 32 см, 24 см, 18 см, 14 см, 20 см, 26 см, 22 см;
- породи осика діаметрами пнів біля шийки кореня 24 см, 30 см;
- породи осика сиро ростуча діаметрами пнів біля шийки корінь 22 см;
- породи берест сиро ростучий діаметрами пнів біля шийка кореня 16 см, 24 см;
- породи липа сиро ростуча діаметрами пнів біля шийки кореня 38 см,42 см;
- породи дуб сухостійний діаметрами пнів біля шийки кореня 52 см.
З інформації сільської ради встановлено, що дозволів на рубку дерев у лісовому урочищі не видавалось, хто скоїв дані порушення не відомо.
Дотримання режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду:
Ботанічна пам'ятка природи місцевого значення «Оприлівські папороті» площею 1.0 га оголошена рішенням Тернопільської обласної ради від 18.03.1994 №131 з метою охорони і збереження в природному стані двох видів папоротей: вспленілію мурового та аспленілію колосовидну. Відсутній інформаційний охоронний знак згідно Положення про єдині державні знаки та аншлаги на територіях та об'єктів природно-заповідного фонду.
На території ботанічної пам'ятки виявлено незаконну рубку породи «сосна» діаметрами пнів біла шийки кореня 14 см, 16 см, 18 см та 14 см., та пошкодження дерев породи «сосна» до ступеня припинення росту шляхом звалювання дерев з корінням за допомогою тракторної техніки діаметрами пнів біля шийки кореня 36 см., та 46 см.
На території цього ж природно-заповідного об'єкту виявлено залишки дерев породи сосни та верби повалені та поламані тракторною технікою, поскладовані у купи висотою 1.0 м розмірами: 3,0 х 4,0 м, 2,0х3,0 м, 5,0х4,0м, 3,0х4,0м, 5,0х3,0 м, 3,0х 4,0 м.
Землі водного фонду:
З довідки Новиківської сільської ради від 20.06.2018 №07-167/02-13 встановлено, що рішень чи розпоряджень щодо надання земельних ділянок у власність чи користування в межах прибережної захисної смуги річки Гнізна впродовж 2017 та І квартал 2018 не приймалось.
21.06.2018 Старшим Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області видано Новиківському сільському голові Мниху І.А. Припис №2-1/2271 від 21.06.2018, в якому приписує:
1. Вжити заходів щодо проведення інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою зеленого господарства на яких розташовані зелені насадження у населених пунктах Новиківської сільської ради до 21.09.2018.
2. Відмежувати в натурі територію ботанічної пам'ятки природи місцевого значення «Оприлівські папороті» яка перебуває під охороною Новиківської сільської ради із встановленням інформаційних охоронних знаків до 21.09.2018.
3. Здійснювати контроль за додержанням природо-охоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення на території ботанічної пам'ятки природи місцевого значення «Оприлівські папороті» та на землях лісового фонду (лісових та інших лісовкритих землях) не наданих у власність чи користування, які перебувають у землях запасу Новиківської сільської ради до 21.09.2018.
Відповідно до повідомлення №1-1-1/2795 від 06.08.2018 у відповідності до вимог ст. ст. 268,276,278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, пункту 12 частини 2 Розділу ІІІ «Положення про державну екологічну інспекцію у Тернопільській області», затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 №652 ( в редакції чинній на момент прийняття рішення), на адресу Новиківської сільської ради, Інспекцією надіслано повідомлення-виклик з вимогою прибути Новиківському сільському голові 13.08.2018 на 10.30 год., до Державної екологічної інспекції у Тернопільській області для надання пояснень, щодо здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства та вжиття заходів з охорони ботанічної пам'ятки природи «Оприлівські папороті».
13.08.2021 було повторно надіслано Повідомлення №1-1-1/2903 Новиківському сільському голові ОСОБА_1 з вимогою прибути 27.08.2018 о 10:30 для надання пояснення.
Відповідно до рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення обидва повідомлення були вручені.
