ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
14 вересня 2021 року Справа № 902/103/21
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Савченко Г.І., суддя Демидюк О.О. , суддя Павлюк І.Ю.
секретар судового засідання Соколовська О.В.
за участю представників сторін:
позивача - адвокат Дудчик О.М.
відповідача - адвокат Міщенко А.Г., Трибіда Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області на рішення господарського суду Вінницької області від 19.05.2021р. у справі №902/103/21 (повний текст складено 31.05.2021р., суддя Тварковський А.А.)
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопостачальна компанія "Поділля" (вул. Соборна, 72, оф. 109, м. Вінниця, 21050; вул. Хмельницьке шосе, 13, кім. 219, м. Вінниця, 21000)
до: Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028)
про стягнення 550 572,21 грн
Рішенням господарського суду Вінницької області від 19.05.2021р. у справі №902/103/21 позов задоволено повністю. Стягнуто з Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопостачальна компанія "Поділля" 550 572,21 грн - боргу за поставлену електричну енергію та 8 258,58 грн - витрат на сплату судового збору.
Вказане рішення обґрунтоване тим, що умовами Додатку 2 до кожного з договорів "Комерційна пропозиція" сторони погодили визначення ціни за 1кВт*год. на момент процедури відкритих торгів (формула 1) та передбачили можливість зміни ціни залежно від фактичної ціни купівлі Постачальником електричної енергії на ринку двосторонніх договорів або РДН/ВНД (формула 2). Договори №39-12/2019 та №40-01/2020 з відповідними додатками підписано зі сторони відповідача без жодних зауважень та застережень, тобто на момент укладення таких договорів Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області не заперечувало їх відповідність змісту тендерної пропозиції.
Не погоджуючись із ухваленим рішенням, Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області звернулося із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Вінницької області від 19.05.2021р. у справі №902/103/21 та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, скаржник зазначає, що направляючи на адресу відповідача рахунки за Договором №39-12/2019, позивачем було застосовано ціну, визначену за результатами закупівлі електричної енергії через електронну систему закупівель, чим підтверджено застосування ціни (тарифу), відображеної у п.1 Комерційних пропозицій до Договорів. Скаржник зазначає, що повторне направлення з боку позивача на адресу відповідача рахунків із відображенням у них обсягів закупівлі тих, що і у вищенаведених рахунках, при цьому із застосуванням ціни, яка не лише не узгоджується із умовами закупівлі, але й порушує п.п. 2 п. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі", що регламентує правовідносини у сфері бухгалтерського обліку та фінансової звітності та вказує на подвійне нарахування з боку позивача вартості електричної енергії. Вказана обставина була описана у мотивувальній частині оскаржуваного рішення, проте судом першої інстанції належної оцінки вказаним обставинам надано не було. Звертає увагу, що у даному випадку факт відображення у позовній заяві формул, які на думку позивача ним правомірно застосовувались, не підтверджують факт відповідності цін, що увійшли до складових формул, зокрема, ціни на електричну енергію, закуплену постачальником, ціну послуг постачальника, що безпосередньо пов'язані із забезпеченням постачання електричної енергії тощо. Також поза увагою суду першої інстанції було залишено те, що розмір ціни (тарифу) електричної енергії за 1 кВт/год з ПДВ, встановлений п.1 комерційної пропозиції, був визначений за одним із визначених комерційною пропозицією способів або формулою 1, або формулою 2 - одночасне застосування обох формул розрахунку ціни ані умовами закупівлі, ані умовами Договорів не передбачено, як і не передбачено порядку відшкодування різниці ціни (тарифу), розрахованого із застосуванням різних формул. Вважає, що оскільки ціна Договору є істотною умовою Договору у відповідності до ст.180 ГК України, її зміна могла відбутись лише у випадках, наведених у ч. 4 ст. 36 Закону. Положення частини 4 статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" мають імперативний характер, тому сторони договору не мали права відступати від них.
Листом від 22.06.2021р. матеріали справи №902/103/21 витребовувалися з господарського суду Вінницької області.
08.07.2021р. матеріали справи №902/103/21 надійшли на адресу суду.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 12.07.2021р. відкрите апеляційне провадження за апеляційною скаргою Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області на рішення господарського суду Вінницької області від 19.05.2021р. у справі №902/103/21. Розгляд апеляційної скарги призначено на 31.08.2021р. об 11:00год.
