Справа № 405/6446/21
1-кс/405/2971/21
14 вересня 2021 року слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , розглянувши клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_2 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 2020120160000556 від 31.03.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України про арешт майна,-
встановив :
слідчий за погодженням з прокурором звернувся до суду з клопотанням про накладення арешту на майно підозрюваного ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, шляхом заборони на відчуження та розпорядження майном, а саме: автомобіль марки DAEWOO LANOS 2004 року випуску НОМЕР_1 .
В обґрунтування клопотання вказав, що У провадженні слідчого відділу СУ ГУ Національної поліції в Кіровоградській області перебувають матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020120160000556 від 31.03.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказу № 2 від 10.01.2018 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 призначено на посаду директора ТОВ «Знам'янський граніт» код ЄДРПОУ 32315888, юридична адреса: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, офіс 411, одним із основних видів діяльності ТОВ «Знам'янський граніт» окрім іншого є добування, дроблення та збагачення будівельного каменю, щебеню, гравію, піщано-гравійної суміші та будівельного піску; виконання гірничих робіт із видобутку корисних копалин; видобуток природних каменів: граніту, мармуру, вапняку та ін. та видобуток природних каменів для облицювальних матеріалів.
Відповідно до статуту ТОВ «Знам'янський граніт», виконавчим органом товариства, який здійснює керівництво його поточною діяльністю є директор. Відповідно до п. 7.4 Статуту Товариства директор: забезпечує виконання поточних та перспективних планів Товариства; організовує підготовку та виконання рішень зборів Учасників Товариства та звітує про їх виконання; має право давати довіреність; має право підпису контрактів, угод і договорів; представляє Товариство у стосунках з організаціями, підприємствами та установами, як в Україні так і в інших країнах з усіх питань діяльності Товариства, в межах своєї компетенції; приймає рішення з усіх питань діяльності Товариства, які не віднесені до виняткової компетенції зборів Учасників Товариства.
Таким чином, ОСОБА_3 , займаючи посаду директора ТОВ «Знам'янський граніт» являвся службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями.
Проте, ОСОБА_3 перебуваючи на посаді директора ТОВ «Знам'янський граніт», діючи умисно, розуміючи протиправність своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків від них, вчинив незаконні дії направленні на видобування ТОВ «Знам'янський граніт» на території Суботцівського родовища, Знам'янського району Кіровоградської області корисних копалин - гнейсу, який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 827 від 12.12.1994 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення», відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення, шляхом проведення вибухових робіт за наступних обставин:
Спеціальний дозвіл на користування надрами № 3397 від 30.08.2004 надано ТОВ «Знам'янський граніт» з метою видобування гнейсів придатних для виробництва щебеню будівельного та каменю бутового на Суботцівському родовищі, розташованому 1,5 км на південний схід від с. Суботці Знам'янського району Кіровоградської області терміном на 29 років.
Відповідно до ст. 13 Конституції України - земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Згідно із ст. 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» - природні ресурси України є власністю Українського народу. Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів.
Стаття 19 Кодексу України про надра визначає, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу, який у відповідності до п.4 Постанови КМУ №59 від 27.01.1995 «Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів» може надаватися підприємствам, установам, організаціям, а також громадянам України лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, а також затвердженого в установленому порядку проекту розробки родовища корисних копалин або будівництва гірничодобувного об'єкта чи підземної споруди, не пов'язаної з видобуванням корисних копалин.
Відповідно до ст. 56. Кодексу України про надра, основними вимогами в галузі охорони надр є: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами; раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів; недопущення шкідливого впливу робіт, пов'язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експлуатуються чи законсервовані, а також підземних споруд; охорона родовищ корисних копалин від затоплення, обводнення, пожеж та інших факторів, що впливають на якість корисних копалин і промислову цінність родовищ або ускладнюють їх розробку; запобігання необґрунтованій та самовільній забудові площ залягання корисних копалин і додержання встановленого законодавством порядку використання цих площ для інших цілей; запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захороненні шкідливих речовин і відходів виробництва, скиданні стічних вод; додержання інших вимог, передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища.
