Спарва№ 308/5078/21
10.09.2021 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., у присутності представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я., представника особи відносно якої складено протокол про порушення митних правил ОСОБА_1 , адвоката Човганин М.І., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, яка надійшла від Закарпатської митниці Держмитслужби, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Угорщини, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка України, Закарпатської обл., Хустського р-ну, смт. Вишково, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ), тимчасово непрацююча, закордонний паспорт гр-нки ОСОБА_3 НОМЕР_1 , виданий 24.09.2020 р., за ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України,-
З протоколу про порушення митних правил №0429/30500/21 від 24.03.2021 вбачається, що 24.03.2021 року о 12 год 22 хв., в зону митного контролю пункту пропуску «Вилок» Закарпатської митниці Держмитслужби, на смугу руху «зелений коридор» у напрямку «виїзд з України» заїхав вантажний автомобіль марки «MERCEDES VITO 112 CDI», реєстраційний номер Угорщини- НОМЕР_2 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 під керуванням громадянки Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ). Для митного контролю водієм було подано контрольний талон для переміщення по смузі «зелений коридор», документ, що посвідчує особу водія, реєстраційний документ на транспортний засіб та паспорт громадянки України для виїзду за кордон її пасажира ОСОБА_4 .
У ПМП вказано, що згідно інформації центральної бази даних Єдиної Автоматизованої Інформаційної Системи Держмитслужби, 06.01.2019 о 16 год. 44 хв. громадянкою Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) було ввезено на митну територію України легковий автомобіль марки «RENAULT MEGANE GRANDTOUR», реєстраційний номер Угорщини- НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 через митний пост «Вилок» Закарпатської митниці ДФС в митному режимі «Тимчасове ввезення».
Згідно протоколу про порушення митних правил, враховуючи інформаційні дані центральної бази даних Єдиної Автоматизованої Інформаційної Системи Держмитслужби, громадянка Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) мала вивезти легковий автомобіль марки «RENAULT MEGANE GRANDTOUR», реєстраційний номер Угорщини- НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 за межі митної території України до 06.01.2020 року.
Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет (сайт «OOYYO.COM») від 24.03.2021 року, вартість аналогічного/подібного автомобіля марки «RENAULT MEGANE GRANDTOUR», номер кузову - НОМЕР_6 , реєстраційний номер Угорщини- НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , рік випуску 2003, двигун дизель, об'єм двигуна 1461 см3 становить 2107 Євро, що згідно курсу НБУ станом на 24.03.2021 р. становить 69389 грн. 62 коп. (курс 32.9329 грн. за 1 Євро).
Як вказано у протоколі про порушення митних правил, в своєму поясненні гр. Угорщини ОСОБА_1 вказала, що не вивезла вчасно транспортний засіб марки «RENAULT MEGANE GRANDTOUR», реєстраційний номер Угорщини- НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , так як він технічно несправний, і знаходиться в ремонті. В митний орган з цього приводу та з метою продовження строку тимчасового ввезення до 1 року не зверталась.
Таким чином громадянка Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) перевищила встановлений статтею 380 Митного кодексу України строк тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування, більше ніж на тридцять діб.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 6 статті 481 Митного кодексу України .
В судовому засіданні представник Закарпатської митниці Держмитслужби просив накласти на гр. Угорщини ОСОБА_1 адміністративне стягнення передбачене ч. 6 ст. 481 МКУ.
В судове засідання гр. Угорщини ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду повідомлена належним чином.
Адвокат Човганин М.І., в судовому засіданні просив звільнити від відповідальності ОСОБА_1 . Зокрема вказав на те, що нею було добровільно сплачено 8500 грн., на підтвердження чого, через канцелярію суду було надано дублікат квитанції №0.0.2178891460.1 від 2021-06-29.
Суд, заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши матеріали справи, приходить наступного висновку.
Відповідно вимог ст.245 КУпАП,ст.486МК України завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст. 280 КУпАП,ст. 489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.
Статтею 487 МК України передбачено, що провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 6 ст. 481 МК України, встановлена відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
Згідно зі ст.103МК України тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
Відповідно до ч. 1ст.380 МК України тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.
Згідно ч. 6 ст. 380 МК України, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
З протоколу про порушення митних правил 24.03. 2021 року о 12 год 22 хв., в зону митного контролю пункту пропуску «Вилок» Закарпатської митниці Держмитслужби, на смугу руху «зелений коридор» у напрямку «виїзд з України» заїхав вантажний автомобіль марки «MERCEDES VITO 112 CDI», реєстраційний номер Угорщини- НОМЕР_2 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 під керуванням громадянки Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ). Для митного контролю водієм було подано контрольний талон для переміщення по смузі «зелений коридор», документ, що посвідчує особу водія, реєстраційний документ на транспортний засіб та паспорт громадянки України для виїзду за кордон її пасажира ОСОБА_4 .
Згідно інформації центральної бази даних Єдиної Автоматизованої Інформаційної Системи Держмитслужби, 06.01.2019 о 16 год. 44 хв. громадянкою Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) було ввезено на митну територію України легковий автомобіль марки «RENAULT MEGANE GRANDTOUR», реєстраційний номер Угорщини- НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 через митний пост «Вилок» Закарпатської митниці ДФС в митному режимі «Тимчасове ввезення».
З матеріалів справи слідує, що враховуючи інформаційні дані центральної бази даних Єдиної Автоматизованої Інформаційної Системи Держмитслужби, громадянка Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) мала вивезти легковий автомобіль марки «RENAULT MEGANE GRANDTOUR», реєстраційний номер Угорщини- НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 за межі митної території України до 06.01.2020 року.
Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет (сайт «OOYYO.COM») від 24.03.2021 року, вартість аналогічного/подібного автомобіля марки «RENAULT MEGANE GRANDTOUR», номер кузову - НОМЕР_6 , реєстраційний номер Угорщини- НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , рік випуску 2003, двигун дизель, об'єм двигуна 1461 см3 становить 2107 Євро, що згідно курсу НБУ станом на 24.03.2021 р. становить 69389 грн. 62 коп. (курс 32.9329 грн. за 1 Євро).
В своєму письмовому поясненні, що долучено до матеріалів справи, гр. Угорщини ОСОБА_1 вказала, що не вивезла вчасно транспортний засіб марки «RENAULT MEGANE GRANDTOUR», реєстраційний номер Угорщини- НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , так як він технічно несправний, і знаходиться в ремонті. Окрім того зазначила, що в митний орган з цього приводу та з метою продовження строку тимчасового ввезення до 1 року не зверталась.
Слід зазначити, що не вивезення транспортного засобу не заперечувалося і адвокатом в судовому засіданні.
Таким чином приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 , наявний склад правопорушення передбаченого частиною 6 статті 481 Митного кодексу України, а саме: перевищення встановленого статтею 380 Митного кодексу України строк тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування, більше ніж на тридцять діб.
Вина ОСОБА_1 , у вчиненні вказано правопорушення підтверджується: протоколом про порушення митних правил №0429/30500/21 від 24.03.2021 року; письмовими поясненнями громадянина ОСОБА_1 , що наявні у матеріалах справи; витягом за даними Диспетчера ЗМК та Пасажирського пункту пропуску; витягом орієнтування по фізичній особі; доповідною запискою державного інспектора відділу №4 митного поста « Вилок» Дубровка Ю. та іншими матеріалами справи.
Разом із тим, слід вказати, що адвокатом Човганин М. І.,заявлено клопотання про звільнення від відповідальності ОСОБА_1 , оскільки нею було добровільно сплачено 8500 грн., так на підтвердження вказаному, до матеріалів справи додано Дублікат квитанції №0.0.2178891460.1 від 2021-06-29.
15.04.2021 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України» № 1403-IX, що введений в дію 15.06.2021 року.
Вказаним Законом Розділ XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України доповнено пунктам 9-7 ,та п.9-9 такого змісту:
" 9-7. Установити, що тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України", митне оформлення транспортних засобів особистого користування, що були у використанні та з року випуску яких минуло більше п'яти років, які класифікуються за товарними позиціями 8703 (крім транспортних засобів, що класифікуються за товарними підпозиціями 8703 10, 8703 40), 8704 (загальною масою до 3,5 тонни) згідно з УКТ ЗЕД та станом на 31 грудня 2020 року перебували у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, здійснюється у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію, за умови сплати належних митних платежів з дотриманням особливостей, встановлених пунктом 77 підрозділу 2 та пунктом 36 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.
Здійснення митного оформлення транспортного засобу особистого користування, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, з дотриманням умов, визначених абзацом першим цього пункту, та добровільною сплатою до державного бюджету фізичною особою, яка є власником такого транспортного засобу або уповноважена розпоряджатися ним та декларує такий транспортний засіб для вільного обігу на митній території України, коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, звільняє фізичних осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485 цього Кодексу, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту.
Добровільна сплата коштів відповідно до пункту 9-9 цього розділу звільняє фізичних осіб від добровільної сплати коштів, передбаченої абзацом другим цього пункту.
9-8. Установити, що тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України", звільняються від оподаткування ввізним митом транспортні засоби особистого користування (у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію), що були у використанні та з року випуску яких минуло більше п'яти років, які класифікуються за товарними позиціями 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни) згідно з УКТ ЗЕД та станом на 31 грудня 2020 року перебували у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту.
9-9. Установити, що тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України", фізична особа, яка є власником такого транспортного засобу або уповноважена розпоряджатися ним, має право вивезти за межі митної території України транспортний засіб особистого користування, що був у використанні і класифікується за товарними позиціями 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни) згідно з УКТ ЗЕД, який перебував на митній території України станом на 31 грудня 2020 року у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, за умови добровільної сплати до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вивезення транспортного засобу особистого користування з дотриманням умов, визначених абзацом першим цього пункту, звільняє фізичних осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485 цього Кодексу, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту.»
Отже, положеннями пункту 9-7 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 470, 481 та 485 Митного кодексу України, у випадку здійснення митного оформлення транспортного засобу та добровільної сплати до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Положеннями пункту 9-? Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено ще одну спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 470, 481 та 485 Митного кодексу України, у випадку вивезення за межі митної території України транспортного засобу та добровільної сплати до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Так на підтвердження добровільної сплати до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян 8500 грн.
Враховуючи вище наведене та наявність в матеріалах справи документів, що підтверджують дотримання умов, визначених пунктом 9-9 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, вражаю, що наявні підстави для звільнення ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 Митного кодексу України на підставі п.9-9 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України.
Згідно з положеннями ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.
З огляду на вищенаведене, справа про порушення митних правил за ч.6 ст.481 МК України відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 380, 465, 481,527МК України, п.9-9 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України, суддя, -
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.6 ст.481 Митного кодексу України,на підставіп.9-9 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.6 ст.481 МК України, закрити.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ужгородського
міськрайонного О.В. Фазикош