17.08.2021 на адресу суду від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просить залишити апеляційну скаргу без задолення, а рішення - без змін.
31.08.2021 на адресу суду від відповідача надійшла відповідь на відзив на апеляційну скаргу
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 31.08.2021 розгляд справи відкладено на 14.09.2021.
07.09.2021 на адресу суду від відповідача надійшли письмові обґрунтування пояснення до апеляційної скарги, відповіді на відзив, в якому відповідач просить скасувати рішення господарського суду Вінницької області від 19.05.2021 у справі №902/103/21, яким у задовленні позовних вимог відмовити.
В судовому засіданні представники скаржника підтримали доводи апеляційної скарги з підстав, наведених у апеляційній скарзі, відповіді на відзив, письмових поясненнях.
В судовому засіданні представник позивача заперечив доводи апеляційної скарги, наведених у відзиві на неї.
Колегія суддів, заслухавши пояснення представників скаржника та позивача, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги відзиву на неї, відповіді на відзив, письмових пояснень, перевіривши надану судом юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити.
При цьому колегія суддів виходила з наступного.
За результатами проведеної процедури закупівлі 29.12.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергопостачальна компанія "Поділля" (Постачальник, позивач) та Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (Споживач, відповідач) укладено Договір про закупівлю №39-12/2019 електричної енергії (придбання електроенергії) ДК 021:2015-09310000-5 (Договір №39-12/2019), згідно з п. 2.1. якого Постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Згідно з п. 3.1. Договору №39-12/2019 початком постачання електричної енергії Споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є Додатком 1 до цього Договору.
Споживач має право вільно змінювати Постачальника відповідно до процедури, визначеної ПРРЕЕ, та умов цього Договору. Постачальник за цим Договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є Додатком 2 до цього Договору (пункти 3.2., 3.3. Договору №39-12/2019).
Відповідно до п. 5.1. Договору №39-12/2019 споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є Додатком 2 до цього Договору.
Спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції Постачальника. Для всіх об'єктів споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії (п. 5.2. Договору №39-12/2019).
Так, згідно з п. 3.6. Додатку №2 до Договору №39-12/2019 "Комерційна пропозиція", остаточна вартість спожитої електричної енергії в розрахунковому періоді визначається за формулою 2, основною складовою якої є ціна 1 кВт*год електричної енергії, придбаної Постачальником на ринку двосторонніх договорів або РНД/ВНД, розмір якої документально підтверджений Постачальником.
За умовами абз. 3 п. 5.6, п. 5.7 Договору №39-12/2019 оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно по факту спожитої електричної енергії за поточний розрахунковий період шляхом перерахування коштів на спецрахунок Постачальника. Оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 10 (десяти) днів з моменту отримання його Споживачем, але не пізніше останнього робочого дня календарного місяця.
До умов Договору №39-12/2019 відповідач приєднався на підставі заяви-приєднання від 29.12.2019, відповідно до якої визначено початок постачання електроенергії з 01.01.2020.
Відповідачу за період січня-грудня 2020 року виставлено рахунки, у яких розрахунок вартості переданої електричної енергії визначено за формулою 1 Додатку до Договору №39-12/2019 "Комерційна пропозиція" (за ціною 1кВт год., яка визначена за результатами процедури відкритих торгів) (а.с. 96-107, том 1).
Разом з тим за фактом споживання електричної енергії відповідачу скеровано Акти прийняття-передавання товарної продукції-активної електричної енергії за вказаний період обсягом 1102875 кВт, при цьому такий обсяг поставленої електричної енергії Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області не оспорюється.
Згодом, позивачем виставлено Управлінню спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області рахунки на оплату вартості спожитої електричної енергії за цей же період у тих самих обсягах споживання, визначеної за формулою 2 Додатку до Договору №39-12/2019 "Комерційна пропозиція" (за ціною 1 кВт год. електричної енергії, придбаної Постачальником на ринку двосторонніх договорів або РДН/ВНД) (а.с. 24-47, том 1) на загальну суму 2159669,5 грн з ПДВ. При цьому банківськими виписками по рахунку позивача підтверджується сплата відповідачем вартості отриманої електричної енергії на загальну суму 1715408,73 грн.
Таким чином, несплаченою залишається вартість поставленої Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області електричної енергії на суму 444260,77 грн, яку заявлено до стягнення за Договором №39-12/2019.