29.08.2018 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області Онищуком Михайлом Володимировичем складено протокол про адміністративні правопорушення №0017797.
Постановою Збаразького районного суду Тернопільської області від 21.09.2018 у справі №598/1646/18 постановлено в притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності відмовити, а дану справу закрити.
В мотивувальній частині Постанови Збаразького районного суду Тернопільської області від 21.09.2018 у справі №598/1646/18 зазначено, зокрема, що згідно ч.2 ст.38 КУпАП якщо справа про адміністративне правопорушення відповідно до КУпАП чи інших законів підвідомча суду, стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Відповідно до п.7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративні правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків передбачених ст.38 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи та беручи до уваги те, що на час розгляду справи з дня вчинення даного правопорушення минув встановлений законом трьохмісячний строк впродовж якого особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності, в притягненні до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 відмовити, а дану справу закрити.
Відповідно до розрахунку розміру шкоди заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок незаконної рубки дерев на території ботанічної пам'ятки природи місцевого значення «Оприлівські папороті», яка знаходиться під охороною Новиківської сільської ради Збаразького району загальна сума шкоди становить 10 699 грн.
Згідно із розрахунку розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок самовільного використання «Оприлівські папороті» яка знаходиться під охороною Новиківської сільської ради Збаразького району, загальна сума шкоди становить 878,69 грн.
25.09.2018 надіслано Претензію №1-1/3437 Новиківській сільській раді, в якій запропоновано добровільно перерахувати суму завданої шкоди, в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства в розмірі 11 578,69 грн.
14.05.2021 Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області надіслано ще одну Претензію щодо оплати завданої шкоди, в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства в розмірі 11 578,69 грн.
Однак, відповіді на Претензії не було отримано та не було сплачено суму заподіяної шкоди.
Оцінивши подані позивачем, докази на предмет належності, допустимості, достовірності, достатності, суд дійшов до висновку про те, що позов слід задовольнити , при цьому виходячи із наступного.
В позовній заяві зазначено, що шкода заподіяна порушенням законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок:
- незаконної рубки 6 дерев на території ботанічної пам'ятки природи місцевого значення «Оприлівські папороті»;
- незаконного складування деревних рослинних рештків утворених внаслідок зрізання та викорчовування їх механічною (тракторною) технікою.
Згідно з охоронного зобов'язання №06-62 від 21.12.2012 Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області передає Новиківській сільській раді Збаразького району під охорону ботанічну пам'ятку природи місцевого значення « Оприлівські папороті» площею 1,0 га, оголошену рішенням Тернопільської обласної ради від 18 березня 1994 року «Про внесення змін і доповнень до мережі територій та об'єктів природно-заповідного фонду і затвердження Списку дикорослих рідкісних, реліктових, ендемічних рослин області, що підлягають особливій охороні ” з метою охорони та збереження у природному стані місць зростання двох видів папоротей: аспленію мурового та аспленію колосовидного - видів, занесених до Переліку рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів рослинного світу на території Тернопільської області; інших видів лучно-степової та скельно-осипної рослинності; середовища проживання корисної ентомофауни.
Новиківська сільська рада Збаразького району в особі сільського голови ОСОБА_1 бере під охорону пам'ятку природи площею 0,1 га, зобов'язується зберігати ЇЇ та дотримуватись екологічних вимог при використанні природних ресурсів згідно зі статтею 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статтями 9, 9-1 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», здійснювати відновлювальні роботи та заходи щодо запобігання змінам природного комплексу внаслідок антропогенного впливу, не допускати заростання території пам'ятки природи деревно-чагарниковою рослинністю, перенести межі земельної ділянки, на якій знаходиться пам'ятка природи в натуру шляхом встановлення необхідних державних охоронних знаків затвердженого взірця, нанести на планово-картографічні матеріали землеустрою сільської ради, забезпечити їх непорушність, а також режим охорони та збереження пам'ятки природи.