В жовтні 2018 року працівниками Державної служби геології та надр України відповідно до наказу № 290 від 23.08.2018 проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (геологічний контроль) надрокористувача ТОВ «Знам'янський граніт» Акт № 68/3397-К, за результатами якої 12.10.2018 представниками Державної служби геології та надр України винесено припис та надано ТОВ «Знам'янський граніт» термін для усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.
В ході досудового розслідування встановлено, що у зв'язку з невиконанням припису Державної служби геології та надр України, 11.12.2018 дію спеціального дозволу № 3397 на користування надрами ТОВ «Знам'янський граніт» зупинили, про що письмово повідомили всіх заінтересованих осіб.
В подальшому 09.08.2019 наказом голови Державної служби геології та надр України № 266 від 09.08.2019 дію спеціального дозволу № 3397 відновлено, про що письмово повідомили всіх заінтересованих осіб, тобто із викладених обставин встановлено, що в період з 11.12.2018 по 09.08.2019 ТОВ «Знам'янський граніт» фактично не мав права здійснювати свою господарську діяльність з видобування корисних копалин - гнейсів.
Відповідно до пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 №615, після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом. Крім того, згідно з п. 23 вказаного Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра (стаття 26 Припинення прав користування надрами) та ЗУ «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до абзацу четвертого статті 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
Крім того, відповідно до статті 57 кодексу України про надра у разі порушення вимог статті 56 та інших статей цього Кодексу користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.
В свою чергу, ОСОБА_3 , достовірно знаючи, що дія спеціального дозволу на користування надрами № 3397 зупинена, діючи умисно у порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 «Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами», Кодексу України про надра та ЗУ «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», маючи намір на незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення шляхом проведення вибухових робіт, не припинив видобування корисних копалин - гнейсів на Суботцівському родовищі хоча був обізнаний про вимоги законодавства України, щодо негайного припинення видобування корисних копалин після зупинення дії спеціального дозволу.
Також, ОСОБА_3 мав реальну можливість здійснити припинення робіт по видобуванню корисних копалин загальнодержавного значення відповідно до законодавства України, так як це входило до його повноважень.
Проте, ОСОБА_3 , у період зупинення дії спеціального дозволу на видобування корисних копалин загальнодержавного значення у ТОВ «Знам'янський граніт» у період часу з 11.12.2018 по 09.08.2019 здійснив всі необхідні дії спрямовані на незаконне продовження видобутку та користування надрами ТОВ «Знам'янський граніт».
Зокрема встановлено, що ОСОБА_3 з метою продовження видобування корисних копалин - гнейсів, як директор ТОВ «Знам'янський граніт», подав заявку на проведення вибухових робіт підрядній організації ТОВ «Юнігран-сервіс» код ЄДРПОУ 34082463, які виконували свої господарські зобов'язання за раніше укладеним договором № 35.15-БВР Проведення буро-вибухових робіт від 21.11.2016.
При цьому, ОСОБА_3 , бажаючи приховати вчинюваний ним злочин, умисно не повідомив представників ТОВ «Юнігран-сервіс» про те, що дія спеціального дозволу на користування надрами №3397 виданого ТОВ «Знам'янський граніт» зупинена.
В свою чергу представниками ТОВ «Юнігран-сервіс», які були необізнані у намірах ОСОБА_3 , 25.07.2019 проведено масовий вибух на Суботцівському родовищі та складено Акт виконання робіт №54 від 25.07.2019, яким передано виконавцю вчинення злочину директору ТОВ «Знам'янський граніт» - ОСОБА_3 роботи по незаконному видобутку корисних копалин загальнодержавного значення - гнейсів об'ємом 11, 230 м3.