Також, 20.01.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергопостачальна компанія "Поділля" (Постачальник, позивач) та Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (Споживач, відповідач) укладено Договір про закупівлю №40-01/2020 електричної енергії (придбання електроенергії) ДК 021:2015-09310000-5 (Договір №40-01/2020), предмет, спосіб визначення ціни та умови розрахунків якого є ідентичними із Договором №39-12/2019.
До умов Договору №40-01/2020 відповідач приєднався на підставі заяви-приєднання від 20.01.2020, відповідно до якої визначено початок постачання електроенергії з 01.02.2020.
За період лютого-грудня 2020 року відповідачу виставлено рахунки, у яких розрахунок вартості переданої електричної енергії визначено за формулою 1 Додатку до Договору №40-01/2020 "Комерційна пропозиція" (за ціною 1кВт год., яка визначена за результатами процедури відкритих торгів) (а.с. 108-118, том 1).
Згодом, позивачем виставлено Управлінню спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області рахунки на оплату вартості спожитої електричної енергії за цей же період у тих самих обсягах споживання, визначеної за формулою 2 Додатку до Договору №39-12/2019 "Комерційна пропозиція" (за ціною 1 кВт год. електричної енергії, придбаної Постачальником на ринку двосторонніх договорів або РДН/ВНД) на загальну суму 799047,88 грн з ПДВ.
За фактом споживання електричної енергії за Договором №40-01/2020 відповідачу скеровано Акти прийняття-передавання товарної продукції-активної електричної енергії за вказаний період у кількості 407273 кВт, при цьому такий обсяг поставленої електричної енергії Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області не оспорюється (а.с. 64-85, том 1).
Банківськими виписками по рахунку позивача підтверджується сплата відповідачем вартості отриманої електричної енергії Договором №40-01/2020 на загальну суму 692736,44 грн, відтак несплаченим залишається основний борг в сумі 106311,44 грн, який заявлено до стягнення.
Отже, спір у справі виник внаслідок незгоди відповідача щодо збільшення ціни поставленої електричної енергії.
Рішенням господарського суду Вінницької області від 19.05.2021р. у справі №902/103/21 стягнуто з Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопостачальна компанія "Поділля" 550 572,21 грн - боргу за поставлену електричну енергію та 8 258,58 грн - витрат на сплату судового збору.
Однак, колегія суддів не погоджується із висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до частин першої та третьої статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
У частині першій статті 627 ЦК України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За приписами статті 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим у державних стандартах або технічних умовах.
Статтею 714 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпеку експлуатації енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин стор
Частинами 6, 7 статті 276 Господарського кодексу України встановлено, що розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.
Статтею 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. Якщо ціна у договорі не встановлена і не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Правила роздрібного ринку електричної енергії затверджені Постановою НКРЕКП 14.03.2018 №312.
Відповідно до п.3.1.1. Правил енергопостачальники мають інформувати своїх споживачів про зміну будь-яких умов договору про постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір. Енергопостачальники зобов'язані повідомляти споживачів в установленому порядку про будь-яке збільшення ціни і про право споживачів припинити дію договору, якщо вони не приймають нові умови.
Як встановлено судом, згідно з п. 1.1 Додатку до Договору №39-12/2019 "Комерційна пропозиція" та Додатку до Договору №40-01/2020 "Комерційна пропозиція" ціна (тариф) електричної енергії становить 1,38 грн за 1 кВт*год. з ПДВ та 1,50 за 1 за 1 кВт*год. з ПДВ відповідно.
За період лютого-грудня 2020 року відповідачу виставлено рахунки, у яких розрахунок вартості переданої електричної енергії визначено за формулою 1 Додатку до Договору №39-12/2019 та до Договору №40-01/2020 "Комерційна пропозиція" (за ціною 1кВт* год., яка визначена за результатами процедури відкритих торгів).
Банківськими виписками по рахунку позивача підтверджується сплата відповідачем вартості отриманої електричної енергії за Договором №39-12/2019 та Договором №40-01/2020 на загальну суму 2 408 145,17 грн, що розраховано за формулою 1 Додатку до Договору №39-12/2019 та до Договору №40-01/2020 "Комерційна пропозиція" (за ціною 1кВт*год., яка визначена за результатами процедури відкритих торгів 1,38 грн за 1 кВт*год. з ПДВ та 1,50 за 1 за 1 кВт*год. з ПДВ відповідно). Вказане не заперечується присутніми в судовому засіданні учасниками справи.