До встановлення меж ботанічної пам'ятки природи у натурі її межі визначені відповідно до проекту створення.
Відповідно до п.1.4. Положення про ботанічну пам'ятку природи місцевого значення «Оприлівські папороті» земельна ділянка, якій надано статус пам'ятки природи, перебуває у землях запасу Новиківської сільської ради, котра здійснює на ній свою діяльність у відповідності до вимог Конституції України, чинного законодавства, цього Положення та інших нормативних документів, несе відповідальність за належний стан і дотримання режиму охорони та збереження пам'ятки природи.
Згідно з п.4.2. Положення про ботанічну пам'ятку природи місцевого значення «Оприлівські папороті» відповідальність за порушення природоохоронного законодавства на території пам'ятки природи несуть особи, винні у:
- нецільовому використанні території пам'ятки природи;
- порушенні режиму охорони та збереження пам'ятки природи (п.3.1.);
-псуванні, пошкодженні чи знищенні пам'ятки природи;
- знищенні або пошкодженні інформаційно-охоронних та інших знаків;
- самочинній зміні меж;
- відведенні території для інших потреб;
- організації на території пам'ятки природи господарської діяльності без попереднього проведення, в установленому порядку, екологічної експертизи або з порушенням її висновків;
- невжитті заходів щодо попередження і ліквідації екологічних наслідків аварій та іншого шкідливого впливу на територію пам'ятки природи, незабезпеченні її охорони;
- перевищенні допустимих хімічних, фізичних, біотичних та інших впливів і антропогенних навантажень на території пам'ятки природи;
-у незаконному використанні природних ресурсів.
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що природні ресурси України є власністю Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України, цим та іншими законами України. Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів.
Статтею 5 цього Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси. Особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України.
В силу ст. 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Статтею 35 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища. Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.
Стаття 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачає, що до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Відповідно до п.п. 1, 4 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства законодавства про додержання режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Згідно п. 6 Положення Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема, проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження; розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.
Відповідно до п.15 ч.2 Розділу ІІ «Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області», затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 02.02.2021 №52, Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержання територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства також юридичними особами - нерезидентами вимог: про охорону і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, додержання режиму територій та об'єктів природо-заповідного фонду, додержання режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Як підтверджено матеріалами справи, Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області проведено планову перевірку ботанічної пам'ятки природи місцевого значення «Оприлівські папороті» площею 1,0 га на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства про додержання режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду, за результатами якої складено акт планової перевірки від 20.06.2021.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про природно-заповідний фонд» до природно-заповідного фонду України належать:
природні території та об'єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища;
штучно створені об'єкти - ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, пам'ятки природи, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва.
Заказники, пам'ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки та парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва залежно від їх екологічної і наукової, історико-культурної цінності можуть бути загальнодержавного або місцевого значення.
Відповідно до ст.61 Закону України «Про охорону природного навколишнього середовища» ділянки суші та водного простору, природні комплекси й об'єкти, які мають особливу екологічну, наукову, естетичну і економічну цінність і призначені для збереження природної різноманітності, генофонду видів тварин і рослин, підтримання загального екологічного балансу та фонового моніторингу навколишнього природного середовища, вилучаються з господарського використання повністю або частково і оголошуються територією чи об'єктом природно-заповідного фонду України.
До складу природно-заповідного фонду України входять державні заповідники, природні національні парки, заказники, пам'ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні та зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, заповідні урочища.
Порядок організації, використання і охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду, додаткові їх категорії визначаються законодавством України.
Відповідно до ст.91 Закону України «Про природно-заповідний фонд» Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Перелік встановлених цим Законом видів використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду і порядок їх використання визначаються режимом територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, а також на підставі дозволів.
Відповідно до ч.3 ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд» на землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням
По результатах перевірки складено акт планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 20.06.2018.
