Справа № 461/7554/21
іменем України
"13" вересня 2021 р. м. Львів
Суддя Галицького районного суду м. Львова Романюк В.Ф., отримавши матеріали заяви ОСОБА_1 про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню,
встановив:
10 вересня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить визнати такою, що не підлягає виконанню постанову Галицької районної адміністративної Львівської міської ради №43 від 20 лютого 2020 р. про стягнення штрафу в розмірі 1360 грн. за вчинення правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
У відповідності до ст.186 ЦПК України, до відкриття провадження у справі суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 186 ЦПК України, чи підсудна справа даному суду, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в цивільній справі, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до ч.1 ст.19 ЦПК України загальні суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Статтею 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
2. Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Як вбачається зі змісту позовних вимог, позивач оскаржує рішення суб'єкта владних повноважень, в даному випадку постанову Галицької районної адміністративної Львівської міської ради №43 від 20 лютого 2020 р. про стягнення штрафу в розмірі 1360 грн. за вчинення правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП.
Тобто, така категорія справ повинна розглядатися, як позовна заява в порядку адміністративного судочинства, а не як заява про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, в порядку цивільного судочинства.
Слід зазначити, що у межах цивільного процесу суд не може досліджувати та встановлювати правомірність дій, рішень чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, оскільки така можливість передбачена лише в адміністративному процесі в силу приписів статті 19 КАС, якою охоплюється питання оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. Оскільки, до адміністративної юрисдикції відносяться справи, які виникають зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників - суб'єкт владних повноважень здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Крім цього, суд враховує суб'єктний склад учасників справи, характер правовідносин, що склались між ними, тому приходжу до висновку, що заявлена позовна вимога не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, та має бути вирішена адміністративним судом.
Таким чином, з врахуванням п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суд приходить до висновку про відмову у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
Керуючись ст.ст. 19, 20, 186 ЦПК України, ст.ст.19, 20 КАС України, суддя,
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
Ухвала може бути повністю або частково оскаржена в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова. Апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя: В.Ф. Романюк