Однак, в подальшому позивачем виставлено Управлінню спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області рахунки на оплату вартості спожитої електричної енергії за цей же період у тих самих обсягах споживання, визначеної за формулою 2 Додатку до Договору №39-12/2019 та до Договору №40-01/2020 "Комерційна пропозиція" (за ціною 1 кВт*год. електричної енергії, придбаної Постачальником на ринку двосторонніх договорів або РДН/ВНД).
Судом встановлено, що ціна 1 кВт год. електричної енергії, придбаної Постачальником на ринку двосторонніх договорів або РДН/ВНД, була вищою, ніж передбачено п. 1.1 Додатку до Договору №39-12/2019 "Комерційна пропозиція" та Додатку до Договору №40-01/2020 "Комерційна пропозиція". В судовому засіданні представник позивача пояснив, що відбулося збільшення ціни на ринку, а тому тариф за 1 кВт*год. з ПДВ було збільшено.
В матеріалах справи відсутні докази інформування ТОВ ЕПК "Поділля" про зміну будь-яких умов договору про постачання електричної енергії споживачу Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області не пізніше, ніж за 20 днів до їх застосування, в т.ч. про зміну ціни електричної енергії встановленої п. 1.1 Додатків до Договорів №39-12/2019 та №40-01/2020 "Комерційна пропозиція".
Додаткові угоди про зміну ціни електричної енергії сторонами не укладалися.
Таким чином, позивачем було порушено загальні вимоги цивільного законодавства щодо зміни ціни після укладення договорів.
Колегія суддів зазначає, що сторони уклали Договори за результатами процедури відкритих торгів, які були проведені відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", а тому до спірних правовідносин необхідно застосовувати положення Закону України "Про публічні закупівлі".
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України "Про публічні закупівлі", метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Положеннями статті 3 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Частиною першою статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
За приписами частини четвертої статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" ( в редакції, чинній на момент проведення відкритих торгів) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
Отже, Законом України "Про публічні закупівлі" встановлено імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватись виключно у випадках, визначених статтею 36 Закону України "Про публічні закупівлі".
Відповідно до листа Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06 "Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю" роз'яснено, що згідно з пунктом 2 частини четвертої статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. При цьому, норма пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону поширюється на договори про закупівлю, у разі якщо предметом закупівлі є товар. Разом з тим, виходячи зі змісту частини першої статті 653 ЦК України, у разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов. Таким чином, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов'язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін. Ураховуючи викладене, при кожному внесенні змін до договору про закупівлю у вищезазначеному випадку шляхом укладання додаткової угоди до договору, сторони договору зобов'язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу. Водночас внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Таким чином, зміна ціни за одиницю товару, що встановлена у договорі за наслідками публічних закупівель, може змінюватися не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку. При цьому, оцінюючи зазначену стороною договору підставу для зміни ціни - коливання ціни на ринку - суд повинен виходити з того, що існування обставин, які є підставою для зміни ціни товару, повинно бути доведено належними та допустимими доказами та такі коливання ціни товару на ринку повинні бути наявні саме на момент внесення таких змін (постанови Верховного Суду від 02.12.2020р. у справі №913/368/19, від 12.09.2019 зі справи № 915/1868/18 та інші).
Як встановлено судом апеляційної інстанції, виставлені вдруге відповідачу рахунки на оплату вартості спожитої електричної енергії, визначеної за формулою 2 Додатку до Договору №39-12/2019 та до Договору №40-01/2020 "Комерційна пропозиція" (за ціною 1 кВт год. електричної енергії, придбаної Постачальником на ринку двосторонніх договорів або РДН/ВНД), були вищими, ніж виставлені відповідачу рахунки, у яких розрахунок вартості переданої електричної енергії визначено за формулою 1 Додатку до Договору №40-01/2020 "Комерційна пропозиція" (за ціною 1кВт год., яка визначена за результатами процедури відкритих торгів).
В судовому засіданні представник позивача пояснив, що відбулося збільшення ціни на ринку, а тому тариф за 1 кВт*год. електричної енергії з ПДВ було збільшено.