Керуючись Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 №541 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд» позивач визначив розмір шкоди внаслідок незаконної рубки дерев на території ботанічної пам'ятки природи місцевого значення «Оприлівські папороті» яка знаходиться під охороною Новиківської сільської ради Збаразького району становить 10 699 грн. Також відповідно до додатку 10 до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 №541 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд», внаслідок самовільного використання земель території ботанічної пам'ятки природи місцевого значення «Оприлівські папороті» яка знаходиться під охороною Новиківської сільської ради Збаразького району становить 878,69 грн.
Відповідно до ч.9, 10 Розділу ІІ «Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області» Державна екологічна інспекція вправі розраховувати розмір відшкодування шкоди, збитків, втрат заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належить до її компетенції та звертатися до суду з відповідними позовами, вживати в установленому порядку заходи досудового врегулювання та виступати позивачем і відповідачем у судах.
Статтею 64 Закону України «Про природно-заповідний фонд» види відповідальності за порушення законодавства про природно-заповідний фонд
Порушення законодавства України про природно-заповідний фонд тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність.
Відповідальність за порушення законодавства про природно-заповідний фонд несуть особи, винні у:
а) нецільовому використанні територій та об'єктів природно-заповідного фонду, порушенні вимог проектів створення та організації територій природно-заповідного фонду;
б) здійсненні в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон забороненої господарської діяльності;
в) організації на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, в їх охоронних зонах господарської діяльності без попереднього здійснення оцінки впливу на довкілля або з порушенням оцінці впливу на довкілля;
г) невжитті заходів щодо попередження і ліквідації екологічних наслідків аварій та іншого шкідливого впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду;
д) порушенні строків і порядку розгляду клопотань про створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду;
е) порушенні вимог щодо використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду;
є) перевищенні допустимих хімічних, фізичних, біотичних та інших впливів і антропогенних навантажень, порушенні вимог наданих дозволів на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду;
ж) псуванні, пошкодженні чи знищенні природних комплексів територій та об'єктів природно-заповідного фонду та зарезервованих для включення до його складу;
з) самочинній зміні меж, відведенні територій та об'єктів природно-заповідного фонду для інших потреб.
Відповідно до ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Частиною 1 статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:делеговані повноваження, а саме здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.
Стаття 77 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачає, що шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування, відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету, а в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності посадових осіб місцевого самоврядування - за рахунок їх власних коштів у порядку, встановленому законом.
Доказами, які підтверджують порушення суб'єктом господарювання природоохоронного законодавства та наявність вини, судами визнаються в сукупності: підписаний та неоскаржений акт перевірки, протокол про вчинення адміністративного правопорушення, постанова про накладення адміністративного стягнення, сплата штрафу та неоскарження дій Інспекції при проведенні перевірки та здійсненні розрахунку розміру збитків (постанови Верховного Суду від 09.11.2018 р. № 908/1593/17, від 10.07.2018 р. № 904/12434/16, від 12.10.2018 р. № 925/119/18, від 05.04.2018 р. у справі № 905/2992/16).
Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, у рішеннях судів та органів, що вирішують спори, має бути належним чином викладено підстави, на яких вони ґрунтуються. Обсяг цього обов'язку щодо обґрунтовування рішення може бути різним залежно від характеру самого рішення і має визначатись з урахуванням обставин відповідної справи (Справа «Мала проти України», заява № 4436/07, рішення від 03.07.2014, пункт 49).
Відповідно до п.1.6. Роз'яснень Вищого Арбітражного суду України №02-5/744 від 27.06.2001 (із змінами та доповненнями) «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища» вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (статті 440 та 442 Цивільного кодексу). Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому
природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у
діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.
Згідно з Постанови Пленуму Верховного Суду України №17 від 10.12.2004 відповідальність за незаконну порубку лісу настає у випадках,коли остання здійснювалась з порушенням нормативних актів, які регулюють порядок порубки дерев і чагарників, у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, або в заповідниках чи на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду,або в інших особливо охоронюваних лісах.