Таким чином, ОСОБА_3 перебуваючи на посаді директора ТОВ «Знам'янський граніт», 25.07.2019, умисно здійснив незаконне видобування корисних копалин - гнейсів загальнодержавного значення вчиненого шляхом проведення вибухових робіт, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Згідно висновку судової інженерно-екологічної експертизи №1652/1653/21-27 від 13.07.2021 проведено розрахунок розміру збитків завданих державі внаслідок самовільного видобутку корисних копалин загальнодержавного значення - гнейсів на Суботцівському родовищі, розташованому 1,5 км на південний схід від села Суботці, Знам'янського району Кіровоградської області, підприємством ТОВ «Знам'янський граніт» за період з 11.12.2018 по 09.08.2019 року становить 33 085 129 (тридцять три мільйони вісімдесят п'ять тисяч сто двадцять дев'ять) гривень 74 копійок.
Таким чином, ОСОБА_3 перебуваючи на посаді директора ТОВ «Знам'янський граніт», в порушення вимог ст. ст. 4, 6, 16, 19, 56, 57 Кодексу України про надра, п. п. 22, 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 № 615, статуту ТОВ «Знам'янський граніт» та ЗУ «Про дозвільну систему» у сфері господарської діяльності» - 25.07.2019, вчинив всі необхідні дії, безпосередньо спрямовані на вчинення незаконного видобування корисних копалин - загальнодержавного значення - гнейсів, шляхом проведення буро-вибухових робіт, який згідно з постановою Кабінету Міністрів України №827 від 12.12.1994 року "Про затвердження переліку корисних копалин загальнодержавного значення" відноситься до переліку корисних копалин загальнодержавного значення, в загальному об'ємі 11,230 м3, що завдало збитків Державі на суму 33 085 129, 74 гривень.
Таким чином, своїми протиправними умисними діями ОСОБА_3 , вчинив кримінальне правопорушення передбачене ч. 4 ст. 240 КК України, тобто незаконному видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення, вчинені шляхом вибуху, що завдало тяжких наслідків.
ОСОБА_3 вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України.
В ході досудового розслідування Державну екологічну інспекцію Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) визнано потерпілим у кримінальному провадженні.
В ході досудового розслідування відповідно до листа Головного сервісного центру МВС Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Кіровоградській області встановлено наступне: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 має у власності автомобіль марки DAEWOO LANOS 2004 року випуску НОМЕР_1 .
З посиланням на викладені обставини вказується на наявність передбачених законом підстав для задоволення клопотання.
Дослідивши представлені матеріали вважаю, що клопотання підлягає поверненню слідчому виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КПК України, під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України захід забезпечення кримінального провадження застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна (ч. 2 ст. 131 КПК України).
Статтею 170 КПК України визначено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Відповідно до ч.2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Слідчий у своєму клопотанні зазначив, що метою арешту майна є забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
При цьому слідчий суддя зауважує, що матеріали клопотання не містять цивільного позову, поданого в рамках даного кримінального провадження та відомостей про вартість майна, яке належить арештувати з метою забезпечення позову, що позбавляє слідчого суддю можливості врахувати розумність та співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.
Згідно з ч.3 ст.172 КПК України слідчий суддя, встановивши, що клопотання про арешт майна подано без додержання вимог статті 171 цього Кодексу, повертає його прокурору та встановлює строк в 72 години для усунення недоліків, про що постановляє ухвалу.
Враховуючи положення ч. 3 ст. 172 КПК України, слідчий суддя вважає необхідним повернути клопотання прокурору, встановивши строк в сімдесят дві години для усунення недоліків клопотання.
Керуючись ст.ст. 170- 173, 175, 369-372 КПК України, слідчий суддя,-
постановив :
клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_2 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 2020120160000556 від 31.03.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України про арешт майна - повернути в.о. прокурора відділу Кіровоградської обласної прокуратури ОСОБА_4 для усунення недоліків, встановивши строк в сімдесят дві години з моменту фактичного отримання клопотання разом з додатками до нього для їх усунення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Ленінського районного суду
м. Кіровограда ОСОБА_5