Колегія суддів зазначає, що враховуючи положення Закону України "Про публічні закупівлі" при збільшенні ціни на електричну енергію необхідно вносити зміни до договору про закупівлю шляхом укладання додаткової угоди до договору. Додаткові угоди про зміну ціни електричної енергії сторонами не укладалися.
При цьому, судом встановлено, що виставлені вдруге відповідачу рахунки на оплату вартості спожитої електричної енергії, визначеної за формулою 2 Додатку до Договору №39-12/2019 та до Договору №40-01/2020 "Комерційна пропозиція" (за ціною 1 кВт год. електричної енергії, придбаної Постачальником на ринку двосторонніх договорів або РДН/ВНД) є більшою, ніж 10% ціни за одиницю товару. Зокрема, за Договором №39-12/2019 ціна за одиницю товару збільшена в 2020 році: січень - на 37,83739%, лютий - на 23,00539%, березень - на 39,55965%, квітень - на 42,21817%, травень - на 22,00852%, червень - на 29,75357%, липень - на 24,44783%, серпень - на 38,83896%, вересень - на 31,29513%, жовтень - на 18,49169%, листопад - на 23,82259%, грудень - на 24,29059%. За Договором №40-01/2020 ціна за одиницю товару збільшено: лютий -на 13,16496%, березень - на 28,39488%, квітень - на 30,84072%, травень - на 12,24784%, червень - на 19,37328%, липень - на 14,492%, серпень - на 27,73184%, вересень - на 21,56341%, листопад - на 14,49039%, грудень - на 15, 37375%. Лише в жовтні 2020 році ціна за одиницю товару збільшена на 9,708975%.
Таким чином, позивачем виставлено відповідачу повторні рахунки за поставлену електричну енергію в сумі 550 572,21 грн, що не узгоджується із умовами закупівель, договорів, укладених за результатами таких закупівель, та в порушення ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі".
Колегія суддів не погоджується із висновком суду першої інстанції, що із комерційних пропозицій до укладених договорів беззастережно вбачається, що остаточна вартість електричної енергії в розрахунковому періоді визначається за формулою 2, основною складовою якої є ціна 1 кВт год електричної енергії, придбаної постачальником на ринку двосторонніх договорів або РНД/ВНД, розмір якої документально підтверджений постачальником. Оскільки пунктами 1.1 Додатку до Договору №39-12/2019 "Комерційна пропозиція" та Додатку до Договору №40-01/2020 "Комерційна пропозиція" визначено ціну (тариф) електричної енергії. Жодних додаткових угод щодо зміни ціни відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" сторони не укладали.
Крім того, п. 5.1, 5.2 Договорів передбачено, що споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього договору. Спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника. Для всіх об'єктів споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні позову про стягнення з відповідача 550 572,21 грн боргу за поставлену електричну енергію слід відмовити, оскільки до Додатків до Договору №39-12/2019 та до Договору №40-01/2020 "Комерційна пропозиція", в яких було визначено ціну за електричну енергію, не вносилися жодні зміни.
Відповідно до приписів статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Отже, рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.
Рішення господарського суду Вінницької області від 19.05.2021р. у даній справі не відповідає вказаним вище вимогам у зв'язку з невідповідністю викладених у ньому висновків обставинам справи та неправильним застосуванням норм матеріального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.
В силу статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги покладаються на Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергопостачальна компанія "Поділля", оскільки спір у даній справі виник внаслідок неправильних дій позивача.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 271, 275, 277, 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Апеляційну скаргу Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області на рішення господарського суду Вінницької області від 19.05.2021р. у справі №902/103/21 задоволити.
2. Рішення господарського суду Вінницької області від 19.05.2021р. у справі №902/103/21 скасувати та прийняти нове рішення.
В задоволенні позову відмовити.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопостачальна компанія "Поділля" (вул. Соборна, 72, оф. 109, м. Вінниця, 21050; код ЄДРПОУ 42848238) на користь Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028; код ЄДРПОУ 20098076) 12 387,87 грн судового збору за подання апеляційної скарги.
4. На виконання постанови господарському суду Вінницької області видати наказ.
5. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції у строк та в порядку, встановленому статтями 287-289 ГПК України.
6. Справу №902/103/21 повернути до господарського суду Вінницької області.
Повний текст постанови складений "16" вересня 2021 р.
Головуючий суддя Савченко Г.І.
Суддя Демидюк О.О.
Суддя Павлюк І.Ю.