Відповідно до п.6.1.2. Роз'яснень Вищого Арбітражного Суду України «Про деякі питання практики вирішення спорів,пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища» № 02-5/744 від 27.06.2001 (із змінами та доповненнями) у вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди,заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства на підвідомчій лісовому господарству території факту правопорушення, вчиненого невстановленими особами, судам необхідно виходити з того, що обов'язки із: забезпечення охорони, захисту,відтворення,підвищення продуктивності лісових насаджень; дотримання правил і норм використання лісових ресурсів; ведення лісового господарства на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснення використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови
для їх охорони, захисту та відтворення, відповідно до статті 19 Лісового кодексу України, покладено на постійних лісокористувачів.
Отже, орган місцевого самоврядування Новиківська сільська рада, підписавши охоронне зобов'язання, зобов'язався належним чином виконувати обов'язки, щодо охорони та захисту об'єкта ботанічної пам'ятки природи від протиправних дій.
Згідно вимог ч. 2 ст. З Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада, адміністративним центром якої визначено місто, є міською територіальною громадою, центром якої визначено селище, - селищною, центром якої визначено село, - сільською.
Відповідно до додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2021 №724-р Шляхом об'єднання Збаразької міської ради, також Базаринської, Вищелуб'янської, Гніздичненської, Доброводівської, Добромірківської, Залужанської, Зарудянської, Іванчанської, Капустинської, Киданецької, Кобильської, Колодненської, Красносільської, Кретівської, Максимівської, Нижчелуб'янської, Новиківської, Синявської, Старозбаразької Стриївської, Чернихівецької, Шилівської і Шимковецької сільських рад Збаразького району Карначівської сільської ради Лановецького району, у 2020 році - створено Збаразьку ОТГ.
Закон України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад.
Відповідно до ч, 3 ст. 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
Новиківська сільська рада припинена, як юридична особа.
Тому, з огляду на наведене вище,14.05.2021 Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області на адресу Збаразької міської ради направлена претензія , в якій Державна екологічна інспекція у Тернопільській області просить перерахувати суму завданих збитків в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства в розмірі 11 578,69 грн., яка залишилась без задоволення.
Відповідно до пункту 7 ч. 3 ст.29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Пунктом 4 ч. 1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України визначено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
А тому, суд вважає за необхідне стягнути з Збаразької міської ради 47302, вул. Б. Хмельницького, 4,м. Збараж 11578,69 грн. шкоди, завданої в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства на користь спеціального фонду Збаразької територіальної громади.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частинами 1, 2, 3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Сало проти України" від 06.09.2005р.).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Відповідно до частини 1 статті 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України).
Судовий збір.
Згідно ч.1 ст.123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивачем за подання позовної заяви до суду сплачено судовий збір всього у розмірі разом 2 270грн. 00 коп., а сааме: згідно платіжного доручення №175 від 14.05.2021 на суму 924,01 грн. та №521 від 30.12.2020 на суму 1 345,99 грн.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.
З врахуванням п.1 ч.4 ст.129 ГПК України, задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача 2 270 грн.00 коп. судового збору в повернення сплачених судових витрат.
Керуючись ст.ст.73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Збаразької міської ради, 47302, вул.Б.Хмельницького, 4,м.Збараж, , на р/р UA308999980333169331000019761, код класифікації доходів бюджету 24062100, ідентифікаційний код отримувача 37977599 в Казначейство України (ЕАП) - 11578,69 грн. шкоди, завданої в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства на користь спеціального фонду Збаразької територіальної громади.
3. Стягнути з Збаразької міської ради, 47302, вул. Б.Хмельницького, 4,м. Збараж - на користь Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, 46008, вул.Шашкевича,3,м.Тернопіль, ідентифікаційний код 37977693 , 2 270 грн. судового збору в повернення сплачених судових витрат.
4.Накази видати після набрання рішенням законної сили.
5.Копію рішення направити сторонам по справі рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повне рішення складено 16 вересня 2021 року.
Суддя С.О. Хома